Skip to content
Contact Us: 03-3724722 | 055-9781688 | [email protected]

ביטול פסק דין – מתי זה אפשרי?

Joshua Pex

טניה ידוב

אני רוצה להודות לעו''ד ענת לוי על טיפול מקצועי בתיק שלנו. עורכת דין מסורה ואכפתית שנותנת את הלב והנשמה.
בהחלט ראויה להערכה!

תודה רבה לך!

האם ומתי ניתן לבקש ביטול פסק דין? מדובר בסוגיה מורכבת, אשר רלוונטית במיוחד במקרים בהם פסקי דין ניתנו בהיעדר הגנה משפטית, וכן במקרים בהם לא ניתן לערער עוד על פסק הדין, אך מתעוררות נסיבות המצריכות את שינוי התוצאה המשפטית. החוק בישראל קובע כללים לביטול פסק דין בהיעדר הגנה, וכן קיימים פסקי דין בהם נקבע כי במקרים חריגים מסוימים ניתן לבטל פסק דין על מנת לעשות צדק. מהם אותם מקרים וכיצד ניתן לבקש ביטול פסק דין בפועל? על כך נסביר בהרחבה במאמר זה.

במשרד עורכי הדין שלנו, אשר לו סניפים בירושלים ובתל אביב, פועלים עורכי דין המתמחים במשפט אזרחי על מגוון ענפיו השונים. לעורכי הדין ממשרדנו ניסיון רב במתן שירותי ייעוץ וייצוג משפטי בתחומים כגון משפט מסחרי ודיני חוזים, דיני נזיקין, דיני הגירה, דיני תאגידים וחברות, דיני עבודה, דיני משפחה, פשיטת רגל (חדלות פירעון) וקניין רוחני.

כלל סופיות הדיון – רקע ובעיות

מערכת המשפט מתמודדת עם כמות אדירה של תביעות המוגשות ונדונות בבתי המשפט השונים. על מנת לשמור על סדר ועל יציבות המערכת, קיים עקרון הקרוי ״עקרון סופיות הדיון״. על פי עקרון זה, פסק דין שלא הוגש עליו ערעור או שלא ניתן עוד לערער עליו, הופך לאחר המועד האחרון להגשת ערעור ל"חלוט", כלומר לכזה שלא ניתן לשנות עוד את התוצאה המשפטית שהתקבלה לגביו.

עלולות להיווצר לא מעט בעיות משפטיות בעקבות זאת. למשל, מה קורה כאשר מי שהוגשה נגדו התביעה כלל לא ידע על כך? לחלופין, מה קורה במקרים בהם חל שינוי קיצוני בנסיבות, המצריך את שינוי התוצאה המשפטית של פסק הדין? לא מדובר בשאלות תאורטיות בלבד, אלא במקרים אמיתיים אשר הגיעו לבית המשפט ובעקבותיהם הצטמצם מעט עקרון סופיות הדיון, על-ידי יצירת כללים המאפשרים במקרים מסוימים ביטול פסק דין.ביטול פסק דין – מתי זה אפשרי?

ביטול פסק דין בהיעדר הגנה

אחד המקרים הבולטים בהם ניתן, בנסיבות מסוימות, לבטל פסק דין, הם מקרים בהם פסק הדין ניתן במעמד צד אחד ובהיעדר הגנה. כלומר, פסק הדין ניתן על סמך טענות התובע בלבד, מבלי שהנתבע הגיש טיעונים להגנתו. הדבר עשוי לקרות, למשל, כאשר מסיבה כלשהי כתב התביעה לא נשלח אל הנתבע והוא לא הגיש כתב הגנה כי כלל לא היה מודע לתביעה.

התקנות בנושא קובעות כי במקרים אלה, מי שפסק הדין ניתן נגדו רשאי להגיש בתוך 30 יום בקשה לביטול פסק הדין. על הבקשה לפרט את הנסיבות לאי הגשת טיעוני הנתבע במסגרת כתב הגנה, וכן לנמק מדוע סיכויי ההגנה גבוהים על מנת לדון בתביעה חרף מתן פסק הדין. במידה והבקשה תתקבל ופסק הדין יבוטל, הנתבע יחויב בדרך כלל להגיש כתב הגנה, והההליך המשפטי ימשיך להתנהל. חשוב לקחת בחשבון כי בית המשפט רשאי לחייב את הנתבע בתשלום הוצאות בגין בקשת הביטול, ואף לקבוע כי תשלום ההוצאות יהיה תנאי לביטול פסק הדין.

ביטול פסק דין חלוט (שלא ניתן עוד לערער עליו)

בשונה מהמקרה הראשון, של ביטול פסק דין שניתן בהיעדר הגנה, במקרה שבו פסק הדין הופך לחלוט המצב המשפטי עמום יותר, ומורכב למדי. לאור כך שהחוק אינו קובע הוראות מפורשות לגבי סוגיה ספציפית זו, בתי המשפט קבעו במהלך השנים כללים המאפשרים הגשת תביעת ביטול פסק דין שהפך למוחלט. חשוב לדעת כי המקרים שהוכרו בפסיקה כמצדיקים זאת הם נדירים וחריגים ביותר.

המקרים העיקריים בהם הדבר עשוי להתאפשר הם מקרים בהם פסק הדין הושג במרמה (לדוגמה, תוך זיוף חתימה על מסמך מהותי בהליך, או במסגרת הראיות שהוגשו). מעבר לכך, בית המשפט קבע כי ייתכנו מקרים נוספים בהם למרות עקרון סופיות הדיון, ניתן יהיה לבטל פסק דין שניתן ולבחון את ההליך מחדש. לדוגמה, בהחלטה תקדימית של בית המשפט העליון משנת 2003, הכיר בית המשפט באפשרות העקרונית לבטל פסק דין כאשר התגלו ראיות חדשות ומשמעותיות ביותר, אשר לא ניתן היה להשיג אותן תוך כדי ההליך. חשוב להבהיר כי מדובר במקרים נדירים ויוצאי דופן, וחשוב לבחון היטב את סיכויי ההצלחה של מקרים אלה תוך היוועצות בעורך דין מומחה למשפט אזרחי.

צרו קשר עם עורך דין מומחה למשפט אזרחי

במאמר זה הסברנו על האפשרות של ביטול פסק דין, במקרים של פסק דין שניתן בהיעדר הגנה או במקרים חריגים נוספים (כגון פסק דין שהושג במרמה או גילוי ראיות חדשות ומהותיות). אם יש לכם שאלות פרטניות או צורך בסיוע בנושא, משרדנו זמין עבורכם. עורכי הדין ממשרדנו מתמחים במגוון ענפי המשפט האזרחי, ובעלי ניסיון רב בייצוג יחידים ועסקים בפני כל הערכאות המשפטיות בישראל.

ויזת עבודה לספורטאי

ייעוץ משפטי https://lawoffice.org.il/: 03-3724722, 055-9781688 

רחוב עמל 37 פתח תקווה 4951337 ישראל, https://lawoffice.org.il/[email protected]

צרו קשר

  • שדה זה מיועד למטרות אימות ויש להשאיר אותו ללא שינוי.

Scroll To Top