Skip to content
Contact Us: 03-3724722 | 055-9781688 | [email protected]

אזור שיפוט וסמכות מקומית – בית משפט השלום (מידע משפטי)

Michael Decker
Michael Decker

נחום כהן

משרד עו"ד בתל אביב, קטן מימדים אבל פועל ועושה את עבודתו נאמנה. עו"ד ותומכים אחרים (paralegal) אמינים, אדיבים, יודעים להקשיב ולהסביר.
נגישות לחניה של המשרד מונע כאב ראש ללקוחות, וזה אחד היתרונות הנוספים.
בהצלחה

מרבית התביעות בישראל מוגשות בפני בית משפט השלום, אך לא תמיד ברור באיזה אזור שיפוט נכון להגיש את התביעה. השאלה עשויה להיות מבלבלת, שכן הוראות החוק מאפשרות לעיתים הגשת תביעה במספר בתי משפט. כמו כן, לא פעם הצדדים מעוניינים להעביר את הדיון בתביעה לבית משפט שהינו נוח יותר עבורם. להלן עורך דין ממשרדנו יעשה עבורכם סדר בדברים ויסביר מה קובע החוק בנושא.

משרד עורכי הדין שלנו בירושלים ובתל אביב, מתמחה במשפט אזרחי, על ענפיו השונים. המשרד מציע מגוון שירותים משפטיים בתחומים כגון דיני נזיקין, משפט מסחרי ודיני חוזים, דיני נדל״ן ומקרקעין ודיני הוצאה לפועל. שירותי המשרד כוללים, בין היתר, טיפול בבקשות לצווי מניעה וסעדים זמניים, ייצוג לקוחות בתביעות אזרחיות, ייצוג בהליכי בוררות וגישור ועוד.

אזור שיפוט בית משפט השלום

בית משפט השלום – הסבר כללי

אם אתם מעוניינים להגיש תביעה אזרחית בישראל, קיים סיכוי גבוה שהכתובת לכך תהא בית משפט השלום. מדובר בערכאה המשפטית המטפלת במרבית התביעות המוגשות בישראל. החוק קובע כי ככלל, תביעות שסכומן הוא עד 2.5 מיליון ש״ח יש להגיש בבית משפט השלום. כמו כן, תחת בית משפט השלום פועלים גם בתי משפט בתחומים ספציפיים, דוגמת בית המשפט לענייני משפחה ובית המשפט לתביעות קטנות. הסברנו בהרחבה על הסמכויות הנרחבות של בית משפט השלום במאמר נוסף שהתפרסם באתר משרדנו. 

לא פעם נוצר בלבול סביב הנושא של אזור שיפוט וסמכות מקומית של בית משפט השלום. זאת משום שבישראל קיימים כיום 29 בתי משפט שלום, הפזורים לאורכם ולרוחבם של 6 מחוזות השיפוט השונים. במרכז הארץ בלבד יושבים 11 בתי משפט שלום, בדרום הארץ 6 ובצפון 12. החלוקה מתקיימת לפי המחוזות הבאים:

  • תל אביב – בתל-אביב, בהרצליה ובבת-ים.
  • מרכז – בנתניה, בכפר סבא, בפתח תקווה, בראשון לציון, ברמלה וברחובות.
  • ירושלים – בירושלים ובבית שמש. 
  • צפון – בנצרת, בעפולה, בטבריה, בקריית שמונה, בקצרין, בצפת, במסעדה ובבית שאן. 
  • חיפה – בחיפה, בחדרה, בעכו ובקריות.
  • דרום – בבאר שבע, באשדוד, באשקלון, בדימונה, בקריית גת ובאילת.

לאיזה בית משפט שלום יש להגיש תביעה?

כאמור, לא תמיד ברור מהו בית משפט השלום שבו נכון להגיש תביעה מבחינת אזור שיפוט וסמכות מקומית. התקנות בנושא קובעות, בין היתר, כי תביעה תוגש בבית המשפט במחוז השיפוט שבו מצוי מקום המגורים או העסק של הצד הנתבע, או במקום שבו התקיים המעשה או המחדל שבגינו תובעים. אם התביעה היא בענייני מקרקעין, היא תוגש במחוז השיפוט שבו נמצאים המקרקעין. הדבר מאפשר מרחב תמרון משמעותי, שכן כאמור קיימים מספר בתי משפט שלום בכל אזור שיפוט. ככלל, ניתן להגיש את התביעה בכל אחד מהם.

