דלג לתוכן
Contact Us: 03-3724722 | 055-9781688 | [email protected]

אימות מסמכים רשמיים ממדינת אויב או מדינה שאין לישראל יחסים עמה

Joshua Pex

כיצד מתבצע אימות מסמכים רשמיים ממדינת אויב (כגון איראן או לבנון) או מדינה שאין לישראל יחסים רשמיים עמה, לצורך הגשתם בישראל? מדובר בסיטואציה מורכבת מבחינה משפטית, הדורשת ביצוע הליך אימות ממושך, על-ידי מספר נציגויות ממספר מדינות.

משרד עורכי הדין שלנו בירושלים ובתל אביב, מתמחה בדיני הגירה לישראל, וכן בהגירה למדינות שונות בחו"ל וקבלת אזרחות זרה, כגון: ארצות הברית, קנדה, פורטוגל, בריטניה, ועוד. לעתים קרובות אנו נדרשים להציג בפני רשויות המדינה מסמכים זרים לאחר שעברו אימות בינלאומי, בין אם על ידי אפוסטיל או על ידי הקונסוליה הישראלית בחו"ל.

במאמר זה יסביר עו״ד יהושע פקס, שותף במשרדנו, על הפרוצדורה לצורך אימות מסמכים רשמיים ממדינת אויב או מדינה שאין לישראל יחסים רשמיים עמה. 

הסבר כללי על אימות מסמכים רשמיים ממדינה זרה

אימות מסמכים רשמיים ממדינת אויב או מדינה שאין לישראל יחסים דיפלומטיים עמה

בלא מעט סיטואציות בחיים עולה הצורך לאמת מסמכים רשמיים מול רשויות המדינה, לצורך הכרה בהם בישראל. כך למשל, כאשר זוגות עורכים נישואים אזרחיים במדינה זרה ומעוניינים להירשם כנשואים בישראל, נדרשים לספק הוכחה רשמית בדרך של אימות מסמכי הנישואים לפני הגשתם לרישום. מקרים נוספים בהם נדרש אימות מסמכים רשמיים הם הסדרת מעמד בישראל עבור בני זוג של ישראלים או ילדיהם הקטינים, הוכחת לימודים במדינה זרה לצורך הכרה בהם בישראל והוכחת היעדר עבר פלילי.

במרבית מדינות העולם אימות מסמכים רשמיים לצורך הכרה בהם בישראל הוא הליך פשוט יחסית. ישראל מקיימת יחסים דיפלומטיים עם מרבית מדינות העולם, כאשר מרביתן מקיימות (לצד ישראל) הליך מהיר לאימות מסמכים רשמיים (הקרוי ״אפוסטיל״). גם במדינות בהן הליך מהיר זה אינו מתקיים, קיימת פרוצדורה מסודרת לצורך אימות המסמכים הרשמיים הזרים

בעיות משפטיות ודרך הפתרון בעניין אימות מסמכים ממדינת אויב או מדינה ללא יחסים רשמיים עם ישראל

ככלל, מדינת ישראל תסרב להכיר באופן ישיר בתעודות או מסמכים ממדינת אויב או מדינה שאין לה יחסים דיפלומטיים עמה, אף אם עברו אימות. יש לכך סיבות משפטיות ופוליטיות שונות, אשר ההיגיון מאחוריהן מובן. שהרי במקרה הפוך, מרבית מדינות אלה יסרבו להכיר במסמכים מישראל. יחד עם זאת, קיימות סיטואציות בהם ישראלים זקוקים לאימות מסמכים ממדינות אויב, כגון: ישראלים אשר נולדו באיראן, אולם נמצאים בהליך הגירה לארצות הברית או מדינות אחרות.

במדינת ישראל קיים נוהל של משרד הפנים העוסק באימות מסמכים רשמיים. ביחס למסמכים ממדינות אויב, הנוהל קובע הליך של אימות המסמכים באמצעות מדינה שלישית. מדובר בהליך מורכב, הדורש אימות של המסמכים מול 4 נציגויות רשמיות מ-3 מדינות – מדינת האויב (או המדינה שאין לישראל יחסים עמה); מדינה שלישית עמה לישראל יש יחסים; ולבסוף, נציגות קונסולרית של מדינת ישראל.

כיצד פועל הליך האימות על פי נוהל משרד הפנים בנושא?

ראשית, על המסמכים לעבור אימות במדינה שהנפיקה אותם. לאחר מכן, המסמכים יעברו אימות חתימה על-ידי נציגות של מדינה עמה ישראל מקיימת יחסים, הנמצאת במדינה עמה לישראל אין יחסים. לאחר האימות הכפול, יש להעביר את המסמכים אל משרד החוץ של המדינה עמה לישראל יש יחסים רשמיים לצורך אימות נוסף. לבסוף, המסמכים יוגשו אל הקונסול הישראלי היושב באותה מדינה.

דוגמה להמחשה: מסמכים מאיראן או מלבנון נדרשים ראשית לעבור אימות על-ידי הרשויות במדינת המקור. לאחר מכן, המסמכים יעברו אימות חתימה על-ידי הקונסול הירדני באיראן או בלבנון. משם המסמכים יועברו לאימות על-ידי משרד החוץ הירדני. לאחר מכן המסמכים יועברו לקונסול הישראלי בירדן לצורך חתימה רשמית.

ברור שמדובר בהליך בירוקראטי מתיש, אולם לעיתים אין מנוס מביצוע אימות המסמכים בצורה מסורבלת זו, על מנת להציגם בפני הרשויות הרלבנטיות.

צרו קשר עם עורך דין ונוטריון מומחה לדיני הגירה 

במשרדנו תמצאו עורכי דין בעלי הכשרה נוטריונית וניסיון רב בסיוע בענייני אימות מסמכים רשמיים, לרבות מסמכים ממדינת אויב או מדינות שלישראל אין יחסים רשמיים עמה. בכל שאלה או סוגיה בעניין אימות מסמכים, אפוסטיל או ייצוג מול משרד הפנים והרשויות השונות, נשמח לעמוד לשירותכם. ניתן ליצור עמנו קשר באמצעות מספרי הטלפון או כתובת הדוא״ל המופיעים מטה.

צרו קשר

  • ✓ Valid number ✕ Invalid number
  • שדה זה מיועד למטרות אימות ויש להשאיר אותו ללא שינוי.

גלול כלפי מעלה