Skip to content
Contact Us: 03-3724722 | 055-9781688 | [email protected]

גשר אלנבי ומעברי הגבול לירדן (מידע משפטי חשוב)

Joshua Pex

איתן ברנס

אחרי שלוש וחצי שנים ושני משרדי עורכי דין שלא הצליחו לעזור בסכומים מטורפים שהשקעתי ולשווא. הגעתי אל המשרד של עורך דין מיכאל דקר, ותוך חודשים ספורים הצלחנו יחד להגיע לכך שיש לבן שלי מעמד במדינת ישראל. ועוד לקחו על עצמם לעזור בדברים נוספים. תודה ענקית לכל המשרד ובמיוחד לנטעלי שעזרה והסבירה על כל דבר עם המון המון סבלנות!

גשר אלנבי ומעברי הגבול היבשתיים הנוספים לירדן משמשים מאות אלפי ישראלים, פלסטינים ותיירים מדי שנה. עם זאת, קיימות לא מעט בעיות משפטיות הנוצרות בעת השימוש במעברים אלה ובעקבות המעבר בהם. בעיות אלה יוצרות קשיים לצאת מישראל ולהיכנס אליה דרך המעברים מנימוקים ביטחוניים, צורך ביציאה ממעברים נפרדים של זוגות ומשפחות המעוניינים לבקר בירדן או לשוב לשטחי ישראל ועוד. במאמר זה יסביר על הנושא בהרחבה עורך דין מומחה לדיני הגירה ממשרדנו.

משרדנו, בירושלים ובתל אביב, מתמחה בדיני הגירה, ומנוסה בטיפול בקבלת היתרים ליציאה מישראל וכניסה אליה דרך מעברי הגבול השונים. משרדנו מציע מגוון שירותים בתחום דיני ההגירה, לרבות סיוע לזוגות בהליכי הסדרת מעמד בישראל, ייצוג בהליכי קבלת אזרחות ותושבות קבע ועוד.

גשר אלנבי ומעברי הגבול לירדן (מידע משפטי חשוב)

מעברי הגבול לירדן והבעיות המשפטיות העולות לגביהם

האפשרות לצאת מישראל באופן יבשתי היא אינה דבר מובן מאליו. עד לפני כמה עשורים, יציאה מגבולות המדינה נעשתה בעיקר באופן אווירי (דרך נתב״ג ונמלי התעופה האחרים) או באופן ימי. מעבר הגבול עם מצרים, עמה יש לישראל הסכם שלום, אמנם מאפשר לעבור דרך מצרים אל מדינות רבות, אך השימוש של אזרחי ותושבי ישראל בו אינו דומיננטי. הסכם השלום עם ירדן, אשר נחתם בשנת 1994, פתח אפשרויות חדשות למעבר יבשתי. מעברי הגבול בין ירדן לישראל מאפשרים לצאת אל שטח ירדן למטרות שונות, וכן לטוס אל מגוון יעדים בעולם דרך נמלי התעופה בערים עקבה ועמאן.

אחת הסוגיות המרכזיות העולה בהקשר למעברי הגבול היבשתיים לירדן, נוגעת לכך שככלל, קיימת הפרדה בשימוש במעברים היבשתיים לירדן. בעוד הכניסה לירדן דרך מעבר גשר אלנבי מותרת כיום לתושבי הרשות הפלסטינית ולתיירים זרים בלבד, מעברי הגבול האחרים (רבין ומסוף נהר הירדן) פתוחים עבור אזרחים ותושבים ישראלים. זאת בעקבות החוק, הסכמים בינלאומיים עליהם ישראל חתומה ונהלים ביטחוניים פנימיים של המדינה. 

הפרדה זו מעוררת בעיות משפטיות רבות, כגון קשיים לוגיסטיים של יחידים, זוגות ומשפחות מעורבות בעת היציאה לירדן, הגבלות על יציאה דרך המעברים היבשתיים מטעמים ביטחוניים ובעיות הנוצרות בקרב מי שחיים בירדן ומעוניינים לשוב ארצה. להלן נדון בבעיות אלה ובדרכי הפתרון הזמינים עבורן.

