Skip to content
Contact Us: 03-3724722 | 055-9781688 | [email protected]

דחיית תשלומי ארנונה לעסקים עקב הקורונה

Joshua Pex
Joshua Pex

נחום כהן

משרד עו"ד בתל אביב, קטן מימדים אבל פועל ועושה את עבודתו נאמנה. עו"ד ותומכים אחרים (paralegal) אמינים, אדיבים, יודעים להקשיב ולהסביר.
נגישות לחניה של המשרד מונע כאב ראש ללקוחות, וזה אחד היתרונות הנוספים.
בהצלחה

מגפת הקורונה הינה בעלת השלכות רבות על כל תחומי חיינו – מדובר במשבר עולמי בעל משמעויות כלכליות נרחבות וחמורות. המצב הנוכחי מהווה מכה קשה הן לחברות גדולות והן לבתי העסק הקטנים והבינוניים. העסקים הקטנים בישראל נפגעים באופן קשה בעקבות ההנחיות המצמצמות ומגבילות את פעילות העסק ורבים מהעסקים מושבתים באופן מוחלט. כתוצאה מכך, תזרים המזומנים של עסקים רבים נפגע בצורה קשה והעמידה בתשלומים הקבועים בהם תשלומי הארנונה מכבידים עד מאוד. רשויות מקומיות ומשרדי ממשלה רבים מנסים להקל על בעלי העסקים באמצעות דחיית תשלומי ארנונה וביטול אגרות.

משרד עורכי הדין שלנו מתמחה בנושאי קבלת הנחה, דחייה או פטור מארנונה. במאמר זה, עורכת הדין איילת שטראוסברג תסביר כיצד ניתן לקבל הקלות בתשלום הארנונה במהלך התפרצות וירוס COVID-19.

דחיית תשלומי ארנונה לעסקים עקב הקורונה

היערכות הרשויות בשל המשבר הבריאותי והכלכלי העולמי

בשל המשבר הנוכחי שאין צפי לגבי מועד סיומו (מאמר זה פורסם ביום 23/03/2020) מועצות ועיריות רבות ברחבי הארץ מעניקות דחיית תשלומי ארנונה לעסקים עקב הקורונה. הדחייה בתשלום הינה לחודשים מרץ ואפריל וזאת עד לחודש מאי 2020. עיריית תל אביב הודיעה כי היא מעניקה הקלות בתשלומי הארנונה לעסקים קטנים ובינוניים, וזאת נוכח הפגיעה בחיי המסחר בעיר. משרד האוצר הציג בימים האחרונים שורה של צעדים לסיוע למשק בהתמודדות עם משבר הקורונה הכוללים מענק סיוע לעצמאים, דחייה בתשלומי מע"מ ומדחייה בתשלומי הארנונה.

גם בעיר פתח תקווה מתגמשים והעירייה מאפשרת לבעלי עסקים קטנים דחייה במועד תשלום הארנונה. התשלום עבור עסקים ששטח הינו עד 100 מ"ר נדחה  ל – 1 במאי 2020. בימים הקרובים, צפויות עיריות נוספות בישראל לאמץ את המהלך. בעיר ירושלים הוחלט על דחיית תשלום ארנונה לעסקים שגודלם הינו עד ל – 150 מ"ר, ונוסף להם זכאים להטבה גם בתי מלון, מסעדות, בתי קפה ואולמות אירועים בכל סדרי הגודל.

משרדי הפנים והאוצר בהחלטה על צעדי סיוע לעסקים

לאחר ישיבה שהתקיימה במשרד הפנים בהשתתפותם של שר הפנים אריה דרעי, נציגי משרד האוצר וראשי השלטון המקומי, הוחלט על בחינת צעדי סיוע לעסקים ופורסמה הנחייה לדחיית תשלומי הארנונה לעסקים. אמצעים אלו נועדו לעזור לעסקים קטנים ובינוניים לצלוח את המשבר ולהימנע מסגירת עסקים בהיקפים גדולים. הצעד המקל כולל דחיית ארנונה עד יום ה- 1 במאי. כמו כן, נבחנת האפשרות לביטול תשלומי ריבית הפיגורים כתוצאה מהדחייה.

