Skip to content
Contact Us: 03-3724722 | 055-9781688 | [email protected]

אשרת עבודה לזכאי שבות

Joshua Pex

רוני עמנואל

משרד עורכי הדין מיכאל דקר ויהושוע פקס עזרו לנו במאמצנו לרשום את בתי כאזרחית ישראלית (היא נולדה לשני הורים גאים, אחד מהם אזרח ישראלי, בהליך פונדקאות בחו"ל, המוסדר בחוק של המדינה בה בוצע ההליך). עורכי הדין עמדו בתוקף מול סחבת של קרוב לשנה ודרישות בלתי רלוונטיות של משרד הפנים. לבסוף הורתה השופטת למשרד הפנים לרשום את הילדה כאזרחית ישראלית (לאחר בדיקת ד.נ.א שהיא מספיקה לפי התקנות!). אנו מודים לעורכי הדין ולעוזרות המשפטיות מאיה ונטע-לי על עזרתם המקצועית, סבלנותם והעניין האישי שגילו במשך התהליך.

זכאי שבות מסוימים אינם מעוניינים לעלות לישראל או טרם קיבלו את החלטה בעניין. עם זאת, מדינת ישראל מאפשרת לזכאי שבות אלו לקבל אשרת עבודה בארץ בתנאים נוחים ואף לשדרג את מעמדם לקבלת אשרת שהייה ארעית או מעמד אזרח תושב.

משרדנו מתמחה בדיני עליה, הגירה, וקבלת אשרות שהייה בישראל. במאמר זה, עורך הדין יהושע פקס יסביר בנושא לאשרות השונות הזמינות לזכאי עליה וההבדלים ביניהן.

ויזה ב/1

זוהי האשרה הניתנת לעובדים זרים המקנה למחזיקים בה זכות לעבוד בישראל. עבור עובדים שאינם זכאי שבות ישנה חובה להגיש את הבקשה על ידי המעסיק לפני הכניסה לישראל. זכאי חוק השבות השוהים בישראל תחת אשרת תייר רגילה, רשאי להגיש בקשה לשינוי מעמדו ולקבל אשרת עבודה ב/1. אשרת זו לא מקנה למחזיק בה מעמד תושבות או זכויות סוציאליות כלשהן.

אשרת עבודה לזכאי שבות

כדי לקבל אשרת עבודה מסוג ב/1, על המעסיק להגיש בקשה להעסקת העובד למשרד הפנים. אם נקבעה זכאות לאשרה, המעסיק יקבל היתר עבודה בעבור העובד והעובד יקבל ויזת ב/1. בדרך כלל ה אשרה ניתנת לתקופה מוגבלת של שנה, לאחריה ניתן להאריכה לתקופה מקסימלית של חמש שנים.

מי יכול להגיש בקשה לקבלת אשרת עבודה לזכאי שבות?

אזרח זר מעל גיל 18 שחוק השבות חל עליו (יהודיה, בן או נכד של יהודי, בן או בת זוג של זכאי שבות או מי שהתגייר) ואינו אזרח או תושב ישראל, רשאי להגיש בקשה לאשרת עבודה מסוג ב/1 למשרד הפנים. לאחר פקיעת האשרה בתום שנה, על המבקש להגיש את הבקשה באופן אישי במשרד הפנים, להציג דרכון בתוקף של 6 חודשים מעבר לתום תוקף הרישיון המבוקש, תמונת דרכון ותשלום אגרה.

אם שהה המבקש בישראל מעבר לחצי שנה קודם לבקשת הבקשה (נניח כתייר) עליו להציג אישור ממשטרת ישראל על היעדר עבר פלילי ובדיקה מודיעינית כדי לבחון אם קיימת מניעה ביטחונית או פלילית לאשר את בקשתו.

מהו תוקף האשרה?

הרישיון יינתן בהתאם לתקופה אותה ביקש המבקש ובהתאם לתקופה בה עתיד הוא לשהות בישראל. עם זאת, בהתאם לחוק הכניסה לישראל התקופה לא תעלה על חמש שנים ברצף מיום הכניסה לישראל. תינתן לזכאי השבות האופציה לבקש אשרת כניסה חוזרת רב פעמית (אינטר ויזה) למלוא תקופת הרישיון המאושרת במידה וברצונו להיכנס ולצאת מהארץ במהלך תקופת שהייתו. המחזיקים באשרה ב/1 אינם בעלי מעמד תושבות ולא יהיו זכאים לזכויות סוציאליות כלשהן.

