Skip to content
Contact Us: 03-3724722 | 055-9781688 | [email protected]

אשרת חוזר לישראל עבור תושב קבע

Michael Decker

Oksana Troshin

צוות מעולה , יעיל, אמין ומסור.
עונים לכל שאלה בפירוט עוזרים בכל שלב מתלווים ללקוח בכל פניה למשרד הפנים .
עזרו לי לקבל עליה אחרי גיור כשמשרד הפנים התנגד.
ממליצה בחום

תושב ישראל  (לא אזרח) בעל אזרחות זרה צריך לקבל אשרת חוזר כדי לצאת ולהיכנס מחדש לגבולות ישראל. רוב התושבים הם בני מיעוטים שנולדו בישראל, עולים שלא מעוניינים באזרחות ובני זוג של ישראלים.

משרד עורכי הדין לענייני הגירה לישראל שלנו מתמחה בתחום אשרות, כניסה לישראל, והגירה מישראל למדינות העולם. במאמר זה, עורך הדין מיכאל דקר יסביר מתי נדרשת ויזת תושב חוזר לישראל, ומה צריך לעשות כדי לקבל אשרה זו.

מה ההבדל בין אזרחות לתושבות קבע?

כל עוד אדם שוהה בישראל, ההבדל בין תושבות ואזרחות הוא בעיקר בכך שאזרחי ישראל מחזיקים גם דרכון ישראלי. גם אזרח וגם תושבי קבע בעלי תעודת זהות, וזכאים לאותם תנאים סוציאליים, כולל ביטוח לאומי, חברות בקופת חולים, הבטחת הכנסה ועוד. ההבדל העיקרי נעוץ בכך שתושבים אינם זכאים לבחור או להיבחר לכנסת. הליך קבלת מעמד לבת זוג זרה של תושב או אזרח הוא שונה במקצת, אבל דומה מבחינת התנאים העקרוניים.

ההבדל מתחדד כשעוברים לארץ אחרת וקובעים בה את מרכז החיים. אזרחות ישראלית היא קבועה – גם אם נולד בחו"ל ומעולם לא דרכה רגלו על אדמת ישראל, האזרח הוא עדיין ישראלי לכל דבר, פרט למקרים מאוד ספציפיים של ויתור על אזרחות או ביטולה. בכל נקודה בחייו, באפשרותו להגיע לישראל עם דרכון זר או תעודת מעבר, לחדש את הדרכון, ולהפוך לתושב ישראל, אף עם הטבות לאזרח חוזר.

מצד שני, תושב קבע הוא בעצם בעל אשרת שהיית קבע בישראל. יכולתם להיכנס ולצאת מישראל מוגבלת יותר, שכן הם זקוקים לאשרת מעבר או דרכון זר כדי לצאת למדינה אחרת. במידה ותושב כזה קבע את משכנו בארץ זרה, גם אם לא השיג בה אזרחות, אשרה השהייה בישראל פוקעת לאחר כמה שנים, והוא נחשב לאזרח זר.

מי הם תושבי הקבע?

התושבים שאינם אזרחים בישראל שייכים בעיקר לאחת משלוש קטגוריות – בני זוג של ישראלים, בני מיעוטים ועולים לישראל, אשר לא רוצים לוותר על אזרחותם הקודמת, במיוחד אם הם מגיעים ממדינות בהן לא ניתן להחזיק בשתי אזרחויות במקביל .

בני זוג של תושבי ישראל לאו דווקא זכאים להשיג אזרחות על בסיס הזוגיות, אלא מקבלים מעמד תושב קבע. גם בני זוג של אזרחים המגיעים ממדינות שאינן מאפשרות החזקת אזרחות כפולה, יכולים להסתפק בתושבות בישראל ולא באזרחות.

אבל רובם המוחלט של התושבים הם בני המגזר הערבי או מיעוטים אחרים שאינם מעוניינים ברובם או אינם מצליחים להשיג אזרחות. כך לדוגמה, תושבי מזרח ירושלים, אשר במשך עשורים ויתרו על זכותם לקבל אזרחות ישראלית. גם בימים אלו, בהם רבים מצעירי ירושלים מעוניינים לקבל אזרחות, ההליך הוא מסובך ולוקח שנים רבות.

מי זקוק לאשרת חוזר?

תושב קבע בעל דרכון זר או תעודת מעבר אשר רוצה לצאת מישראל או לחזור אליה. יש לחדש את אשרת החוזר מדי 3 שנים על מנת שבעל האשרה ובני משפחתו (בני זוג וילדים) יוכלו לעבור באופן חופשי במעברי הגבול של ישראל.

מדובר בעצם באשרה דומה לאינטר-ויזה של עובדים מומחים אשר יכולים לצאת מישראל ולחזור אליה, פרט לכך שאשרתו של תושב קבע אינה דורשת הצדקה של נסיבות מיוחדות, שכן הזכות לצאת לחו"ל ולחזור לישראל שמורה לו.

איך מחדשים או מקבלים ויזת חוזר?

ממלאים טופס בקשה לאשרת כניסה. לאחר מילוי הטופס יש להגיע עם המסמכים, כולל דרכון זר בתוקף ל6 חודשים או תעודת מעבר, ללשכת רשות האוכלוסין הקרובה, או לנציגות ישראל הקרובה עבור הנמצאים בחו"ל. לאחר שהפקיד מוודא שתושבות המבקש עדיין בתוקף ואין מניע להנפיק אשרת יציאה וכניסה לישראל, הוויזה תונפק.

צרו קשר לקבלת עזרה מעורך דין הגירה

במידה ואתם זקוקים לסיוע בהשגת ויזת חוזר או כל אשרה אחרת בישראל, התקשרו כדי לקבל סיוע. מומחי ההגירה וכניסה לישראל שלנו ישמחו לעמוד לשירותכם.

צרו קשר

  • שדה זה מיועד למטרות אימות ויש להשאיר אותו ללא שינוי.

Scroll To Top