דלג לתוכן
Contact Us: 03-3724722 | 055-9781688 | [email protected]

אזרח עולה או קטין חוזר – מידע משפטי

Michael Decker

אזרח עולה או קטין חוזר – אדם בעל אזרחות ישראלית אשר ישראל לא הייתה מרכז חייו כמבוגר. מדובר באדם שעזב את ישראל עם הוריו כקטין, או שנולד בחו"ל וקיבל אזרחות כילד לאזרח ישראלי. למרות היותו אזרח ישראלי, באפשרותו לקבל הטבות הדומות לאלו המגיעות לעולה על פי חוק השבות באם יחזור לישראל.

משרד הקליטה ומשרד הבינוי והשיכון נותנים עזרה באופן אוטומטי לאחר קבלת הכרה ממשרד הפנים. גופים אחרים אשר מסייעים לעולים נותנים הטבות על בסיס פנייה לאותו גוף.

משרד עורכי הדין שלנו מתמחה בנושאי הגירה, עלייה, וקבלת מעמד בישראל. מיכאל דקר, עורך דין הגירה לישראל, יסביר מהי ההגדרה והזכויות של אזרח עולה קטין חוזר.

מיהו אזרח עולה?

אזרח עולה, על פי מרכז המידע והמחקר של הכנסת, הוא "מי שנולד בחוץ-לארץ להורה אזרח ישראל והיה זכאי למעמד עולה על-פי חוק השבות אלמלא היה אזרח ישראל".

מדובר על פי רוב בילדים של אזרחים ישראלים אשר נולדו בחו"ל. הורי ילדים אלו יכולים לפנות לשגרירות או קונסולייה ישראלית הקרובה תוך 30 ימים מרגע הלידה, ולבקש לרשום אותם כאזרחים. סעיף 4 לחוק האזרחות קובע כי ילד שנולד לאב או אם אזרחי ישראל, הוא אזרח ישראלי מיום הלידה, ללא קשר לשאלה האם נולד בארץ או בחו"ל. יחד עם זאת, לא בכל המקרים ברור מי ההורה של הילד, בעיקר בכל הקשור לזהות האב, במיוחד במקרים בהם ההורים אשר אינם נשואים, או נשואים תקופה קצרה.

בהתאם לזאת, במידה והאם היא אזרחית ישראל, והיא פונה לקונסוליה תוך 30 יום מרגע הלידה, על פי רוב לא תהיה בעיה ברישום הילד כאזרח ישראלי. במידה ורק האב הוא אזרח ישראל, לעתים קרובות יתבקש להציג עדויות ליחסיו נישואיו לאזרחית הזרה. במידה ולא ירשום את ילדיו תוך 30 יום מרגע הלידה או לא ישכנע את הנציגי קונסוליה כי הילדים הם שלו (לדוגמא, במידה ולא היה נשוי לאם במשך שנה לפני הלידה), לעתים יתבקש לעבור בדיקת אבהות לצורך הוכחת אבהות הילד וזכאותו לאזרחות ישראל.

אזרח עולה  קטין חוזר

מיהו קטין חוזר?

אדם אשר קיבל אזרחות ישראלית (בין אם לאחר עלייה עם הוריו או כילד לאזרח ישראלי), עזב את הארץ (לרוב יחד עם ההורים אשר עברו לחו"ל) בטרם הגיע לגיל 14, וחזר לארץ לאחר היותו בן 17 (לפחות). במהלך הזמן שבין עזיבתו לחזרתו כקטין חוזר, על קטין חוזר לשהות בחו"ל לכל הפחות 4 שנים ברציפות (מינימום של 8 חודשים מדי שנה).

קטין חוזר חייב להיות אזרח ותושב ישראל לשעבר, אשר היה זכאי עלייה במידה ולא היה אזרח.

