Skip to content
Contact Us: 03-3724722 | 055-9781688 | [email protected]

בניית סוכה – מה קובע החוק? (מידע משפטי)

Michael Decker
Michael Decker

מורן חן הראל, עורכת דין מגשרת ומטפלת

עורך דין יהושוע אדיב נעים ומקצועי מאד! ממליצה מאד

האם בניית סוכה היא תמיד חוקית? אף שהנושא אינו מעוגן בחוק באופן מפורש ומקיף, בניית סוכה כפופה לשורת חוקים העוסקים בזכויות קניין, זכויות במקרקעין ודיני נזיקין. מי שמעוניינים לבנות סוכה בדירותיהם, בשטח מגוריהם, בשטח המשותף להם ולדיירים האחרים או בשטחים ציבוריים, נדרשים לוודא כי הדבר מותר על פי חוק וכי הסוכה לא תהווה נזק או מטרד עבור אחרים. במאמר זה יסביר על כך בהרחבה עורך הדין מיכאל דקר, שותף במשרדנו ומומחה לדיני נדל״ן ומקרקעין.

בניית סוכה

בונים סוכה? חשוב שתפעלו כדין

חג הסוכות נמנה על החגים החשובים ביותר ביהדות. מלבד היותו אחד משלושת הרגלים, בהם נהגו אבותינו לעלות לרגל אל בית המקדש, החג נודע במצווה המוכרת – אשר נהוגה עד ימינו אנו – של ישיבה בסוכה במהלך ימי החג. מנהג בניית הסוכות השתמר לאורך אלפי שנים. הישיבה בסוכה והזמנת אורחים (אושפיזין) אליה לארוחות חג רבות משתתפים נהוגה על-ידי מיליוני ישראלים, המקפידים על כך באופן קבוע מדי שנה.

נושא הבנייה והישיבה בסוכות הפך כה טריוויאלי, עד שרובנו לא עוצרים לחשוב על ההשלכות המשפטיות הרבות הכרוכות בבניית סוכה: האם יש צורך לקבל אישור או הסכמה לבניית סוכה בדירה שכורה? האם כאשר הסוכה נבנית בבית משותף, או באופן המפריע לשכנים, יש צורך לקבל את הסכמת השכנים לשם כך? האם מותר לעשות שימוש בחשמל או להדליק אש בסוכה, ומה ההשלכות כאשר נגרם נזק לאדם או למבנה סמוך כתוצאה מכך? חשוב לתת את הדעת לגבי כל שאלות אלה, אשר נדונו לא פעם על-ידי בתי המשפט בישראל. ואולם, חשוב גם להבין כי התשובות לשאלות הללו תלויות בנסיבות של כל מקרה ומקרה. הכרת החוק באופן כללי, והתייעצות עם עורך דין המתמחה בדיני נדל״ן ובדיני נזיקין לגבי סוגיות פרטניות, עשויה לחסוך התדיינויות משפטיות ממושכות ותביעות נזיקיות בסכומי עתק בהמשך. להלן נפרט על הסוגיות המשפטיות הנ״ל.

מה קובע החוק לגבי בניית סוכה?

באופן מעניין, ואולי אף מפתיע, החוק בישראל אינו קובע הסדר מקיף לעניין בניית סוכות. בהיעדר חקיקה מעמיקה בנושא, סוגיות משפטיות רבות המתקשרות לבניית סוכות נדונות במסגרת תביעות בבתי המשפט בישראל. בהחלטה שניתנה בבית המשפט העליון בשנת 2012, בית המשפט פסק בהרחבה לגבי בניית סוכה בחלקים משותפים של בניין דירות (כגון חצר או גג הבניין), וכן לגבי השאלה האם שוכרי דירות רשאים לבנות סוכות. בית המשפט העליון עמד על כך שהזכות לקניין של בעלי דירות היא אינה זכות מוחלטת, ויש לאזן אותה עם עקרונות נוספים.

