דלג לתוכן
Contact Us: 03-3724722 | 055-9781688 | [email protected]

סוגי אשרות שהייה בישראל: המדריך המלא

Michael Decker

רוני עמנואל

משרד עורכי הדין מיכאל דקר ויהושוע פקס עזרו לנו במאמצנו לרשום את בתי כאזרחית ישראלית (היא נולדה לשני הורים גאים, אחד מהם אזרח ישראלי, בהליך פונדקאות בחו"ל, המוסדר בחוק של המדינה בה בוצע ההליך). עורכי הדין עמדו בתוקף מול סחבת של קרוב לשנה ודרישות בלתי רלוונטיות של משרד הפנים. לבסוף הורתה השופטת למשרד הפנים לרשום את הילדה כאזרחית ישראלית (לאחר בדיקת ד.נ.א שהיא מספיקה לפי התקנות!). אנו מודים לעורכי הדין ולעוזרות המשפטיות מאיה ונטע-לי על עזרתם המקצועית, סבלנותם והעניין האישי שגילו במשך התהליך.

Oksana Troshin

צוות מעולה , יעיל, אמין ומסור.
עונים לכל שאלה בפירוט עוזרים בכל שלב מתלווים ללקוח בכל פניה למשרד הפנים .
עזרו לי לקבל עליה אחרי גיור כשמשרד הפנים התנגד.
ממליצה בחום

Chen Aviani

ברצוני להמליץ על משרד עורכי הדין דקר, פקס, לוי, רוזנברג במיוחד לעו״ד יהושוע פקס על שירות מקצועי ומתן עזרה ויעוץ על תהליך חיים משותפים בישראל עם בת הזוג ממדינה זרה מול משרד הפנים.

רום לופוביצ'

שלום לכולם! הייתי בפגישת יעוץ עם יהושוע פקס ועו"ד נוסף, ואני ממליץ אליהם מכל הלב, נתנו לי ולארוסה שלי את כל הזמן שהיינו צריכים, ענו לנו לכל השאלות בלי זלזול, בנוסף שולחים את כל המידע מסודר לאיימל, בקיצור עזרו לנו מכל הלב! ממליץ בחם לב!

שלום

תותח עורך דין מיכאל עזר לנו מאוד עם תביעת אבהות ולאחר מכן בהסדרת המעמד של בת הזוג שלי. צוות המשרד נחמד מאוד והיו מאוד יעילים

יצחק קץ

ברוצני להודות למשרד ובמיוחד לנטעלי בן דוד שהייתה לי לעזר ותמיכה. וגם מחוץ לשעות העבודה במידת הצורך במשך כמעט שנתיים וחצי של מתחים ויסורי נפש שהעביר אותי משרד הפנים בעזרת הפרקליטות וכל זאת רק על-מנת לאשר לי בדיקת רקמות לפי נוהל חו"ל להוכחת אבהות, דבר שאיפשר לי בסופו של דבר להביא את בני לחיות עימי בארץ לאחר פתירת אימו בחו"ל.

תודתי נתונה לכל הצוות שהיה חלק בתהליך מורכב זה.

איתן ברנס

אחרי שלוש וחצי שנים ושני משרדי עורכי דין שלא הצליחו לעזור בסכומים מטורפים שהשקעתי ולשווא. הגעתי אל המשרד של עורך דין מיכאל דקר, ותוך חודשים ספורים הצלחנו יחד להגיע לכך שיש לבן שלי מעמד במדינת ישראל. ועוד לקחו על עצמם לעזור בדברים נוספים. תודה ענקית לכל המשרד ובמיוחד לנטעלי שעזרה והסבירה על כל דבר עם המון המון סבלנות!

במדינת ישראל קיים מגוון רחב של סוגי אשרות שהייה, כגון ויזות תייר או ויזות עבודה, הנבדלות זו מזו בהליך קבלתן ובזכויות שהן מעניקות. אם אתם מעוניינים בהבאת מבקרים או עובדים זרים ארצה, מאמר קצר זה יסקור עבורכם את סוגי האשרות השונות הקיימים, ויפרט על הסוגיות המשפטיות העשויות לעלות בעת הזמנת אזרחים זרים לישראל.

משרד עורכי הדין שלנו, בירושלים ובתל אביב, מתמחה בנושאי הגירה וויזות כניסה לישראל. משרדנו מעניק מגוון שירותים משפטיים בנושא, לרבות סיוע בהגשה וטיפול בבקשות לקבלת אשרות שהייה בישרשאל, קבלת היתרי עבודה לעובדים זרים, טיפול בהסדרת מעמד בישראל, בקשות אשרה מטעמים הומניטריים, הסדרת תושבות קבע בישראל ועוד. במאמר זה, עורך הדין מיכאל דקר יסביר בקצרה על סוג אשרות הכניסה ושהייה בישראל הקיימות בחוקי המדינה, ובאלו מצבים ניתן לקבל כל אחת.

