דלג לתוכן
Contact Us: 03-3724722 | 055-9781688 | [email protected]

אזרחות פורטוגל לצאצאי מגורשים – מה חדש ב2023?

Michael Decker

כפי הידוע, בשנת 2015 קיבלה פורטוגל חוק אשר מאפשר לקבל אזרחות פורטוגל לצאצאי המגורשים היהודים מספרד. מאז, החוק השתנה הלוך וחזור מסיבות אשר יפורטו במאמר זה, ונכון לכתיבת מאמר זה (שנת 2023) ככל הנראה ישנה הזדמנות אחת ואחרונה לקבל דרכון פורטוגלי ליהודים ספרדים.

מה הבסיס החוקי לקבלת אזרחות בפורטוגל?

"חוק השיבה" הפורטוגלי חוקק לאחר שחוק דומה התקבל בספרד. שני החוקים יחדיו נועדו לתקן את העוול אשר נגרם לעם היהודי כאשר המלך פרננדו והמלכה איזבלה הוציאו צו אשר הורה על גירוש כל היהודים שאינם מוכנים להתנצר מתחומי הממלכה הספרדית,. רבים מן היהודים אשר בחרו לשמור אמונים לדת משה וישראל ולעזוב את תחומי הממלכה הספרדית היגרו לפורטוגל. דה עקא שלאחר לחץ מצד הממלכה הספרדית הורחב הגירוש גם לתחומי פורטוגל בשנת 1497. היהודים אשר שהו בגבולותיה, ואשר בחרו לשמור על דתם, נאלצו לעזוב גם את פורטוגל.

במאמרים רבים אחרים אשר הועלו לאתר של משרדנו אפשר לקרוא אודות המדינות השונות שאליהן הגיעו מגורשי ספרד וצאצאיהם. מדובר לא רק בעניין תיאורטי – צאצאי מגורשים מאחת המדינות בהן השתמרה לאורך המאות קהילת יהודים-ספרדים יוכלו להוכיח את המוצא הספרדי בקלות יתרה.

מה הם יתרונות הדרכון הפורטוגלי?

מאחר ופורטוגל היא חברה באחוד האירופאי הרי שאזרחות הפורטוגלית מקנה למחזיקים בה את כל הזכויות של אזרח של האיחוד האירופאי, ולכן הדרכון הפורטוגלי הוא בעל ערך רב.

האזרחות האירופאית מאפשרת לעבוד באירופה, לפתוח עסקים בתחומי היבשת ולהתנהל מבחינה כלכלית בתחומי אירופה, בקלות יתרה. האזרחות האירופאית אף מקנה זכאות לימודים בחינם או במחיר נמוך, כולל סבסוד לסטודנטים באוניברסיטאות מובילות באירופה.

לאור כל האמור, אין זה פלא שישראלים רבים שהם צאצאים למגורשי ספרד, כמו גם צאצאי המגורשים ברחבי העולם, נהרו בהמוניהם וניצלו את ההזדמנות להגשת בקשה לקבלת אזרחות פורטוגלית.

כיצד מאשרים מוצא מיהודי ספרד?

מאז שנת 2015 הנפיקה מדינת פורטוגל מאות אלפי אזרחויות לצאצאים של מגורשי ספרד ברחבי העולם (מתוכם עשרות אלפי בקשות לאזרחויות הוגשו על ידי אזרחים ישראלים).

נתעכב רגע כדי להסביר כיצד הרשויות בפורטוגל מזהות מי הם הצאצאים של מגורשי ספרד אשר זכאים לקבל אזרחות פורטוגלית. הרשויות בפורטוגל הסמיכו שתי קהילות יהודיות ותיקות בפורטוגל להנפיק תעודות המאשרות צאצאות למגורשי ספרד. שתי הקהילות הן הקהילה היהודית בפורטו, והקהילה היהודית בליסבון.

הקהילה היהודית בפורטו היא קהילה יהודית אורתודוקסית אשר משמרת את ההלכה היהודית הספרדית, כפי הנהוג בקהילות יהודיות ספרדיות, ובבתי יהודים ספרדים ברחבי העולם. לתפיסתה של הקהילה היהודית בפורטו, התיקון הנכון לעוולת גירוש יהודי ספרד הוא בהשבת יהודית ספרדים בתחומי פורטוגל. לאור זאת, הנפיקה הקהילה היהודית בפורטו תעודות רק למי שהינו יהודי ספרדי בעצמו או צאצא ישיר של הורה שהוא יהודי ספרדי (אם למשל האב בלבד הוא יהודי ספרדי).אזרחות פורטוגל לצאצאי מגורשי ספרד

הקהילה היהודית בליסבון לעומת זאת, לא הבדילה בין זהותם העדכנית של מגורשי ספרד (כך למשל יהודים אשכנזים, או אפילו לא יהודים כלל, אשר יש בידם הוכחות ברורות המקשרות אותם למגורשי ספרד הוכרו על ידי הקהילה היהודית בליסבון כצאצאים של מגורשי ספרד).

