דלג לתוכן
Contact Us: 03-3724722 | 055-9781688 | [email protected]

אזרחות פורטוגזית: השער שלכם לאירופה

Joshua Pex

עם כל הכבוד לאזרחות הישראלית, ויש כבוד, רבים מאיתנו משתוקקים לאזרחות אירופאית; פשוט כדי שתהיה שם, לכל צרה שלא תבוא, ותפתח לנו דלתות. ישראלים רבים אוהבים גם לטייל בעולם עם דרכון זר בידם ולהרגיש אזרחי העולם הגדול. קל יותר להיכנס לארה"ב עם דרכון אירופי מאשר עם דרכון ישראלי, אשר דורש הליך מייגע של קבלת ויזה מראש מול שגרירות ארצות הברית בישראל. אם גם אתם מעוניינים בקבלת אזרחות פורטוגזית ורוצים לדעת מה הם התנאים, במאמר זה סיכם עורך דין יהושע פקס את המידע חיוני בנושא.

דרכון פורטוגלי הוא עניין שישראלים רבים חושקים בו, ובצדק. פורטוגל היא חלק מהאיחוד האירופי, והדרכון פורטוגלי מאפשר השתקעות כדת וכדין בכל קצוות האיחוד. עם הדרכון ניתן לנוע ברחבי אירופה לכל מטרה שהיא: עבודה, לימודים, או פשוט חיפוש אחר התחלה חדשה והזדמנויות חדשות במקום אחר, דבר שנחשב לחלום בעבור מאות אלפי ישראלים. נוסף על כך, דרכון פורטוגלי חוסך את הצורך בוויזה לארה"ב, ופותח את השערים למדינות שאליהן אי אפשר להיכנס עם אזרחות ישראלית.

הסיבה למתן אזרחות פורטוגלית היא היסטורית: כולנו מכירים את גירוש ספרד שהתרחש ב-1492, ובעקבותיו יהודים רבים נרדפו וברחו למדינות אחרות, מצפון אפריקה ועד ארצות אחרות באירופה, מבולגריה ועד הולנד, ארץ ישראל ואפילו יבשת אמריקה. לפני שאותם יהודים גולים הרחיקו לכת, רבים מהם החלו את דרכם בנדודים למדינה השכנה, פורטוגל, אולם גם שם הם לא השתקעו לאורך זמן, שכן ב-1497 הם גורשו על ידי המלך.

פורטוגל, שבשטחה התקיימו הרדיפות הללו, מנסה לתקן את אותו עוול היסטורי שהתרחש לפני מאות שנים, ומעניקה באמצעות חוק השבות הפורטוגלי אזרחות לצאצאים של המגורשים. אזרחות פורטוגלית ושמות משפחה ספרדיים הינם שני מושגים שקשורים זה לזה, שכן שמות המשפחה עוזרים להוכיח את ההיסטוריה והמסע אותו עשו אבות-אבותינו.

אזרחות פורטוגזית

אזרחות פורטוגזית והחוק הפורטוגלי שעתיד להשתנות בקרוב

המספרים מדברים על עשרות אלפי ישראלים שכבר פתחו בהליכים, כאשר בשנת 2019 לבדה נרשמו מעל 25,000 בקשות. ישראלים רבים יודעים שהאופציה פתוחה בפניהם, אולם גם שהיא כרוכה בהליך משפטי ודורשת מהם להיעזר בשירותי עורך דין ולהקדיש מזמנם וממרצם. מסיבה זו, לא מעט אומרים לעצמם "אני אחכה עוד כמה שנים, וכאשר יתעורר הצורך, אתחיל בהליכים". אותם הישראלים צריכים להיות מודעים לשינוי מהותי שיחול בקרוב בחוק הפורטוגלי, שעשוי לשנות את התמונה.

