Skip to content
Contact Us: 03-3724722 | 055-9781688 | [email protected]

אזרחות ספרדית ליהודים ממוצא ספרדי

Joshua Pex

Eli Matias

משרד עו"ד דקר,פקס,ושות', זה אחד המשרדים הטובים שאני מכיר בישראל תודה לעו'ד נחמה על הטיפול הקודש שעשתה עבורי

 אזרחות ספרדית ליהודים ממוצא ספרדי

כיצד תוכלו לקבל אזרחות ספרדית ?

יהודים ממוצא ספרדי יוכלו מעתה לקבל אזרחות ספרדית. זאת, הודות לחוק שהועבר על ידי הסנאט הספרדי, על פיו יהודים שיש להם שורשים בספרד, ואבותיהם גורשו משם בגירוש ספרד, יוכלו לקבל אזרחות ספרדית ליהודים ממוצא ספרדי. החוק קיבל את אישור הקונגרס הספרדי באוקטובר 2015.

רקע היסטורי – גירוש ספרד

שנת 1492 ידועה בעולם כשנה שבה קולומבוס גילה את אמריקה. ליהודים, שנה זו זכורה לרעה כשנה שבה האינקוויזיציה הספרדית הגיעה לשיא אכזריותה. בשנה ההיא המלך פרדיננד ומלכתו אליזבת, העריצים הקתוליים של ספרד, הוציאו את "צו אלהמברה", שאנס את יהודי ספרד להתנצר או לעזוב את ספרד, נגד רצונם החופשי, תוך שלושה חודשים. הצו אסר על היהודים המגורשים לקחת עימם זהב, כסף ומטבעות, לכן היהודים המגורשים נאלצו לעזוב את רוב רכושם מאחור. כ- 200,000 יהודים גורשו מספרד, והם נפוצו למדינות שונות כגון: פורטוגל, טורקיה, איטליה, הולנד, ישראל, האימפריה העותמאנית, צפון אפריקה וברחבי העולם הערבי. עשרות אלפי יהודים מתו בדרך בזמן שניסו למצוא מקום מבטחים. גירוש ספרד הוא זיכרון חי בקרב צאצאי המגורשים והיהודים בכלל. כיום, כעבור יותר מ- 500 שנים, הממשלה הספרדית מנסה לתקן את העוול ההיסטורי שנעשה לקהילה היהודית. כבר משנת 1982 הונהגה בספרד מדיניות של העדפה מתקנת במתן אזרחות ליהודים ממוצא ספרדי, אשר נדרשים לחיות בספרד שנתיים בלבד, לפני שיקבלו אזרחות. באוקטובר 2015, החוק צפוי לעבור ויהיה בתוקף למשך 3 שנים. יהודים צאצאי מגורשי ספרד יוכלו להישבע אמונים לספרד ולמלך, ולקבל אזרחות ודרכון ספרדיים, מבלי לוותר על הלאום הנוכחי. ממשלת ספרד לא פרסמה רשימה רשמית של שמות משפחה שיוכלו לקחת חלק בתכנית האזרחות המיוחדת הזו, אך ישנם ארגונים ומוסדות שונים שפרסמו כ- 5,000 שמות משפחה שעשויים להיות זכאים להשתתף בתכנית.

מידע לגבי שמות המזכים אזרחות ספרדית ליהודים בקישור הבא:

הקריטריונים בחוק "אזרחות ספרדית ליהודים ממוצא ספרדי"

