Skip to content
Contact Us: 03-3724722 | 055-9781688 | [email protected]

איחור במסירת דרכון – האם מגיע לכם פיצוי כספי מהמדינה? (מידע משפטי)

Joshua Pex

רוני עמנואל

משרד עורכי הדין מיכאל דקר ויהושוע פקס עזרו לנו במאמצנו לרשום את בתי כאזרחית ישראלית (היא נולדה לשני הורים גאים, אחד מהם אזרח ישראלי, בהליך פונדקאות בחו"ל, המוסדר בחוק של המדינה בה בוצע ההליך). עורכי הדין עמדו בתוקף מול סחבת של קרוב לשנה ודרישות בלתי רלוונטיות של משרד הפנים. לבסוף הורתה השופטת למשרד הפנים לרשום את הילדה כאזרחית ישראלית (לאחר בדיקת ד.נ.א שהיא מספיקה לפי התקנות!). אנו מודים לעורכי הדין ולעוזרות המשפטיות מאיה ונטע-לי על עזרתם המקצועית, סבלנותם והעניין האישי שגילו במשך התהליך.

באילו מקרים איחור במסירת דרכון עשוי לזכות בפיצוי כספי? בעת הנוכחית, חלים עיכובים בהנפקת דרכונים עבור אזרחי ישראל, הנובעים בין היתר מעומס או עיצומים אצל הרשויות העוסקות בנושא. במקרים מסוימים, בהם העיכוב חורג מהזמן הקבוע בחוק לצורך הנפקת דרכונים, הדבר עשוי להוות עילה לפיצוי מטעם הרשויות. במאמר זה יסביר על הנושא עורך הדין יהושע פקס, מומחה לדיני הגירה לישראל ממשרדנו, העוסק בייצוג לקוחות מול הרשויות ובתי המשפט בהליכי הנפקת דרכונים, ויזות, מעמד קבע בישראל, עלייה לישראל והתאזרחות.

איחור במסירת דרכון – האם מגיע לכם פיצוי כספי מהמדינה? (מידע משפטי)

בעת האחרונה חלים עיכובים משמעותיים ביותר בהנפקת דרכונים עבור אזרחי ישראל. משבר הקורונה אמנם כבר דעך, אך אחת מ״תופעות הלוואי״ שנוצרו בעקבותיו היא ריבוי הפניות לרשויות מצד ישראלים שמעוניינים לצאת מישראל או להיכנס אליה. רשות האוכלוסין וההגירה של משרד הפנים, אשר מהווה הגורם המרכזי שאחראי על הטיפול בחידוש והנפקת דרכונים, מתקשה מאוד להתמודד עם העומס, ובעקבות כך נוצר הן קושי במציאת תורים לחידוש דרכונים והן זמן הטיפול בבקשות להנפקת דרכונים מתארך יתר על המידה. פתרונות נקודתיים כגון הנפקת דרכונים זמניים, שיפרו את המצב באופן חלקי בלבד.

מלבד העיכובים בהנפקת דרכונים עבור ישראלים השוהים בארץ, גם נציגויות ישראל בחו״ל, הפועלות תחת משרד החוץ, נרשמו עיכובים במסירת דרכונים ואף מחסור בדרכונים להנפקה. זאת בנוסף לעיצומים בקרב רבים מעובדי משרד החוץ, אשר בעקבותיהם חלים שיבושים בשירותים הקונסולריים הניתנים על-ידי הרשויות. מדובר בבעיה משמעותית עבור ישראלים השוהים בחו״ל ומחזיקים בדרכון ישראלי בלבד (וביניהם סטודנטים הלומדים באוניברסיטאות זרות, ישראלים השוהים בחו״ל למטרות עבודה וכיו״ב) אשר תוקף דרכונם פג ובמקרים רבים אין באפשרותם לחדש את הדרכון על מנת להיכנס לישראל או לצאת מהמדינה בה הם שוהים. חשוב לדעת כי בלא מעט מקרים בהם חל עיכוב בהנפקת הדרכון, הדבר עשוי להוות עילת תביעה נגד הרשויות. סכומי הפיצויים הנפסקים במסגרת תביעות אלה עשויים להגיע לסכומים של אלפי שקלים, ולעיתים אף למעלה מכך. להלן נסביר מה החוק קובע לגבי איחור במסירת דרכון ונציג דוגמה מהעת האחרונה לתביעה שהתקבלה בנושא.

כיצד פועל התהליך לצורך הנפקת דרכון?

