Skip to content
Contact Us: 03-3724722 | 055-9781688 | [email protected]

הקלה חשובה בבקשת אשרות הומניטריות למטפלים סיעודיים (עדכון נכון לחודש דצמבר 2022)

Michael Decker

איתן ברנס

אחרי שלוש וחצי שנים ושני משרדי עורכי דין שלא הצליחו לעזור בסכומים מטורפים שהשקעתי ולשווא. הגעתי אל המשרד של עורך דין מיכאל דקר, ותוך חודשים ספורים הצלחנו יחד להגיע לכך שיש לבן שלי מעמד במדינת ישראל. ועוד לקחו על עצמם לעזור בדברים נוספים. תודה ענקית לכל המשרד ובמיוחד לנטעלי שעזרה והסבירה על כל דבר עם המון המון סבלנות!

אשרות הומניטריות למטפלים סיעודיים ניתנות במקרים בהם נדרשת עקב צורך מיוחד המשך העסקתם של עובדי סיעוד זרים שעבדו בישראל במשך פרק זמן ארוך במיוחד, אצל המטופלים שאצלם הועסקו העובדים. עקב מחסור חמור במטפלים סיעודיים בימים אלה, תיקון חקיקה זמני מאפשר הגשת בקשות מיוחדות להארכת תוקפן של אשרות השהייה (ויזה) מטעמים הומניטריים, וזאת גם במקרים מסוימים בהם הבקשה נדחתה בעבר. במאמר זה יסביר על הפרוצדורה עורך הדין מיכאל דקר, שותף במשרדנו ומומחה לדיני הגירה לישראל.

אשרות הומניטריות למטפלים סיעודיים

המחסור חסר התקדים במטפלים סיעודיים בישראל הוביל לחקיקת חירום לצורך קידום פתרון הלשבר

דומה שמאז ומתמיד היה קיים מחסור במטפלים סיעודיים בישראל. מחסור זה הוביל לשינויי חקיקה רבים, שנועדו לאפשר העסקה של עובדי סיעוד זרים בישראל. ואולם, נראה כי בימים אלה המחסור בולט ומורגש יותר מאי פעם. בתקשורת דווח לאחרונה על מחסור של כ-20 אלף מטפלים סיעודיים בישראל. נתון חסר תקדים זה הביא לחקיקת חירום שנועדה לתרום ולו במעט למחסור החמור במטפלים שאמונים על ליווי היקרים לנו מכל. להלן נפרט בהרחבה על חקיקה זו ונסביר מדוע כה חשוב לפעול בנושא בהקדם האפשרי.

מה קובע החוק החדש בנושא?

על פי חוק הכניסה לישראל, עובדי סיעוד זרים יכולים לזכות בהארכת אשרת עבודה זמנית על ידי שר הפנים למשך עד 5 שנים. מעבר לתקופה זו, ניתן להגיש בקשה מיוחדת להארכת האשרה מטעמים חריגים, במידה ועובדי הסיעוד הועסקו אצל אותם מטופלים שנה ברציפות לפני מועד הגשת בקשת ההארכה. קבלת אשרות הומניטריות למטפלים סיעודיים כרוכה בהוכחת הצורך בהארכת האשרה לשלומו של המטופל. החוק קבע עד לאחרונה כי ניתן להגיש את הבקשה רק עד 90 יום מתום תקופת ההעסקה החוקית האחרונה. במקרים בהם הדבר לא נעשה, הבקשות נדחו על הסף, וזאת גם כאשר הוכח צורך של ממש במטפלים הסיעודיים.

בתאריך 19.9.2022 נכנס לתוקפו חוק הכניסה לישראל (הוראת שעה- נגיף הקורונה החדש) 2022. על פי הוראת שעה זו, עובדים זרים המועסקים בתחום הסיעוד יוכלו להגיש בקשה בפני שר הפנים להארכת תוקף אשרת עבודה זמנית בישראל, אף אם אינם עומדים בתנאי חוק הכניסה לישראל, וזאת כל עוד לא עברו 13 שנים מיום כניסתם לישראל לראשונה כעובדים זרים בתחום הסיעוד.

