דלג לתוכן
Contact Us: 03-3724722 | 055-9781688 | [email protected]

גנגסטרים ממוצא יהודי לאורך ההיסטוריה

Jordan Levy-Bograd

רוני עמנואל

משרד עורכי הדין מיכאל דקר ויהושוע פקס עזרו לנו במאמצנו לרשום את בתי כאזרחית ישראלית (היא נולדה לשני הורים גאים, אחד מהם אזרח ישראלי, בהליך פונדקאות בחו"ל, המוסדר בחוק של המדינה בה בוצע ההליך). עורכי הדין עמדו בתוקף מול סחבת של קרוב לשנה ודרישות בלתי רלוונטיות של משרד הפנים. לבסוף הורתה השופטת למשרד הפנים לרשום את הילדה כאזרחית ישראלית (לאחר בדיקת ד.נ.א שהיא מספיקה לפי התקנות!). אנו מודים לעורכי הדין ולעוזרות המשפטיות מאיה ונטע-לי על עזרתם המקצועית, סבלנותם והעניין האישי שגילו במשך התהליך.

Chen Aviani

ברצוני להמליץ על משרד עורכי הדין דקר, פקס, לוי, רוזנברג במיוחד לעו״ד יהושוע פקס על שירות מקצועי ומתן עזרה ויעוץ על תהליך חיים משותפים בישראל עם בת הזוג ממדינה זרה מול משרד הפנים.

Oksana Troshin

צוות מעולה , יעיל, אמין ומסור.
עונים לכל שאלה בפירוט עוזרים בכל שלב מתלווים ללקוח בכל פניה למשרד הפנים .
עזרו לי לקבל עליה אחרי גיור כשמשרד הפנים התנגד.
ממליצה בחום

יצחק קץ

ברוצני להודות למשרד ובמיוחד לנטעלי בן דוד שהייתה לי לעזר ותמיכה. וגם מחוץ לשעות העבודה במידת הצורך במשך כמעט שנתיים וחצי של מתחים ויסורי נפש שהעביר אותי משרד הפנים בעזרת הפרקליטות וכל זאת רק על-מנת לאשר לי בדיקת רקמות לפי נוהל חו"ל להוכחת אבהות, דבר שאיפשר לי בסופו של דבר להביא את בני לחיות עימי בארץ לאחר פתירת אימו בחו"ל.

תודתי נתונה לכל הצוות שהיה חלק בתהליך מורכב זה.

איתן ברנס

אחרי שלוש וחצי שנים ושני משרדי עורכי דין שלא הצליחו לעזור בסכומים מטורפים שהשקעתי ולשווא. הגעתי אל המשרד של עורך דין מיכאל דקר, ותוך חודשים ספורים הצלחנו יחד להגיע לכך שיש לבן שלי מעמד במדינת ישראל. ועוד לקחו על עצמם לעזור בדברים נוספים. תודה ענקית לכל המשרד ובמיוחד לנטעלי שעזרה והסבירה על כל דבר עם המון המון סבלנות!

שלום

תותח עורך דין מיכאל עזר לנו מאוד עם תביעת אבהות ולאחר מכן בהסדרת המעמד של בת הזוג שלי. צוות המשרד נחמד מאוד והיו מאוד יעילים

רום לופוביצ'

שלום לכולם! הייתי בפגישת יעוץ עם יהושוע פקס ועו"ד נוסף, ואני ממליץ אליהם מכל הלב, נתנו לי ולארוסה שלי את כל הזמן שהיינו צריכים, ענו לנו לכל השאלות בלי זלזול, בנוסף שולחים את כל המידע מסודר לאיימל, בקיצור עזרו לנו מכל הלב! ממליץ בחם לב!

עד סוף המאה ה-18 התדמית היהודית באירופה ואולי גם בכלל, הייתה שונה לאין שיעור מזו שאנו מכירים כיום. בימים אלו, כשהסטראוטיפ היהודי הוא של אדם משכיל או אף גאון, אך לצד זאת גם "חנון" שאינו דוגל באלימות, אנו נוטים להביט לאחורה על גנגסטרים ממוצא יהודי לאורך ההיסטוריה בגאווה מסוימת, כ"יהודים קשוחים". עם זאת, חשוב לזכור שפושעים אלו תרמו לרגשות האנטישמיות בקרב הקהילות בהן פעלו. מעבר לכך, רוב קורבנות הפושעים היהודים היו למעשה יהודים אחרים.

לא מעט הוגים אירופאים מפורסמים התלוננו לאורך השנים על התנאים הירודים והמבולגנים בהם חיים יהודים, על הזוהמה והפשע שגורמים בסביבתם. באנגליה, בגרמניה ובמזרח אירופה דיווחו לא אחת על חבורות שודדים יהודיות שמגיחות מהפרוורים לפתע, מרביצות, חוטפות ארנקים ובורחות.

