Skip to content
Contact Us: 03-3724722 | 055-9781688 | [email protected]

שאלות נפוצות בקשר לזכויות של בעלי מוגבלויות בישראל

Michael Decker
Michael Decker

Yael Cina

יהושע אדם מקצועי, אמין ומקסים. תמיד עוזר ודואג למה שצריך. ממליצה בחום!

מאמר  עוסק בכמה מהשאלות הנפוצות ביותר הנוגעות לזכויותיהם של בעלי מוגבלויות בישראל. המאמר מציע תשובות תמציתיות ומועילות, מנקודת מבטו של עורך דין מנוסה בתיווך הקשר בין אזרחים פרטיים לרשויות בישראל. אם יש לכם שאלות נוספות או שאתם זקוקים לסיוע משפטי הקשור למוגבלות רפואית בישראל או כל נושא אחר, אל תהססו לפנות למשרד עורכי הדין שלנו: 03-3724722.

מהן זכויותיהם של אנשים עם מוגבלויות?

 • כבעלי מוגבלויות בישראל, יש לכם זכות לשוויון הזדמנויות. מעסיקים, נותני שירותים, מוסדות חינוך או כל אדם אחר אינם רשאים להפלות אתכם.
 • בנוסף, יש לכם זכות לנגישות. חייבת להיות לכם גישה שווה לאתרים ולשירותים הזמינים לציבור הרחב.
 • יש לכם גם זכות לפרטיות. לכן אסור מבחינה חוקית לאלץ אתכם לחשוף האם אתם בעלי מוגבלויות או לשאול באופן פולשני על המוגבלות שלכם.
 • ויש לכם זכות לביטחון חברתי-כלכלי. לכן, בהתאם לחומרת המוגבלות, ייתכן שאתם זכאים לקבל קצבאות, פטורים ושירותים נוספים מרשויות ממשלתיות.

החוק הישראלי מגדיר אדם עם מוגבלות כאדם שאובחן עם לקות פיזית, נפשית, שכלית או קוגניטיבית, שמגבילה אותו באופן ניכר בחיי היום יום. למידע נוסף על זכויותיהם של אנשים עם מוגבלויות בישראל, ניתן לעיין במאמר זכויות בעלי מוגבלויות בישראל – סקירה.

נכות בישראל

מדוע כדאי לבקש הכרה כאדם בעל מוגבלות?

אם יש לכם מוגבלות שמשפיעה על חייכם בצורה משמעותית, ישנן סיבות רבות לדרוש הכרה רשמית במוגבלותכם. האם המוגבלות מקשה עליכם מאד להשתתף באופן מלא בשוק העבודה? אם כן, אז ייתכן שהינכם זכאים לקצבת נכות חודשית ותעודת נכה מהמוסד לביטוח לאומי. תעודת נכה תעניק לכם הנחות באתרים רבים וכן פטורים ממיסים מסוימים. יתכן ותהיו גם זכאים לפטור מהמתנה בתור או פטור מתשלום עבור מלווה. בנוסף, ייתכן שתוכלו לקבל תג חניה לנכה אשר יקל על הגישה שלכם למקומות רבים.

כיצד מקבלים קצבת נכות?

לצורך הגשת בקשה לקצבה חודשית לבעלי מוגבלויות בישראל, תחילה יש להיערך על ידי עריכת רשימה של הלקות הפיזית, הנפשית, השכלית או הקוגניטיבית שלכם. ודאו שיש לכם אבחנה עדכנית או בדיקה רפואית עבור כל אחד מהמצבים שמניתם. לאחר מכן, יש להגיש את תביעת הנכות למוסד לביטוח לאומי. הדרך הקלה ביותר לעשות זאת היא באמצעות טופס מקוון. לאחר מכן, הועדה הרפואית תקבע את שיעור הנכות הרפואית וביטוח לאומי יקבע את דרגת אי הכושר בהתאם. דרגת אי הכושר מתייחסת לשאלה כמה נפגעה יכולתכם להתפרנס עקב המוגבלות, ולפיכך האם קמה זכאותכם לסיוע כלכלי. הביטוח הלאומי ישלח לכם מכתב המודיע על זכאותכם.

למידע נוסף על תהליך הגשת הבקשה, יש לעיין במאמר הגשת בקשה לקצבת נכות.

מהו ההבדל בין "שיעור הנכות" ל"דרגת אי הכושר"?

המוסד לביטוח לאומי משתמש בשני מונחים שונים, שיעור הנכות הרפואית ודרגת אי כושר, שאנשים לעיתים מתבלבלים ביניהם. שניהם מיוצגים באחוזים ושניהם רלוונטיים לקביעת הזכאות לקצבה עבור אנשים עם מוגבלויות בישראל. עם זאת, הם לא מודדים את אותו הדבר. שיעור הנכות הרפואית מחושב לפי החומרה המצטברת של כל הליקויים הגופניים, הפסיכולוגיים והקוגניטיביים המשפיעים על המבקש. דרגת אי הכושר, לעומת זאת, מודדת עד כמה אדם ייאלץ להתמודד עם אתגרים נוספים בשוק העבודה עקב מוגבלותו. מדד זה לוקח בחשבון הן את שיעור הנכות הרפואית והן גורמים רלוונטיים אחרים, כגון השכלה וניסיון בעבודה.