צורך של זוגות ומשפחות להתפצל בעת היציאה מהארץ

בישראל חיים לא מעט זוגות המורכבים מאזרחי או תושבי ישראל ותושבי הרשות הפלסטינית. לגבי זוגות אלה עולים לא פעם קשיים משפטיים בקבלת היתרים לאיחוד משפחות, והדרך של בני הזוג וקרובי משפחתם להיפגש נעשית לא פעם באמצעות יציאה לירדן. במקרים אחרים, גם כאשר הזוגות חיים יחד בישראל, אם ברצונם לטוס יחד לחו״ל, לרוב הם ייאלצו לטוס מירדן. זאת משום שהנהלים בנושא מקשים על קבלת אישור ליציאת פלסטינים מישראל דרך נתב״ג. 

אף שבני הזוג ובני המשפחה מתכננים הגעה משותפת לירדן, לרוב יהיה עליהם להתפצל בעת היציאה מהארץ. מי שנחשבים אזרחי או תושבי ישראל ייצאו דרך המעברים הפתוחים עבורם (מעבר רבין ומסוף נהר הירדן) ומי שנחשבים תושבי הרשות הפלסטינית יוכלו ככלל לצאת דרך מעבר גשר אלנבי בלבד. 

סיטואציה זו מעלה לא פעם קשיים לוגיסטיים אדירים, בעיקר שעה שקיימת לא פעם הגבלה על מספר האנשים המורשים לעבור דרך המעברים. כמו כן, לא פעם נציגי המעברים מעלים דרישות ייחודיות במקרים ספציפיים, מנימוקים ביטחוניים. כתוצאה מכך, עלול להיווצר מצב שבו רק אחד מבני הזוג או חלק בני המשפחה מצליחים לעבור דרך המעברים, ואחרים לא יורשו לעבור. הפתרון המרכזי הוא הסדרת אישורי היציאה מראש ומוקדם ככל הניתן, והיעזרות בעורך דין המתמחה בדיני הגירה לשם כך במידת הצורך.

קושי במעבר יבשתי לירדן ובחזרה ארצה מטעמים ביטחוניים

כאמור, קיימים מקרים אשר בהם תוגבל היציאה לירדן דרך המעברים היבשתיים או בחזרה ממנה מטעמים ביטחוניים. האמור רלוונטי לא רק עבור זוגות, אלא עבור כל מי שמעוניינים לצאת לירדן, ובייחוד פלסטינים המעוניינים לצאת דרך גשר אלנבי. הנהלים בנושא מחייבים פניה למפקדות התיאום והקישור מבעוד מועד לצורך הנפקת אישורי יציאה. 

לא פעם קורים מקרים בהם השגת היתרים לא נכונים או נימוקים ביטחוניים שיעלו מצד נציגי מעברי הגבול, יובילו לסירוב יציאה מישראל לירדן. באופן דומה, עלולות לעלות בעיות למי שמתגוררים בירדן באופן זמני (למטרות לימודים, עבודה וכו׳), או באופן קבוע, ומעוניינים להיכנס לישראל דרך מעברי הגבול. משרדנו מנוסה בטיפול בקבלת היתרים לכניסה ויציאה דרך מעברי הגבול בירדן. ניסיוננו מלמד כי על מנת להימנע מאי נעימויות העלולות להיווצר לא פעם בסיטואציות אלה, חשוב להיעזר בעורך דין המתמחה בנושא, על מנת לוודא כי הנכם פועלים נכונה לצורך הנפקת האישורים מבעוד מועד.

צרו קשר עם עורך דין מומחה לדיני הגירה 

לסיכום, יציאה מישראל לירדן וכניסה אליה דרך מעבר גשר אלנבי ויתר המעברים היבשתיים לירדן מעלה לא מעט סוגיות וקשיים משפטיים. אם יש לכם שאלות פרטניות או צורך בייעוץ אישי בנושא, עורך דין מומחה לדיני הגירה לישראל ממשרדנו ישמח לסייע לכם. ניתן ליצור עמנו קשר באמצעות מספרי הטלפון או הדואר האלקטרוני המופיעים מטה.

צרו קשר

  • שדה זה מיועד למטרות אימות ויש להשאיר אותו ללא שינוי.

Scroll To Top