Skip to content
Contact Us: 03-3724722 | 055-9781688 | [email protected]

אזרחות עבור בני זוג זרים שנישאו לישראלים

Joshua Pex

שלום

תותח עורך דין מיכאל עזר לנו מאוד עם תביעת אבהות ולאחר מכן בהסדרת המעמד של בת הזוג שלי. צוות המשרד נחמד מאוד והיו מאוד יעילים

כיצד בני זוג זרים של ישראלים יוכלו לקבל אזרחות ישראלית? על מנת להקנות אזרחות ישראלית לבני זוג זרים שנישאו לאזרחים ישראלים, נדרשים בני הזוג לעבור הליך במשרד הפנים, המכונה ״ההליך המדורג״. הליך זה, העשוי להימשך מספר שנים, דורש, בין היתר, כי בני הזוג ינהלו מרכז חיים משותף בישראל ויוכיחו כי הקשר ביניהם כנה ואותנטי. בסיום התהליך, יוכלו בני הזוג הזרים לקבל מעמד קבע בישראל או להתאזרח.

אזרחות עבור בני זוג זרים שנישאו לישראלים

מדינת ישראל אינה ידועה בתור היעד הפשוט ביותר להגירת אזרחים זרים אליה, בלשון המעטה. הדבר נכון במיוחד במקרים של בני זוג זרים, אשר נישאו לאזרחים ישראלים. כאשר זוגות מעורבים (המורכבים מישראלים ומאזרחים זרים), ובכלל זה זוגות בני אותו מין, מעוניינים להקים בית בישראל, הדבר כרוך בכניסה להליך ממושך מול רשות האוכלוסין וההגירה של משרד הפנים. בסוף הליך זה, אם יעמדו בני הזוג בכל הדרישות המורכבות במסגרתו, הם יוכלו לקבל מעמד קבע בישראל, כלומר תושבות קבע ותעודת זהות ישראלית, או אזרחות מלאה – המקנה זכאות לדרכון ישראלי.

מהו ההליך המדורג להסדרת מעמד בני זוג זרים?

חוקי מדינת ישראל ונהלי רשות האוכלוסין כבר מזמן אינם מאפשרים מתן אזרחות באופן אוטומטי עבור בני זוג זרים הנשואים לאזרחים ישראלים, עקב עצם היותם של בני הזוג נשואים. קיימות סיבת שונות לכך, ובעיקרן השאיפה למנוע שימוש לרעה בנישואין לצורך הגירת אזרחים זרים שאין להם זיקה ממשית לישראל. על מנת לוודא כי אכן בני הזוג שואפים להקים בית בישראל, נקבע הליך ממושך לצורך קבלת אזרחות או מעמד חוקי בישראל לבני זוג זרים הנשואים לישראלים. הליך זה נקרא ההליך המדורג.

הליך זה מתחיל בפתיחת תיק חיים משותפים עבור בני הזוג במשרד הפנים. בשלב זה, על בני הזוג להתייצב מול נציגי רשות האוכלוסין וההגירה בלשכות האוכלוסין בישראל או בקונסוליות הזרות, ולהציג מסמכים שונים, כולל מסמכים אישיים (דרכון, תעודת לידה, תעודה על היעדר עבר פלילי, תמצית רישום וכיו״ב) והוכחות על קיומו של קשר זוגי בין בני הזוג. זוגות שיעברו בהצלחה את שלב ראשוני זה, יעברו ריאיון מעמיק לבחינת כנות הקשר הזוגי ביניהם.