עם זאת, נראה כי תהליך החילון שחל באירופה בשלהי המאה ה-18, ובמיוחד מדיניות האמנציפציה שבאה בעקבותיו, השפיעה בצורה ניכרת על היהודים ועל התדמית שלהם. אלפי יהודים מצאו את דרכם במעלה הריבוד החברתי האירופי והפכו להיות מנהלים בכירים, ממציאים, בעלי עסקים, אקדמאים מפורסמים ועוד.

מאידך, הפשע היהודי המאורגן לא רק שלא מוגר, אלא לעיתים הפך מתוחכם וקטלני יותר תודות לקדמה.ניתן אף לומר שהפשע המאורגן בארצות הברית של סוף המאה ה-19 ותחילת המאה ה-20, התחיל עם הגירתם של יהודי מזרח אירופה. אלה פעלו לצידם של מאפיונרים איטלקיים וכנופיות פשע וסחר לא חוקי שניהלו. במאמר זה אנו מעוניינים לספר על מספר פושעים יהודיים במאתיים השנים האחרונות, שנודעו כגנגסטרים בעלי מוניטין עולמי.

גנגסטרים ממוצא יהודי לאורך ההיסטוריה – רקע היסטורי באירופה ובעולם

החל מהמאה ה-16, הרשויות ברוב מדינות אירופה דרשו מן האוכלוסייה היהודית להפסיק להתערבב באוכלוסייה הנוצרית, להעסיק משרתים נוצרים, והעיקר – להתגורר בנפרד מן הנוצרים, ב"גטאות" המוקדשים לכך. הגטו הראשון הוקם ברומה, עקב יוזמת האפיפיור. זהו גם הגטו האחרון אשר שרד באירופה המערבית, כשחומותיו נהרסו רק בשנת 1888, זמן מה לאחר איחוד ממלכת איטליה.

מאידך, יהודים רבים העדיפו להתבדל ולהסתגר בקהילות מגובשות. תופעת ההתבדלות הפכה לאורח חיים יהודי שגרתי בייחוד לאחר מסעות הצלב, שקרעו יישובים שלמים וגרמו למותם של אלפים. מאז, מטעמי ביטחון העדיפו להיות מסוגרים בחומה על ידי הרשויות, וכך להגן על עצמם מהמון נוצרי ו/או מוסלמי קנאי שלא אחת ביקש לשלוח יד בנפשם.

לעיתים היה זה גם בגלל שהרשויות ביקשו לכפות על היהודים צורת חיים מסוימת כדי להשאיר אותם בפרופיל נמוך – תחת מעמד בזוי או נחות. לפעמים היה זה במטרה להגביל אותם חברתית בכל הנוגע לתחומי העיסוק שלהם.

מצב לא פשוט זה המיט על היהודים עוני רב, ולכן גם שיעור הפשיעה אצלם היה גבוה. הצפיפות שהייתה חסרת פרופורציות בגטאות והעדר תנאי סניטציה ראויים הביאו לא אחת לגל מחלות שפרצו. מאידך, עקב הזנחה של הרשויות וחוסר הרצון להיכנס ולעשות סדר בגטאות רק העצימה את תופעת העבריינות, ובמיוחד כאשר הישוב היהודי גדל בצורה ניכרת במזרח אירופה.

על אף שהגטאות כיום מצוירים כמעין מתחם סגור, מוזנח וסמל לאפליה חברתית המייצג את ימיה האפלים של אירופה בימי הביניים, הגטו גם שימר את הזהות היהודית ויצר לא אחת תרבות ענפה ועשירה של ספרות. הדבר בא לידי ביטוי גם בכך שמנע התבוללות עם העמים האירופים והמזרח תיכוניים לצידם חיו היהודים.גנגסטרים ממוצא יהודי לאורך ההיסטוריה

ההגירה הגדולה ממזרח אירופה לארצות הברית

בתחילת המאה ה-19 פתחה ארצות הברית את שעריה בפני מדינות אירופה. תחילה היו אלה מדינות המערב ששלחו מיליוני מהגרים לעולם החדש. מדינות כמו בריטניה, אירלנד, נורבגיה, פרוסיה והנסיכויות הגרמניות השונות. משנת 1880 החלו לזרום מאות אלפי יהודים ממזרח אירופה לאמריקה – במיוחד מהאימפריה הרוסית והאוסטרו הונגרית.

היהודים אשר חיפשו מקלט לברוח אליו מפני הפוגרומים שפקדו אותם במזרח אירופה מצאו מחסה באמריקה. חשוב להעיר כי ההגירה התרחשה גם בשל ריבוי אוכלוסייה מסיבי שחל במזרח אירופה, ומפני אנטישמיות גוברת שקידמו הממשלות המקומיות יחד עם הממסדים הדתיים. בזמן בו מדינות המערב דגלו בשוויון זכויות לאזרחיהן, מדינות מזרח היבשת תמכו במדיניות אנטישמית וקסנופובית כלפי מיעוטים – שהייתה חוקית וכשרה.

