Skip to content
Contact Us: 03-3724722 | 055-9781688 | [email protected]

אימות מסמכים עבור בני זוג זרים ממדינות ללא חותמת אפוסטיל בהליכי הסדרת מעמד

Joshua Pex

שלום

תותח עורך דין מיכאל עזר לנו מאוד עם תביעת אבהות ולאחר מכן בהסדרת המעמד של בת הזוג שלי. צוות המשרד נחמד מאוד והיו מאוד יעילים

הליכי הסדרת מעמד בישראל מול משרד הפנים, עליה לישראל על פי חוק השבות, ויזות למטרת עבודה, לימודים, התנדבות, או כל אשרה אחרת, הסדרת מעמד עבור בני משפחה של ישראלים, או בקשה לקבלת מעמד חוקי בארץ עבור בני זוג זרים של ישראלים מחייבים הצגת מסמכים רשמיים ממדינות המוצא שלהם.

מסמכים אשר הונפקו בחו"ל, אולם מוצגים בפני משרד הפנים, או כל רשות אחרת של מדינת ישראל, נדרשים אימות כדין. כמו כן, בדרך כלל צריכים המסמכים תרגום נוטריוני לעברית או אנגלית. מרבית מדינות העולם מאפשרות הליך אימות מהיר, הנקרא אפוסטיל, זאת בהתאם לאמנה בינלאומית עליה חתמו המדינות החברות. יחד עם זאת, ישנן לא מעט מדינות בהן הליך אימות זה אינו אפשרי. מה נדרש מבני הזוג לעשות במקרים אלה? על כך יסביר עורך הדין יהושע פקס, מומחה לדיני הגירה ממשרדנו.

בכל סוגיה משפטית בנושא הגירה לישראל, משרד עורכי הדין שלנו בירושלים ובתל אביב, מספק מענה משפטי מקיף עבור לקוחותיו. במשרדנו תמצאו עורכי דין בעלי ניסיון רב ומוכח בסיוע לזוגות בהליכי הסדרת מעמד בישראל, ובייצוגם לאורך כל שלבי ההליך.

מבוא: במה כרוכים הליכי הסדרת מעמד בישראל עבור בני זוג זרים?

בני זוג זרים של אזרחים ישראלים עשויים להיות זכאים למעמד קבע בישראל מכוח חוק האזרחות. הסדרת המעמד נעשית על פי נהלי משרד הפנים עבור זוגות נשואים או עבור זוגות ידועים בציבור. לצורך כך, מלבד התייצבות בני הזוג בלשכת האוכלוסין, עליהם להוכיח את כנות הקשר הזוגי ביניהם, מרכז חיים משותף בארץ, והיעדר מניעה פלילית או ביטחונית להסדרת מעמדם. כל הנ״ל נבחנים במסגרת ההליכים, ובהתקיימם תתאפשר פתיחת תיק חיים משותפים במשרד הפנים.

לצורך פתיחת תיק חיים משותפים ובכפוף להוכחת התקיימות התנאים הנ״ל, בני הזוג נדרשים להציג מסמכים שונים. מסמכים אלה כוללים מסמכים רשמיים ממדינת המוצא של בני הזוג הזרים ומסמכים נוספים, אשר רובם נועדו להוכחת כנות הקשר. לגבי המסמכים הרשמיים, עליהם לעבור תרגום נוטריוני וכן אימות מצד הנציגויות הרשמיות במדינה הזרה.

אימות מסמכים ממדינות ללא חותמת אפוסטיל במסגרת הסדרת מעמד בישראל

הבחנה בין מדינות בעלות חותמת אפוסטיל ובין מדינות ללא חותמת אפוסטיל

ככלל, הצגת מסמכים רשמיים שהונפקו על-ידי רשות של מדינה זרה בפני רשות של מדינה אחרת, מחייבת עריכת אימות לאותם מסמכים. לצורך הדוגמה, כאשר אזרחים ישראלים מעוניינים לערוך נישואים אזרחיים בקפריסין, יידרש מהם להציג אישור על היותם רווקים. האישור ניתן בישראל, ולכן עליו לעבור אימות רשמי בארץ, על מנת שניתן יהיה להציג אותו בפני הפקידים הרלבנטיים בקפריסין. כדוגמה הפוכה, כאשר יתבקש רישום הנישואים במרשם הישראלי, יהיה צורך באימות מסמכי הנישואים הקפריסאים לצורך הכרה בהם בישראל. 

