Skip to content
Contact Us: 03-3724722 | 055-9781688 | [email protected]

אפליה במקום העבודה

Joshua Pex

ערן כהן

הגעתי לעו"ד מיכאל דקר בזכות הביקורות המעולות עליו ולגמרי זכיתי! שכרתי את שירותי המשרד בתחום דיני המשפחה בתביעה שהגשתי למשמורת משותפת והפחתת מזונות והגעתי לתוצאה המיוחלת, דבר שחשבתי שלא אפשרי. מעבר לשירות המקצועי והאמין לו זכיתי מתחילת הדרך, מיכאל נתן לי הרגשה של בן בית ונסך בי רוגע ובטחון לאורך כל הדרך עם המון סבלנות ואמפתיה. תודה גדולה גם לשאר צוות המשרד - יישר כח! בהערכה רבה, ערן כהן

כולנו רוצים שבמקום העבודה תתקיים סביבה מקצועית ונטולת אפליה. למרבה הצער, גם בימינו קיימים לא מעט מקרים של אפליה בתנאי העבודה, מניעת קידום עובדים מטעמים שאינם ענייניים ופגיעה בזכויות עובדים עם סיום עבודתם. החוק מעניק מגוון כלים משפטיים שנועדו להתמודד עם מצבים של אפליה. מהם אותם כלים וכיצד נכון לפעול במקרים מעין אלה? על כך יסביר במאמר זה עו״ד יהושע פקס, שותף במשרדנו ומומחה לדיני עבודה. 

משרדנו, בירושלים ובתל אביב, מתמחה בדיני עבודה. לעורכי הדין ממשרדנו ניסיון רב בייצוג במגוון הליכים וסוגיות משפטיות בדיני עבודה, והם מסייעים משפטית לעובדים ומעסיקים באופן שוטף. שירותי המשרד כוללים ייצוג בתביעות והליכים משפטיים בבתי הדין לעבודה והערכאות המשפטיות השונות, מימוש זכויות עובדים, ייעוץ משפטי בענייני עבודה ועוד.אפליה במקום העבודה

מדוע מעסיקים ועובדים חייבים להכיר את החוק למניעת אפליה בעבודה?

אפליה בין עובדים על-ידי מעסיקיהם עלולה לגרור השלכות קשות. השלכות אלה כוללות סנקציות פליליות ועילה לתביעת פיצויים בסכומים המגיעים לכדי מאות אלפי שקלים. חשוב לדעת כי אפליה יכולה לבוא לידי ביטוי במגוון מצבים, החל מהליכי הגיוס לעבודה, דרך תנאי ההעסקה בפועל ואף עם סיום ההעסקה. חשוב כי מעסיקים יכירו היטב את החוק החל בנושא וידעו כיצד להימנע מאפליה בפועל או להתמודד עם טענות לאפליה. במקביל, חשוב כי עובדים יידעו מה האפשרויות העומדות בפניהם במקרים של אפליה בה הם נתקלים ולאן ביכולתם לפנות. 

מהי אפליה בעבודה ואילו דוגמאות יכולות להיות לאפליה כזו?

כאמור, חוק שוויון הזדמנויות אוסר על אפליה במקום העבודה. בין היתר, החוק אוסר על אפליה של עובדים בשל מאפיינים כגון: מין, נטיה מינית, מעמד האישי, הריון או טיפולים נלווים להריון (כגון טיפולי פוריות), הורות, גיל, גזע, דת, ארץ מוצא ואף השקפה אישית או השתייכות מפלגתית.החוק במתכונתו הנוכחית אף אוסר על אפליית עובדים בשל שירות מילואים פעיל.

אפליה יכולה להתקיים בצורה של תנאים לא שוויוניים בין עובדים, אפליה בקידום של עובדים, אפליה שתוצאתה פיטורים, וכן אפליה בנוגע לפיצויים והטבות במקרים של פרישה מהעבודה. למשל, העסקה בתנאים לא הוגנים שנועדה לעודד התפטרות של עובדים (ובכך להימנע מתשלום פיצויים). כך גם התנכלות לעובדים או התייחסות לא עניינית למאפיינים ייחודיים שלהם, עשויה להיחשב כאפליה. 

מה ניתן לעשות במקרים של אפליה?

החוק אינו רואה בעין יפה מקרים של אפליה המתקיימת בפועל. בחוק נקבעו סנקציות פליליות חמורות למעסיקים אשר עוברים על הוראותיו. הסנקציות כוללות קנסות בסכומים גבוהים, העשויים להגיע לכדי מאות אלפי ש״ח. כמו כן, החוק מאפשר להגיש תביעה אזרחית בגין אפליה נגד מעסיקים שהפלו את עובדיהם.בית הדין לעבודה מוסמך לחייב מעסיקים בתשלום פיצויים בסך של עד 120 אלף ש״ח, ללא הוכחת נזק, במקרים בהם הוכח כי התקיימה אפליה. כמו כן, מוסמך בית הדין לעבודה לתת צו אשר נועד למנוע את האפליה בעתיד.

איסור על פגיעה מינית

מקרה מיוחד של אפליה הוא התייחסות פוגענית לנטייה מינית או פגיעה על רקע מיני. במקרים אלה ניתן יהיה לתבוע גם בגין הטרדה מינית במצבים מסוימים. כמו כן, חוק שוויון הזדמנויות אוסר על פגיעה בעובדים על רקע של הטרדה מינית שעברו או על רקע תלונה או הגשת תביעה בגין הטרדה מינית. מדובר במעין מאפיין שנוסף לחוק לעניין זה, אשר נועד להגן על מי שנפגעו במקרים אלה ולמנוע אפליה שלהם במקום עבודתם. לאור הרגישות הנוצרת לא פעם במקרים אלה, מומלץ לפנות לעורך דין לענייני עבודה לצורך התייעצות דיסקרטית בטרם נקיטה בפעולות משפטיות כלשהן.

אפליה בעבודה – צרו קשר עם עורך דין מומחה לדיני עבודה

לסיכום, החוק מעניק כלים משפטיים רבי עוצמה להתמודדות עם אפליה בעבודה, וניתן לפעול באמצעותם במקרים בהם היא מתקיימת. לכל שאלה או צורך בסיוע בנושא, עורכי הדין ממשרדנו זמינים עבורכם. משרדנו מתמחה בדיני עבודה ומסייע משפטית באופן שוטף לעובדים ומעסיקים במגוון נושאים. ניתן ליצור עמנו קשר באמצעות מספר הטלפון או הדואר האלקטרוני המופיעים מטה ונשמח לסייע.

צרו קשר

  • שדה זה מיועד למטרות אימות ויש להשאיר אותו ללא שינוי.

Scroll To Top