Skip to content
Contact Us: 03-3724722 | 055-9781688 | [email protected]

בית דין ביקורת משמורת רמלה: שחרור שוהים בלתי חוקיים ממעצר

Michael Decker

רוני עמנואל

משרד עורכי הדין מיכאל דקר ויהושוע פקס עזרו לנו במאמצנו לרשום את בתי כאזרחית ישראלית (היא נולדה לשני הורים גאים, אחד מהם אזרח ישראלי, בהליך פונדקאות בחו"ל, המוסדר בחוק של המדינה בה בוצע ההליך). עורכי הדין עמדו בתוקף מול סחבת של קרוב לשנה ודרישות בלתי רלוונטיות של משרד הפנים. לבסוף הורתה השופטת למשרד הפנים לרשום את הילדה כאזרחית ישראלית (לאחר בדיקת ד.נ.א שהיא מספיקה לפי התקנות!). אנו מודים לעורכי הדין ולעוזרות המשפטיות מאיה ונטע-לי על עזרתם המקצועית, סבלנותם והעניין האישי שגילו במשך התהליך.

בית הדין לביקורת משמורת גבעון, אשר ידוע גם כבית דין ביקורת משמורת רמלה, כי בית הדין ממוקם במתקן מעצר גבעון, אשר סמוך לכלא איילון רמלה. בית הדין מהווה כתובת בעבור שוהים בלתי חוקיים אשר נעצרו על ידי משטרת ההגירה ומוחזקים במתקן מעצר גבעון.

משרד עורכי הדין שלנו מייצג לקוחות בהליכי הסדרת מעמד מול משרד הפנים ורשויות ההגירה בישראל. במאמר זה יסביר עורך הדין יהושע פקס, האם ומתי אפשר לבקש לשחרר עציר אשר מוחזק במשמורת, עקב שהייה ללא אשרה חוקית בישראל.

ביקורת משמורת רמלה

מעצר על ידי משטרת ההגירה ומעבר למתקן מעצר

מעצר על ידי משטרת ההגירה (הכינוי העממי של יחידת האכיפה של משרד הפנים) הוא מעצר של שוהה לא חוקי או אדם אחר אשר אין לו מעמד חוקי בישראל. משטרת ההגירה אינה עוצרת מבקשי מקלט או שוהים בלתי-חוקיים אשר עברו על חוקי מדינת ישראל בתחום שאינו נושאי הגירה.

רשויות ההגירה של מדינת ישראל פועלים על מנת לשמור על מספר השוהים הבלתי חוקיים או ה"המסתננים" למינימום. על מנת לשמור ולהיות עם "אצבע על הדופק", מדינת ישראל משתדלת, ללא הצלחה, לדעת בכל רגע נתון כמה מבקשי מקלט או אנשים חסרי מעמד חוקי מצויים בין גבולותיה והיכן הם שוהים.

בפועל קל לדעת כמה שוהים לא חוקיים נמצאים בארץ, מפני שאפשר למצוא נתונים על תיירים או עובדים אשר נכנסו לישראל, אולם לא יצאו גם לאחר פג תוקף האשרה. לעומת זאת, קשה הרבה יותר לבצע אכיפה משמעותית ולהרחיק את אותם שוהים לא חוקיים מישראל. קיימות הגבלות פרקטיות (כוח אדם מוגבל לדוגמא) וגם חוקיות (אמנות בינלאומיות או קשיים לבצע הרחקה מישראל) אשר מקשות על הליכי גירוש של שוהים לא חוקיים מהארץ.

ישנם אזרחי ישראל, ביניהם פוליטיקאים או חברי ארגוני תושבי דרום תל אביב, אשר טוענים כי מבקשי מקלט שאינם נמצאים תחת בקרה ופיקוח עלולים להוות בעיה לאומית, מעלים את רמת הפשיעה בשכונות בהם נמצאים, לכן לוחצים על הממשלה לפעול לגרשם מהארץ.

בכל מקרה, משטרת ההגירה מבצעת פעולות אכיפה, עוצרת את מי שנמצא בישראל ללא אשרה, בין אם לא פנה לקבלה או שפג תוקפה ולא חידש אותה כראוי. משטרת ההגירה מחפשת שוהים בלתי חוקיים שנמצאים ללא אישור, מבקשת אישורים כאשר עולה ספק, ובמידה ואכן התגלה שוהה בלתי חוקי, בסמכותה לבצע מעצר בגין שהייה לא חוקית ולהעבירו אל מתקן מעצר, לאחר אישור ממונה הגירה של משרד הפנים.

