Skip to content
Contact Us: 03-3724722 | 055-9781688 | [email protected]

צאצאי יהדות פורטוגל בהולנד זכאים לאזרחות פורטוגל

Joshua Pex

Hacohen Liel

פניתי לעו״ד יהושע פקס, קיבלתי מענה מהיר ביותר. כשהגעתי לצורך ביצוע השירות, הביצוע היה מיידי ואדיב תוך הסבר. ממליצה לכל מי שמעוניין בעבודה מהירה, עניינית ויעילה לפנות לעו״ד פקס.

קהילת יהדות פורטוגל בהולנד הגיעו לארצות השפלה לאחר דורות של חיים כאנוסים בספרד ובפורטוגל. משושלות יוצאי ספרד ופורטוגל באמסטרדם יצאו כמה מגדולי ההוגים של היהדות.

משרדנו מתמחה בהגירה וקבלת אזרחות פורטוגל. מועמדים בעלי שורשים יהודיים הולנדים רשאים לקבלת מכתב המלצה מהקהילה היהודית בפורטוגל אשר לאחריו יהיו זכאים לקבלת אזרחות פורטוגלית!

צאצאי יהדות פורטוגל בהולנד זכאים לאזרחות פורטוגל

ישוב גולי יהדות פורטוגל בהולנד, בעיר אמסטרדם:

בשנת 1593 קבוצה של כ-5,000 אנוסים פורטוגלים הגיעה להשתקע בעיר אמסטרדם שבהולנד, קהילה קטנה זאת הייתה ברובה בעלת עבר ורקע ספרדי, אך זיהתה עצמה בכינוי ושיוך פורטוגלים עקב סיבת שהותה בפורטוגל אשר נמשכה גם לאחר צו גירוש היהודים ממנה. לאחר שחיו כאנוסים בפורטוגל וקיימו מצוות בסתר כמאה שנים, החליטו חלקים מאוכלוסיית האנוסים להגר למדינה בעלת ערכים דתיים סובלניים אשר בה יוכלו לקיים אורח חיים יהודי באופן גלוי ומבלי חשש לחייהם. בהולנד מסוף המאה ה-16 הונהג משטר סובלנות כלפי דתות הזרות מהנצרות הפרוטסטנטית, להבדיל ממדינות אירופיות אחרות ואולי מכולן.

הקהילה הפורטוגלית בשונה מקהילות יהדות אירופה לא בחרה לחצוץ בין אוכלוסיית הגויים המקומית לבינה או לבודד עצמה בתוך גטאות- סיבה שהביאה את צמיחתה הכלכלית והחברתית. האנוסים הפורטוגלים בחרו להשתלב בחברה ההולנדית כשהם גרים ברובעים יהודים בסמוך לרובעים נוצרים, מה שגרם ליחסים קרובים של הקהילות ולביקורים תכופים של אלה בקהילות של אלה. הצייר רמברנדט לדוגמא חי ועבד ברובע יהודי. בנוסף משנה ותלמוד היו תחומים נלמדים בחוג המשכילים באמסטרדם שגם חיברו פיוטים בעברית. קהילת יהודי פורטוגל נהנתה מזכויות האמנסיפציה שמנעה אותם ממגבלות דתיות, חברתיות וכלכליות, והייתה בעלת מעמד משכיל ונחשב אפילו בחוגי המלוכה.

יתר על כן בזכות הכרתם והשכלתם את השפות השונות היו בעלי קשרי מסחר עם יהודים ברחבי העולם כולל ביבשת אמריקה וכך היוו גורם משמעותי בעסקי הייבוא והייצוא התעשייתיים. תחומי הצלחה נוספים בהם הצטיינו היו עסקי הבנקאות, הטבק, זיקוק הסוכר, תעשיית ההדפסה, רפואה, ובעיקר בלטו בתעשיית היהלומים שהפכה להיות כמעט ועיסוק יהודי בלעדי משום הצלחתם הרבה בתחום. בנוסף היו האנוסים הפורטוגלים תומכים אדוקים של בית אורנג'- שהיה גוף פוליטי ממשלתי אשר ארגן מרד נגד השלטון הספרדי שהוביל לעצמאות המדינית ההולנדית לאחר מלחמה בת 80 שנים. מבית מלוכה זה על אף שלא זכו היהודים הפורטוגלים לשוויון אזרחי מלא, נהנו מהגנה מתמדת של בעלי השלטוןצאצאי יהדות פורטוגל בהולנד זכאים לאזרחות פורטוגל

אישים הולנדים מפורסמים ממוצא ספרדי/פורטוגלי:

 1. ברוך שפינוזה (1632-1677) – מתמטיקאי ופילוסוף, היה אחד מסוללי הדרך לתנועת הנאורות באירופה. עסק ביהלומנות.
 2. שמואל צרפתי (1813-1866) – רופא, אדריכל ותורם. היה אחד ממתכנני העיר אמסטרדם ויזם את מפעל הלחם הראשון בהולנד. דאג גם להיגיינת העיר וחינוך ענייה.
 3. אוריאל אקוֹסטה (1585-1640) – פילוסוף, סופר, נולד למשפחה קתולית אנוסה אך התייהד יחד עם משפחתו, נהג לבקר את הממסד הקתולי.
 4. מנשה בן ישראל (1604-1657) – רב, קבליסט, סופר ומייסד הדפוס העברי הראשון בהולנד. איש רוח אדיר, היה בקיא ב-10 שפות אשר חיבוריו הם דוגמא על אוצר לשונותיו, בנוסף היה בעל קשרים עם מלכת שבדיה, חברי פרלמנט, פילוסופים, אנשי אשכולות ומדע מהולנד, אנגליה, גרמניה, סקוטלנד ועוד.
 5. יצחק אוֹרוֹבְּיוֹ די קסטרו (1617-1687) – רופא, פילוסוף, תיאולוג ואפולוגטיקן. נהג להוציא ספרי הגנה ופולמוסים כנגד הוגים ותיאולוגים נוצרים.
 6. יצחק דאקוסטה (1798-1860) – משורר והיסטוריון, חיבר עשרות פיוטים בשפה ההולנדית וכן היה מרבה לכתוב על ההיסטוריה של עם ישראל בייחוד על קהילות המגורשים מספרד ופורטוגל.

לנוחיותכם מגוון מאמרי מידע והתמצאות באתר:

 1. שמות המשפחה מרשימת המועמדים
 2. לבוש ספרדי מסורתי בקהילות המגורשים
 3. שפת הלדינו וצאצאי דוברי הלדינו
 4. מדינות בהן השתכנו המגורשים

תודה להונתן גבריאלוב על עזרתו בכתיבת מאמרים אלו.

צרו קשר – עזרה לצאצי יהדות פורטוגל בהולנד בקבלת אזרחות ספרד

במידה ובידיכם מידע המוכיח כי אתם צאצאים למגורשי ספרד ופורטוגל – אישור מרב קהילה ספרדית, מסקנות מחוקר שורשים ועוד – נוכל לסייע לכם להגיש בקשה. צרו קשר עם משרדנו בירושלים או תל אביב – אנו עומדים לשירותכם!

 

צרו קשר

 • שדה זה מיועד למטרות אימות ויש להשאיר אותו ללא שינוי.

Scroll To Top