Skip to content
Contact Us: 03-3724722 | 055-9781688 | [email protected]

אנוסי ספרד בונצואלה – מורשת יהדות פורטוגל

אירנה רוזנברג

אריאנה זקס

שירות נעים ואדיב שנעשה ברגישות גדולה. כל התהליך עם ענת לוי לומגיסטרו ועם המשרד היה מהיר וללא דופי. תודה.

אנוסי ספרד בונצואלה הגיעו לארץ זו ממדינות מערב אירופה והאיים הקאריביים. עם הגעתם של צאצאי האנוסים אל ונצואלה עסקו במסחר וייצוא של קפה, וניל, טבק וצבעים לעולם המערבי כולו ונחשבו בין גדולי הסוחרים בונצואלה. בין האישים הספרדים המכובדים בלטו שמות משפחה כמו יְשׁוּרוּן, נשיא, אוהב, גבאי, כהן, דה-אילן, מורנו, נחמיאס ועוד.

אנוסי ספרד בונצואלה

מחפשים עורך דין לאזרחות פורטוגלית בירושלים?

משרדנו מתמחה בסיוע קבלת אזרחות פורטוגלית עבור צאצאי מגורשי ספרד, בין אם צאצאים אלו יהודים או לא. אם ידוע לכם כי אתם נצרים לצאצאי מגורשי ספרד ומשפחותיכם ממדינות צפון אפריקה, אמריקה, הבלקן, מערב או מזרח אירופה, הודו, איראן, סין ומדינות אסיה הנוספות, אתם זכאים לקבל אזרחות פורטוגלית.

קהילות אנוסי ספרד בונצואלה

תקופת היישוב היהודי בונצואלה החלה באמצע המאה ה-17, כאשר מאות צאצאי אנוסים הגיעו ממדינות מערב אירופה והאיים הקאריביים כדוגמת קובה, ג'מיקה וכ"ד להתיישב בערי ונצואלה השונות כקַרָקַס, טוּקַקַס, קוֹרוֹ, מַרָקַאִיבּוֹ והאי קוּרָאסַאוֹ שגובל בסמוך למדינה. בתקופה זו נלחמו על אדמות ונצואלה שתי אימפריות אשר קיוו לתעל את מסחרן בארץ הרחבה, אלה הן האימפריות הספרדית וההולנדית.

יישוב היהודים בערי הנמל הונצואליות הנזכרות הוצא לפועל תחת השלטון ההולנדי ואילו השלטון הספרדי עורר חלחלה בקרב היהודים, אשר חששו ממוסד החקירות הכנסייתי – האינקויזיציה – כמו אבותיהם בעבר שחוו גם כן גירוש תחת הספרדים בספרד ושטחי דרום אמריקה. תחת משטר ההולנדים העיר טוקקס והאי קוראסאו הפכו למרכז סחר משמעותי ופעיל. זאת בזכות קהילות יהודים ספרדים ואיטלקים שהגיעו מהעיר ליבורנו שבצפון איטליה (לשם הגיעו מגורשי ספרד) ומוכרות גם בכינוי "קהילות הגְרַאנָה". היהודים הספרדים בנו בתים, גידלו והחזיקו בצאן, הקימו בתי-כנסת ומצודות הגנה מפני שודדים והצי הספרדי שכה חששו מחייליו. לאורך הזמן סוכלו ניסיונות חדירה ספרדיים על-ידי יחידות הצי ההולנדיות, יחד עם סיועם של האוכלוסייה המקומית והיהודים עצמם.

השתלבות יהודים ממוצא ספרדי בסחר בדרום אמריקה

תחת פיקודו של המרקיז ההולנדי בטוקקס עמד שמואל גְרַדִיס גבאי (שמואל העברי בפי ההולנדיים) שמונה תחת הסמכויות ההולנדיות כ"אדון המקום". בנוסף כיהן גם כנשיאה של העדה הספרדית היהודית בעיר טוקקס, שנקראה קהילת "האחווה הקדושה" (Santa irmandad). שמואל גרדיס היה בנו של דוד גרדיס, סוחר מצליח יליד בורדו, שהחזיק ביחסי מסחר עם מדינות הולנד, אנגליה, דרום צרפת, קנדה ואיי הודו המערבית הצרפתית (האיים האנטיליים שהם חלק מהאיים הקאריביים). היה מייצא פשתן, אלכוהול, יין ובשר כבוש תמורת סוכר ואינדיגו. בעקבות עסקאותיהם של בניו באזור האיים האנטיליים, הגיע גם שמואל בנו לעסוק במסחר בונצואלה והפך כנזכר למנהיג המקומי.

