Skip to content

הכרה במעמד בני מהגרים לצורך פטור מצה״ל

Avatar

Joshua Pex

לא מעט אזרחי ישראל עברו להתגורר בחו״ל עם משפחותיהם בגיל צעיר. למרבה הצער, רבים מאותם "בני מהגרים" אינם יודעים כי מעבר לחו״ל אינו מעניק פטור מצה״ל באופן אוטומטי. הנושא חייב להיות מוסדר מול רשויות הצבא, ומי שנמנעים מכך עלולים להיעצר עם הגעתם לישראל לצורך ביקור. כיצד נכון לפעול במקרים אלה לצורך הכרה במעמד של בני מהגרים? עו״ד מומחה לדיני הגירה ומשפט צבאי ממשרדנו יסביר על כך להלן בהרחבה.

משרד עורכי הדין כהן, דקר, פקס, ברוש, בירושלים ובתל-אביב, מתמחה בדיני הגירה לישראל ובמשפט צבאי. עורכי הדין ממשרדנו מנוסים מאוד בתחום ההגירה והסדרת מעמד של ישראלים בחו״ל מול הרשויות בישראל. משרדנו מעניק סיוע וליווי משפטי בנושאים כגון הסדרת מעמד בישראל מול רשויות הצבא, ליווי בהליכים לקבלת פטור מצה״ל, ייצוג מול גורמי האכיפה ובפני בתי הדין הצבאיים וכיו״ב.

הכרה במעמד בני מהגרים לצורך פטור מצה״ל

אי הסדרת מעמד בני מהגרים מול רשויות הצבא עלולה לגבות מחיר כבד

בעשורים האחרונים קיימת מגמת עלייה בכמות היהודים העוברים לישראל. אך לצד מגמה זו, קיימת גם לא מעט תנועה בכיוון ההפוך. עשרות אלפי ישראלים עוזבים את הארץ מדי שנה. משפחות רבות עוזבות את ישראל למטרות עבודת קבע בחו״ל, מעבר למדינה בה חיים קרובי משפחה או התחלה חדשה מעבר לים. 

לא פעם המשפחות אשר יורדות מישראל אינן מודעות לכך שעליהן להסדיר את מעמד הילדים הקטינים במשפחה מול רשויות הצבא. רבים טועים לחשוב כי מעבר לחו״ל מבטל את הצורך בגיוס, שעה שבפועל החוק אשר מחייב בגיוס לצה״ל חל על ישראלים החיים בארץ ועל ישראלים החיים בחו״ל כאחד. לכן, למרבה הצער, יש רבים שנמנעים מלפעול לצורך הסדרת מעמד ילדיהם מול רשויות הצבא, ובכך חושפים את ילדיהם לסנקציות והעמדה לדין פלילי עם הגיעם לארץ, בשל הכרה בהם כמשתמטים מגיוס.

בעוד שהסדרת מעמד של בני מהגרים אינה מהווה הליך מסובך במיוחד, ההשלכות אשר עלולות להיות לאי הסדרת מעמד הן קשות ביותר. חשוב לנו לסייע לבני מהגרים להימנע מהשלכות אלה. לכן הכנו את מאמר זה, אשר במסגרתו נסביר על דברים שחשוב לדעת בנושא הסדרת מעמד בני מהגרים מול רשויות הצבא.

על אילו ישראלים בחו״ל חלה חובת גיוס לצה״ל?

מבחינת המערכת הצבאית, קיימות חלוקה ל-3 קטגוריות של קטינים אזרחי ישראל השוהים בחו״ל. הקטגוריה הראשונה היא של מי שנולדו בחו״ל, אך מחזיקים באזרחות ישראלית מכוח קרבה משפחתית. הקטגוריה השניה היא של מי שהיגרו לחו״ל בעודם ילדים מתחת לגיל 16. קטגוריה זו מכונה בני מהגרים. הקטגוריה השלישית מכונה ילדי שליחים, ועניינה במי שעברו לחו״ל בעקבות מעבר של הוריהם לצרכי עבודה או שירות עבור גופים ממשלתיים, ציבוריים או פרטיים כלשהם. הסברנו בהרחבה על ילידי חו״ל וילדי שליחים במאמר נוסף שהתפרסם באתר משרדנו. 

מה ניתן לעשות לגבי בני מהגרים?

המעמד של בני מהגרים נוצר מתוך הבנה כי למשפחות ישראליות שמורה הזכות להגר למדינות זרות עם ילדיהם. קיים אינטרס של המדינה לשמור על התא המשפחתי, ובהתאם נמנעת הכפייה על ילדי מהגרים לחזור ארצה על מנת להתגייס. צה״ל מגלה נכונות להסדיר את המעמד של מי שעזבו עם הוריהם את ישראל לפני שהיו בני 16, ובלבד שהמדינה הזרה אליה עזבו הוריהם נותרה מקום מגוריהם הקבוע. 

הסדרת עניינם של בני מהגרים מול רשויות הצבא תאפשר להם להמשיך להתגורר בחו״ל עם הוריהם, והם לא יהיו מחויבים בגיוס לצה״ל. עם זאת, קיימים תנאים אשר יהיה עליהם לעמוד בהם לצורך שמירה על מעמדם כבני מהגרים. למשל, תוגבל התקופה בה יתאפשר להם לבקר בישראל. ביקורים לתקופות של מעל 120 יום בשנה, יובילו ככלל לביטול הפטור המוענק להם מגיוס. 

יש לדעת כי גם אם לא פעלתם להסדרת מעמדכם או מעמד ילדיכם כבני מהגרים, עדיין ניתן יהיה במקרים רבים להסדיר את המעמד בדיעבד. עם זאת, הנסיבות של כל מקרה ומקרה משתנות, ולכן לא ניתן לקבוע מראש מה הסטטוס הפרטני שלכם. אם אתם או קרוביכם נחשבים בני מהגרים ומעוניינים לדעת כיצד נכון לפעול בעניינכם, רצוי להיעזר לשם כך בעורך דין בעל מומחיות לדיני הגירה ומשפט צבאי.

ייעוץ משפטי עם עורך דין בנושא השתמטות מצה״ל

במאמר זה הסברנו על האפשרות של הכרה בבני מהגרים לצורך פטור מצה״ל. לכל שאלה נוספת, עורכי הדין ממשרדנו עומדים לרשותכם. משרד כהן, דקר, פקס, ברוש, מתמחה בתחום ההגירה לישראל ומשפט צבאי. עורכי הדין ממשרדנו מנוסים בייצוג משפטי של אזרחים ישראלים החיים בארץ ובחו״ל מול הרשויות בישראל, לרבות מערך הגיוס וכל הערכאות הצבאיות והאזרחיות. ניתן ליצור עמנו קשר באמצעות מספרי הטלפון או כתובת הדואר האלקטרוני המופיעים מטה.

איך מפטרים עובד כחוק

: 03-3724722

        055-9781688

 office@lawoffice.org.il 

צרו קשר

Scroll To Top