דלג לתוכן
Contact Us: 03-3724722 | 055-9781688 | [email protected]

מה צריך לדעת על אפוטרופסות בישראל

Anat Levi
Anat Levi

מהי אפוטרופסות?

המונח אפוטרופוס מתייחס לאדם שֶמוּנָה על פי חוק לטפל במישהו שאיננו כשיר מנטלית לטפל בעצמו. אנחנו מכירים יותר אפוטרופסות חוקית על ילדים, אך רבים מאתנו שוכחים להחליט מי האדם שנרצה למנות כדי שינהל את ענייננו במקרים שבהם לא נוכל לעשות זאת, כמו תאונות או מצבים רפואיים לא צפויים. כך, למשל, אם הזקנה מביאה איתה דמנציה או בעיות מנטליות אחרות שמונעות מאתנו לקבל החלטות בעצמנו או לנהל את עניינינו הרפואיים, אנו עלולים להזדקק לאפוטרופוס שיוכל לסייע לנו בכך. אם נקבע כי אדם אינו יכול לטפל בעצמו ולקבל החלטות, הוא מוגדר כ"חסוי", והאפוטרופוס יכול לקבל החלטות בשמו. לעיתים קרובות, האפוטרופוס הממונה הוא קרוב משפחה.

אפוטרופוסות

למה זה חשוב

יש סיבה חשובה לבחור אפוטרופוס מבעוד מועד. במקרה של אירועים או מצבים רפואיים לא צפויים, האדם שאמור לשמור על יכולות מנטליות עלול להתמודד לפתע עם מצב חדש, שבו הוא כבר לא יכול יותר לנהל את נכסיו, את ענייניו הפיננסיים או את צרכיו האישיים. מינוי אפוטרופוס על ידי בית המשפט הוא נוהל סטנדרטי בישראל; עם זאת, בית המשפט עלול שלא להתחשב במה שהחסוי היה רוצה אולי לפני שאיבד את הכשירות המנטלית לקבל את החלטותיו בעצמו.

על מנת להבטיח שהאדם שמקבל החלטות אישיות ופיננסיות בשמכם הוא האדם שיתאים לדעתכם יותר מכולם לעשות זאת, מומלץ לנסח מסמך המגדיר מי יהיה האפוטרופוס המועדף עליכם, או לנסח ייפוי כוח מתמשך, שיאפשר לכם להגדיר את כל ההעדפות הללו, ובכך לעקוף את הפרוצדורות המשפטיות החיוניות למינוי אפוטרופוס. למידע על מה שאפוטרופוס יכול לעשות זאת, ומתי הוא יכול להתחיל לקבל החלטות בשם אדם אחר, היכנסו למאמר שפרסמנו בנושא.

סדרת המאמרים

המאמר הזה הוא אחד מתוך סדרה ארוכה יותר של מאמרים העוסקים באפוטרופסות חוקית. כדי ללמוד עוד על הנושא, היכנסו למאמרים הרבים שפרסמנו על היתרונות שבייפוי כוח מתמשך ועל סוגי אפוטרופסות חוקית. קיימת גם סדרה נוספת של מאמרים על דיני ירושה, חשיבותה של כתיבת צוואה, איך לכתוב צוואה, איך לתקן צוואה ועוד.

פנו אלינו

עורכת הדין ענת לוי, ממשרד דקר, פקס, לוי, ושות', מתמחה בדיני משפחה ובסוגיות של אפוטרופסות חוקית. אם יש לכם שאלות או תהיות בנושא אפוטרופסות בישראל, ואם אתם זקוקים לעזרה במינוי אפוטרופוס מבעוד מועד, או בניסוח ייפוי כוח מתמשך, אנא פנו אלינו.

צרו קשר

  • ✓ Valid number ✕ Invalid number
  • שדה זה מיועד למטרות אימות ויש להשאיר אותו ללא שינוי.

גלול כלפי מעלה