עסקאותיהם המובהקים של היהודים הספרדים צאצאי האנוסים בונצואלה היו עסקי המלח ורכישת פולי קקאו מפנים הארץ. מסופר על רכבות של פרדות שהגיעו מקולומביה ואקוודור לונצואלה ואיתם סוחרים מקומיים אשר מכרו את פולי הקקאו ליהודים הספרדים שהיו מייצאים אותם לאירופה. בתמורה היו הסוחרים המקומיים קונים מהיהודים הספרדים סחורה אירופאית כטקסטיל.

הרדיפות נגד אנוסי ספרד בונצואלה

בשנת 1717 הפכה ונצואלה (ברוב שטחה) יחד עם אקוודור וקולומביה לפרובינציה ספרדית מאוחדת בשם "גרנדה החדשה". בשל טענות מצד הכמורה הספרדית אל המושל המקומי פדרו חוסה דה אוֹלִיבַרִיאַגָה, הוחלט כי העיר טוקקס "תימחק" ואיתה גם "כנופיית הסחר היהודית" הלא רצויה. בשנת 1720 הגיעו כוחות ספרדים על סיפונן של 40 אוניות שתקפו וכבשו את העיר מידי ההולנדים. בית הכנסת נהרס על ידי הקונקיסטדורים הספרדים ואילו היהודים בחרו לשרוף את בתיהם וברחו לאי ההולנדי קוראסאו הסמוך לחופי ונצואלה, בעזרת 30 ספינות. האי ההולנדי קוראסאו היה מעין מעוז יהודי במשך שנים, בו סחרו אלפי צאצאי יהודים ספרדים ופורטוגלים עם אחיהם שבמושבות האמריקאיות ואיי הקאריביים השונים.

יהודי העיר קורו נמלטו ממנה בשנת 1855, לאחר שסבלו ממאורעות אלימות בקרב האזרחים שהוסטו על ידי המשטר הונצואלי האנטישמי והקסנופובי. סיבת המאורעות האלימות בעיר קורו הייתה בגין דומיננטיות היהודים במסחר המקומי. גם יהודים ספרדים אלו ברחו לאי ההולנדי קוראסאו.

בתחילת שנות ה-2000 מנתה יהדות ונצואלה כ- 25,300 יהודים, כשהיהודים הספרדים מונים כ- 40% בקירוב. בעקבות עליית הנשיא הוגו צ'אבס בסוף שנות ה-90, ויחסו האנטישמי כלפי יהודים ומדינת ישראל, היגרו יהודים מונצואלה לישראל וליתר המדינות. כיום הקהילה היהודית בונצואלה מונה כ- 7,000 נפש כשרובם בני הקהילה הספרדית (מרוקאים, יוונים, טורקים, סורים, לבנונים, בולגרים או יוגוסלבים לשעבר).

מאמרים נוספים על קהילות מגורשי ספרד במדינות השונות:

  1. קהילות מגורשי ספרד בצרפת
  2. צאצאי מגורשי ספרד בארצות הברית
  3. קהל הספרדים בלבנון לאורך השנים
  4. יישוב יהודי ספרד הבלקניים באוסטריה
  5. תחילת ההתיישבות הספרדית היהודית בברזיל

תודה למר יהונתן גבריאלוב על מחקר וכתיבת מאמר זה ויתר מאמרים על קהילות המגורשים והאנוסים במדינות השונות.

קבעו פגישה עם עורך דין הגירה לפורטוגל ממשרדנו בתל אביב

נשמח לעזור לכם לדעת האם גם אתם זכאים בקבלת אזרחות פורטוגלית. לשיחת בירור ראשונית עבור זכאות לדרכון פורטוגלי התקשרו:

צרו קשר

  • שדה זה מיועד למטרות אימות ויש להשאיר אותו ללא שינוי.

Scroll To Top