מטבע הדברים ההבדלים התפיסתיים הנ״ל משפיעים גם על ההשקעה הנדרשת לבדיקת מי הוא צאצא של מגורשי ספרד, ועל אורך הבדיקה. תפיסת העולם של פורטו אפשרה בדיקה מהירה יותר שכן קל לזהות יהודים ספרדים מודרניים, או צאצאים ישרים שלהם.

לאור זאת, וכמעט ללא יוצא מן הכלל, הרוב המוחלט של מי שהוא יהודי ספרדי בעצמו (או צאצא ישיר של יהודי ספרדי) נעזר בקהילה היהודית בפורטו לצורך קבלת תעודה המעידה על היותו צאצא למגורשי ספרד.

לעומת זאת, פנו לקהילה היהודית בליסבון לצורך קבלת תעודה המעידה על צאצאות למגורשי ספרד בעיקר צאצאים לא יהודים למגורשי ספרד (לרוב צאצאי אנוסים ממדינות דרום אמריקה).

האם צאצא של מגורשי ספרד שאינו יהודי זכאי לדרכון פורטוגזי?

ישנם לא מעט סיפורים מעניינים מאוד של צאצאים לא יהודים של מגורשי ספרד, אך מטבע הדברים הבדיקות הנדרשות כדי להוכיח את הזיקה הן רבות ומעמיקות (כך למשל כותב המאמר בעצמו הגיש לקהילה היהודים בליסבון עץ משפחה שכולל בתוכו עשרות דורות, לרבות פרוטוקולים מהאינקוויזיציה הספרדית אשר מתעדים חקירות של אבותיהם אשר נחקרו על בסיס חשד לשימור דתם היהודית בסתר).

שיטות העבודה השונות של שתי הקהילות השפיעו גם על העמלות אשר הן גבו על שירותיהן. הקהילה היהודית בפורטו גבתה עמלה של 500 יורו אשר שולמה לה לאחר אישור ולפיו הפונה הוא יהודי ספרדי וצאצא למגורשי ספרד. הקהילה היהודית בליסבון גבתה עמלה בסך 500 יורו בטרם התחילה את בדיקת המסמכים והראיות הרבות שהועברו אליה.

שיטת העבודה הנוחה יותר של הקהילה היהודית בפורטו אפשרה לעורכי הדין הישראלים אשר טיפלו בנושא לגבות תשלום מלקוחות רק לאחר קבלת התעודה מהקהילה היהודית בפורטו (הסדר קל נוח והוגן ללקוחות הפוטנציאלית הישראלים, וליהודים הספרדים אשר חיים מחוץ לארץ ישראל).

יצוין כי חוק האזרחות הפורטוגלי אינו מגביל את הרשויות בפורטוגל בקבלת המלצה לצורך הכרה בצאצאים למגורשי ספרד. יחד עם זאת, זאת בחרו הרשויות בפורטוגל כשיטת עבודה להסתמך כמעט באופן בלעדי על המלצות אשר הונפקו על ידי אחד מן הקהילות היהודיות.דרכון פורטוגל לצאצאי מגורשים

מה השתנה מבחינת קבלת דרכון פורטוגל ב2022?

בחודש מרץ 2022, ובעקבות לחץ של המפלגה הסוציאליסטית בפורטוגל, הותקנו תקנות אשר מגבילות את האפשרות לקבלת אזרחות פורטוגלית לצאצאים של מגורשי ספרד, באופן כזה שהמבקשים יצטרכו להוכיח זיקה לפורטוגל (מעבר להיותם צאצאים של מגורשי ספרד).

ישנן מספר סיבות אשר עומדות מאחורי תקנות אלו, חלקן פוליטיות (כך למשל רומן אברמוביץ׳ המיליארד היהודי-אוקראיני קיבל אזרחות פורטוגלית כצאצא למגורשי ספרד, מה שהביא לתהיות רבות), העובדה שרוב האזרחים החדשים לא עברו כלל להתגורר בפורטוגל, והעובדה שמספר רב מאוד של אזרחויות הוענקו עד לאותה עת (כאשר הצפי לכמות המקסימלית של אזרחויות אינו ברור כלל). כך או כך, החל מחודש ספטמבר 2022 כמעט כל החברות ומשרדי עורכי דין אשר עסקו בנושא הפסיקו לספק את השירותים להגשת בקשות חדשות לאזרחות פורטוגל.

בנוסף, ובעקבות אי אלו חשדות שהתעוררו כלפי הקהילה היהודית בפורטו (לאחר המלצת הקהילה היהודית בפורטו לגבי רומן אברומוביץ׳) והחל מחודש מרץ הודיעה הקהילה היהודית בפורטו שהיא מפסיקה להנפיק תעודות המאשרות צאצאות למגורשי ספרד.

