Skip to content
Contact Us: 03-3724722 | 055-9781688 | [email protected]

בקשה לשינוי או קביעת גיל – איך עושים זאת? (מידע משפטי)

Michael Decker
Michael Decker

רוני עמנואל

משרד עורכי הדין מיכאל דקר ויהושוע פקס עזרו לנו במאמצנו לרשום את בתי כאזרחית ישראלית (היא נולדה לשני הורים גאים, אחד מהם אזרח ישראלי, בהליך פונדקאות בחו"ל, המוסדר בחוק של המדינה בה בוצע ההליך). עורכי הדין עמדו בתוקף מול סחבת של קרוב לשנה ודרישות בלתי רלוונטיות של משרד הפנים. לבסוף הורתה השופטת למשרד הפנים לרשום את הילדה כאזרחית ישראלית (לאחר בדיקת ד.נ.א שהיא מספיקה לפי התקנות!). אנו מודים לעורכי הדין ולעוזרות המשפטיות מאיה ונטע-לי על עזרתם המקצועית, סבלנותם והעניין האישי שגילו במשך התהליך.

הידעתם כי בישראל חיים עד היום אזרחים אשר הגיל המדויק שלהם אינו ידוע באופן רשמי? בקשה לשינוי גיל או קביעת גיל אינה דבר כה נדיר, לאור מצבה הייחודי של מדינת ישראל. במאמר זה נסביר על מצב ייחודי זה בהרחבה ונפרט על הדרכים להוכחת הגיל האמיתי של מי שגילם אינו ידוע.

משרד עורכי הדין שלנו בירושלים ובתל אביב, מתמחה בדיני משפחה ובמשפט אזרחי. המשרד מעניק ייעוץ משפטי וייצוג בבקשות לשינוי או קביעת גיל, שינוי שם ושינויים נוספים בנתונים האישיים במשרד הפנים.

מתי עולה צורך להגיש בקשה לשינוי או קביעת גיל?

מעט מוזר לחשוב על זה, אך גם כיום חיים בישראל לא מעט אנשים אשר הגיל האמיתי או המדויק שלהם אינו ידוע לרשויות המדינה. תאריך הלידה המופיע בתעודות הזהות שלהם אינו התאריך בו נולדו. במקרים אחרים אף לא מופיע כל תאריך, או שמופיעה שנת הלידה בלבד, ללא התאריך המדויק. מלבד תחושת האפליה העלולה להיווצר ברמה האישית במצב כזה, עשויות להיות לו השלכות משפטיות משמעותיות ביותר. 

תארו לכם, למשל, מקרה שבו אדם שעלה לישראל בגיל 30 נחשב מבחינת הרשויות כמי שגילו נמוך ב-5 שנים מגילו האמיתי. גם אם לא יהיו לכך השפעות במשך רוב חייו, כשיגיע לגיל פרישה, הדבר יהווה בעיה של ממש. הוא יידרש להמתין 5 שנים נוספות עד להגעה לגיל זכאות לקצבאות הגמלה, אף שלכאורה הוא כבר זכאי להן. זהו אינו מקרה דמיוני, ובפועל אירעו מקרים רבים בהם נשללו לא מעט זכויות ממי שגילם האמיתי אינו ידוע.

מדוע נוצרות מלכתחילה טעויות ברישום גיל?

בקשה לשינוי גיל

כידוע, לישראל הגיעו עולים מכל קצוות תבל. בשנים בהן היה עומס רב של עולים, נוצרו לעתים טעויות ברישום ותיעוד הנתונים של חלקם, לרבות לגבי גילם האמיתי. אחת הסיבות לכך היא שמדינת ישראל מטילה ספק לא פעם בנתונים ממדינות זרות. הדבר נכון לגבי מגוון רחב של נתונים מלבד גיל, כולל הוכחת יהדות לעלייה.

קיימים שני סוגים עיקריים של מדינות שמדינת ישראל לא תמיד תכיר בנתונים ומסמכים המגיעים מהן. סוג אחד הוא של מדינות אשר תיעוד הנתונים והמסמכים בהן נעשה בצורה לא מסודרת, או שמסיבה אחרת הם נחשבים כלא מהימנים. סוג נוסף הוא של מדינות אויב, אשר לאור היעדר יחסים רשמיים קשה להשיג מהן נתונים רשמיים, או שהדבר כרוך בהליכי אימות מסמכים הכוללים בירוקרטיה רבה.

כיצד מתבצע שינוי גיל ומה הדרכים להוכיח אותו?

משרד הפנים אמון על עריכת שינויים במאגר הנתונים הרשמיים בישראל, הכוללים גם בקשות לשינוי שם, בקשות להמרת דת וכד׳. ניתן לפנות אל משרד הפנים בבקשה לתיקון תאריך הלידה. ואולם, לא תמיד הבקשה תתקבל. המשרד עשוי לדחות בקשות המבוססות על נתונים חלקיים או כאשר עולה חשש אחר בנוגע למהימנות הטענות של מגישי הבקשה לעניין גילם האמיתי.

על מנת לטפל במקרים הרבים בהם עולים קשיים מעין אלה, נחקק חוק קביעת גיל. חוק זה מסמיך את בית המשפט לענייני משפחה לתת פסק דין הצהרתי, המחייב את הרשויות להכיר בגיל האמיתי שיקבע בית המשפט. חשוב לציין כי החוק מכיר בקושי להוכיח את הגיל האמיתי, ולכן בית המשפט עשוי לקבל ראיות שלא בהכרח היו מתקבלות או מספיקות כשלעצמן בהליכים אחרים. 

לדוגמה, בפסק דין שניתן בחודש יוני 2020, קיבל בית המשפט לענייני משפחה בחיפה בקשה לקביעת גיל של אדם אשר עבד כפקיד בנק וביקש לקבוע כי גילו נמוך בשנתיים מזה המופיע במרשם האוכלוסין. עדים כגון בני משפחה אשר יכלו להעיד על גילו האמיתי הלכו זה מכבר לעולמם. בית המשפט הסתמך בעיקר על תיעודים מארכיון הבנק בו הוא עובד, בהם צוין כי גילו האמיתי שונה מזה המוכר לרשויות המדינה.

צרו קשר עם עורך דין מומחה לענייני משפחה

אם יש לכם שאלות נוספות או צורך בסיוע בנושא בקשה לשינוי גיל, או בנושאים דומים מתחום דיני המשפחה והמשפט האזרחי, תוכלו ליצור קשר עם משרד עורכי הדין שלנו ונשמח לסייע לכם. לעורכי הדין ממשרדנו ניסיון רב בייצוג משפטי בהליכים בפני בית המשפט לענייני משפחה, משרד הפנים והרשויות השונות.

צרו קשר

  • שדה זה מיועד למטרות אימות ויש להשאיר אותו ללא שינוי.

Scroll To Top