אשרות שהייה

ויזות עבודה בישראל לאזרחים זרים

אין זה חדש שמעסיק המעוניין להביא ארצה עובדים זרים, לכל סיבה שלא תהיה, צריך להתמודד עם לא מעט ביורוקרטיה מול רשויות ההגירה. המטרה של מדינת ישראל היא לשמור על איזון בין שני אינטרסים שהינם מנוגדים לכאורה. מצד אחד, יש אינטרס למתן קדימות ועדיפות לאזרחי ישראל בענייני עבודה ופרנסה. מצד שני, אין לשכוח כי אנו חיים בעידן גלובלי, שבו אזרחים זרים יכולים להביא עמם יתרון יחסי, כגון ידע ייחודי או אספקת שירותים שיש מחסור לגביהם בישראל. דרך כך, יכולים אזרחים זרים לסייע ולהעצים את המשק כולו.

כאשר מדובר בעובדים מן המניין, למשל בענף הסיעוד, הבניין והחקלאות, יש להגיש מבעוד מועד בקשה לאשרה. לעומת זאת, כאשר מדובר במומחים זרים מעולמות האקדמיה, ההיי טק, הרפואה, והסייבר, יש לעבור מסלול ביורוקרטי שונה. הדבר נכון גם כשמדובר בשהייה לפרק זמן קצר של מספר שבועות בלבד, לעומת שהייה לפרק זמן ארוך יותר. דהיינו, המסלול הביורוקרטי משתנה בהתאם לצורך הנדרש, לתנאי הבקשה, לתקופת מועד השהייה בארץ ולמומחיות הדרושה. בכל מקרה, ישנם סוגים שונים של אשרות שהייה לצרכים שונים.

סוגי אשרות המאפשרות להיכנס לישראל – עושים סדר בבלגן

שמעתם על חוק הכניסה לישראל? חוק חשוב זה, כשמו כן הוא – החוק נועד לקבוע הוראות בעניין הכניסה לגבולותיה של מדינת ישראל של אזרחים זרים המעוניינים להגיע לישראל מסיבות שונות. כעת, נשאלת השאלה: מה אשרת הכניסה של אותו אזרח זר מקנה לו הלכה למעשה? האם מדובר אך ורק במטרת שהייה, או שמא מדובר גם בשאלה האם השהייה היא לטווח קצר או לטווח ארוך? הבאנו בפניכם את סוגי אשרות השהייה המרכזיות בישראל:

 • אשרת עבודה ב/1אשרה מסוג ב/1 היא זו שרלוונטית בעבור עובדים זרים, מכיוון שהיא מקנה אשרת שהייה לצד אשרת עבודה זמנית. ראשית, המעסיק מגיש בקשה להעסקת עובד זר במשרד הפנים עוד בטרם הגעתו לישראל. אם נקבעה זכאות לאשרה אז המעסיק יקבל היתר עבודה בעבור אותו עובד זר, והעובד יקבל ויזת ב/1. בדרך כלל, האשרה תקפה לשנה, אולם ניתן להאריך אותה עד לתקופה מקסימלית של חמש שנים, למעט במקרים חריגים של עובדים זרים מענף הסיעוד. חשוב לציין כי ככלל, לא ניתן להגיע ארצה עם אשרת תייר, ואז להתחיל את הפרוצדורה לקבלת אשרת עבודה תוך כדי השהות בארץ. הדבר אפשרי במרבית המקרים אך ורק בעוד העובד המוזמן שוהה בחו"ל.
 • אשרת ב/1 מומחה – ויזת ב/1 מומחה מיועדת למומחים זרים. כאן לא מדובר בעובדים זרים של עבודות כפיים, אלא בעבודות בכירות המצריכות מומחיות ייחודית, רקע מקצועי מסוים ותעודות מקצועיות. קיומם של כל הנ״ל נבדק בקפידה, ובסופו של דבר, לאחר מתן האישור, אנשי אקדמיה ומחקר, היי טק, הנדסה ועיתונות מקבלים אישור שהייה ועבודה בישראל.
  חשוב לציין כי הקריטריונים שיש לעמוד בהם כדי להיחשב "מומחה זר" הינם בדרך כלל שכר העולה על פי 2 מהשכר הממוצע במשק, מיומנויות מקצועיות מסוימות (שהן הסיבה המרכזית להזמנתו של אותו מומחה), יצירת מקומות עבודה חדשים במשק וידע ספציפי שאין בנמצא בישראל. כמו כן, ההזמנה צריכה להגיע מתושב ישראל שאינו קבלן כוח אדם. בקשות אלה דורשות טיפול מול משרדי הממשלה הרלוונטיים, דוגמת משרד הכלכלה.

