Skip to content
Contact Us: 03-3724722 | 055-9781688 | [email protected]

קבלת אזרחות ספרד לישראלים

Joshua Pex

דוד וואלעס


שירותי תרגום של משרד עו"ד הנ"ל מצויינים ומקצועי, ממליץ בחום לכל אחד לנסות, בעיקר השירות האדיב מכל הלב של סשה קישקו משאיר את הלקוח בהרגשה טובה ורצון לחזור בעתיד

בשנים האחרונות שומעים הרבה על סוגיית אזרחות ספרד לישראלים, אבל במה מדובר למעשה? במאה ה -15, ספרד חוקקה את "צו אלהמברה" אשר אילץ את יהודי ספרד לבחור בין המרת דתם אל נצרות קתולית לבין עזיבת ספרד. יהודים רבים בחרו לעזוב ולא להתנצר. בשנת 2015 הביעה ממשלת ספרד את רצונה לתקן את העוול ההיסטורי של גירוש היהודים על ידי העברת "חוק שבות" עבור יהודים ממוצא ספרדי. חוק זה מציע אזרחות ספרדית לצאצאי היהודים הספרדים שגורשו לפני יותר מחמש מאות שנים.

נכון לרגע זה, המשרד שלנו עוסק בקבלת אזרחות פורטוגל עבור צאצאי יהודי ספרד. פורטוגל היא חלק מהאיחוד האירופאי, ואזרחות פורטוגזית נותנת את אותן הזכויות כמו אזרחות ספרד וקלה יותר להשגה. עם זאת,עורך הדין יהושע פקס יסביר מעט על החוק, ועל נושא קבלת אזרחות ספרדית לישראלים.

מי זכאי להגיש בקשה לאזרחות ספרדית על פי חוק השבות היהודי בספרד?

כל מי שיוכיח כי הוא צאצא של יהודי ספרד ויכול להראות קשר מיוחד לספרד רשאי לבקש אזרחות ספרדית. המבקשים אינם חייבים להיות יהודים או להתגורר בספרד כדי להיות זכאים; הם רק צריכים להיות צאצאיהם של יהודי ספרד. מאחר ורוב צאצאי יהודי ספרד חיים בישראל, נושא האזרחות הספרדית רלוונטי במיוחד עבור ישראלים.

קבלת אזרחות ספרד לישראלים

מהן הדרישות להגשת בקשה?

על המועמדים למלא שתי דרישות על מנת להיות זכאים לקבלת אזרחות ספרד לישראלים. ראשית, עליהם להוכיח שיש להם מעמד רשמי כספרדים. שנית, עליהם להוכיח שיש להם קשר מיוחד לספרד. על המועמדים להציג תעודת לידה ותעודת יושר. כל המסמכים חייבים להיות מתורגמים וחלקם חייבים להיות מאומתים על פי החוק הבינלאומי.

על המועמדים לקבל אזרחות ספרדית לעבור שני מבחנים על מנת לקבל אזרחות ספרדית. המבחן הראשון דורש ידע בסיסי של השפה הספרדית. המבחן השני דורש ידע בסיסי בחוקה, חברה ובתרבות של ספרד.

המבקשים לא צריך לנסוע או לחיות בספרד כדי לקבל אזרחות ספרדית לפי חוק זה. בעבר, אנשים שרצו להגיש בקשה לאזרחות ספרדית נדרשו לוותר על אזרחותם הנוכחית. עם זאת, החוק החדש מאפשר למבקשים לשמור על האזרחות הקיימת שלהם לקבל אזרחות כפולה.

כיצד להוכיח מוצא ספרדי על מנת לקבל אזרחות ספרד לישראלים?

מוצא ספרדי ניתן להוכיח על ידי המצאת ראיות המעידות על מעמדו של המבקש כיהודי שמקורו בספרד. לדוגמה, תעודה של פדרציית קהילות יהדות ספרד, תעודת לידה או נישואין, המוכיחה כי האירוע נערך על פי התרבות היהודית הספרדית, דיבור ב"לדינו" שהיה הדיאלקט הספרדי שבו דיברו יהודי ספרד, אישור מרב של הקהילה כי למבקש שורשים ספרדיים, ועוד. עבור אלה הזקוקים לסיוע באזור זה, פדרציית הקהילות היהודיות בספרד עשתה הסדרים עם ארגונים ישראליים כדי לסייע למועמדים להוכיח את מוצאם הספרדי.

כיצד להוכיח "קשר מיוחד" לספרד?