בעבר אימות מסמכים היה נעשה באופן בלעדי בנציגויות הקונסולריות במדינה. לאור ריבוי של בקשות אימות מסמכים, נחתמה אמנה בין מרבית מדינות העולם, הקרויה ׳אמנת האג׳, ומאפשרת הליך מקוצר של אימות המסמכים. המסמכים נחתמים באמצעות חותמת אפוסטיל, ומהווים אישור לכך שהמסמך רשמי, מקורי והונפק על-ידי הרשות המוסמכת לכך. ואולם, מדינות רבות בעולם אינן חברות באמנת האג ולכן אינן מעניקות חותמת אפוסטיל להכרה במסמכיהן הרשמיים. בין מדינות אלה נכללות תאילנד, נפאל, קנדה ומרבית מדינות אפריקה.

כיצד יש לפעול לצורך אימות מסמכים של בני זוג זרים שהונפקו במדינות ללא חותמת אפוסטיל?

נוהל משרד הפנים העוסק באימות מסמכים קובע כי במקרים אלה תידרש עריכת אימות קונסולרי למסמכים. לרוב, האימות יהא כרוך בשרשרת חתימות במדינה הזרה: תחילה הם ייחתמו על-ידי פקיד המשרד שהנפיק את המסמך, לאחר מכן על-ידי פקיד משרד המשפטים, לאחר מכן על-ידי פקיד משרד החוץ ולבסוף על-ידי קונסול ישראל באותה מדינה. באתיופיה, נפאל ותאילנד חתימת משרד המשפטים אינה כרוכה בשרשרת זו. קנדה נחשבת חריגה, שכן לא נדרשת לצורך אימות מסמכיה שרשרת חתימות, כי אם חתימת הקונסול הישראלי בלבד.

אימות מסמכים שהונפקו על ידי מדינות ללא קשרים דיפלומטיים עם ישראל 

האמור רלוונטי רק במידה ומדובר במדינה המקיימת יחסים דיפלומטיים עם ישראל. אם מדובר במדינות ללא יחסים דיפלומטיים עם ישראל, נדרש לערוך אימות של המסמכים על-ידי מדינה שלישית. לדוגמה, אימות של מסמכים מאיראן יכול להיעשות בעזרת ירדן. 

צרו קשר עם עורך דין ונוטריון מומחה לדיני הגירה והסדרת מעמד בישראל

הסדרת מעמד בישראל עבור אזרחים זרים תלויה לעיתים בהצגה של המסמכים הנחוצים מאומתים ומתורגמים כנדרש, על פי נהלי משרד הפנים. אימות מסמכים שהונפקו בחו"ל רלבנטית במיוחד עבור בני זוג זרים של אזרחי או תושבי ישראל אשר נמצאים בהליכי הסדרת מעמד מול משרד הפנים. הליך אימות מסמכים זרים משתנה בין מדינות עם חותמת אפוסטיל לבין מדינות ללא חותמת אפוסטיל ו/או קשרים דיפלומטיים עם ישראל. חשוב לפעול בהתאם לנהלי משרד הפנים, ומומלץ להיעזר לצורך כך בעורך דין בעל ניסיון בדיני הגירה. משרדנו בירושלים ובתל אביב מעניק ליווי משפטי מקצועי של עורכי דין בעלי הכשרה נוטריונית עבור זוגות רבים בהליכי הסדרת מעמד אישי בישראל. נשמח לעמוד לשירותכם בכל עניין.

צרו קשר

  • שדה זה מיועד למטרות אימות ויש להשאיר אותו ללא שינוי.

Scroll To Top