דלג לתוכן
Contact Us: 03-3724722 | 055-9781688 | [email protected]

אזרחות ישראלית לבני מיעוטים

Joshua Pex

Chen Aviani

ברצוני להמליץ על משרד עורכי הדין דקר, פקס, לוי, רוזנברג במיוחד לעו״ד יהושוע פקס על שירות מקצועי ומתן עזרה ויעוץ על תהליך חיים משותפים בישראל עם בת הזוג ממדינה זרה מול משרד הפנים.

Oksana Troshin

צוות מעולה , יעיל, אמין ומסור.
עונים לכל שאלה בפירוט עוזרים בכל שלב מתלווים ללקוח בכל פניה למשרד הפנים .
עזרו לי לקבל עליה אחרי גיור כשמשרד הפנים התנגד.
ממליצה בחום

איתן ברנס

אחרי שלוש וחצי שנים ושני משרדי עורכי דין שלא הצליחו לעזור בסכומים מטורפים שהשקעתי ולשווא. הגעתי אל המשרד של עורך דין מיכאל דקר, ותוך חודשים ספורים הצלחנו יחד להגיע לכך שיש לבן שלי מעמד במדינת ישראל. ועוד לקחו על עצמם לעזור בדברים נוספים. תודה ענקית לכל המשרד ובמיוחד לנטעלי שעזרה והסבירה על כל דבר עם המון המון סבלנות!

יצחק קץ

ברוצני להודות למשרד ובמיוחד לנטעלי בן דוד שהייתה לי לעזר ותמיכה. וגם מחוץ לשעות העבודה במידת הצורך במשך כמעט שנתיים וחצי של מתחים ויסורי נפש שהעביר אותי משרד הפנים בעזרת הפרקליטות וכל זאת רק על-מנת לאשר לי בדיקת רקמות לפי נוהל חו"ל להוכחת אבהות, דבר שאיפשר לי בסופו של דבר להביא את בני לחיות עימי בארץ לאחר פתירת אימו בחו"ל.

תודתי נתונה לכל הצוות שהיה חלק בתהליך מורכב זה.

שלום

תותח עורך דין מיכאל עזר לנו מאוד עם תביעת אבהות ולאחר מכן בהסדרת המעמד של בת הזוג שלי. צוות המשרד נחמד מאוד והיו מאוד יעילים

רוני עמנואל

משרד עורכי הדין מיכאל דקר ויהושוע פקס עזרו לנו במאמצנו לרשום את בתי כאזרחית ישראלית (היא נולדה לשני הורים גאים, אחד מהם אזרח ישראלי, בהליך פונדקאות בחו"ל, המוסדר בחוק של המדינה בה בוצע ההליך). עורכי הדין עמדו בתוקף מול סחבת של קרוב לשנה ודרישות בלתי רלוונטיות של משרד הפנים. לבסוף הורתה השופטת למשרד הפנים לרשום את הילדה כאזרחית ישראלית (לאחר בדיקת ד.נ.א שהיא מספיקה לפי התקנות!). אנו מודים לעורכי הדין ולעוזרות המשפטיות מאיה ונטע-לי על עזרתם המקצועית, סבלנותם והעניין האישי שגילו במשך התהליך.

רום לופוביצ'

שלום לכולם! הייתי בפגישת יעוץ עם יהושוע פקס ועו"ד נוסף, ואני ממליץ אליהם מכל הלב, נתנו לי ולארוסה שלי את כל הזמן שהיינו צריכים, ענו לנו לכל השאלות בלי זלזול, בנוסף שולחים את כל המידע מסודר לאיימל, בקיצור עזרו לנו מכל הלב! ממליץ בחם לב!