מה התנאים שבהם צריך לעמוד לצורך הגשת הבקשה?

החוק החדש קובע שני תנאים שצריכים להתקיים על מנת להיכלל בין מי שזכאים להגיש את בקשת הארכה. התנאי הראשון הוא כי יתקיימו אחד מהקריטריונים הבאים אצל מגישי הבקשה: (1) בקשת עובדי הסיעוד להארכת אשרת עבודה זמנית שברשות המטפל נקלטה במערכת משרד הפנים או נדחתה בין יום ה-01.03.2020 ליום ה-30.06.2022 ("התקופה הקובעת"); או (2) הוחלט לתת אשרת עובד זמני בתחום הסיעוד לצורך העסקת העובדים, כאשר חלפו 51 חודשים, אך לא יותר מ 63 חודשים, מיום כניסתם לישראל לראשונה.

התנאי השני שנדרש כי יתקיים הוא שהמטופלים הסיעודיים אצלם מועסקים העובדים הגישו בקשה להארכת האשרה בתוך 90 יום ממועד פרסום הוראת השעה (19.9.2022). כלומר, יש להגיש את בקשת ההארכה לאשרה מטעמים הומניטריים עד חודש דצמבר 2022. לבקשה זו יש לצרף חוות דעת של עובד סוציאלי שקבע שר הפנים או חוות דעת של אח, רופא או עובד סוציאלי בעל 3 שנות ותק שנחשב לעובד בכיר על פי החוק. על גורם זה להגיש את חוות הדעת לאחר שנפגש עם המטופל במקום מגוריו מאז פרסום הוראת השעה. כלומר, לאחר 19.09.2022. על הגורם המוסמך לציין שהעובד הזר הועסק בפועל במתן טיפול סיעודי עבור המטופל שמבקש עבורו את ההארכה, וכן עליו לציין כי הפסקת העסקתו של העובד הזר במתן טיפול סיעודי לאותו מטופל עלולה לגרום לפגיעה קשה במטופל.

אשרות הומניטריות למטפלים סיעודיים  – מה עוד חשוב לדעת?

על פי הקלה זמנית זו בבקשות לאשרה עבור עובדי סיעוד זרים מטעמים הומניטריים, שר הפנים רשאי לאשר בקשות שנדחו גם לפני 01.03.2020, בתנאי שנוהל הליך משפטי נגד הדחייה במהלך התקופה. הקביעה מהו הליך משפטי בתקופה שבין יום 01.02.2020 ליום 30.06.2022 גמישה, ועשויה להיות, למשל, הליך ערעור על בקשת דחייה. זאת גם כאשר הערעור נדחה וכבר נקבע כי על העובד לצאת מישראל בתקופה הקובעת או לאחריה. כמו כן, ייתכן ומדובר בהליך משפטי שנמצא בעיון מחדש במשרד הפנים או הליך משפטי תלוי ועומד. בכל מקרה, יש לשים לב שהמועד האחרון להגשת הבקשה קרוב מאוד, ויש לסיים את הליך הבקשה ולצרף את הנדרש אליה לפני יום 18.12.2022.

הקלה חשובה בבקשת אשרות הומניטריות למטפלים סיעודיים – צרו קשר עם עורך דין מומחה לדיני הגירה לישראל

במאמר זה הצגנו עדכון חשוב שיאפשר לעובדי סיעוד רבים להגיש בקשה מיוחדת להארכת אשרותיהם בישראל. אם יש לכם כל שאלה נוספת או צורך בסיוע בנושא, ניתן ליצור עמנו קשר ונשמח לעזור. משרד עורכי הדין שלנו מתמחה בדיני הגירה ובקשות מעמד בארץ ובחו"ל, ומסייע רבות לעובדים זרים בתחום הסיעוד, מטפלים סיעודיים ובני משפחותיהם בטיפול בקשות הארכת אשרת העבודה הזמנית עבור המטפלים הסיעודיים.

צרו קשר

  • שדה זה מיועד למטרות אימות ויש להשאיר אותו ללא שינוי.

Scroll To Top