כאשר התביעה עוסקת בפרסום או בסחר באינטרנט, הכללים מעט שונים. התקנות קובעות במקרים אלה כי התביעה תוגש במקום מגוריו או במקום העסק של התובע או הנתבע. אך אם התובע הוא העוסק עצמו (לפי הגדרת ״עוסק״ בחוק הגנת הצרכן), התביעה תוגש באזור השיפוט שבו נמצאים מגורי הנתבע בלבד.

אם אין בית משפט רלוונטי, התקנות קובעות כי התביעה תוגש בבית משפט השלום בירושלים. עם זאת, לבית המשפט בירושלים תהא סמכות להעביר את התביעה למקום מתאים יותר עבור הצדדים בעיניו. לדוגמה, כאשר שני הצדדים לתביעה הם אזרחים זרים שאינם גרים בישראל, אך הם קבעו ביניהם כי במקרה של סכסוך משפטי התביעה תידון בבית המשפט המוסמך בישראל, ככלל התביעה תוגש בבית המשפט בירושלים. 

האם ניתן להסכים מראש על מקום התביעה?

במקרים רבים ניתן בהחלט להסכים בין הצדדים מראש על מקום שיפוט שבו תידון התביעה. לרוב יהיה מדובר על מקרים בהם קיים קשר בין הצדדים לפני התביעה, דוגמת יחסים חוזיים, עסקיים וכד׳. במסגרת החוזה בין הצדדים, באפשרותם לקבוע באיזה בית משפט יידונו סכסוכים ביניהם. קביעה זו נקראת ״תניית שיפוט״. חשוב כי תניית השיפוט תנוסח באופן ברור ככל הניתן. אחרת, ייתכן כי התניה לא תכובד על-ידי בית המשפט. עורך דין המתמחה במשפט אזרחי יוכל לסייע למנוע זאת ולהגיע להסכמות ברורות לגבי תניית השיפוט.

העברת תביעה מבית משפט שלום אחד לאחר

מה עושים כאשר תביעה מוגשת בבית משפט מסוים, אך לאחר מכן עולה צורך להעבירה לבית משפט אחר? חוק בתי המשפט מאפשר לבקש מבית המשפט העליון להעביר את הדיון בתביעה מבית משפט שלום אחד לבית משפט שלום אחר. תובע רשאי לבקש זאת לפני תחילת הדיון בתביעה או אף לאחר שהדיון כבר החל (אך אז תידרש הסכמת השופט הדן בתביעה). את הבקשה יבחן נשיא בית המשפט העליון או שופט שמונה לכך.

חשוב לדעת כי גם למנהל בתי המשפט יש סמכות לעביר את הדיון לבית משפט אחר באותו אזור שיפוט או אף באזור אחר, כל עוד המרחק הוא עד 60 ק״מ מבית המשפט בו התביעה נדונה. העברת הדיון במקרים אלה נעשית לצורך איזון עומסים בין בתי המשפט. ואולם, ניתן לבקש לשנות את ההחלטה ואף לערער לבית המשפט העליון במידה ובקשת השינוי נדחתה.

צרו קשר עם עורך דין מומחה למשפט אזרחי

במאמר זה הסברנו בהרחבה על בית משפט השלום ועל קביעות החוק בנושא אזור שיפוט וסמכות מקומית. כמו כן הסברנו על האפשרות להעביר את מקום הדיון בתביעה. לשאלות פרטניות וסיוע בנושא תביעות אזרחיות, משרד עורכי הדין שלנו זמין עבורכם. משרדנו מתמחה במגוון ענפי המשפט האזרחי. לעורכי הדין במשרד ניסיון רב בטיפול ובייצוג בסכסוכים ותביעות בנושא דיני חוזים, דיני תאגידים, דיני נזיקין ועוד. 

צרו קשר

  • שדה זה מיועד למטרות אימות ויש להשאיר אותו ללא שינוי.

Scroll To Top