Skip to content
Contact Us: 03-3724722 | 055-9781688 | [email protected]

אפליה מגדרית בישראל

Joshua Pex

Maya Dan

אנשים מקסימים ומקצועיים!
ממליצה בחום!

על אף שקיימים חוקים רבים לקידום שוויון מגדרי בישראל, אנו עדיין רואים לא מעט מקרים של אפליה מגדרית גם כיום. אפליה מגדרית יכולה לבוא לידי ביטוי בקבלה לעבודה, בתנאי העסקה, בתנאי פרישה וכן במתן שירותים. אף שלרוב אפליה מגדרית מתפרשת כאפליה נגד נשים, לא פעם גם גברים חווים אפליה. בשני המקרים, חשוב לדעת כי החוק מעניק כלים משפטיים למי שמופלה מסיבה כזו או אחרת. במאמר זה נסביר על כלים אלה. 

עורכי הדין ממשרדנו, בירושלים ובתל אביב, מתמחים בדיני עבודה ובמשפט אזרחי. משרדנו מנוסה מאוד במתן מענה משפטי מקיף למי שנפגעו מאפליה מטעמים שונים, ובייצוג בהליכים משפטיים בגין אפליה. שירותי המשרד כוללים מתן ייעוץ משפטי במקרים של אפליה, ייצוג בתביעות פיצויים ובהליכי גישור ובוררות בגין אפליה ועוד.אפליה מגדרית בישראל

אפליה מגדרית – צורות רבות לה

קידום שוויון מגדרי מהווה מטרה של המחוקק בישראל כמעט מאז קום המדינה. עוד לפני כן, בהכרזת העצמאות התחייבו מייסדי המדינה כי ישראל תעניק שוויון זכויות ללא הבדלי דת, גזע או מין. ברוח זו נחקק בשנת 1951 חוק שיווי זכויות האישה, אשר נועד לקדם שוויון בין נשים לבין גברים בהיבטים שונים. לאחר מכן באו חוקים נוספים אשר נועדו לקדם שוויון מגדרי. אך חרף צעדים חשובים אלה, אנו עדיין עדים בימינו לתופעה של אפליה מגדרית בעבודה ובסביבות נוספות. 

אפליה מגדרית יכולה לבוא לידי ביטוי בצורה של דחיית מועמדים לעבודה על רקע שיוך מגדרי, תנאי עבודה מפלים (בעיקר פערי שכר, עליהם נשמעת לא מעט ביקורת ציבורית) ופגיעה בזכויות עובדים במהלך העבודה ולאחר סיום ההעסקה. אך מעבר לכך, אפליה מגדרית יכולה לבוא לידי ביטוי גם בצורות נוספות, כגון בעת יציאה לבילוי, בקבלת שירותים שונים וכדומה. להלן נסביר על מקרים אלה בהרחבה.

אפליה מגדרית בעבודה ובקבלה לעבודה

כפי שציינו לעיל, בישראל מתקיימים לא מעט מקרים של אפליה על רקע שיוך מגדרי בעבודה ובקבלה לעבודה. הדבר בא לידי ביטוי במגוון אופנים, כגון ניסוח לא שוויוני של מודעות דרושים, תנאי שכר המפלים בין גברים לנשים ועוד. בסוף שנות ה-80 נחקק חוק שוויון הזדמנויות בעבודה, אשר נועד למנוע פרקטיקות מעין אלה החל מהליכי הגיוס לעבודה ולכל אורך תקופת ההעסקה (ואף לאחריה). חשוב לציין סייג חשוב לאפליה מגדרית, ולפיו במקרים בהם הדבר מתחייב מאופי או מהות התפקיד/משרה, לא יראו בכך אפליה.

אחד מפסקי הדין הנחשבים כפורצי דרך בכל הנוגע ליחס של מערכת המשפט כלפי אפליה מגדרית הוא בג״ץ אורית גורן. מקרה זה עסק בעובדת בסניף של רשת הום סנטר, אשר גילתה במהלך עבודתה כי עמיתה לעבודה מרוויח שכר שהינו כמעט כפול מזה שהיא הרוויחה. זאת על אף ששניהם ביצעו את אותה עבודה. בג״ץ גינה את תופעה זו של אפליה בשכר על רקע מגדרי (כמו גם פרקטיקות מפלות אחרות) וקבע כי במקרים אלה, בהם מוכח כי קיימים פערי שכר מגדריים, הנטל ייפול על כתפי המעסיקים להוכיח כי לא מדובר באפליה.

פסק דין חשוב נוסף בהקשר זה הוא פס״ד פלוטקין, אשר במסגרתו בית הדין לעבודה פסק פיצויים למועמדת לעבודה אשר נדחתה בשל היותה אישה. מדובר היה במועמדת למשרת אשת מכירות, אשר במהלך ראיון העבודה שלה נאמר לה כי לאור השעות המרובות, המשרה אינה מתאימה לנשים. בית הדין פסק במקרה זה פיצויים בגובה 50 אלף ש״ח לטובת המועמדת.

אפליה בקבלת שירותים – לא לנשים בלבד

עד כה עסקנו בעיקר במקרים של אפליית נשים, אך חשוב מאוד לציין כי החוק מגן גם על גברים מפני אפליה מגדרית. אפליה של גבר בשל היותו כזה נחשבת פסולה בדיוק כשם שאפליה של אישה בשל היותה אישה פסולה על פי חוק. דוגמה עכשווית לכך היא פסק דין של בית משפט השלום בתל אביב-יפו (רוסו ואח׳ נ׳ שגב אקספרס ראשון לציון בע״מ), במסגרתו שלושה לקוחות גברים תבעו את מסעדת שגב אקספרס בשל כך שהמסעדה הגישה קוקטיילים בחינם לנשים בלבד. בית המשפט קבע כי מדובר באפליה אסורה שיש למגרה, ופסק פיצוי בגובה 10 אלף ש״ח עבור כל אחד משלושת הלקוחות.

אפליה מגדרית – צרו קשר עם עורך דין מומחה לדיני עבודה ומשפט אזרחי

לכל שאלה או ייעוץ בנושא של אפליה מגדרית, תוכלו ליצור קשר עם משרדנו, בירושלים ובתל אביב, באמצעות מספר הטלפון או הדואר האלקטרוני המופיעים מטה ונשמח לסייע. לעורכי הדין ממשרדנו ניסיון רב בסיוע משפטי במקרים של אפליה, ומתן מענה משפטי מקיף בנושא. 

צרו קשר

  • שדה זה מיועד למטרות אימות ויש להשאיר אותו ללא שינוי.

Scroll To Top