Skip to content
Contact Us: 03-3724722 | 055-9781688 | [email protected]

איך מגדירים ידועים בציבור?

Anat Levi
Anat Levi

מיכל זיגדון

נעזרתי בשירות המשרד לתרגום תעודות הלידה של בנותיי.
בימינו, שהתקשורת נעשית לרוב טלפונית או דרך הודעות ומיילים, קיבלתי מכם שירות סבלני, אמין ואדיב, מתחילת ההתקשרות ועד סוף התהליך.
ממליצה מאוד ואם אצטרך שוב שירות של תרגום ללא ספק אתם הכתובת שלי.
תודה רבה!

המושג "ידועים בציבור" נפוץ מאוד בישראל, אם בשל העובדה שזוגות רבים בוחרים שלא להינשא ברבנות או פשוט משום שאינם יכולים להינשא ונאלצים לבחור באלטרנטיבות אחרות. המאמר הבא יסביר איך מגדירים ידועים בציבור, מה מוביל לבחירה בחיים משותפים ללא נישואין, באיזה שלב הופך זוג לידועים בציבור ומה צריכים בני הזוג להוכיח כדי לזכות במעמד "ידועים בציבור" מבחינת הרשויות.

מי הם ידועים בציבור?

המונח "ידועים בציבור" מעולם לא זכה להגדרה מדויקת בחקיקה ולכן עם השנים התפתחו בבית המשפט גישות וכלים שונים להכיר בזוג כידוע בציבור. בית המשפט אימץ כהגדרה מעין רשמית לידועים בציבור את ניסוח חוק הירושה ביחס לזוג לא נשוי בעל זכויות רכושיות אחד כלפי השני כ: "איש ואישה החיים חיי משפחה במשק בית משותף אך אינם נשואים זה לזה". בית המשפט הכיר בהגדרה זו גם ביחס לזוגות בני קהילת הלהט"ב ובעצם כי להבין האם בני זוג הם ידועים בציבור יבחן האם הזוג הביע מחויבות לחיות חיים משותפים, האם מנהלים משק בית תחת קורת גג אחת, וכן קריטריונים נוספים המעידים על קיומה של משפחה.

באילו מצבים יחליטו זוגות להיות ידועים בציבור?

קיימות סיבות רבות להחלטה להפוך לידועים בציבור. לעיתים זוגות בוחרים במסלול זה מטעמים אידאולוגיים. אם משום שאינם מעוניינים בחתונה דתית, אינם תומכים במוסד הרבנות או משום שלא מעוניינים לתמוך במוסד הנישואים. זוגות אלו עשויים לפנות לטקסי חתונה חלופיים ולבסוף למסלול ידועים בציבור. ייתכן גם שיבחרו לחיות את כל חייהם יחד תוך ניהול משק בית משותף מבלי לדרוש הכרה זו מרשויות החוק. במקרה הזה בית המשפט יידרש לבחון את מצבם הזוגי כאשר תתעורר בעיה רכושית או זוגית (כמו תביעת משמורת כלפי ילדים).

סיבה נוספת בגללה פונים זוגות למסלול ידועים לציבור היא משום שאינם רשאים להינשא בישראל. מצבים אלו טיפוסיים לזוגות בני קהילת הלהט"ב, זוגות חסרי דת, מי שיהדותם מוטלת בספק ופסולי חיתוך (כמו ממזרים או כהן וגרושה).

כידוע, החוק בישראל אינו מאפשר לזוגות להט"בים להינשא בתוך המדינה. על כך מתווסף החוק המחייב זוגות להינשא על פי הדין הדתי של העדה אליה הם שייכים, כך שחסרי דת או בני דת שאינה מוכרת בישראל לא יוכלו להתחתן בה. נוספים על כל אלו הם פסולי חיתון. לזוגות אלו תהיה ברירה בין האפשרות להתחתן מחוץ לישראל ולהירשם כזוג נשוי במשרד הפנים או להישאר בישראל ולבחור במסלול של ידועים בציבור.

כיצד יוכל זוג לקבל הכרה כידועים בציבור?

קיימות דרכים רבות לקבל הכרה זו, כאשר לעיתים רבות זוגות לא יפנו לקבלת ההגדרה באופן התנדבותי, אלא יצטרכו לקבלה לאחר סכסוך אישי או פטירה של אחד מבני הזוג ותביעת זכויות כלכליות כלפי עזבונו.

במקרים אלו יבחן בית המשפט את טיב היחסים בין בני הזוג. כפי שציינו קודם ירצה בית המשפט לראות כי בני הזוג קיימו חיים משותפים במשק בית משותף. לכך יכולות להיות אינדיקציות רבות – חיים משותפים לתקופה ארוכה, שיתוף כלכלי בנכסים וחשבונות בנק, ילדים משותפים של בני הזוג, פומביות הזוגיות, עריכת טקס חתונה אלטרנטיבי או ברית זוגיות. עם זאת, אינדיקציות אלו אינן מוחלטות ובית המשפט יקבע מה טיב היחסים בין בני הזוג הספציפי העומד לפניו מבלי להציב אמות מידה ברורות לקבלת הכרה כידועים בציבור. ניגע בסיטואציות חריגות וסטייה מהנורמה ביחס לידועים בציבור בהמשך המאמר.