בית המשפט קבע כי חצר או גג בניין יכולים להיחשב כחלק מהסכם השכירות, גם אם הדבר אינו מצוין  במפורש. עם יצירת הסכם השכירות, ״רוכשים״ השוכרים זכויות בחלקים נוספים של הנכס. במקרים רבים, הדבר יוביל למסקנה כי ניתן לעשות שימוש רגיל וסביר בשטחים כגון החצר או הגג, ובכלל זה לבנות סוכה בחג הסוכות. רשות זו עשויה להתאפשר גם כאשר לא מדובר ב״שטחים משותפים״ של הבניין. מקור פרשני אחד המאפשר זאת נוגע לזכות של שותף יחיד לעשות שימוש במקרקעין משותפים, לפי חוק המקרקעין.

דרך פרשנית נוספת היא באמצעות מתן פרשנות לחוזה שלפיה כל עוד הדבר לא נשלל במפורש במסגרתו, ניתן לעשות שימוש בחלקים אחרים של הבניין. בית המשפט הוסיף כי הדבר עשוי להתאפשר גם כאשר לא מדובר בבניין שנרשם כדין בתור בית משותף. בהתאם, יש לבדוק מה קובע הסכם השכירות במקרים ספציפיים. יש לציין פרמטר חשוב נוסף, והוא קיומו של נוהג – ככל שבניית סוכות נהוגה לאורך זמן, והבעלים של הקניין לא הודיעו על התנגדות לכך, הדין ייטה להמשיך לאפשר זאת. לגבי בניית סוכות מחוץ לבניין, למשל על המדרכה הסמוכה, ייתכן שיש צורך לבקש אישור מהעירייה לשם כך. זאת מאחר שמדובר בשטח הנמצא ברשות הרבים.

צריך להיזהר לא לגרום מטרד לאחרים עקב בניית הסוכה

מה קובע החוק לגבי כיבוד שכנים בעת בניית סוכות? גם כאן, אין תשובה ברורה, ובהתאם, תביעות בנושא יידונו לפי עקרונות יסוד בדיני הנזיקין ודיני הקניין. במסגרת זאת, חשוב לוודא כי הדבר אינו מהווה מטרד עבור השכנים. ככל שלא ייעשה כן, עלולה לקום לשכנים עילת תביעה נזיקית, מכוח עוולות כגון הסגת גבול, מטרד ליחיד ועוד. כך גם שכנים עשויים להיות זכאים לתבוע בגין מפגעי רעש, אם כי הדבר תלוי, בין השאר, בתקנות וחוקי העזר העירוניים של הרשות המקומית. רשויות רבות קבעו חקיקה מקומית המחריגה את ימי חג הסוכות מהכללים הרגילים בנושא גרימת רעש, מתוך הבנה כי הישיבה בסוכה עשויה להיות כרוכה בגרימת רעש מטבעה. בנוסף, חשוב מאוד להיזהר עם חיבורי חשמל או שימוש באש בשטח הסוכה, שכן הדבר עלול לגרום לשריפות ותאונות, שכתוצאה מהן ייגרמו נזקים לשטחים החופפים, שבוני הסוכה ייחשבו כאחראים להם.

יש לכם שאלות נוספות בנושא בניית סוכה? צרו קשר עם עורך דין מומחה לדיני נדל״ן ונזיקין

לסיכום, בניית סוכות עשויה להיות כרוכה בלא מעט סוגיות משפטיות, וחשוב להכיר את החוק בנושא. בכל מקרה של ספק, חשוב להתייעץ עם עורך דין מומחה בתחום. אם יש לכם שאלות נוספות או צורך בכל ייעוץ או סיוע בנושא, עורכי הדין במשרדנו זמינים על מנת לספק מענה משפטי מקיף ומקצועי. משרדנו מתמחה בדיני נדל״ן ומקרקעין, וכן בדיני נזיקין, וייצוג תובעים ונתבעים בתביעות פיצויים בכל הערכאות המשפטיות. ניתן ליצור עמנו קשר באמצעות מספרי הטלפון או כתובת הדואר האלקטרוני המופיעים מטה, ולתאם פגישת ייעוץ עם עורך דין מומחה במשרדינו, בירושלים או בתל אביב.

צרו קשר

  • שדה זה מיועד למטרות אימות ויש להשאיר אותו ללא שינוי.

Scroll To Top