כאשר שוהה בלתי חוקי מצוי במעצר, אין זה אומר שזהו "סוף הדרך" בעבורו. לפעמים התקיימה טעות אנוש; המסמכים לא מתקבלים למרות שהם כשירים לחלוטין, חסרים מסמכים בשגגה בגלל אובדן או כל סיבה אחרת. בכל מקרה, היו די והותר תקדימים משפטיים עם השנים לשחרור עצור ממתקן כליאה טרם גירושו מישראל.

עורך דין מומחה לענייני הגירה – לשחרור שוהה בלתי חוקי ממעצר

ישנם עורכי דין אשר מתמחים בדיוק בתחום זה, ובזכות מומחיותם והידע המשפטי שלהם, כמו גם בזכות הניסיון הרב שצברו במהלך השנים, הם יידעו בדיוק כיצד לסייע לשוהה בלתי חוקי המצויים במשמורת במהלך הליכי גירוש בחזרה לארץ מוצאם.

בית הדין לביקורת משמורת רמלה וסהרונים הוקמו מתוך הצורך במנגנון ביקורת פנימי ואמורים להוות מנגנון הגנה בעבור שוהים בלתי חוקיים. בסמכות בית הדין לקיים ביקורת שיפוטית ולהוציא צווים להחזקת השוהים הבלתי חוקיים במשמורת, או לשחרר את אותם שוהים לא חוקיים בערובה, או בתנאים אחרים.

הרקע שהוביל להקמתם של בתי הדין לביקורת משמורת מבוסס על עתירה של האגודה לזכויות אזרח אשר פנתה לבית המשפט העליון בטענה כי יש להעניק זכויות גם למי שאיננו אזרח ישראל ולעשות את המקסימום כדי להקנות לו הליך משפטי הוגן, החל מרגע מעצרו ועד שיתקבל גזר הדין שלו.

חשוב לציין שבנוסף לבית דין לביקורת משמורת גבעון וסהרונים, תוכלו למצוא גם בית דין לעררים על פי חוק הכניסה לישראל, אשר מהווה ערכאת ערעור על החלטות של בית דין לביקורת משמורת רמלה. כמו כן, בית הדין לעררים מקנה את הזכות להגיש ערר על ההחלטה של משרד הפנים. עורך דין מיומן שמכיר את המוסדות ומכיר את החוק, יוכל לייצג את השוהה הבלתי חוקי נאמנה, ובמקרים רבים מאד השוהה הבלתי חוקי יוכל להימנע מרוע הגזירה ולהישאר בישראל.

אז איך זה קורה בפועל? ייצוג עורך דין מול בית דין ביקורת משמורת רמלה

על דבר אחד אין עוררין – לא משנה מה פרטי המקרה, אילו נסיבות מקלות יש לאותו שוהה בלתי חוקי, אם בכלל, הצורך בעורך דין טוב שמכיר את החומר הוא עניין חיוני והכרחי על מנת שיהיה לו סיכוי לקבל שחרור מהמעצר.

עילות השחרור המוזכרות בחוק נובעות משיקולים כגון: מצב רפואי, טעות או תקלה שהתרחשה בתום לב, הותרת קטין ללא השגחה, שהייה מעל לחודשיים במשמורת או מידע מדויק על מקום הימצאו והתחייבותו לצאת מהארץ במועד שנקבע לו. כמו כן, ישנו דגש על מניעים הומניטריים שמצדיקות את שחרור השוהה הבלתי חוקי.

על העורך דין המיומן להיפגש עם השוהה הבלתי חוקי, לשמוע לפרטי פרטים אודות המקרה ומצבו האישי ולהציגו בפני שופט ובסופו של דבר להביא את המיוצג שלו לתוצאות הכי טובות במידת האפשר. עורך דין מנוסה יהיה מסוגל להתמודד עם המקרה, לאתר את עילות השחרור הרלוונטיות ולהשתמש בכל הכלים המשפטיים העומדים על הפרק.

גם כאשר המצב המשפטי נראה סבוך במיוחד ונראה שהאופציה היחידה היא עזיבה של מדינת ישראל, תמיד יש מה לעשות. אחרי הכל, לשם כך בדיוק קמו במדינת ישראל ערכאות משפטיות, ישנן זכויות הקבועות בחוק גם למי שאינו מוגדר כאזרח ישראלי, ובהחלט יש מה לעשות בנדון. שחרור שוהה לא חוקי ממעצר והשגת התוצאות הרצויות בדיון בעניינו בבית הדין לביקורת משמורת רמלה או סהרונים הינה מלאכה מאתגרת אך ברת ביצוע.

צרו קשר

  • שדה זה מיועד למטרות אימות ויש להשאיר אותו ללא שינוי.

Scroll To Top