Skip to content
Contact Us: 03-3724722 | 055-9781688 | [email protected]

אפליה בקבלה לעבודה

Michael Decker

רום לופוביצ'

שלום לכולם! הייתי בפגישת יעוץ עם יהושוע פקס וטל אופיר, ואני ממליץ אליהם מכל הלב, נתנו לי ולארוסה שלי את כל הזמן שהיינו צריכים, ענו לנו לכל השאלות בלי זלזול, בנוסף שולחים את כל המידע מסודר לאיימל, בקיצור עזרו לנו מכל הלב! ממליץ בחם לב!

מרבה הצער, אפליה בקבלה לעבודה היא אינה דבר נדיר בישראל. לא פעם מועמדים לעבודה נדחים בשל מאפיינים כגון מין, דת, מגדר, הריון ואף היותם בשירות מילואים פעיל. אף שהחוק אוסר במפורש על כך, גם בעת הזו יש לא מעט מקרים של אפליה בקבלה לעבודה. חשוב כי מעסיקים פוטנציאליים ומועמדים לעבודה יבינו מה קובע החוק בנושא. במאמר זה יענה עורך דין יהושע פקס, שותף ומומחה לדיני עבודה ממשרדנו על שאלות נפוצות, כגון: מה הסנקציות בגין אפליה בעבודה? כיצד ניתן להוכיחה? ומתי ניתן לתבוע פיצויים בגינה? 

משרד עורכי הדין שלנו, בירושלים ובתל אביב, מתמחה בדיני עבודה, ומסייע באופן שוטף ללקוחותיו בטיפול ומניעת מקרים של אפליה בקבלה לעבודה ובתנאי העבודה. משרדנו מעניק שירותי ייעוץ וייצוג בנושא זה ובמגוון סוגיות נוספות בדיני עבודה, ומסייע לעובדות ועובדים בשמירה על זכויותיהם.אפליה בקבלה לעבודה

אפליה בקבלה לעבודה – השינוי אינו קורה מעצמו

האם תהיתם אי פעם מדוע כה נהוג בימינו לנסח מודעות דרושים לעבודה בצורה שוויונית ולהדגיש כי הן מופנות כלפי כל המגדרים וקבוצות האוכלוסייה? בעבר, המודעות לחשיבות שבמניעת אפליה או מראית עין של אפליית מועמדים לעבודה הייתה פחותה בהרבה. אף שחלו התפתחויות משמעותיות בנושא בעשורים האחרונים, השינוי לא קרה באופן טבעי בלבד. תרם לו באופן משמעותי החוק האוסר על אפליה בקבלה לעבודה. 

שמו של החוק (״חוק שוויון הזדמנויות בעבודה״) עלול להיות מטעה. יש לא מעט מי שסבורים כי החוק חל רק לגבי עובדים במקום עבודה מסוים. ואולם, לא כך הם פני הדברים. החוק אוסר גם על אפליית מועמדים לעבודה, והדבר בא לידי ביטוי במגוון מצבים. עצם הניסוח של מודעות דרושים בצורה המשתמעת כמפלה מבחינת דת, גזע, מין ועוד, עלול להיחשב כאפליה אסורה בפועל. כך גם דחיה של מועמדים לעבודה מטעמים שאינם ענייניים, או שאלות לא ענייניות בראיון העבודה. על מנת לברר מה ניתן לעשות במקרים של אפליה במקרה פרטני, מומלץ לפנות לייעוץ של עורך דין מומחה לדיני עבודה. להלן נרחיב על תחולת החוק, הסנקציות בגין אפליה והדרכים להוכחת אפליה.

מה קובע החוק בנושא? 

החוק קובע כי מעסיקים אינם רשאים להפלות בין מועמדים לעבודה מחמת מגוון מאפיינים והשתייכות לקבוצות מסוימות. רשימת המאפיינים אשר בגינם חל איסור על אפליה כוללת, בין היתר, מגדר/מין, נטייה מינית של המועמדים, מעמד אישי, הריון או טיפולים נלווים להריון, הורות, גיל, גזע, דת, לאום, ארץ מוצא, מקום מגורים, השקפות ושיוך מפלגתי. ברשימה נכלל גם שירות מילואים, תדירות שירות המילואים או משכו הצפוי. 

האיסור על אפליית דורשי עבודה חל לאורך כל הליך הגיוס לעבודה, החל מפרסום מודעות דרושים, דרך זימון מועמדים לעבודה, ראיון העבודה ועד קבלת או דחיית המועמדים. כך לדוגמה, הפניית שאלות למועמדים לגבי המאפיינים שציינו לעיל עשויה להיחשב כאפליה לפי החוק. החוק קובע כי אפליית מועמדים לעבודה עשויה להיחשב כעבירה פלילית המקימה עילה לסנקציות, ובהן קנסות גבוהים. כמו כן, אפליה לפי החוק עשויה להקים עילה לתביעת פיצויים עבור המועמדים לעבודה בסך של עד 120 אלף ש״ח, ללא הוכחת נזק. עם זאת, יש לציין כי החוק לא יחול במקרים בהם ההתייחסות הפלה לכאורה מתחייבת מאופי או מהות התפקיד או המשרה.

כיצד מוכיחים אפליה בקבלה לעבודה?

אחד הקשיים המשמעותיים בנוגע למימוש הזכויות הקבועות בחוק שוויון הזדמנויות בעבודה נובע מכך שלא פעם מעסיקים יטענו כי אי הקבלה לעבודה לא נבעה מאפליה. טענה שכזו יוצרת מצב של ״מילה כנגד מילה״, ולא מעט מועמדים לעבודה מוותרים לאור כך מראש על מימוש זכויותיהם, מחשש לדחיה אוטומטית של טענותיהם. 

חשוב לדעת כי בתי המשפט בישראל מודעים לקושי זה של עובדים. בפסק דין חשוב של בג״ץ בנושא משנת 2012 (בג"ץ 11/1758 אורית גורן נ׳ הום סנטר בע״מ) נקבע רף ראייתי נמוך להוכחת אפליה בעבודה או בקבלה לעבודה. בפסק דין זה נקבע כי די בהצגת ראיות לכאורה על מנת להראות כי התקיימה אפליה. הדבר יעביר את נטל ההוכחה למעסיקים, ויהיה עליהם להראות כי לא הייתה אפליה. מעסיקים שלא יעמדו בנטל זה, ייאלצו ככלל לשאת בתשלום הפיצויים. כלומר, נקבע מעין מסלול משפטי המקל על מועמדים לעבודה להוכיח שהופלו. 

אפליה בקבלה לעבודה – צרו קשר עם עורך דין מומחה לדיני עבודה

לסיכום, אפליה בקבלה לעבודה אסורה על פי חוק ועשויה להוביל להעמדה לדין או להקים עילה לתביעת פיצויים. לכל שאלה בנוגע לאפשרויות של מימוש זכויות לפי החוק או התמודדות עם תביעות בנושא, תוכלו לפנות לעורכי הדין ממשרדנו. משרדנו מתמחה בדיני עבודה ומסייע משפטית לעובדים ומעסיקים במימוש זכויות ובהליכים בבתי הדין לעבודה והערכאות המשפטיות השונות. ניתן ליצור עמנו קשר באמצעות מספר הטלפון או הדואר האלקטרוני המופיעים מטה.

צרו קשר

  • שדה זה מיועד למטרות אימות ויש להשאיר אותו ללא שינוי.

Scroll To Top