זו הסיבה שבין השנים 1880-1924, מעל 2 מיליון יהודים מזרח אירופאים עלו על אוניות והפליגו לרוחב האוקיינוס האטלנטי והגיעו לחוף המזרחי של אמריקה, ערים כמו ניו-יורק, בוסטון, ניו-ג'רזי וכו'. כאמור, רובם היו מהאימפריה הרוסית, הממלכה הרומנית, והאימפריה האוסטרו-הונגרית.

אולם, בשל מצבם הכלכלי הלא שפיר של מהגרים בדרך כלל, בחלק גדול מהמקרים סבלו מעוני גם בארץ האפשרויות הבלתי מוגבלות, מה שהוביל אותם לעסוק במסחר לא חוקי ולהסתבך בקטטות רחוב – בדרך כלל עם קתולים. בעולם החדש היו הכנופיות בראשיתן "מסודרות" על-פי דתות. תחת מצב זה היו רובעי כל עיר שופעת מהגרים מחולקים בין פושעים יהודים לקתולים.

בזמן המדובר היוותה קהילת המהגרים היהודית בארצות הברית את האוכלוסייה המסוכנת ביותר לצד כנופיות הפשע האיטלקיות. מדי פעם הגיחו גם האירים, אולם במספרים נמוכים יותר. בסופו של דבר הקונפליקט סודר, וארגוני הפשע שהקימו היהודים התחברו ושיתפו פעולה עם האיטלקים. בצוותא העלימו מס, עסקו בייבוא בלתי חוקי של סמים, סיגרים ומשקאות חריפים לאמריקה, וכמובן "פרחו" בשוק השחור ובכל הנוגע להעסקת רוצחים שכירים ומלביני הון מקצועיים.

מנהיגי כנופיות הפשע בארצות הברית – גנגסטרים ועבריינים ממוצא יהודי לאורך ההיסטוריה

הנה כמה שמות של ראשי כנופיות פשע שלאורך שנים עמדו ברשימת המבוקשים של ה-FBI. נראה כי על אף היותם פושעים רציניים, רובם הצליחו להעלים את עקבותיהם הלא חוקיות מהממשל ולחמוק לא פעם מהדין.

 1. מאיר לנסקי – ככל הנראה דמות הפשע היהודית המפורסמת ביותר במאתיים השנים האחרונות. היה איש עסקים, מאפיונר וממקימי "ארגון הפשע הלאומי" האמריקאי. בזקנותו רצה לעלות לישראל, והביא לדיון ציבורי נרחב על זכות העלייה של בעלי עבר פלילי (אף שמעולם לא הורשע בפלילים).
 2. בנג'מין (בַּגְסִי) סיגל – מחברי המאפיה בניו-יורק וחבר נעורים של מאיר לנסקי. מי שבצוותא איתו הקים את המאפיה בה עמדו. היה אחד מהכוחות המניעים מאחורי פיתוח לאס-וגאס למרכז ההימורים שאנחנו מכירים כיום.
 3. פְרֵדֶרִיקָה מַנְדֶלְבָּאוּם – גנגסטרית שעמדה כראשי אחד מארגוני הפשע הגדולים בניו-יורק ובכלל של ארצות הברית במאה ה-19. מולטי מיליונרית שניהלה "תאגיד" לסחר ברכוש גנוב, מה שנקרא באנגלית – Criminal Fence.
 4. מאיר "מיקי" כהן – ראש משפחת הפשע כהן בלוס אנג'לס. במחציתה של המאה ה-20 הקים יחד עם המאפיה האיטלקית ארגון פשע בעיר שבישר את בואם של ארגונים נוספים.
 5. אֵיִיבּ ברנשטיין – מנהיג "הכנופיה הסגולה" שפעלה בדטרויט ועסקה בין היתר בהברחה של משקאות אלכוהוליים תחת חוק היובש. הכנופיה הורכבה בעיקר ממהגרים יהודיים.
 6. ארנולד רוטשטיין – "אבי הפשע המאורגן" של ארה"ב. כונה ה"מוח" ונחשב ל"חונך" של עברייני צמרת רבים, מביניהם מאיר לנסקי, פרנק קוֹסְטֵלוֹ, לַאקִי לוּצִ'יאַנוֹ ועוד.
 7. דיוויד ברמן – מאפיונר שתרומתו להקמת ארגוני פשע במספר מדינות בארה"ב הייתה מכרעת. אחת הדמויות שעמדו מאחורי פיתוח לאס וגאס ומחלוצי מייסדי הקזינו בעיר יחד עם בנג'מין סיגל.
 8. לואיס בּוּכַהלְטֵר – פושע ידוע לשמצה שיחד עם חברו יעקב שפירו עסק בניהול סחטנות ושוחד ברחובות ניו-יורק. מהמקימים של ארגון הפשע "רצח בע"מ".
 9. ג'וזף שְטַאכֵר – נודע כמי שאיחד בין המאפיה האיטלקית וארגון הפשע היהודי בו עמד מאיר לנסקי. היה קרוב לראשי פשע נוספים ושימש כמי שניהל מאחורי הקלעים את עסקאותיו של לנסקי.
 10. האחים הַמְבֶּרְג – שלושה אחים שהנהיגו ככל הנראה את הכנופייה הבכירה בברוקלין בשנות ה-20. האחים כולם נרצחו על ידי יריבים או הוצאו להורג בידי הרשויות.גנגסטרים ממוצא יהודי לאורך ההיסטוריה