אשרות שאינן ויזת עבודה "רגילה"

 • אשרת ב/3 "נכנס מסופק"אשרת ב/3 ניתנת לאדם שמעמדו לא ברור ומוטל בספק, ועל כן אישור השהייה שניתן לו בישראל הינו לחודש ימים בלבד ולא לשלושה חודשים.
 • אשרת תייר ב/2 – אשרת ב/2 מיועדת לתיירים ומבקרים. מי שמחזיק באשרת תייר יכול לשהות בישראל עד שלושה חודשים, ולפנות לקבל הארכה במקרים ספציפיים. יש להדגיש כי על בעלי אשרת ב/2 חל איסור לעבוד בישראל.
 • אשרת ב/4אשרה זו מיועדת כאשרת שהייה הניתנת למתנדבים. מדובר בהגעה לישראל למטרות התנדבות בלבד ולא עבודה בשכר.
 • אשרת ב/5 למשקיעים בישראלאשרת ב/5 מיועדת למשקיעים זרים שהם אזרחי ארה"ב ובני משפחותיהם.

אשרות לימודים והשתקעות

אשרות אלו מיועדות למי שמעוניין להשתקע בישראל או שוקל זאת, עם או בלי קשר לתהליך ההתאזרחות בישראל. להלן סוגי ויזות שהייה אלו:

 • אשרת א/1 – מיועדת לזכאים לעלות על בסיס חוק השבות המעוניינים לבחון השתקעות בישראל לפני העלייה.
 • אשרת א/2 (אשרת סטודנט) – ניתנת לסטודנטים המגיעים למטרת לימודים אקדמיים.
 • אשרת א/3 ואשרת א/4 – הן אשרות המיועדות לאנשי דת ולמשפחותיהם.
 • אשרת א/5 – הניתנת כרישיון ישיבה ארעי המיועד למי שמצוי בתהליך קבלת אזרחות ישראלית שלא על בסיס חוק השבות.

אשרת עבודה ניתנת למעסיק ולא לעובד הזר

חשוב לציין כי יש לא מעט דיסאינפורמציה בעניין אשרת עבודה. בניגוד לדעה הרווחת (והמוטעית), אשרת עבודה ניתנת אך ורק כהיתר העסקה למעסיק המעוניין להביא ארצה עובדים זרים, ולא לעובדים הזרים המעוניינים לעבוד בארץ. כלומר, העובד הזר מקבל את אשרת העבודה שלו טרם הגעתו ארצה באמצעות המעסיק העתידי שלו, והוא אינו מגיע לישראל ורק לאחר מכן מתחיל בחיפוש עבודה. התהליך מתבצע ע״י המעסיק שמגיש פנייה למשרד הפנים על מנת להביא את העובד הזר לישראל, כאשר חלה עליו חובת ההוכחה  הדורשת הסבר ונימוק אודות הצורך בעובד זר ומומחיותו וזאת על מנת לוודא שאינה קיימת בארץ.

אז מה לעשות כאשר מעוניינים בעובדים זרים ומתלבטים בין סוגי אשרות שהייה?

כפי שניתן להיווכח, ישנם סוגים מגוונים ורבים של אשרות שהייה. כל האשרות הללו כרוכות בתהליך ביורוקרטי מורכב אל מול הרשויות. פעולה שגויה במסגרת ההליך להזמנת האזרחים הזרים עלולה להוביל להחלטה על סירוב כניסה שלהם לארץ. על מנת לצלוח את התהליך בצורה נכונה, חוקית ומסודרת, ראוי להסתייע בעורך דין הגירה מומחה ומנוסה אשר מכיר את החוק על בוריו. עורך דין מיומן מכיר את כל שלבי ההליכים השונים ואת הניואנסים הכלולים בהם. האמור נכון החל מארגון כל המסמכים הדרושים, דרך מתן הייעוץ בנוגע לסוג האשרה הרלוונטי במקרה שלכם, מענה מקיף לכל סוגיה ועניין העשויים להתעורר לאורך ההליך ועד לקבלת אשרת העבודה הרצויה כדת וכדין.

אשרות שהייה בישראל – צרו קשר עם עורך דין מומחה לדיני הגירה לישראל

לעיל סקרנו עבורכם את האשרות השונות הקיימות בישראל. קצרה היריעה מלהכיל במאמר קצר זה את כל הדרישות החוקיות והביורוקרטיות לצורך קבלת כל אשרה ואשרה. לכן, אם יש לכם כל שאלה פרטנית בנושא או צורך בסיוע בסוגיה כלשהי, תוכלו לפנות לעורך דין מומחה לדיני הגירה לישראל ממשרד עורכי הדין שלנו, בירושלים ובתל אביב. לעורכי הדין ממשרדנו ניסיון רב ומוכח בטיפול בהסדרת אשרות שהייה לאזרחים זרים. ניתן ליצור קשר עם עורך דין ממשרדנו באמצעות מספרי הטלפון וכתובת הדואר האלקטרוני המופיעים מטה.

צרו קשר

 • ✓ Valid number ✕ Invalid number
 • שדה זה מיועד למטרות אימות ויש להשאיר אותו ללא שינוי.

גלול כלפי מעלה