Skip to content
Contact Us: 03-3724722 | 055-9781688 | [email protected]

אשרת שהייה בישראל לנפגעי פעולות טרור

Joshua Pex

רוני עמנואל

משרד עורכי הדין מיכאל דקר ויהושוע פקס עזרו לנו במאמצנו לרשום את בתי כאזרחית ישראלית (היא נולדה לשני הורים גאים, אחד מהם אזרח ישראלי, בהליך פונדקאות בחו"ל, המוסדר בחוק של המדינה בה בוצע ההליך). עורכי הדין עמדו בתוקף מול סחבת של קרוב לשנה ודרישות בלתי רלוונטיות של משרד הפנים. לבסוף הורתה השופטת למשרד הפנים לרשום את הילדה כאזרחית ישראלית (לאחר בדיקת ד.נ.א שהיא מספיקה לפי התקנות!). אנו מודים לעורכי הדין ולעוזרות המשפטיות מאיה ונטע-לי על עזרתם המקצועית, סבלנותם והעניין האישי שגילו במשך התהליך.

באילו מקרים תינתן אשרה לשהייה בישראל לנפגעי פעולות טרור? על רקע גלי הטרור המתרחשים בישראל באופן תדיר, הרשויות בישראל מאפשרות, בתנאים מסוימים, לאזרחים זרים שנפגעו מפעולות חבלה להגיש בקשה לקבלת ויזה לשהייה בישראל. במידה והבקשה תתקבל, הוראות הנוהל קובעות כי תינתן לאזרחים הזרים (ולעיתים גם לבני משפחתם) אשרת שהייה בישראל למשך שנה, אותה ניתן יהיה לעיתים להאריך לתקופות נוספות.

אשרה (ויזה) לשהייה בישראל לנפגעי פעולות טרור

עם כל הצער שבדבר, פעולות טרור מהוות חלק כמעט בלתי נפרד מהחיים בישראל. בין אם מדובר בפיגועים שמבצעים מחבלים וארגוני טרור ובין אם אלה מתקפות טילים מעזה ומלבנון – דומה שכולנו נחשפנו לאירועי טרור, בדרך זו או אחרת. כמעט לכל מי שחי בישראל יש קרוב משפחה או חברים שנפגעו בפעולות טרור (המוכרות בחוק גם כפעולות איבה), בין אם באופן פיזי או נפשי (קיימים רבים המוגדרים כנפגעי חרדה, אשר עשויים גם הם להיחשב כנפגעי פעולות טרור לכל דבר ועניין). חשוב לזכור שבישראל שוהים לא רק אזרחים ותושבים, אשר למרבה הצער מורגלים לגלי טרור המתרחשים מדי עת. קיימים לא מעט אזרחים זרים, אשר מגיעים לישראל למטרות שונות ממדינות שונות בעולם, בהן טרור נחשב לדבר נדיר.

במקרים אלה, פגיעה של אזרחים זרים מטרור עשויה להיות קשה אף עוד יותר מזו של מי שחיים בישראל דרך קבע. זאת לאור הצורך להתמודד עם הביורוקרטיה הרבה הכרוכה בהכרה בהם כנפגעי פעולות איבה בביטוח הלאומי, ולקבל טיפולים רפואיים וטיפולים משלימים למשך תקופה ממושכת, כל זאת ללא היכרות מספקת עם השפה העברית ודרישות הרשויות בישראל. לאור ההכרה במורכבות זו, נקבע ברשות האוכלוסין של משרד הפנים נוהל, המאפשר קבלת אשרה (ויזה) לשהייה בישראל לנפגעי פעולות טרור שהם אזרחים זרים. להלן נפרט עבור מי נוהל זה רלוונטי, וכיצד ניתן להגיש את הבקשה בפועל.

עבור מי אשרה (ויזה) לשהייה בישראל הניתנת לנפגעי פעולות טרור עשויה להיות רלוונטית?