לכן, ובפועל כל החברות והמשרדים אשר הסתמכו על ההמלצות של הקהילה היהודית בפורטו הפסיקו לקבל בקשות חדשות לקבלת אזרחות פורטוגזית החל מחודש מרץ 2022. המשרדים אשר עבדו גם מול הקהילה היהודית בליסבון המשיכו לספק שירותים משפטיים להגשת בקשות לאזרחות פורטוגלית עד לחודש ספטמבר 2022 (או אז נכנסו התקנות המגבילות לתוקף).

עם האמור מעלה, עדיין נותר באותה עת צוהר אחד לקבלת דרכון פורטוגלי – לבני הזוג והילדים של מי שכבר קיבל את הדרכון, בין אם כצאצא למגורשים או מסיבה אחרת. על פי רוב, המשפחות היו מגישות את הבקשות יחדיו, אך בנקודה זו בני משפחה שטרם הגישו את הבקשה נטו להזדרז, פן עדכון נוסף של חוקי פורטוגל יקשה על קבלת האזרחות לבני המשפחה של אזרחים.אזרחות פורטוגל לצאצאי מגורשים

כיצד השתנה חוק האזרחות הפורטוגלי?

לאור התקנות החדשות המגבילות את אפשרות קבלת הדרכון ליהודים ממוצא ספרדי, גורמים בפורטוגל הגישו עתירות מנהליות כנגד התקנות המגבילות בטענה לפיה תקנות אלו אינן חוקתיות. בית המשפט העליון של פורטוגל צפוי (לפי תחזית מומחים לדיני פורטוגל) לקבוע כי התקנות החדשות אינן חוקתיות והיה צורך לקבוע את ההגבלות בחוק האזרחות של פורטוגל.

בחודש אפריל 2023, וכתוצאה מההליכים המשפטיים דלעיל, הגישה הממשלה בפורטוגל הצעת חוק אשר, בין היתר, מוסיפה את העדכונים המגבילים את קבלת האזרחות של צאצאי מגורשי ספרד לחוק.

פעולה זו מעידה על כך שהממשלה עצמה מבינה את הבעייתיות שבתקנות שנכנסו לתוקף בספטמבר 2022 (שלא באמצעות חוק).

אם הצעת החוק תתקבל, ההוראות המגבילות ייכנסו לתוקף ככל הנראה בשנת 2024.

האם עדיין ישנה אפשרות לקבל דרכון פורטוגלי לצאצאי המגורשים?

נראה כי קיימת הזדמנות אחרונה להגיש בקשות לאזרחות פורטוגלית עבור צאצאים של מגורשי ספרד עד סוף שנת 2023. במידה ובית המשפט אכן יבטל את התקנות, אז כל הבקשות אשר יוגשו עד לכניסתם לתוקף של העדכונים לחוק האזרחות ייבדקו בהתאם להוראות החוקיות המקוריות, הנוחות יותר (כאשר קיים סיכון קטן ולפיו בית המשפט לא יבטל את התקנות).

יתר על כן, ובערך באותו הזמן הסכימה הקהילה היהודית בפורטו להנפיק תעודות צאצאות למגורשי ספרד לכל מי שהגיש בקשה לאזרחות פורטוגלית עד לחודש ספטמבר 2022 (כזכור, וכאמור, החל מחודש מרץ 2022 הפסיקה הקהילה היהודית בפורטו להנפיק תעודות צאצאות).

לכן ונכון להיום ניתן להגיש בקשה לאזרחות פורטוגלית (כאשר קיים סיכון קטן ולפיו התקנות המגבילות לא תבוטלנה), ולהגיש בקשה להמלצה מהקהילה היהודית בליסבון.

באשר לקהילה היהודית בפורטו, ומאחר וסמכותה של הקהילה היהודית בפורטו ממילא מוגבלת להכרה לצאצאים של מגורשי ספרד בלבד (ולא בהענקת אזרחות פורטוגלית) אנו מקווים כי היא שוב תנפיק תעודות המעידות על צאצאות למגורשי ספרד (שכן, וכפי שהוסבר דלעיל, שיטת העבודה של הקהילה היהודית בפורטו היא נוחה יותר עבור קהל הזכאים היהודים הספרדים, וצאצאיהם הישירים).

כמו כן, וכפי שהוסבר, ניתן לפתוח תיק בקשה לאזרחות פורטוגלית בפני רשויות בפורטוגל גם ללא תעודת צאצאות מאחת הקהילות היהודיות (כאשר מצופה להשלים את ההמלצה בהמשך הדרך, כפי שניתן להשלים מסמכים אחרים).

משרד עורכי הדין דקר, פקס, לוי ימשיך להגיש עבור קהל לקוחותיו אשר יכולים להוכיח את היותם צאצאים ליהודים ממוצא ספרדי בקשות לאזרחות פורטוגלית, כמובן תוך שהוא מסביר ללקוחותיו אודות הסיכון הקיים בכל הנוגע לאי ביטולן של התקנות המגבילות.

צרו קשר

  • ✓ Valid number ✕ Invalid number
  • שדה זה מיועד למטרות אימות ויש להשאיר אותו ללא שינוי.

גלול כלפי מעלה