החל מה-1 בינואר 2022, ישראלי שיבקש לקבל דרכון פורטוגלי יהיה חייב לעשות רילוקיישן בפורטוגל ולהתגורר במדינה במשך שנתיים. יש שיגידו שהמספרים הגבוהים של מבקשי אזרחות פורטוגלית, מישראל וממדינות נוספות, גרמו להורדה בערכה של אותה מחווה של רצון טוב, שנועדה לתקן את העוול ההיסטורי, וכעת הפורטוגלים שואפים להגן על עצמם. החוק ישתנה בדומה לחוק השבות הספרדי הזכור לטובה; אלו המעוניינים באזרחות ספרדית (גם הם, ברוב המקרים, צאצאים של מגורשי ספרד) היו צריכים לטוס לספרד כדי לחתום על תצהיר, ואף לעבור מבחן בספרדית לפני קבלת האזרחות.

אזרחות פורטוגלית: זכאות, עורך דין לענייני הגירה ומה שביניהם

אם הגעתם למסקנה שזה הזמן המושלם להוצאת דרכון פורטוגלי, מן הראוי שתתחילו את דרככם באמצעות עורך דין לענייני הגירה, כי זאת הדרך המהירה לקבלת דרכון פורטוגלי. כפי שאתם יכולים לשער, הוצאת אזרחות של מדינה זרה איננה הליך יומיומי ופשוט שתוכלו לעשות בעצמכם, אלא הליך ביורוקרטי חוצה יבשות. מומלץ שיהיה לצידכם מישהו שעשה אותו קודם, מכיר את החוק הן בישראל והן בפורטוגל, ויידע כיצד לסייע לכם לקבל את האזרחות הנחשקת בסופו של דבר.

הצעד הראשוני שאותו יהיה עליכם לעשות הוא להראות קשר לפורטוגל, או ליתר דיוק, למגורשי פורטוגל. כל סממן היסטורי שנשמר במהלך השנים יכול לעזור לכם: תעודות שונות, אילן יוחסין שהולך כמה וכמה דורות אחורה, אותו ניתן להשיג באמצעות גנאלוגיים, המומחים לתחום ידע זה. בעניין אזרחות פורטוגלית שמות משפחה מהווים ראיה משמעותית, שכן שמות רבים מדברים בעד עצמם. כל אלו מהווים מעין "ראיות" שאותן הרשויות בפורטוגל ירצו לראות כדי להוכיח את המקרה שלכם.

שימו לב שגם אם נראה לכם ששם המשפחה שלכם הוא ספרדי/פורטוגלי מעבר לכל ספק, אולי זוהי אינדיקציה טובה כדי להתחיל בדרך לעבר קבלת אזרחות, אך אין מדובר בראיה מספיקה. יהיה עליכם להוכיח את הזיקה באמצעות מסמכים הדרושים להגשת בקשה לאזרחות פורטוגלית, וכן באמצעות דרכים נוספות, אשר יתמכו בגרסה שלכם.

אישור הזיקה על ידי הקהילה היהודית בפורטוגל

הגוף הרלוונטי אליו תועבר הבקשה הוא הקהילה היהודית בפורטוגל, והיא מאשרת, הלכה למעשה, את הבקשות המתאימות, או לחילופין, לא מאשרת אותן אם הן אינן מעידות על קשר למדינה. בסופו של דבר, תקבלו לידיכם תעודה, שאותה תגישו למשרד הפנים הפורטוגלי לצורך דיון בעניינכם, לצד תרגום מסמכים רשמיים נוספים שיעברו תרגום נוטריוני ויזכו לחותמת אפוסטיל.

כאמור, נפתח לפניכם חלון הזדמנויות שככל הנראה לא יחזור. אם תתחילו את ההליך הביורוקרטי כיום, יש לכם סיכוי בסופו של דבר לקבל אזרחות פורטוגלית, על שלל האופציות והפריבילגיות שהיא מעניקה, לפני 2022. עורך דין לענייני הגירה, כפי שתוכלו למצוא במשרדנו, יידע להעניק לכם את הכלים הנכונים לסייע לכם לפי הצורך, לכוון אתכם בכל העת, ויעשה בכל כדי שתגיעו לתוצאה הרצויה בסופו של המסע.

צרו קשר

  • ✓ Valid number ✕ Invalid number
  • שדה זה מיועד למטרות אימות ויש להשאיר אותו ללא שינוי.

גלול כלפי מעלה