הפרוצדורה לצורך הנפקה או חידוש של דרכון נקבעה בתקנות הדרכונים. לפי פרוצדורה זו, הגשת בקשה לקבלת דרכון מחייבת זימון תור בלשכת רשות האוכלוסין (או בקונסוליות ישראל בחו״ל, עבור ישראלים השוהים מעבר לים). היות ומדינת ישראל מנפיקה החל משנת 2017 דרכונים ביומטריים בלבד, נלקחים במעמד הגשת הבקשה אמצעי זיהוי ביומטריים (צילום תווי פנים או טביעת אצבע של המבקשים). לאחר מכן, על הדרכון להישלח אל כתובתם של המבקשים בדואר רשום בתוך כ-6 שבועות.

הפרוצדורה לצורך חידוש או הנפקת דרכונים זמניים מהירה יותר, אך תוקפם של הדרכונים במקרים אלה יהיה שנה בלבד ממועד קבלת הדרכון. ניתן להגיש בקשה להנפקת דרכונים זמניים בחלק מלשכות רשות האוכלוסין, וכן בנמל התעופה בן גוריון. מי שמעוניינים בהנפקת דרכון זמני עד 48 שעות לפני טיסה לחו״ל, יוכלו להגיש בקשה להנפקת דרכון זמני בנמל התעופה בן גוריון בלבד.

כיצד ניתן לתבוע את הרשויות במקרים של איחור במסירת דרכון?

במקרים בהם הרשויות חורגות מפרק הזמן הסביר להנפקת דרכון, הדבר עשוי להקים עילת תביעה נגדם. ניתן להגיש תביעות נגד הרשויות בבית המשפט המוסמך לכך (בית משפט השלום או בית המשפט המחוזי, לפי הסמכות העניינית לדון בתביעה הספציפית). בנוסף, קיימת אפשרות להגיש תביעה בבית המשפט לתביעות קטנות. הליכים אלה יהיו לרוב מהירים יותר, מאחר שהם מתנהלים באופן פחות פורמלי מזה של תביעות בבית משפט השלום או בבית המשפט המחוזי.

בפסק דין שניתן לאחרונה בבית המשפט לתביעות קטנות בנצרת, התקבלה תביעה של אדם שהזמין דרכונים זמניים עבור בנותיו הקטינות, בגין טענות לעיכוב מצד רשות האוכלוסין בהנפקת הדרכון. התובע הסתמך על פרסום רשמי באתר האינטרנט של הרשות, בו צוין כי פרק הזמן להנפקת הדרכונים הזמניים הוא עד 3 שבועות. לאחר שהדרכונים לא הגיעו במועד המצופה, נאלץ התובע להגיש בקשה דחופה להנפקת דרכונים זמניים בנמל התעופה בן גוריון. בית המשפט קיבל את התביעה וקבע כי הרשות חרגה מפרק הזמן להנפקת הדרכונים שאליו התחייבה בפרסום רשמי. נפסקו לתובע פיצוי בסך של 830 ש״ח, בגין האגרות ששילם עבור הבקשה הדחופה, בתוספת הוצאות משפט בסך של 500 ש״ח. בית המשפט דחה את החלק בתביעה שבו התבקשו פיצויים עבור הפסדים כספיים שנגרמו לתובע בגין העיכוב בהנפקת הדרכונים, אך הדגיש כי הדבר נובע מכך שהתובע לא הציג קבלות וראיות להפסדים אלה. פסק דין זה מהווה דוגמה הממחישה את האפשרות לתבוע פיצויים במקרים המתאימים בגין איחור במסירת דרכון. ניתן להעריך כי בהמשך ייפסקו פיצויים במקרים דומים נוספים.

איחור במסירת דרכון – צרו קשר עם עורך דין מומחה למשפט אזרחי ודיני הגירה לישראל

במאמר זה הסברנו על האפשרות להגיש תביעה במקרים של איחור במסירת דרכון, העשויה להיות רלוונטית עבור ישראלים רבים שנפגעו מתופעת העיכובים מצד הרשויות בטיפול בנושא בעת האחרונה. אם יש לכם שאלות נוספות בנושא או שהנכם מעוניינים לברר את סיכוייכם לתבוע במקרים פרטניים, ניתן ליצור קשר עם משרדנו ונשמח לעזור. משרד עורכי הדין שלנו, בירושלים ובתל אביב, מתמחה בדיני הגירה לישראל ובמגוון תחומי המשפט האזרחי. ניתן לפנות אלינו באמצעות מספרי הטלפון או כתובת הדואר האלקטרוני המופיעים מטה.

צרו קשר

  • שדה זה מיועד למטרות אימות ויש להשאיר אותו ללא שינוי.

Scroll To Top