לאחר תום תקופת השהייה תחת מעמד ב/1 יוצעו לזכאי השבות אופציות שהייה אחרות, בניהן הגשת בקשה לאשרה א/1, א/5 ואף עלייה לישראל.

מהי אשרת א/1 לזכאי שבות?

אשרת א/1 מוענקת לזכאי חוק השבות המעוניינים לבחון השתקעות בישראל לפני עליה. מדובר בסוג של תושבות זמנית המאפשרת לחוות את החיים בישראל לפני שמקבלים את ההחלטה המכריעה סופית לגבי קבלת עלייה. המחזיקים באשרה רשאים לקבל את כלל הזכויות הסוציאליות המוענקות לאזרח ישראל, בין היתר, ביטוח בריאות או ביטוח לאומי.

האשרה מאפשרת לבעלי זכות עלייה על בסיס חוק השבות לחיות, לעבוד וללמוד בישראל לתקופה של עד 5 שנים. בשונה מאשרת ב/1, ויזת א/1 מאפשרת למחזיק בה גמישות רבה. הוא אינו מחויב למעסיק מסוים במהלך תקופת שהייתו, יכול ללמוד בישראל במחירים הזולים באופן משמעותי ממדינות אחרות בעולם ואף למצוא תוכנית לימודים בשפה האנגלית.

בשונה מבעלי ויזה ב/1, בעלי אשרת א/1 מקבלים מספר זהות ותעודת זהות (דומה לתעודת הזהות הישראלית אך בעלת צבע אחר). עם זאת, בעלי אשרת א/1 אינם אזרחי ישראל ואינם רשאים להחזיק דרכון ישראלי. בנוסף, על המבקש לקבל אשרת א/1 להיות נוכח בישראל אם כתייר או כמחזיק באשרת ב/1, ולהגיש את הבקשה באופן אישי בלשכת האוכלוסין וההגירה. המבקש יצטרך להוכיח כי הוא יהודי ו/או זכאי עליה על ידי הגשת מסמכים באנגלית או מתורגמים לעברית.

בדומה לאשרת שהייה ב/1, יידרש המבקש להציג כי אין לו עבר פלילי, סירובי כניסה לישראל בעבר ושאינו מהווה סכנה לביטחון לישראל. גם כאן ניתן לקבל אשרת כניסה חוזרת (אינטר ויזה) למשך תקופת השהייה בישראל.

אשרה מסוג א/1 תקפה לשלוש שנים שלאחריהם ניתנת אפשרות הארכה לשנתיים נוספות. בסוף תקופה זו תתאפשר לזכאי השבות להגיש בקשת עלייה או בקשת אשרת תושבות ארעית מסוג א/5.

למה לא להגיש בקשת עלייה?

זכאי עליה רבים אינם מעוניינים לעלות לישראל מסיבות רבות, למשל אם ארצות המוצא שלהם אינן מאפשרות החזקת אזרחות כפולה והם אינם מעוניינים לוותר על אזרחותם הקודמת. למי שהחזיק באשרת שהייה א/1 פתוחה האפשרות לקבל אשרת א/5, היא מעמד תושב ארעי בישראל. אשרה זו המאפשרת מעמד תושבות זמנית וניתנת על ידי משרד הפנים לתקופה של שנה בלבד בכל פעם. יחד עם זאת ובדומה לאשרה א/1, מעמד תושב ארעי מעניק למחזיק בה תעודת זהות ישראלית וזכויות סוציאליות כגון ביטוח בריאות, ביטוח לאומי וכדומה.

על מנת להבין מהי אשרת השהייה הטובה ביותר עבורכן ולקבל עזרה עם קבלתה, אנו ממליצים לכם לפנות לקבלת ייעוץ מעורכי הדין שלנו המומחים לענייני הגירה ואשרות שהייה.

צרו קשר

  • שדה זה מיועד למטרות אימות ויש להשאיר אותו ללא שינוי.

Scroll To Top