המבקש יכול להוכיח כי יש לו קשר מיוחד לספרד על ידי מתן ראיות אשר ממחישות זאת. לדוגמה, הוכחה ללימוד ההיסטוריה הספרדית, דיבור בלדינו או ב" חקיטייה", השתתפות בפעילויות המביאות תועלת לעם הספרדי או למוסדות ספרד, וכו'.

סדרת המאמרים באתר שלנו

סדרת מאמרים זו נכתבה במטרה להבהיר ולהקל על מועמדים מהמדינות השונות את ידיעת השתייכותם למגורשי ספרד. על-פי נתונים סטטיסטיים כיום, כל יהודי שני בעולם הוא צאצא לאבות ספרדים. בין אם הוא אשכנזי, ספרדי, מעדות המזרח, איטלקי, הודי או סיני (מגורשי ספרד הגיעו כתוצאה ממסחר עד הודו וסין הרחוקות).

בנוסף, חשוב לציין כי המועמד לקבלת דרכון פורטוגלי אינו נדרש להציג את רצף דורות משפחתו עד למגורשי ספרד או צאצאיהם. על המועמד להציג קשר תרבותי ספרדי. קשר זה מתבטא במנהג להתפלל בבית-כנסת ספרדי, הצגת סממנים דתיים, למשל קשר אותיות בטלית או בתפילין כעדות ספרד.

אם ברשות המועמד סידור ספרדי העובר בדורות במשפחתו זוהי עדות חזקה לשייכותכם הספרדית. כמו כן, במידה והסבים של המועמד דיברו בשפה הנגזרת מהשפה הספרדית כלדינו בבלקן והחַכִּיתִיָה במדינות צפון אפריקה, זו גם הוכחה מעולה כי המועמד בעל קשר ספרדי מובהק.

הצגת קשר לקהילה ספרדית אשר אליה המועמד משתייך תעשה על-ידי רב מוסמך, רצוי מהקהילה הספרדית, אשר יחתום בשמו כי המועמד משתייך לקהילתו. חשוב לציין כי גם מאכלים ספרדיים הם עדות להשתייכות תרבותית וכן לבוש ושמות משפחה.

כיצד לפנות לקבלת אזרחות ספרדית עבור ישראלים?

הבקשה צריכה להישלח דרך האינטרנט, בספרדית. את טופס הבקשה ניתן למצוא באתר האינטרנט של משרד המשפטים הספרדי. מועמדים חייבים לשלם אגרה של 100 יורו. נוטריון ממונה לנושא יפנה אל המבקש אם הוא מילא את כל הדרישות, ויש ציפייה קונקרטית וסבירה שהאזרחות תאושר. אם הנהלת האגף לרישומים ושירותי נוטריון בספרד תחליט כי הבקשה תקפה ומאושרת, יש למבקש שנה אחת לעמוד בפני המרשם האזרחי בשגרירות הספרדית ולהישבע את נאמנותו למלך, לחוקה הספרדית ולחוקים הספרדים. אם המבקש לא יעשה זאת במסגרת הזמן הנתונה, יפוג תוקף הבקשה.

האם יש תאריך מועד אחרון להגשת הבקשה?

חוק השבות נכנס לתוקפו ב -1 באוקטובר 2015, וממשלת ספרד תקבל בקשות עד לשלוש שנים ממועד זה. יש לציין כי השלטון בספרד שוקל להאריך את המועד האחרון לשנה נוספת. לאחר המועד האחרון, בקשות ימשיכו להתקבל על פי חוק זה רק במקרים חריגים או מטעמים הומניטאריים.

חשוב לקחת בחשבון כי לוקח בערך שנה מיום הגשת הבקשה לקבלת ההחלטה למתן או אי-מתן האזרחות. אם עברה תקופה זו והמבקש לא קיבל החלטה בעניינו, הרי שהבקשה לא התקבלה, וחוסר התשובה ככל הנראה מעיד על בעיה.

צור קשר עם משרד עורכי הדין שלנו. אנו עורכי דין מנוסים בתחום ההגירה, המשתפים פעולה עם עורכי דין בספרד כדי לסייע ללקוחות בקבלת אזרחות ספרדית לישראלים. נשמח לסייע לישראלים המבקשים להגיש בקשה לאזרחות ספרדית בכל שלב בהליכים.

צרו קשר

  • שדה זה מיועד למטרות אימות ויש להשאיר אותו ללא שינוי.

Scroll To Top