במקביל לריאיון, תיבחן שאלת כוונת בני הזוג לקיים מרכז חיים משותף בישראל, וכן היעדר מניעה פלילית או ביטחונית להסדרת מעמד עבור בני הזוג הזרים. אם בני הזוג יוכיחו את כל הנ״ל, תינתן להם ויזה ארעית, שתאפשר בדרך כלל לחיות תקופה ממושכת ולעבוד בישראל. לאחר שלבים אלה, ייכנסו בני הזוג להליך מדורג, אשר במסגרתו תוארך התושבות שלהם בישראל באופן הדרגתי, בכפוף לבדיקות תקופתיות אודות הסטטוס הזוגי ועמידה בתנאים להמשך שהיית בני הזוג בישראל. בסוף הדרך יוכלו בני הזוג הזרים לקבל מעמד קבע בישראל, או להתאזרח באופן מלא. שאלת ההתאזרחות תלויה לא פעם בשאלה האם בני הזוג הזרים מעוניינים לשמור על אזרחותם הקודמת, שכן ככלל יהיה עליהם לפעול לוויתור עליה.

בתוך כמה זמן יכולים בני זוג זרים הנשואים לישראלים לקבל אזרחות ישראלית?

השלמת התהליך המורכב עליו פירטנו לעיל עשויה לקחת פרק זמן של מספר שנים. לרוב מדובר על בין 4-5 שנים בממוצע. לעיתים, ייתכן כי ההליך המדורג יהיה ממושך יותר, וייקח כ-7 שנים. האמור נכון, למשל, לגבי בני זוג מאותו המין, אשר גם כאשר הם נישאו בנישואין אזרחיים, הדין בישראל כיום קובע כי הסדרת המעמד בעניינם תהיה ככלל ממושכת יותר ביחס להסדרת המעמד של זוגות סטרייטים.

גם לגבי זוגות שנישאו בטקסי נישואים בחו״ל ולא יצאו מישראל לשם כך, מדינת ישראל בדרך כלל תקבע כי ההליך המדורג יהיה ממושך יותר. האמור נכון, למשל, לגבי בני זוג שערכו נישואין באמצעות נציג לפי חוקי מדינת אל סלבדור, וכן לגבי בני זוג שנישאו באמצעות אפליקציית זום, לפי חוקי מדינת יוטה. על מנת לקבל הערכה של משך ההליך הצפוי במקרים של ספק בנושא, או מחלוקת מול רשות האוכלוסין וההגירה, מומלץ לקבל מראש ייעוץ משפטי מעורך דין המתמחה בדיני הגירה לישראל.

האם בני זוג זרים יוכלו לקבל אזרחות במקרים של פרידה בין בני הזוג או פטירת בני הזוג הישראלים?

במקרים המצערים בהם בני הזוג הישראלים נפטרו תוך כדי ההליך המדורג, או כאשר בני הזוג נפרדו (ואף אם הקשר ביניהם חודש לאחר מכן), נהלי רשות האוכלוסין קובעים כי בדרך כלל אלה יובילו להפסקת ההליך המדורג. ואולם, ייתכנו מקרים חריגים בהם על אף הפסקת ההליך המדורג, לאור הזיקה שפיתחו בני הזוג הזרים לישראל או עקב נסיבות מיוחדות אחרות, ניתן יהיה לבחון את שאלת המשך מעמדם החוקי בישראל באמצעות ועדה לעניינים הומניטריים. כך גם לעיתים קיימת אפשרות לערער על ההחלטה, בפני משרד הפנים או בית המשפט. להבנת הנושא לעומק, ראו מאמר נוסף שפורסם באתר משרדנו בנושא הפסקת ההליך המדורג.

אזרחות עבור בני זוג זרים שנישאו לישראלים – צרו קשר עם עורך דין מומחה לדיני הגירה לישראל

במאמר זה הסברנו על התהליך הנדרש לצורך הסדרת מעמד חוקי בישראל, באופן המאפשר קבלת אזרחות ישראלית עבור בני זוג זרים הנשואים לאזרחים ישראלים. לכל שאלה נוספת או צורך בייעוץ או סיוע בהליכי הסדרת מעמד בישראל, ניתן ליצור עמנו קשר ונשמח לעזור. משרד עורכי הדין שלנו, בירושלים ובתל אביב, מתמחה בדיני הגירה לישראל, ובטיפול בהליכי הסדרת מעמד מול משרד הפנים וכל הערכאות המשפטיות.

צרו קשר

  • שדה זה מיועד למטרות אימות ויש להשאיר אותו ללא שינוי.

Scroll To Top