שהייה בישראל וזכאות למעמד אזרח עולה קטין חוזר

כאמור, במידה וקטין חוזר או אזרח עולה חוזרים לשהות בארץ דרך קבע ללא הגשת בקשה לקבלת מעמד מיוחד, הזכות לקבלת הטבות כקטין חוזר או אזרח עולה פוקעת לאחר כמה שנים. עם זאת, ישנם מגוון רחב של נסיבות בהן ניתן לשהות בארץ ללא ויתור על הזכות לקבל מעמד ועזרה כעולה בעתיד.

  • שהייה בארץ במשך פחות מ-4 חודשים בשנה קלנדארית
  • שירות בצבא הגנה לישראל
  • שהייה בארץ במשך מספר חודשים מיד לפני ואחרי הגיוס
  • לימודים במשך שנה או פחות במוסד לימודים ישראלי מוכר
  • לימודים או שהייה בישראל כחלק מתוכנית מס"ע ומספר תוכניות אחרות לנוער זכאי שבות

כיצד מקבלים זכויות כעולה לאחר החזרה לישראל?

לצרכי קבלת המעמד, חייב המבקש לקבל זכויות כעולה לישראל להסדיר את מצבו מול צה"ל – לעבור שירות סדיר או לקבל פטור עקב היות מרכז חייו בחו"ל במהלך השנים בהן היה אמור לשרת בצבא. יש להציג ת"ז, דרכון, מסמכים המעידים על שהייה רצופה בחו"ל.

מי שמגיע לארץ עם הילדים צריך להסדיר את נושא האזרחות והדרכונים של הילדים. במידה ובן הזוג ההורה האחר בעל משמורת משותפת נשאר בחו"ל, דרושה הסכמתו לכניסת עליית הילדים לארץ.

לאחר קבלת המעמד במשרד הפנים (ורישום בלשכת רשות האוכלוסין הקרובה למקום המגורים) מומלץ להגיע ללשכת העלייה והקליטה לצורך קבלת הסבר ועזרה, כשבידיכם פרטי חשבון בנק אליו יגיע סיוע כספי.

משרד העלייה והקליטה יעביר חלק ממסמכי המבקש באופן אוטומטי לגורמים רשמיים (כגון ביטוח לאומי), אך בכל מקרה מומלץ לבדוק מול כל רשות (מסים, בינוי ושיכון, תשלומי ארנונה, מוסדות אקדמיים) בנוגע להטבות אשר מגיעות לעולים חדשים לישראל.

מי אינו זכאי לקבל מעמד כקטין חוזר או אזרח עולה?

בני שליחים – מי שעזב את הארץ עם משפחתם, כאשר הוריהם ייצגו את מדינת ישראל או את מוסדותיה בחו"ל.

מי שקיבל בעבר סיוע כעולה.

מי ששהה בישראל מספר שנים רצופות לפני הפנייה לקבלת מעמד עולה. 3 שנים ומעלה – הטבות חלקיות. לאחר 5 שנים אין זכאות להטבות.

מה בנוגע לתושב חוזר?

מדינת ישראל מעודדת "יורדים" ומבקרים אשר שוהים בחו"ל מספר שנים רצופות לחזור לישראל, לכן מאפשרת להם לקבל הטבות לאחר החזרה. מבחינות מסוימות מצבו של תושב חוזר דומה לזה של אזרח עולה, אך ישנם גם הבדלים שחשוב להכיר.

קבעו שיחה מול עורך דין לקבלת מעמד אזרח עולה

הסתבכתם מול משרד הפנים? הבירוקרטיה מעכבת את קבלת המעמד או אינכם מקבלים את הזכויות המגיעות לכם על פי חוק? למשרדנו ניסיון רב בכל הקשור לדיני ישראל בנושא אשרות ומעמד. צרו קשר עם עורך דין הגירה ממשרדנו בירושלים או בתל אביב לקבלת עצה ועזרה.

צרו קשר

  • ✓ Valid number ✕ Invalid number
  • שדה זה מיועד למטרות אימות ויש להשאיר אותו ללא שינוי.

גלול כלפי מעלה