ה"יִידִישֵרִים" באנגליה

כינוין של קבוצות פשע מאורגנות בלונדון שחלק גדול מהן כללו מהגרים ממזרח אירופה. כמה מהכנופיות המפורסמות היו "הטיגריסים הבֵּסַרָבִּיִים" (על שם אזור בֵּסַרָבִּיָה שבין אוקראינה לרומניה), "כנופיית הַקְסְטוֹן", "אַלְדְגֵייט", "הִיסְלִינְגְטוֹן" ועוד. כמה מהמנהיגים האימתניים ששלטו בכנופיות היו גֵ'ק סְפּוֹט, אָלְפִי סולומון והתאומים קְרֵיי, שהיו ככל הנראה הפושעים הידועים ביותר של לונדון בשנות ה-50 וה-60. האחרונים ייסדו את "הפירמה" (שם ארגון הפשע) והיו מעורבים לאורך שנים במקרי רצח, שוד, פרוטקשין, הצתה ועוד.

בשנות ה-30, הפושעים היהודים היו יוצאים לרחובות לונדון בכדי להיאבק בתומכי המפלגה הפשיסטית, אשר בראשותם עמד הגזען והאנטישמי אוֹסְוָולְד מוֹסְלִי. "המפלגה החדשה" קידמה רעיונות נאציים ועוררה את זעמם של "יהודי הרחובות". משום כך, האחרונים פתחו בעימותים תכופים כנגד בריוני המפלגה, כאשר הם נתמכים גם על ידי הקהילה הקומוניסטית בלונדון. המנהיג הפשיסטי הבריטי נישא לאשתו בביתו של יוזף גבלס, ששימש כשר התעמולה במשטרו של היטלר.

פושעים יהודיים ברומניה – מעשה השוד הגדול ברומניה הקומוניסטית

את הפרק האחרון של המאמר שמרנו לקבוצה קטנה של אינטלקטואלים יהודיים, שהיו מעורבים באחד ממקרי השוד המזוינים המוצלחים שנראו ברומניה. חבריה היו מהנדסים, עיתונאים, אלופי משנה, דיקנים בפקולטות וחברי המפלגה הקומוניסטית. אלה שיתפו פעולה כנגד המשטר הרומני הצורר, שמנע מיהודים לצאת מהמדינה באופן חופשי ודרש מיהודי התפוצות לשלם סכומי עתק להיתר אישורי יציאה.

אירוע השוד – החבורה שדדה רכב משוריין שהוביל כספים לבנק הממלכתי של רומניה בבוקרשט. חלק מהמניעים מאחורי המעשה היו ציוניים וביטאו זעם של הכנופייה על התנהלותו הקלוקלת והאנטישמית של המשטר הקומוניסטי. עם זאת, השודדים שאספו סכום השווה לרבע מיליון דולר אמריקאי, נתפסו, הועמדו לדין ומשפטם נערך בדלתיים סגורות, כאשר לאחריו רובם הוצאו להורג בחשאי. בזאת הסתיימה תקופתם של חברי הקהילה שנודעו כ"כנופיית יוֹאַנִיד".

צרו קשר – משרד עו"ד הגירה לישראל לבעלי עבר פלילי

משרד עורך דין הגירה לישראל דקר, פקס, לוי, רוזנברג ושות'. המשרדים ממוקמים במרכזי הערים ירושלים ותל אביב ומסייעים באופן יומיומי ללקוחות בתהליכי עלייה ו/או הגירה לישראל. אנו מייצגים יהודים בעלי רקע פלילי בהליך עלייה לישראל. ליצירת קשר השאירו את פרטיכם למטה ועו"ד יחזור אליכם או חייגו למספרים הבאים.

צרו קשר

 • ✓ Valid number ✕ Invalid number
 • שדה זה מיועד למטרות אימות ויש להשאיר אותו ללא שינוי.

גלול כלפי מעלה