Skip to content

טסים לחו״ל בתקופת הקורונה? מעכשיו תצטרכו אישור יציאה מישראל – מידע משפטי

Avatar

Michael Decker

החל מחודש אוגוסט 2020 נדרשים הן אזרחי ותושבי ישראל והן אזרחי מדינות זרות להצטייד מראש באישור עליה למטוס, עד 24 שעות לפני הגעתם לנתב״ג. על ההנחיות החדשות בנושא אישור יציאה מישראל בתקופת משבר הקורונה, יסביר להלן עו״ד מיכאל דקר, מומחה לדיני הגירה ממשרדנו.

משרד עורכי הדין כהן, דקר, פקס, ברוש, בירושלים ובתל אביב, מתמחה בדיני הגירה לישראל ומחוצה לה. גם בתקופה זו של משבר הקורונה, המשרד מסייע ללקוחותיו בטיפול בבקשות יציאה מישראל והגירה לחו״ל, ובייצוגם מול הרשויות השונות בארץ ובעולם.

הגבלות על כניסה לישראל ויציאה ממנה בעת משבר הקורונה

בימים אלה מנסים ענפי התעופה והתיירות להתמודד עם הגבלות חסרות תקדים על תנועה בין מדינות. משבר הקורונה הוביל לסגירת גבולות רבים ולצמצום אפשרויות הכניסה למדינות רבות, ובהן גם הכניסה לישראל והיציאה ממנה. בשלב זה מרבית מדינות העולם עדיין נחשבות כמדינות אדומות, ונדרשת קבלת אישור מיוחד למגיעים מהן, לצד חובת בידוד עם ההגעה. 

פתיחת הגבולות נעשית באופן איטי והדרגתי, כאשר עדכונים לגבי המדינות האדומות והירוקות מתפרסמים על-ידי משרד הבריאות באופן שוטף. עם זאת, לאור פרסומים שונים בתקשורת לגבי תכניות עתידיות שונות נוצר בלבול רב בקרב הציבור הרחב, כך שרבים אינם יודעים האם וכיצד יוכלו לטוס לחו״ל בזמן הקרוב.

אישור יציאה מישראל בתקופת משבר הקורונהעדכוני הנחיות חשובים בנושא יציאה מישראל בתקופת הקורונה

אם תגיעו לנתב״ג בימים אלה, תגלו כי שדה התעופה נראה שונה מבעבר. כניסת מלווים ככלל אסורה בשלב זה, למעט מלווים של בעלי מוגבלויות, בעלי צרכים מיוחדים או קטינים. בנוסף, מוקם מערך לבדיקות קורונה, אשר נועד לתת מענה הן לטסים לחו״ל והן למגיעים מחו״ל ארצה. 

העדכון החשוב והמשמעותי בשלב זה להנחיות בנושא טיסה בתקופת הקורונה נוגע לצורך לקבל אישור יציאה מישראל. מדובר בפרוצדורה אשר הפכה לחובה החל מאמצע חודש אוגוסט 2020, ואשר חלה הן על אזרחי ותושבי ישראל והן על אזרחים זרים. כולם, ללא יוצא מן הכלל, חייבים להגיש בקשה ולקבל אישור ליציאה מישראל ב-24 השעות שלפני הגעתם הפיזית לשדה התעופה.

כיצד מגישים את הבקשה לקבלת אישור יציאה מישראל?

הפרוצדורה לקבלת אישור יציאה מהארץ דורשת מילוי טופס מקוון, בו יש לציין פרטים אישיים, פרטים אודות הטיסה ופרטי יצירת קשר. בנוסף, הטופס כולל עמודה של הצהרת בריאות, הדורשת ממגישי הבקשה להצהיר כי לא אובחנו או אושפזו בגין היותם חולי קורונה ב-30 הימים שקדמו להגשת הבקשה. מחלימים מקורונה יידרשו להצטייד באישור רופא הקובע כי הם נחשבים כמחלימים לפי הדין הישראלי.

חשוב לציין כי יש למלא את הטופס גם עבור ילדים קטינים של המבקשים לטוס. לאחר מילוי הטופס אמור להתקבל אישור עליה למטוס או סירוב עליה למטוס, לפי הנתונים שמולאו בטופס. את הטופס רצוי לשמור הן באופן מקוון (למשל, על גבי הטלפון החכם) והן להדפיס עותק פיזי ממנו, אשר ניתן יהיה להציג בשדה התעופה.

מה עושים במקרה שהבקשה נדחית או מסורבת?

במקרה של סירוב לעליה למטוס, או במקרים הנוגעים לעניינים בריאותיים, יש ליצור קשר עם חברת התעופה ממנה נרכש הכרטיס. במקרים דחופים או בכל שאלה הנוגעת לחוק ולזכויות המבקשים לטוס, מומלץ ליצור קשר עם עורך דין מומחה לדיני הגירה, אשר יוכל לסייע בטיפול בנושא מול הרשויות הרלוונטיות. מכל מקום, חשוב לפעול בהתאם להנחיות ולהימנע מאי נעימויות או סנקציות בגין פעולה בניגוד אליהן.

צרו קשר עם עורך דין מומחה לדיני הגירה

במאמר זה ציינו עדכוני הנחיות חשובים בנושא יציאה מישראל בעת הזו. חשוב להמשיך לעקוב אחר עדכונים נוספים, עליהם נמשיך לפרט באתר משרדנו. בכל שאלה פרטנית או צורך בסיוע בנושא אישור יציאה מישראל בתקופת הקורונה, תוכלו ליצור עמנו קשר ונשמח לעזור. עורכי הדין ממשרד עורכי הדין כהן, דקר, פקס, ברוש, מתמחים בדיני הגירה ומספקים מענה מקיף בטיפול בבקשות יציאה מישראל וכניסה אליה גם בתקופה מורכבת זו. 

שחרור פיקדון מבקשי מקלט

: 03-3724722

        055-9781688

 office@lawoffice.org.il

 

צרו קשר

Scroll To Top