קבלת אזרחות ספרד לישראלים

בשנים האחרונות שומעים הרבה על סוגיית אזרחות ספרד לישראלים, אבל במה מדובר למעשה? במאה ה -15, ספרד חוקקה את “צו אלהמברה” אשר אילץ את יהודי ספרד לבחור בין המרת דתם אל נצרות קתולית לבין עזיבת ספרד. יהודים רבים בחרו לעזוב ולא להתנצר. בשנת 2015 הביעה ממשלת ספרד את רצונה לתקן את העוול ההיסטורי של גירוש היהודים על ידי העברת “חוק שבות” עבור יהודים ממוצא ספרדי. חוק זה מציע אזרחות ספרדית לצאצאי היהודים הספרדים שגורשו לפני יותר מחמש מאות שנים. מאמר זה של יהושע פקס,עורך דין ממשרד עו”ד כהן, דקר, פקס וברוש בפתח תקווה, יסביר מעט על החוק, ועל קבלת אזרחות ספרדית לישראלים בעקבותיו.

מי זכאי להגיש בקשה לאזרחות ספרדית על פי חוק השבות היהודי בספרד?

כל מי שיוכיח כי הוא צאצא של יהודי ספרד ויכול להראות קשר מיוחד לספרד רשאי לבקש אזרחות ספרדית. המבקשים אינם חייבים להיות יהודים או להתגורר בספרד כדי להיות זכאים; הם רק צריכים להיות צאצאיהם של יהודי ספרד. מאחר ורוב צאצאי יהודי ספרד חיים בישראל, נושא האזרחות הספרדית רלוונטי במיוחד עבור ישראלים.

מהן הדרישות להגשת בקשה?

קבלת אזרחות ספרד לישראליםעל המועמדים למלא שתי דרישות על מנת להיות זכאים לקבלת אזרחות ספרד לישראלים. ראשית, עליהם להוכיח שיש להם מעמד רשמי כספרדים. שנית, עליהם להוכיח שיש להם קשר מיוחד לספרד. על המועמדים להציג תעודת לידה ותעודת יושר. כל המסמכים חייבים להיות מתורגמים וחלקם חייבים להיות מאומתים על פי החוק הבינלאומי.

על המועמדים לקבל אזרחות ספרדית לעבור שני מבחנים על מנת לקבל אזרחות ספרדית. המבחן הראשון דורש ידע בסיסי של השפה הספרדית. המבחן השני דורש ידע בסיסי בחוקה, חברה ובתרבות של ספרד.

המבקשים לא צריך לנסוע או לחיות בספרד כדי לקבל אזרחות ספרדית לפי חוק זה. בעבר, אנשים שרצו להגיש בקשה לאזרחות ספרדית נדרשו לוותר על אזרחותם הנוכחית. עם זאת, החוק החדש מאפשר למבקשים לשמור על האזרחות הקיימת שלהם לקבל אזרחות כפולה.

כיצד להוכיח מוצא ספרדי על מנת לקבל אזרחות ספרד לישראלים?

מוצא ספרדי ניתן להוכיח על ידי המצאת ראיות המעידות על מעמדו של המבקש כיהודי שמקורו בספרד. לדוגמה, תעודה של פדרציית קהילות יהדות ספרד, תעודת לידה או נישואין, המוכיחה כי האירוע נערך על פי התרבות היהודית הספרדית, דיבור ב”לדינו” שהיה הדיאלקט הספרדי שבו דיברו יהודי ספרד, אישור מרב של הקהילה כי למבקש שורשים ספרדיים, ועוד. עבור אלה הזקוקים לסיוע באזור זה, פדרציית הקהילות היהודיות בספרד עשתה הסדרים עם ארגונים ישראליים כדי לסייע למועמדים להוכיח את מוצאם הספרדי.

כיצד להוכיח “קשר מיוחד” לספרד?

המבקש יכול להוכיח כי יש לו קשר מיוחד לספרד על ידי מתן ראיות אשר ממחישות זאת. לדוגמה, הוכחה ללימוד ההיסטוריה הספרדית, דיבור בלדינו או ב” חקיטייה”, השתתפות בפעילויות המביאות תועלת לעם הספרדי או למוסדות ספרד, וכו’.

כיצד לפנות לקבלת אזרחות ספרדית עבור ישראלים?

הבקשה צריכה להישלח דרך האינטרנט, בספרדית. את טופס הבקשה ניתן למצוא באתר האינטרנט של משרד המשפטים הספרדי. מועמדים חייבים לשלם אגרה של 100 יורו. נוטריון ממונה לנושא יפנה אל המבקש אם הוא מילא את כל הדרישות, ויש ציפייה קונקרטית וסבירה שהאזרחות תאושר. אם הנהלת האגף לרישומים ושירותי נוטריון בספרד תחליט כי הבקשה תקפה ומאושרת, יש למבקש שנה אחת לעמוד בפני המרשם האזרחי בשגרירות הספרדית ולהישבע את נאמנותו למלך, לחוקה הספרדית ולחוקים הספרדים. אם המבקש לא יעשה זאת במסגרת הזמן הנתונה, יפוג תוקף הבקשה.

האם יש תאריך מועד אחרון להגשת הבקשה?

חוק השבות נכנס לתוקפו ב -1 באוקטובר 2015, וממשלת ספרד תקבל בקשות עד לשלוש שנים ממועד זה. יש לציין כי השלטון בספרד שוקל להאריך את המועד האחרון לשנה נוספת. לאחר המועד האחרון, בקשות ימשיכו להתקבל על פי חוק זה רק במקרים חריגים או מטעמים הומניטאריים.

חשוב לקחת בחשבון כי לוקח בערך שנה מיום הגשת הבקשה לקבלת ההחלטה למתן או אי-מתן האזרחות. אם עברה תקופה זו והמבקש לא קיבל החלטה בעניינו, הרי שהבקשה לא התקבלה, וחוסר התשובה ככל הנראה מעיד על בעיה.

צור קשר עם משרד עורכי הדין כהן, דקר, פקס וברוש. אנו עורכי דין מנוסים בתחום ההגירה, המשתפים פעולה עם עורכי דין בספרד כדי לסייע ללקוחות בקבלת אזרחות ספרדית לישראלים. נשמח לסייע לישראלים המבקשים להגיש בקשה לאזרחות ספרדית בכל שלב בהליכים.

אזרחות ספרד לצאצאי יהודי ספרד בישראל

: 03-3724722

        055-9781688

 : office@lawoffice.org.il