להסבר מפורט יותר על שני המונחים הללו והקשר ביניהם, יש לעיין במאמר ההבדל בין שיעור נכות רפואית לעומת דרגת אי כושר.

בעלי מוגבלויות בישראל

האם קצבת הנכות של עקרת בית שונה מקצבת הנכות של אנשים עובדים?

בישראל, "עקרת בית" היא תושבת ישראל נשואה שאינה עובדת. גובה קצבת הנכות הבסיסית לאדם עובד ולעקרת בית זהה, אך ישנם הבדלים מסוימים בקביעת הזכאות לקצבה. דרגת אי הכושר של עקרת בית נקבעת באופן שונה מזו של אדם עובד, משום שהיא מודדת את היכולת לבצע משימות ביתיות, ולא את היכולת לעבוד בשוק העבודה. בנוסף, בניגוד לאדם עובד, עקרת בית לא מקבלת תוספת לקצבה אם בן זוגה מובטל.

למידע נוסף על הגשת בקשה לקצבת נכות כעקרת בית, יש לעיין במאמר כיצד מבקשים קצבת נכות לעקרת בית בישראל.

כיצד מקבלים תעודת נכה?

אם אתם בעלי מוגבלויות בישראל הזכאים לכך, על המוסד לביטוח לאומי לשלוח לכם תעודת נכה. אתם זכאים לתעודת נכה אם אתם עונים על קריטריון אחד לפחות מהקריטריונים הבאים:

 • אם אתם מקבלים קצבת נכות מהמוסד לביטוח לאומי.
 • אם יש לכם דרגת אי כושר של 60% לפחות.
 • אם נקבע לכם שיעור נכות רפואית של 90% לפחות.

התעודה משמשת הוכחה חוקית לנכותכם ומזכה אתכם בהטבות, הנחות ופטורים מסוימים. אם לא קיבלתם תעודת נכה למרות זכאותכם, יש להתקשר לביטוח לאומי בטלפון 6050* לבירור העניין.

למידע נוסף על הזכאות לתעודת נכה וההטבות שהיא מעניקה, יש לעיין במאמר כיצד מקבלים תעודת נכה בישראל.

מי זכאי לפטור מתשלום דמי כניסה למלווה?

אנשים מסוימים עם מוגבלויות בישראל פטורים מתשלום דמי כניסה למטפל המלווה אותם. במקרה של זכאות כאמור, היא אמורה להופיע בבירור בתעודת הנכה שלכם. יש שלוש קטגוריות של נכים הזכאים לפטור זה:

 • בעלי תעודת נכה שיש להם מוגבלות קוגניטיבית או נפשית.
 • אנשים עם מוגבלות או מחלות כרוניות הזקוקים לטיפול משמעותי של אדם אחר על מנת לתת מענה לצרכיהם הבסיסיים היומיומיים ולכן זכאים לקצבת שירותים מיוחדים (שר"מ).
 • קשישים המקבלים גמלת סיעוד.

מידע נוסף בנושא זה ניתן למצוא במאמר פטור מתשלום דמי כניסה עבור מלווה.בעלי מוגבלויות בישראל

מי זכאי לפטור מהמתנה בתור?

אנשים מסוימים עם מוגבלויות בישראל זכאים לפטור מהמתנה בתור, בעיקר אנשים הזכאים לתעודת נכה בשל מוגבלות קוגניטיבית, מוגבלות שכלית או שהם נמצאים על הספקטרום האוטיסטי. זכות זו תירשם בתעודת הנכה במקרה של זכאות, אך לא תפורט מהי הנכות. גם נשים בהריון וקשישים מעל גיל 80 פטורים מהמתנה בתור, אך ניתנת עדיפות לאדם עם מוגבלות.

למידע נוסף על הפטור מהמתנה בתור, ובאילו נסיבות הוא חל, ראו מאמרנו פטור המתנה בתור לבעלי מוגבלויות.

מי זכאי לקבל תו חניה לנכה?

תו חניה נגישה, הנקרא באופן רשמי "תו חניה לנכה", הוא תג המונפק על ידי משרד התחבורה ומוכיח כי רכב מורשה לחנות במקומות שהוקצו לאנשים נכים. הוא גם מאפשר לנהג להחנות רכב במקום שבו החניה בדרך כלל אינה חוקית, כל עוד הוא אינו מסכן אנשים אחרים או גורם להפרעה בלתי סבירה לתנועה. זכאות לתו חניה לנכה קמה לאנשים שנזקקים לכיסא גלגלים כדי להתנייד או במצב של פגיעה קשה ברגליים, או במקרה של נכות רפואית של מעל 60% עם צורך ברכב לצורך ניידות, או לאנשים עיוורים או לקויי ראייה. אם אינכם עומדים באחד מהקריטריונים הנ"ל, עדיין יכולה לקום לכם זכאות בתור נכי צה"ל או בגין נכות עקב מעשי טרור.