הציפייה של בעלי העסקים הינה לקבלת חבילת סיוע רחבה הרבה יותר – במשרד האוצר מתכננים שורה של הקלות וצעדים נוספים, על מנת להקל על בעלי העסקים שנקלעו לקשיים רבים. ההנחיות לסגירת בתי עסק רבים, בהם מסעדות ובתי קפה, מחייב את המדינה למתן סיוע, אולם המדינה חייבת לשקול היטב את צעדיה, שכן אין צפי לגבי מועד סיום המשבר.

צעד ראשון – המטרה לאפשר לעסקים להישאר עם הראש מעל למים

בעיר חיפה ניתנה הקלה של 70% הנחה בתשלומי הארנונה לעסקים המקומיים. נוכח הקטנת ההכנסות, קיים צורך הכרחי בצמצום ההוצאות. דחיית תשלום הארנונה מהווה צעד ראשון וחיוני בדרך להקלות נוספות. בעלי העסקים טוענים כי הסיוע שניתן להם הינו בבחינת דחיית הקץ ונועד לייצב ולהרגיע מעט את מצב התזרים, אולם בסופו של דבר הם צפויים להגיע למצב ללא מוצא ולקשיים חמורים. דחיית תשלום הארנונה אמורה לאפשר לעסקים קטנים ובינוניים להישאר עם הראש מעל למים בתקופה הקרובה, אולם לדבריהם אין די בכך על מנת לשפר את המצב באופן משמעותי. הירידה החדה במספר הלקוחות הביאה את הרשויות והעיריות בכל רחבי הארץ להכריז על שורה של הקלות בתשלומי החובה לעסקים.

הקלה זמנית לקראת נקיטת צעדים נוספים

עיריית רעננה מסרה כי ראש העיר החליט על מתן סיוע ותמיכה לעסקים בעיר, כאשר הצעד הראשון שננקט הינו הקלה בנושא הארנונה. עסקים המשלמים ארנונה בחשבון דו-חודשי ובסכום של עד 5000 ₪, רשאים לדחות את מועד התשלום עד לתחילת חודש מאי. חשוב לציין, כי כל בעל עסק שאינו מעוניין בדחייה, יכול לשלם את הארנונה במועד הרגיל.

מבחינת בעלי העסקים מדובר בצעד ראשון חיוני, אולם הם מציינים, כי מדובר בדחייה בלבד ולאחריה, יהיה עליהם לשלם כמה תשלומי ארנונה בתוך זמן קצר, כך שהסכום הכולל יהיה גבוה ועלול להקשות על האפשרות להתאושש ולצאת מהמשבר. ובכל זאת מדובר בצעד חשוב התורם להקלה על תזרים המזומנים של בתי עסק קטנים ובינוניים. מטרת הצעד עליו הוחלט במשרד האוצר, הפנים וברשויות המקומיות, הינו לאפשר לבעלי העסקים לשרוד את המצב לפחות עד לאחר חג הפסח. אולם לאור ההתפתחויות, צפויה להתקבל שורה של החלטות נוספות הנוגעות למתן הקלות וסיוע בדמות מענקים והלוואות בתנאים נוחים לעסקים.

לסיכום, הנפגעים העיקריים והראשונים ממשבר קורונה בישראל ובעולם כולו הינם העסקים הקטנים והבינוניים. לכן כצעד ראשון, הוחלט על דחיית תשלומי ארנונה לעסקים עקב קורונה לתחילת חודש מאי. צעד זה נועד להעניק לבעלי העסקים מעט אוויר לנשימה והמשך צפויים צעדים נוספים במטרה לאפשר לעסקים להמשיך ולהתקיים במצב המשברי החדש.

ייעוץ של עורך דין בנושא תשלומי ארנונה

משרדנו מתמחה בעזרה לפרטים, עסקים ועמותות בקבלת הנחה, הקלה ופטור מתשלום ארנונה. בימים אלו, כשמחזור העסקים קטן בגלל התפרצות הנגיף, ישנה חשיבות מרבית בקבלת כל הנחה אפשרית הקבועה בחוק. צרו קשר על מנת לקבוע פגישה מול עורך דין לשאלות ארנונה בתל אביב או בירושלים.

צרו קשר

  • שדה זה מיועד למטרות אימות ויש להשאיר אותו ללא שינוי.

Scroll To Top