הנוהל בנושא אינו מגדיר קבוצות ספציפיות של אזרחים זרים העשויים להיות זכאים לקבל ויזת נפגעי פעולות טרור, אלא קובע מסגרת כללית לבחינת הבקשה. בהתאם, הנוהל עשוי להיות רלוונטי עבור אזרחים זרים באופן כללי, שאינם מחזיקים באשרה לשהיית קבע או החזיקו באשרה כזו בעבר. בהתאם, הנוהל עשוי להיות רלוונטי עבור תיירים המגיעים לישראל, עובדים זרים, אנשי דת השוהים בישראל וייתכן שגם עבור מבקשי מקלט או פליטים שהגיעו מאזורי מלחמה וסכסוך. יצוין בנוסף כי לפי הוראות הנוהל, אם נפגעי פעולות הטרור הם קטינים, הוריהם ואחיהם הקטינים השוהים עמם בישראל יקבלו ויזה זהה לזו שתינתן להם. אם מבקשי הבקשה בגירים, בני זוגם וילדיהם הקטינים השוהים עמם בישראל יקבלו ויזה זהה לזו שתינתן להם. הוריהם יהיו זכאים לוויזת תייר, שתאפשר להם לבקר אותם בישראל במהלך טיפוליהם.

מה דורש הנוהל לצורך הגשת בקשת ויזה לנפגעי פעולות טרור?

על מנת להגיש בקשה לקבלת אשרה לשהייה בישראל עבור נפגעי פעולות טרור, על המבקשים להגיש בקשה בלשכת רשות האוכלוסין. לצורך הגשת הבקשה, נדרשת נוכחות אישית של מגישי הבקשה. ואולם, באפשרות המבקשים להגיע בליווי עורך דין המסייע להם. במקרים בהם המבקשים אינם יכולים לנוע בכוחות עצמם, באפשרותם להגיש את הבקשה באמצעות עורך דין עם ייפוי כוח מטעמם. הבקשה מוגשת באמצעות טופס בקשה לקבלת רישיון ישיבה בישראל. לטופס זה יש לצרף את המסמכים הבאים: אישור מהמוסד לביטוח לאומי המאשר כי מגישי הבקשה הם נפגעי פעולות איבה; דרכון בתוקף לחצי שנה מעבר לתקופת הוויזה המבוקש; ושתי תמונות פספורט עדכניות. הבקשה כרוכה בתשלום אגרה. סכום האגרה מתעדכן לפי לוח האגרות של משרד הפנים.

כיצד נבחנת הבקשה במשרד הפנים?

לאחר קבלת מסמכי הבקשה, היא תיבחן על-ידי עובדי רשות האוכלוסין, וכן על-ידי המשטרה, לצורך וידוא כי למבקשים אין עבר פלילי/ביטחוני או מניעה אחרת לאישור הבקשה. אם יימצא כי המבקשים הם אכן נפגעי פעולות איבה בישראל, ואין כל מניעה למתן האשרה, תינתן להם אשרת שהייה בישראל (מסוג ״ב/1״) למשך שנה. לאחר תקופה זו, ובהנחה שהבקשה עדיין עומדת בתנאי הנוהל במלואם, ניתן יהיה להאריך את הבקשה למשך שנה נוספת.

לאחר שנתיים, תיק הבקשה יועבר לבחינת ועדה בין משרדית, אשר תבחן באופן פרטני את עניינם של הנפגעים ובני משפחתם. במידה והבקשה לא תוארך כנדרש, או במידה ויעלה סירוב לבקשה עבור הנפגעים או בני משפחותיהם, קיימת אפשרות להשיג על ההחלטה, באמצעות ערר פנימי או ערעור בפני בית הדין לעררים או בית המשפט. לאור המורכבויות הביורוקרטיות העלולות להיווצר במסגרת התהליך, מומלץ להיעזר במסגרת הגשת הבקשה והטיפול בה בעורך דין מומחה לדיני הגירה לישראל.

אשרה (ויזה) לשהייה בישראל לנפגעי פעולות טרור – צרו קשר עם עורך דין מומחה לדיני הגירה לישראל

במאמר זה הסברנו כיצד אזרחים זרים שלמרבה הצער נחשפו לאירועי טרור בישראל, עשויים להיות זכאים לקבלת אשרה (ויזה) לנפגעי פעולות טרור. אם יש לכם שאלות נוספות או צורך בכל ייעוץ או סיוע בנושא, ניתן ליצור קשר עם משרדנו ונשמח לעזור. משרד עורכי הדין שלנו, בירושלים ובתל אביב, מתמחה בדיני הגירה לישראל. לעורכי הדין ממשרדנו ניסיון רב בייצוג לקוחות בהליכים להסדרת מעמד חוקי בישראל מול משרד הפנים וכל הרשויות והערכאות המשפטיות.

צרו קשר

  • שדה זה מיועד למטרות אימות ויש להשאיר אותו ללא שינוי.

Scroll To Top