כיצד מגישים בקשה לתו חניה לנכה?

אם אתם עומדים בקריטריונים לעיל, תוכלו להגיש בקשה למשרד התחבורה. יש לזכור לצרף הוכחה של הנכות, העתק תעודת זהות, מכתב המפרט לאילו כלי רכב נדרש התו (עד שניים), והעתקים של מסמכי הרישוי של הרכבים.

למידע נוסף על תהליך הגשת הבקשה, יש לעיין במאמר בקשת תו חניה לנכה.

בעלי מוגבלויות בישראל

מי זכאי לתעודת עיוור?

ישראל פועלת בהתאם לתקנים בינלאומיים להגדרת אדם כעיוור מבחינה משפטית. עיוור הוא אדם במצב של היעדר ראייה מוחלט, או כל מי שחדות הראייה בעין הטובה ביותר שלו עם משקפיים אינה עולה על 3/60, או מי ששדה הראייה שלו בעין הטובה ביותר עם משקפיים אינו עולה על 20 מעלות. תושב ישראל שעונה על ההגדרה לעיל יקבל תעודת עיוור/לקוי ראייה מטעם משרד הרווחה והשירותים החברתיים. תעודת עיוור זמנית או קבועה תונפק בהתאם למצבו הרפואי הספציפי של אדם עיוור/לקוי ראייה.

למידע נוסף על זכויותיהם של אנשים עם לקויות ראייה, יש לעיין במאמר זכויות עיוורים בישראל.

מהם היתרונות בתעודת עיוור?

תעודת עיוור מאפשרת גישה לשירותי שיקום שונים, הנחות ופטורים (למשל תחבורה ציבורית חינם ופטור מתשלום מס הכנסה). יתרה מכך, לכל אדם שהינו עיוור מבחינה משפטית יש להנפיק תעודת נכה שכן שיעור הנכות הרפואית שלו יהיה לפחות 90%. מאותה סיבה, עיוור יהיה זכאי בדרך כלל לקצבת נכות כללית למעט מקרים בהם לאדם יש הכנסה גבוהה. בנוסף, כל מי שעיוור לחלוטין, בעל תעודת עיוור קבועה ומתגורר במשק בית משלו, יכול להגיש בקשה לקצבה חודשית לעיוורים/לקויי ראייה בנוסף לקצבת הנכות הכללית. מטרת קצבה נוספת זו היא לסייע בתשלום עבור שירותי סיוע והכוונה מאדם רואה.

כמו כן, תושב ישראל בעל תעודת עיוור זכאי לקבל כלב נחייה ללא תשלום, אם הדבר יטיב עימו והוא מסוגל לטפל בו. גם ההכשרה הדרושה לעבודה נכונה עם הכלב ניתנת בחינם. בנוסף, העיוור יקבל קצבה חודשית מיוחדת שאמורה לכסות את כל הוצאות האחזקה של כלב הנחייה.

למידע נוסף על זכויותיהם של אנשים עם לקויות ראייה, יש לעיין במאמר זכויות עיוורים בישראל.

בעלי מוגבלויות בישראל

האם ניתן למנוע כניסה למקום בגלל כלב נחייה?

לעיוור יש זכות להיכנס עם כלב הנחייה לכל מקום או כלי תחבורה המשרתים את הציבור הרחב. יתרה מכך, לא ניתן לגבות תשלום עבור כניסת כלב הנחייה. אתרים בבעלות פרטית אינם פטורים מחוק זה. מי שלא מאפשר לאדם עיוור להיכנס לאתר עם כלב הנחייה שלו צפוי לקנסות של עד 10,000 ₪. כמו כן, מעסיקים נדרשים לסייע לעובד עיוור במקום העבודה בכל הנוגע לכלב הנחייה. מעסיק פוטנציאלי אינו רשאי להפלות מועמד כשיר לעבודה בגלל השימוש בכלב נחייה.

למידע נוסף על זכויותיהם של אנשים עם לקויות ראייה, יש לעיין במאמר זכויות עיוורים בישראל.

למי ניתן לפנות לקבלת עזרה בנושא זכויות נכים?

קיימים בישראל ארגונים שמציעים סיוע בירוקרטי חינם לאנשים עם מוגבלויות. עם זאת, אם תרצו לשכור עורכי דין מנוסים לייעוץ משפטי בנושא זכויות נכים או לצורך ליטיגציה, פנו למשרדי עורכי הדין שלנו. לעורכי הדין שלנו יש ניסיון רב בתיווך הקשר בין אזרחים פרטיים לרשויות בישראל.

אם נותרו לכם שאלות נוספות בנוגע לזכויותיהם של אנשים עם מוגבלויות בישראל, פנו אלינו ונשמח לעמוד לרשותכם.

צרו קשר

 • שדה זה מיועד למטרות אימות ויש להשאיר אותו ללא שינוי.

Scroll To Top