דלג לתוכן
Contact Us: 03-3724722 | 055-9781688 | [email protected]

אישור ניהול קייטנה – מי צריך וכיצד משיגים?

Michael Decker
Michael Decker

מי צריך אישור ניהול קייטנה? מה היא ההגדרה החוקית של "קייטנה", וכיצד משיגים אישור לניהול קייטנה? האם כל מקום בו נמצאים מספר ילדים ללא השגחת ההורים הוא קייטנה?

משרדנו עובד עם עמותות וחברות רבות אשר מוצאות פתרון לילדי העובדים במהלך החופש הגדול בחודשי הקיץ, או בתקופות החגים, על ידי הקמת קייטנה משלהן. מובן מאליו שכדי להבטיח את שלומם של הילדים, יש צורך לעמוד בתקנות הבטיחות, הבריאות והחינוך המפורטות בתקנות הקייטנות (1994). אנו מספקים ללקוחותינו ייעוץ ועזרה משפטית בקבלת האישורים הנדרשים לתפעול קייטנות. במאמר זה, עורך הדין מיכאל דקר יסביר מה נדרש על מנת לקבל אישור ניהול קייטנה.

אישור ניהול קייטנה - מי צריך וכיצד משיגים?

מה היא ההגדרה של קייטנה בחוק?

בחוזר מנכ"ל משרד החינוך הוגדרה קייטנה כ"מקום שמתנהלת בו פעילות יום-יומית מאורגנת של נופש וחברה לקבוצה המונה 11 ילדים לפחות, במבני קבע או במבנים קלים שהוקמו למטרה זו לתקופה זמנית או בשטח פתוח, במשך תקופה קצובה ורצופה של מעל ליומיים, בתקופה של חופשת לימודים מבית הספר ומגן הילדים. בקייטנה יהיו ילדים בגיל 3–17 (ועד בכלל). בקייטנה של גן ילדים לא יעלה מספר הילדים על 35, וצוות העובדות בה חייב לכלול מנהלת וסייעת. צהרונים המעבירים את פעילותם משעות אחר הצהריים לבוקר ייחשבו כקייטנה בגן ילדים".  אם כן, שמרטפייה, מועדון ילדים או מרכז פעילות לאו דווקא נחשבים כקייטנה על פי החוזר ואינם דורשים אישור ניהול קייטנה לצורך הפעלתם.

גם אם חוק הקייטנות אינו כולל הגדרה מפורטת של המונח קייטנה, ההגדרה בחוזר זה היא ההגדרה הקובעת. למה? כי לפי חוק הקייטנות, 1990, קייטנה היא ראשית כל עסק לכל דבר. כמו כל עסק, היא חייבת לקבל רישוי על פי חוק רישוי עסקים, 1968 מטעם גורמים במשרד החינוך ומחלקת רישוי עסקים המקומית. זאת, אלא אם מוסד חינוכי בעל אישורים מנהל קייטנה בתחומי המוסד בחודשי הקיץ – במקרה זה דרוש אישור ניהול קייטנה, אבל אין צורך ברישוי עסק נפרד. האדם שמעניק את הרישוי חייב להיות אדם שהוסמך לכך על ידי שר החינוך.

אלו רשויות מוציאות אישור ניהול קייטנה?

על מנהלי הקייטנה לפנות למספר גורמים אשר יאשרו כי הקייטנה היא מקום בטוח לילדים. בין גורמים אלו נמנים משרד החינוך, משרד הבריאות, הקב"ט המחוזי של הרשות המקומית, ומשטרת ישראל.

גורמים מוסמכים במשרד החינוך מאשרים את תוכנית הלימודים בקייטנה. בחוזר המנכ"ל המקושר מעלה מודגש שתפקידה של קייטנה הוא לחנך ולהקנות ערכים מסוימים, אשר ישתקפו בפעילויות הקייטנה.

כוח האדם העובד בקייטנה נדרש להציג אישור מהמשטרה כי לא עברו עבירות מין. לבסוף, יועץ הבטיחות, הקב"ט ונציג משרד הבריאות נותנים אישור כי השהייה בקייטנה אינה מסוכנת עבור הילדים. בין השאר, נבדק נושא בטיחות אש, תנאים סאניטריים, האם האוכל המוגש לילדים אכיל, וכדומה.

מה יש לעשות על מנת לקבל אישור ניהול קייטנה כדין?

בנוסף לעמידה בתנאי הבטיחות, על מנהל הקייטנה למנות רכז בטיחות, בריאות ותברואה לקייטנה. הרכז אינו חייב להיות זה אשר יציג את המסמכים ויקבל את האישורים הנדרשים בתחומים אלו – אדם אחר יכול להציג את תוצאות פעילות הרכז בפני הגורמים המוסמכים. בקייטנה בה יותר ממאה חניכים דרוש שרכז הבטיחות יהיה נפרד מרכז הבריאות ויקבל את אישור הקב"ט המקומי.

צרו קשר לקבלת עצה וסיוע משפטי

משרד עורכי הדין שלנו, בעל ניסיון בקבלת האישורים הנדרשים להפעלת קייטנה. נשמח להסביר ולעזור לקבל את המסמכים באופן מובן, יעיל, ומהיר. צרו קשר כדי לקבוע פגישה עם מומחים בעלי ניסיון.


 

צרו קשר

  • ✓ Valid number ✕ Invalid number
  • שדה זה מיועד למטרות אימות ויש להשאיר אותו ללא שינוי.

גלול כלפי מעלה