מה קובע החוק בישראל לגבי הוצאת אזרחות ישראלית לבני מיעוטים? קבוצות מיעוט בישראל זכאיות מבחינה חוקית לקבלת אזרחות, בדומה ליתר האזרחים במדינה. ואולם, לא פעם מי שנמצאים בסטטוס תושב ומחזיקים באזרחות נוספת, עשויים להיתקל בקשיים עקב העלאת ספק לגבי עמידה בדרישות החוק לצורך קבלת אזרחות. במאמר זה יסביר על הקשיים העלולים לעלות במקרים אלה עורך דין מומחה לדיני הגירה לישראל ממשרדנו.

אזרחות ישראלית לבני מיעוטים

מדינת ישראל מוגדרת, על פי חוקיה, כמדינת הלאום של העם היהודי. עם זאת, כידוע, בישראל חיים מיעוטים אתניים ובני עדות דתיות שונות, כגון מוסלמים, נוצרים, דרוזים, בדואים וצ׳רקסים. אזרחים ותושבים שמשתייכים לעדות דתיות אלה נהנים ממלוא הזכויות השמורות לאזרחי ותושבי המדינה. יתר על כן, המדינה קבעה חוקים נגד אפליה מטעמי דת, במטרה למנוע פגיעה בזכויות מיעוטים.

למרות זאת, קיימים נושאים בהם מי שמשתייכים לקבוצות המיעוט הנ״ל, עשויים להיתקל בקשיים במימוש זכויותיהם. אחד מאותם נושאים הוא התאזרחות של בני מיעוטים החיים בישראל בסטטוס של תושבי קבע. קבוצה ספציפית של בני מיעוטים החיים בסטטוס זה היא תושבי מזרח ירושלים. ניסיוננו בטיפול בהליכי התאזרחות של תושבי קבע לימד אותנו כי לא פעם עלולים להתעורר קשיים פרקטיים לגבי בני מיעוטים המבקשים להפוך לאזרחי ישראל. בהתאם, מצאנו לנכון להסביר במאמר זה על התהליך הנדרש, בעיות נפוצות שעלולות להתעורר במקרים אלה והפתרונות המשפטיים עבורן.

כיצד מתבצע הליך התאזרחות של תושבי קבע בישראל, ומדוע כדאי לבצע אותו?

התאזרחות בישראל לתושבי קבע מתבצעת באמצעות חוק האזרחות, בכפוף לעמידה בקריטריונים הקבועים בחוק. תנאים אלה כוללים, בין היתר, הוכחה כי מרכז חייהם של תושבי הקבע בתקופה שלוש מתוך חמש השנים האחרונות הוא במדינת ישראל. בנוסף, תושבי קבע המבקשים להתאזרח ולקבל אזרחות ישראלית יידרשו להוכיח כי הם השתקעו בישראל וכי בכוונתם להישאר בישראל בעתיד. כמו כן, נדרשת הוכחת ידיעה בסיסית של השפה העברית, וויתור על אזרחות נוספת. על תושבי הקבע יהיה להוכיח כי ויתרו על אזרחותם הקודמת, או כי אזרחותם תבוטל כאשר יהפכו לאזרחי ישראל.

התאזרחות תאפשר לתושבי הקבע ליהנות מזכויות אזרחיות בישראל, ובכלל זה הזכות להחזיק בדרכון, הזכות להשתתף בבחירות לכנסת, אפשרות להקנות מעמד בישראל לילדיהם וצאצאיהם, ומעל לכל – ודאות לגבי היכולת להישאר בישראל. תושבי קבע אשר עוזבים את ישראל לתקופה ממושכת, עלולים לאבד את זכאותם להמשיך ולהחזיק במעמד זה. להבדיל מכך, אזרחות מאפשרת לשמור על המעמד גם במקרים של יציאה לתקופה ממושכת מהמדינה. זכויות אלה מהוות היתרונות המרכזיים של מעמד של אזרחים במדינה.

מה הקשיים האפשריים לעניין תנאי הזכאות לקבלת אזרחות ישראלית לבני מיעוטים?

