Skip to content
Contact Us: 03-3724722 | 055-9781688 | [email protected]

אפליה מטעמי דת בישראל – מה הפתרונות המשפטיים לתופעה זו?

Michael Decker

רום לופוביצ'

שלום לכולם! הייתי בפגישת יעוץ עם יהושוע פקס ועו"ד נוסף, ואני ממליץ אליהם מכל הלב, נתנו לי ולארוסה שלי את כל הזמן שהיינו צריכים, ענו לנו לכל השאלות בלי זלזול, בנוסף שולחים את כל המידע מסודר לאיימל, בקיצור עזרו לנו מכל הלב! ממליץ בחם לב!

בעקבות ריבוי הדתות ותתי הזרמים הדתיים בישראל, קיימים לא מעט מקרים של אפליה מטעמי דת במדינה. אפליה זו מתקיימת במקומות עבודה, במתן שירותים, בכניסה למקומות בילוי ופנאי ועוד. בהיותה מדינה אשר מחויבת לחופש דת, החוק בישראל נאבק באפליה בדרכים שונות. אם חוויתם אפליה על רקע דת, חשוב שתדעו מה הפתרונות שהחוק מציע עבורכם. במאמר זה נסביר על הנושא בהרחבה. 

משרד עורכי הדין שלנו, בירושלים ובתל אביב, מתמחה בדיני עבודה ובדיני נזיקין, ומסייע באופן שוטף ללקוחותיו בטיפול ומניעת מקרים של אפליה במקום העבודה, בקבלת שירותים ובדרכים נוספות. משרדנו מעניק סיוע משפטי הכולל ייעוץ וייצוג למי שחוו אפליה על רקע דת או בשל מאפיינים נוספים כגון מגדר, מוצא, גיל ועוד.אפליה מטעמי דת בישראל

אפליה על רקע דתי בישראל – חשוב לדעת כי יש מה לעשות

היא אמנם מוגדרת בחוקי היסוד כמדינה יהודית ודמוקרטית, אך מובן לכל כי מדינת ישראל אינה מדינה יהודית בלבד. על פי נתוני הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה, נכון לתחילת שנת 2021, כ-21.1% מאזרחי המדינה הם ערבים מוסלמים/נוצרים/דרוזים וכ-5% נוספים הם נוצרים, בני דתות אחרות או חסרי דת. אך מנתונים אלה ניתן לקבל תמונה חלקית בלבד של ההתפלגות בישראל מבחינה דתית. זאת משום שכל דת כוללת תתי זרמים שונים, לרבות חילוניות ודרגות שונות של שמירת מסורת.

בעקבות ריבוי הדתות ותתי הזרמים הדתיים בישראל, נוצרים לא פעם קונפליקטים על רקע זה. ניתן לראות דוגמאות לכך במקומות עבודה אשר מתקיימת בהם אפליה על מטעמי דת, הן בקבלת עובדים והן בתנאי העבודה. לא פעם מי שהם בעלי סממנים דתיים מסוימים יידחו בראיונות עבודה בשל כך, או יזכו לתנאי עבודה שונים לרעה לעומת עובדים אחרים. כמו כן, ניתן לראות מקרים של אפליה על רקע דתי במתן שירותים, בקבלה למקומות מגורים ועוד. 

עולה השאלה מה ניתן לעשות במקרים של אפליה על רקע דת. חשוב לדעת כי קיימים לא מעט חוקים אשר נועדו לצמצם מקרים של אפליה ולאפשר נקיטת צעדים משפטיים נגד הגורם המפלה. קיימת רשות מיוחדת המטפלת בתלונות על אפליה מטעמי דת, ובמידת הצורך ניתן לפנות לבית המשפט בנושא. להלן ניתן מספר דוגמאות בולטות לאפליה על רקע השתייכות דתית, ונסביר מה ניתן לעשות בגינן.

אפליה בקבלה לעבודה

התחושה הנוצרת בקרב מי שהופלו בעבודתם על רקע דת עשויה להיות קשה ומשפילה מאוד. המחוקק ביקש למנוע זאת, ולכן נקבעו בחוק איסורים על אפליה בעבודה מטעמי דת. חוק שוויון הזדמנויות אוסר על דחיית מועמד בשל דתו, וכן על אפליה בתנאי העבודה לאחר מכן. חריגים לכך הם מקרים בהם הדבר מתחייב מאופי או מהות המשרה. לדוגמה, כאשר מקום עבודה מסוים מחפש משגיח כשרות, מטבע הדברים הרקע הדתי של המועמדים ישחק תפקיד. אך מקרים מיוחדים אלה מהווים מיעוט ביחס למקרים של אפליה בעבודה מטעמים שאינם ענייניים.

