Skip to content

אשרת עבודה לעובדים זרים לטווח קצר: עד 45 ימים בשנה קלנדרית

Avatar

Michael Decker

כל מי שמעוניין להעסיק עובדים זרים צריך לדאוג למעמדם החוקי ולהסדיר היתר עבודה בעבורם. הדבר נכון גם בעבור מומחים זרים, וגם כשמדובר בקבלת אשרת עבודה לעובדים זרים לטווח קצר, אשר נכנסים לישראל לצרכי פרוייקט דחוף, הנחיית עובדים, סמינרים, וכדומה.

בעבור רובנו, למשמע צמד המילים "עובדים זרים", עולה תמונה של עובדי בנייה, עובדי חקלאות או עובדים סיעודיים, אשר לרוב מגיעים לעבוד בישראל ממדינות עולם שלישי על מנת לשלוח כסף הביתה. כל זה נכון, כמובן, אך ישנן אוכלוסיות נוספות אשר נכנסות תחת הקטגוריה "עובדים זרים". למשל, ישנם מומחים זרים המגיעים מעולמות ההיי טק, הסייבר, הטכנולוגיה, המדע, העיתונות, המחקר והאקדמיה. בדיוק כמו מטפלים סיעודיים ועובדי בנייה, כאשר כולם כאחד מחויבים להסדיר את מעמדם החוקי טרם כניסתם למדינת ישראל.

במקרים מסוימים העובדים הזרים אינם מעוניינים לבלות תקופה ארוכה בישראל, והם מגיעים מראש לפרק זמן קצר יחסית, חודשים אחדים ואף פחות מכך. גם במקרים אלו, עדיין יש לדאוג לכל ההיתרים והאישורים כחוק. אז אם אתם מתכוונים להעסיק מומחים זרים לפרק זמן קצר, ואתם מעוניינים לדעת עוד אודות אשרת עבודה לפרק זמן קצר בעבור עובדים זרים, המאמר הזה הוא בשבילכם.

היתר עבודה, אשרת שהייה ועוד

אשרת עבודה לעובדים זרים לטווח קצר

כאמור, אוכלוסיית הזרים המעוניינת לעבוד בישראל היא הטרוגנית ואיננה מקשה אחת. חשוב לציין שעם עידן הגלובליזציה והפיכתנו לכפר גלובלי, שיתוף הפעולה חוצה המדינות והיבשות הולך וגודל. ניתן להבחין בעוד ועוד זרים שמגיעים לישראל לצורך עבודה, ומבקשים אשרת עבודה בין אם הם עובדי כפיים או בין אם הם מומחים זרים. אין זה שונה מישראלים המבצעים רילוקיישן בחו"ל, אפילו לזמן קצר, ומעוניינים להסדיר את מעמדם החוקי מול הרשויות במדינת היעד.

חברה אשר מתכוונת להעסיק את העובדים הזרים הללו צריכה לפנות למשרד הפנים כדי לפתוח בהליך ביורוקרטי. רצוי לעשות זאת באמצעות עורך דין הגירה. טבעי שאין מדובר בהליך שאתם מכירים לעומק ואתם ודאי אינכם בקיאים בחוק על בוריו, על כן עורך דין הגירה מקצועי שכבר עבר את התהליך לא פעם ולא פעמיים וצבר ניסיון וידע רב בתחום, הוא האדם הנכון בעבורכם להנפקת אשרת עבודה לעובד הזר כנדרש על פי כל סעיפי החוק. יש לציין כי העסקת עובד זר ללא היתר היא בעלת השלכות מרחיקות לכת.

אשרת עבודה לעובדים זרים לטווח קצר

בעבר אם הייתם מעוניינים בשילוב עובד זר בחברה שלכם לתקופה קצרת מועד, סביר להניח שהייתם מוצאים את עצמכם בתהליך אשר מתחיל ביחידת ההיתרים, אורך מספר שבועות לכל הפחות, ומסתיים במשרד הפנים. תהליך זה עודנו קיים ומשמש כיום בעיקר לעובדים שיישארו בחברה במשך שנה שלמה, כאשר לאחר מכן ישנה אפשרות להאריך את השהייה במידת הצורך.

אולם, היום חל שינוי וישנה הקלה משמעותית בסחבת הבירוקרטית באשרת עבודה לתקופה קצרת מועד לעובד זר. אם אתם מעוניינים בהיתר עבודה לטווח קצר, ניתן להנפיק היתר המוגבל עד 45 ימים בלבד לכל שנה קלנדרית, אשר ניתן לפצלו למספר פעמים לאורך השנה.

מדובר באשרת עבודה מסוג ב/1 לטווח קצר. אשרה זו משמשת עובדים זרים, וזאת בניגוד לאשרת תייר מסוג ב/2 שאינה מאפשרת לעבוד בעת הביקור בישראל. גם הפרוצדורה מול הרשויות מתקצרת אף היא, מתוך הבנה שהצורך בעבור החברות הוא דחוף. מדובר על אישור הרלוונטי בעיקר לצורך במומחים זרים, המביאים עימם מיומנות שאין בנמצא בישראל ומגיעים לטווח זמן קצר. בעקבות השינוי המבורך, ניתן להשיג אישור שכזה אפילו תוך 6 ימי עסקים בלבד, היעד אותו הגדירה רשות האוכלוסין וההגירה, יחידת הסמך של משרד הפנים.

על מנת לוודא כי אשרת עבודה למומחים הזרים ניתנת באופן מוצדק לחברות הזקוקות לשירותים של המומחים הללו, נבחנת האיכות, המיומנות והזיקה של המומחה הזר לתפקיד שלשמו הוא הוזמן. כמו כן, נבדקת כדאיותו הכלכלית והעסקית לחברה המזמינה אותו, השכלתו האקדמית או המקצועית, העובדה שהידע בו הוא ניחן אינו קיים בישראל, כך שהדרך היחידה ליהנות ממנו היא באמצעות זימון מומחה מחו"ל, ואף השכר הצפוי לאותו המומחה, שצריך להיות גבוה מספיק.

כל הפרטים הללו צריכים להיות מגובים במסמכים והוכחות, אשר יקלו את עבודת הרשויות ויהפכו אותה לזריזה; אם כי ניתן להגיד שבאופן כללי ישנה נטייה להזדרז כשמדובר באישורים קצרי טווח.

הייעוץ שאתם זקוקים לו לקראת העסקת מומחה זר

כאמור, אשרת ב/2, קרי אשרת שהייה או אשרת תייר סטנדרטית מקנה את האפשרות להיכנס לישראל לפרק זמן קצר, אך אינה מספיקה בעבור מומחה שמעוניין לעבוד בשכר בישראל. באותה נשימה, מדובר בהליך ביורוקרטי שיהיה זר לרבים מאיתנו, בפרט אם הוא נעשה בפעם הראשונה. מסיבה זו, עורך דין הגירה יוכל לסייע, אפילו באשרת עבודה לטווח הקצר, וזאת על מנת שאתם תוכלו להיות בראש שקט, לפעול על פי החוק על כל סעיפיו ודקויותיו ולקבל את אשרת העבודה בעבור העובד הזר.

אשרת עבודה לעובדים זרים לטווח קצר

:03-3724722

        055-9781688

 office@lawoffice.org.il

צרו קשר

Scroll To Top