קיימות עוד מספר דרכים ברורות יותר להכרה כידועים בציבור. חלקן יעניקו לזוג מעמד מידי מול רשויות החוק וחלקן יקלו על בני הזוג לקבל את ההכרה במצב עתידי בו ידרשו לדון בטיב יחסיהם.

הדרך הראשונה העומדת בפני הזוג היא עריכת "הסכם חיים משותפים" מול עורך דין. ההסכם מסדיר את הזכויות והחובות בין בני הזוג במהלך תקופת חייהם יחד ויהיה לו תוקף משפטי. ההסכם עשוי להיות ראיה לחיים משותפים ומשק בית משותף, אך באותו האופן עשוי לקבוע שבין הצדדים יחולו כללים שונים מברירת המחדל בחוק, בדומה להסכם ממון. למשל, בני הזוג עשויים לקבוע כי יחול בניהם הסדר שונה ביחס לירושה או חלוקת ממון במקרה של פרידה, בשונה מברירת המחדל בחוק ביחס לידועים בציבור.

דרכים נוספות בהן בני הזוג יקבלו הכרה של ידועים בציבור בצורה פשוטה יותר אם יצטרכו לכך, הן על ידי החזקה ב"תעודת זוגיות" מארגון "משפחה חדשה", החזקת ב"תעודת חיים משותפים" מארגון "הויה" או החזקת "תעודת חופשה וזוגיות" מטעם התנועה הרפורמית. לתעודות אלו אין מעמד משפטי מחייב ועל כן לא יעניקו לזוג מעמד מידי של ידועים בציבור, אך יקלו על בית המשפט להעניק להם מעמד זה.

האם יש דרך חד משמעית לקבל מעמד ידועים בציבור?

כן. הדרך האולטימטיבית לזכות בהגדרת ידועים בציבור היא על ידי רישום בביטוח לאומי. זוג המעוניין לקבל מעמד זה יצטרך להגיע לביטוח לאומי ולענות על טופס שאלות הבוחן את טיב היחסים בין בני הזוג. השאלות יתייחסו לאורך מערכת היחסים, כוונת או אי כוונת הזוג להינשא, כתובת משותפת ועוד. אל השאלון יצטרך הזוג לצרף מסמכים תומכים המוכיחים את התשובות שענו, וכן, הצהרות שני עדים בדבר מערכת היחסים ביניהם. חשוב לדעת כי בשונה מבית המשפט, ביטוח לאומי נוטה להחמיר בקריטריונים להוכחת קשר ידועים בציבור, לכן מומלץ לפנות לעורך דין דיני משפחה שייעץ וילווה את הליך הגשת הבקשה עד אישורה.

זוג שנרשם כידוע בציבור בביטוח לאומי יקבל כמעט תמיד הכרה מיידית ככזה גם בסיטואציות אחרות. כמו למשל בתביעת זכויות ירושה או חלוקת נכסים, אם לא קבעו ביניהם מראש אחרת.איך מגדירים ידועים בציבור?

דרישת חיים משותפים, פומביות ושיתוף כלכלי

כפי שנכתב קודם, על אף שבתחילת התפתחות מעמד ידועים בציבור היו קריטריונים ברורים שהיה על הזוג להוכיח, כיום נהנים זוגות ידועים בציבור מגמישות של בית המשפט ובחינת כל מקרה ומקרה לגופו.

כך למשל, נעלמה דרישת הפומביות מהקריטריונים להוכחת יחסי ידועים בציבור, זאת על אף שהשם מרמז על מעמד ציבורי של הזוג. הסיבה לכך היא כי זוגות רבים חיים יחד ומנהלים משק בית משותף ללא חשיפה של מערכת היחסים ביניהם לציבור, אם משום פחד או חוסר קבלה או בשל כל סיבה אחרת.

בנוסף, אין דרישה מינימלית לאורך תקופת המגורים המשותפים, כך יכול גם זוג שחי שלושה חודשים יחד לזכות במעמד ידועים לציבור אם הוכיח אלמנטים דומיננטיים לניהול משק בית משותף או מחויבות חזקה אחד לשני.

אלמנט נוסף שנעלם מהקריטריונים אותו בוחן בית המשפט הוא שיתוף כלכלי בין בני הזוג. כיום, בני הזוג לא נדרשים לנהל חשבון בנק משותף או לחלוק נכסים כדי לזכות במעמד ידועים בציבור.

פנייה לעורך דין דיני משפחה

כפי שראינו קבלת מעמד ראויים בציבור אינו פשוט ודורש הוכחת מרכיבים רבים במערכת היחסים של הזוג. מומלץ לפנות לעורך דין משפחה בכל התנהלות מול בית המשפט או ביטוח לאומי וכן במצב של סכסוך בין בני הזוג.

עורכי הדין במשרדנו בירושלים ותל אביב בעלי ידע מקצועי וניסיון עשיר בדיני משפחה. נשמח ללוות אתכם בהליך ההכרה כידועים בציבור.

צרו קשר

  • שדה זה מיועד למטרות אימות ויש להשאיר אותו ללא שינוי.

Scroll To Top