מה עושים במקרים של אפליה בקבלה לעבודה או בתנאי ההעסקה? קיימות מספר אפשרויות. ראשית, על מנת לוודא כי תתקיים הקפדה על הוראות החוק בקרב מעסיקים, הוקמה נציבות שוויון הזדמנויות בעבודה. הנציבות הוקמה על מנת לפעול בדרכים שונות למניעת אפליה מצד מעסיקים. הדבר נעשה בעיקר בעזרת פעולות הסברתיות, וכן בבירור תלונות אשר ניתן להגיש לנציבות. לצורך הגשת תלונה, עובדים רשאים לפנות אל לשכות הנציבות ברחבי הארץ, בעצמם או באמצעות עורך דין המייצג אותם. התלונות יתבררו באופן גלוי או אנונימי על-ידי הנציבות, אשר אם תמצא לנכון, רשאית להגיש בעצמה תביעה נגד מעסיקים בבית הדין לעבודה.

כמו כן, ניתן להגיש תביעה באופן עצמאי. בתביעות בגין אפליה, החוק קובע זכאות לפיצויים בגובה של עד 120 אלף ש״ח ללא הוכחת נזק. בתי הדין לעבודה עוסקים לא פעם בטענות לאפליה מטעמי דת. בפסק דין שניתן בבית הדין האזורי לעבודה בתל אביב-יפו בשנת 2019, נפסק פיצוי בגובה 40 אלף ש״ח לרופאת שיניים מוסלמית אשר לא התקבלה לעבודה במרפאה, לאור סירובה להסיר בעת עבודתה את החיג׳אב אותו היא לובשת. בית הדין המרפאה טענה כי הדבר נועד להגן על הרופאה מפני תגובות לא נעימות מצד מטופלים, ואף מצד פגיעה בשלומה. בית הדין דחה את טענת המרפאה, וקבע כי הדבר אינו יכול למנוע מהרופאה לעבוד עם החיג׳אב, אם רצונה בכך.

פסיקה דומה ניתנה בשנת 2015. במקרה זה, מסעדה סירבה לקבל מועמד ערבי, בטענה כי מדובר במסעדה כשרה למהדרין ואין להעסיק בה גוי. בית הדין לעבודה לא קיבל את טענות המסעדה ופסק פיצויים בסך 30 אלף ש״ח לטובת המועמד לעבודה. במקרה אחר פסק בית הדין האזורי לעבודה בחיפה פיצויים בסך 50 אלף ש״ח לטובת אם חרדית שנדחתה לעבודה, בין היתר, בשל היותה חרדית. התובעת הוכיחה במקרה זה כי בראיון העבודה היא נשאלה, בין היתר, על כוונתה להביא לעולם ילדים נוספים, וכי מדובר בשאלות שאינן ענייניות. מפסיקות אלה ניתן ללמוד על מידת החומרה שבה בית הדין לעבודה מתייחס למקרים של אפליה על רקע דת.

באילו מקומות נוספים ניתן לראות אפליה על רקע השתייכות דתית?

לצד חוק שוויון הזדמנויות בעבודה קיימים כיום חוקים נוספים נגד אפליה על רקע דת. הבולט שביניהם הוא חוק איסור הפליה בשירותים ומוצרים. בדומה לחוק שוויון הזדמנויות, חוק זה אוסר על אפליה על רקע דת וקובע פיצוי בסך של עד 50 אלף ש״ח ללא הוכחת נזק במקרים של אפליה. ניתן למנות מגוון מקרים בהם החוק חל, וביניהם פסיקת פיצויים בסך 40 אלף ש״ח לחובת אתר אינטרנט שפרסם עסקים בבעלות יהודים בלבד. כך גם נפסקו פיצויים בסך כולל של 45 אלף ש״ח לטובת נוסעים ערבים שהושפלו וחוו אירוע מפלה במהלך המראה של טיסה של חברת ישראייר, אשר ביקשה להעלות נוסע יהודי במקומם.

בנוסף, קיים איסור על אפליה מטעמי דת בהקצאת קרקעות על-ידי המדינה. קביעה זו ניתנה במסגרת אחד מפסקי הדין הידועים של בג״ץ, משנת 2000. פסק הדין קבע כי הקצאת קרקעות ליהודים בלבד מהווה אפליה אסורה הפוגעת בעקרון השוויון. לצד מקרים אלה, קיימים מצבים אפשריים נוספים בהם תתקיים אפליה. על מנת להבין מה ניתן לעשות במקרים אלה, מומלץ להסתייע בייעוץ של עורך דין המנוסה בטיפול במקרים של אפליה על רקע דתי.

אפליה על רקע דת – צרו קשר עם עורך דין מומחה לדיני עבודה

לסיכום, על אף שאפליה מטעמי דת נפוצה למדי בישראל, החוק מעניק מגוון כלים משפטיים להתמודדות עמה. אם יש לכם שאלות פרטניות בנושא, תוכלו ליצור קשר עם משרדנו ונשמח לעזור. עורכי הדין ממשרדנו, מתמחים בדיני עבודה ובמשפט אזרחי. למשרדנו ניסיון רב במתן מענה משפטי מקיף במקרים של אפליה מטעמי דת ובשל מאפיינים נוספים. תוכלו ליצור עמנו קשר באמצעות מספר הטלפון או הדואר האלקטרוני המופיעים מטה.

צרו קשר

  • שדה זה מיועד למטרות אימות ויש להשאיר אותו ללא שינוי.

Scroll To Top