כאמור, קיימות קבוצות של בני מיעוטים בישראל, ובראשן תושבי מזרח ירושלים, העשויות להיתקל בקשיים במימוש הזכאות להמרת מעמדם החוקי למעמד של אזרחים. אחד הקשיים שהיוו חסם של ממש בעבר היה כי תושבי מזרח ירושלים מחזיקים באזרחות ירדנית, ובהתאם רבים מהם מחזיקים בדרכון ירדני. בעבר, ירדן סירבה לאפשר לתושבי מזרח ירושלים לוותר על אזרחותם הירדנית, והדבר לא אפשר להם להיות זכאים לאזרחות ישראלית בשל כך (לאור התנאי הנ״ל של ויתור על אזרחות קודמת בחוק האזרחות).

חשוב לדעת כי כיום, קיים נוהל במשרד הפנים, אשר מאפשר לתושבי מזרח ירושלים המחזיקים באזרחות ירדנית, להצהיר בפני עורך דין כי הם אינם מתכוונים לעשות שימוש באזרחותם הירדנית, וכי עשו כל שביכולתם כדי לוותר על אזרחותם זו. במסגרת זאת, באפשרותם לשלוח את הדרכון הירדני שברשותם (ככל שקיים) לשגרירות ירדן בישראל ולהציג אישור על כך. לצד הפתרון לקושי זה, עשויים לעלות לא פעם מקרים בהם תושבי הקבע יתקשו להוכיח רמת שליטה מספקת בשפה העברית. כמו כן, ייתכן כי יעלו השגות מצד רשות האוכלוסין וההגירה בטענות לקיומם של עבר פלילי או ביטחוני. בכל המקרים הנ״ל, יהיה צורך להתגבר על מכשולים אלה, ולעיתים הדבר ידרוש הגשת ערר או אף עתירה לבית המשפט. לצד כל אלה, ייתכנו לא פעם עיכובים בטיפול בבקשות, באופן שיאריך באופן משמעותי את זמן הטיפול בנושא.

כיצד עורך דין המתמחה בדיני הגירה לישראל יכול לסייע בנושא?

עורך דין הגירה לישראל המתמצא בחוק הישראלי ובנהלי משרד הפנים בנושא בקשות אזרחות לבני מיעוטים יוכל לסייע הן בהגשת הבקשה והן בליווי המבקשים לאורך התהליך, והכנה לתהליכים הנדרשים תוך כדי ההליך (סיוע בהכנה למבחן השפה, הכנה לראיונות ברשות האוכלוסין וכיו״ב). ככל שיתקבלו השגות לעניין הזכאות לאזרחות, עורך דין הגירה לישראל יוכל לעמוד בקשר עם הגורמים הרלוונטיים במשרד הפנים ולטפל בהשגות. ככל שיעלה צורך בהשגה על החלטות משרד הפנים מצד המבקשים, או אף בפניה לבית המשפט, נכון יהיה לטפל בכך מול עורך דין המנוסה בטיפול בהליכים מעין אלה.

אזרחות ישראלית לבני מיעוטים – צרו קשר עם עורך דין מומחה לדיני הגירה לישראל

במאמר זה הסברנו על התהליך הנדרש לצורך קבלת אזרחות ישראלית לבני מיעוטים, והמרת מעמדם מתושבי קבע לאזרחים מן השורה. כמו כן, הסברנו על הקשיים העשויים לעלות במקרים אלה, ועל הדרכים להתמודד עמם. אם יש לכם שאלות נוספות או צורך בכל ייעוץ או סיוע בנושא, ניתן ליצור קשר עם משרדנו ונשמח לעזור. משרדנו, בירושלים ובתל אביב, מתמחה בדיני הגירה לישראל, ומעניק סיוע בהליכי הסדרת מעמד חוקי במדינה מול רשות האוכלוסין וכל הערכאות המשפטיות.

צרו קשר

  • ✓ Valid number ✕ Invalid number
  • שדה זה מיועד למטרות אימות ויש להשאיר אותו ללא שינוי.

גלול כלפי מעלה