החוק למתן אזרחות ספרדית ליהודים ממוצא ספרדי קובע כי המועמד חייב לבקר בספרד לפחות פעם אחת במשך זמן התהליך. בנוסף, ייבדק הידע של המועמד בשפה הספרדית, והוא יצטרך לעבור מבחן בנושא החוקה הספרדית ויידרש המועמד להוכיח זיקה מסויימת לספרד. מעבר לכך, חשוב להמציא מסמכים מרב ספרדי או מארגון כגון ארגון יוצאי ספרד המאשרים את ההשתייכות למוצא קהילת ספרד. המסמכים צריכים להיות בספרדית לאדינו, או מתורגמים באישור נוטריון לספרדית לאדינו. מסמך מואיל אחר הוא "כתובה", אישור נישואין המוכיח שהנישואים היו במסורת הספרדית. לאחר אישור הבקשה, יקבל המועמד את הדרכון הספרדי בקונסוליה הספרדית בישראל. פקידי ממשל ספרדיים אומרים כי כשלושה מיליון יהודים ממוצא ספרדי חיים כיום ברחבי העולם, בעיקר בישראל, אמריקה הלטינית, טורקיה, צרפת וארצות הברית, ועוד. כאשר החוק "אזרחות ספרדית ליהודים ממוצא ספרדי " ייושם, ישראלים רבים יוכלו לקבל דרכון ספרדי מבלי לוותר על אזרחותם הישראלית.

יתרונות הדרכון הספרדי עבור ישראלים

כידוע, ספרד חברה באיחוד האירופי, לכן אזרחות ספרדית תאפשר לישראלים כניסה חופשית למדינות האיחוד האירופי, וגישה קלה יותר להזדמנויות ללמוד, לעבוד, ולחיות באירופה. בנוסף, חוק "אזרחות ספרדית ליהודים ממוצא ספרדי" יאפשר גישה חופשית יותר לארה"ב עבור ישראלים נושאי דרכון ספרדי. בעלי דרכון ספרדי אינם זקוקים לוויזה לארה"ב מכיוון שספרד משתתפת בתכנית הפוטרת את אזרחיה מהדרישה לבקש ויזה לארה"ב מראש. הרבה צעירים ורווקים ישראלים מסורבים קבלת ויזה לארה"ב, כי הם לא יכולים להראות שיש להם קשר מחייב בישראל, וגם עקב כל מיני סיבות נוספות. סירוב ויזה לארה"ב לא יתרחש כאשר ישראלי הנושא דרכון ספרדי מבקש ויזה לארה"ב. הדרישה היחידה היא להירשם באמצעות המערכת האלקטרונית לאישור נסיעות (ESTA) ולשלם תשלום סמלי. השהייה בארה"ב במסגרת התכנית לפטור מויזה, מוגבלת ל- 90 ימים, והארכות אינן אפשריות בדרך כלל. עם זאת, ניתן לצאת ולהיכנס שוב לארה"ב  באישור המכס ורשות ביקורת הגבולות של ארה"ב. יתרון משמעותי נוסף לישראלי בעל אזרחות ספרדית הוא ההזדמנות לקבל ויזת משקיע (E2) בארה"ב, הידועה גם בשם ויזת יזם לארה"ב. ויזת E2 מאפשרת למשקיעים בעסק בארה"ב להיכנס לארה"ב בזכות עסקיהם שם. ויזת E2 מבוססת על הסכמים בין ארה"ב לבין מדינות אחרות. הסכם לגבי ויזת E2 קיים אמנם בין ישראל לארה"ב, אבל הסכם זה אינו פעיל עקב בעיות ביישומו. לעומת זאת, ישראלי בעל דרכון ספרדי יכול בהחלט לנצל את ההזדמנות שיש לו להוציא ויזת E2, ולהשקיע בעסק בארה"ב. באפשרות לקבל ויזת E2 לארצות הברית ישנו יתרון נוסף. בן או בת הזוג וילדיו הקטינים של ישראלי בעל אזרחות ספרדית, יכולים להיכנס יחד איתו לארה"ב. הילדים יכולים ללמוד בבית ספר, ובן הזוג יכול לקבל אשרת עבודה בארה"ב. עבור ישראלים המעוניינים לטייל או לעבוד בארה"ב, אזרחות ספרדית יכולה להיות יתרון משמעותי.

עורכי דין לענייני הגירה

משרדינו לענייני הגירה, פועלים בשיתוף פעולה עם משרדי עורכי דין בספרד, במטרה לסייע לישראלים ממוצא ספרדי, לקבל אזרחות ספרדית בהתבסס על החוק "אזרחות ספרדית ליהודים ממוצא ספרדי ".

צרו קשר

  • שדה זה מיועד למטרות אימות ויש להשאיר אותו ללא שינוי.

Scroll To Top