Skip to content
Contact Us: 03-3724722 | 055-9781688 | [email protected]

בשורה לשוכרים – הקלה על דמי שכירות אולם בעקבות תקנות הקורונה (מידע משפטי)

Michael Decker

רום לופוביצ'

שלום לכולם! הייתי בפגישת יעוץ עם יהושוע פקס ועו"ד נוסף, ואני ממליץ אליהם מכל הלב, נתנו לי ולארוסה שלי את כל הזמן שהיינו צריכים, ענו לנו לכל השאלות בלי זלזול, בנוסף שולחים את כל המידע מסודר לאיימל, בקיצור עזרו לנו מכל הלב! ממליץ בחם לב!

החלטה משפטית תקדימית הובילה להקלה על דמי שכירות של אולם אירועים בעקבות תקנות הקורונה. לאור פניות רבות שקיבלנו בנושא והבלבול שנוצר בעקבות ההחלטה, במאמר זה, שנכתב ביום 2.11.2020, נבקש לעשות סדר בדברים. להלן נסביר לעומק על ההחלטה ועל ההשלכות האפשריות שלה.

משרד עורכי הדין שלנו בירושלים ובתל אביב, מתמחה במשפט מסחרי ודיני חוזים. המשרד מסייע באופן שוטף לשוכרים פרטיים ובעלי עסקים. בין תחומי העיסוק של המשרד: דמי שכירות לנכסים, חוזים פרטיים ומסחריים, הסכמי מכר ועוד.

זה היה רק עניין של זמן עד שיופיעו החלטות משפטיות תקדימיות בעקבות משבר הקורונה. המשבר שינה לחלוטין את כללי המשחק, והעלה צורך במציאת פתרונות יצירתיים לבעיות משפטיות שעלו בעקבותיו. כך אירע בהחלטה שניתנה ביום 25.10.2020 בבית המשפט המחוזי בתל אביב-יפו, אשר קבעה תשלום מופחת של דמי שכירות בעקבות משבר הקורונה. לאור דיווחים סותרים בתקשורת ובלבול רב שנוצר בעקבות ההחלטה, להלן ננתח אותה ונסביר את השלכותיה.

הקלה על דמי שכירות עבור עסקים שנפגעו בעקבות תקנות הקורונה

הרקע לבעיה שהובילה להחלטת בית המשפט

משבר הקורונה הוביל ליצירתן של תקנות ממשלתיות חדשות, אשר הגבילו מאוד ואף הובילו לביטול של פעילות עסקית, בצורה נרחבת ביותר. אחד הענפים שנפגעו בצורה החריפה ביותר מהתקנות היה ענף אולמות וגני האירועים, אשר הושבת לחלוטין החל מחודש מרץ 2020. הדבר הוביל לגל ביטולים המוני של חתונות ושמחות, והנחית מכה קשה על בעלי ומפעילי האולמות.

לאחר מכן, בחודש יוני 2020, נפתחו האולמות מחדש, בעקבות הקלה בהגבלות הקורונה שהתרחשה אז. ואולם, במהרה התברר כי פתיחת האולמות היוותה אחד מהגורמים המרכזיים לעליה בתחלואה, והאולמות שוב נסגרו. זו כבר הייתה מכת מחץ לאולמות האירועים, שכן אירועים רבים שבוטלו בחודש מרץ נדחו לקיץ. עקב סגירת האולמות עד למועד לא ידוע, מפעילי האולמות נותרו ללא מקור הכנסה וחוסר יכולת לשלם את דמי השכירות.

ההחלטה התקדימית של בית המשפט

לא תמיד האולמות מצויים בבעלות מי שמפעילים אותם. לעתים מדובר בשוכרים, כפי שקרה בתביעה לפינוי אולם אירועים שנדונה בבית משפט השלום בתל אביב-יפו בחודש יוני 2020. מפעילי אולם אירועים בחולון נתבעו על-ידי בעל הנכס, לאור אי תשלום דמי שכירות בין החודשים אפריל-יוני 2020 כתוצאה מתקנות הקורונה. בית המשפט נאלץ לקבל את התביעה, והורה על פינוי האולם. השופט קבע כי מגיפת הקורונה אינה פוטרת בנסיבות העניין מאי תשלום השכירות. 

על פסק הדין הוגש ערעור אשר טרם הוכרע. עם זאת, שופט בית המשפט המחוזי הדן בערעור קבע כי עד למועד פסק הדין יש לעכב את פינוי האולם. השופט קבע במקביל לעיכוב פינוי האולם, כי על השוכרים לשלם מחצית מדמי השכירות לחודשים אפריל, מאי ויוני 2020, שטרם שולמו, אך לאחר מכן ישולמו דמי השכירות במלואם.

בעקבות החלטת בית המשפט, והעובדה כי תקנות הקורונה חודשו מאז, ביקשו השוכרים כי ההחלטה על תשלום דמי שכירות מלאים תיבחן מחדש. השופט קיבל את בקשתם, באופן זה שנקבע מתווה לתשלום דמי השכירות. נקבע כי עד לסוף חודש אוקטובר 2020 ישולמו דמי שכירות בגובה 60% מדמי השכירות המלאים, ולאחר מכן בכל חודש התשלום יעלה ב-10% נוספים (כלומר, 66% בנובמבר, 72.6% בדצמבר, וכן הלאה).

השלכות אפשריות של החלטת בית המשפט

עדיין לא ברור בשלב זה כיצד בתי המשפט יתייחסו למקרים דומים נוספים בעתיד. עם זאת, אין ספק כי מדובר בהחלטה תקדימית המגלה הבנה לכך שמשבר הקורונה מהווה מצב חדש, המצריך פתרונות חדשים בהתאם. ייתכן מאוד כי בעקבות ההחלטה יקלו בתי המשפט על תשלום דמי שכירות לעסקים ושוכרים נוספים שנפגעו עקב תקנות הקורונה. יחד עם זאת, חשוב להדגיש כי ההחלטה אינה משנה את המצב המשפטי לגבי החובה לעמוד בתנאים של חוזי שכירות, וכי בכל מקרה של קושי בקיום החוזה חשוב לקבל ייעוץ משפטי בטרם נקיטת צעדים בניגוד אליו. 

צרו קשר עם עורך דין מומחה לדיני חוזים ומשפט מסחרי

אם יש לכם שאלות או צורך בסיוע בנושא הקלה על דמי שכירות עקב תקנות הקורונה, תוכלו ליצור עמנו קשר ונשמח לעזור. משרד עורכי הדין שלנו מתמחה בדיני חוזים וכן בדיני מקרקעין ונדל״ן. המשרד ומעניק ייעוץ וייצוג משפטי באופן שוטף לשוכרים ובעלי נכסים במגוון נושאים.

צרו קשר

  • שדה זה מיועד למטרות אימות ויש להשאיר אותו ללא שינוי.

Scroll To Top