Skip to content
Contact Us: 03-3724722 | 055-9781688 | [email protected]

אפשרות חדשה לקבלת אזרחות גרמנית לילדי גרמנים

Michael Decker
Michael Decker

רמי חלבי

משרד עורכי דין רצינים ביותר . אנשים מקצועים נותנים השירות הכי טוב ללקוח . מנסיון שלי איתם בעינים עצומות הכי טובים שיש אפשר לסמוך עליהם תמיד . אני מעיד שקיבלתי שירות נהדר שירות מקצועי ואמין מצוות העורכי דין במשרד . ממליץ ביותר

ב-20 לאוגוסט 2021 נכנס תיקון חדש לסעיף 5 לחוק האזרחות הגרמנית. תיקון זה למעשה פתח חלון זמנים של עשר שנים המאפשר הגשת בקשה לקבלת אזרחות גרמנית לילדי אזרחים גרמנים (גברים ונשים כאחד), אשר ביום היוולדם חוק האזרחות הגרמנית לא אפשר להם לרכוש את האזרחות דרך אותו ההורים. תיקון זה הרחיב אם כן באופן משמעותי את מעגל הזכאים לקבלת אזרחות גרמנית.

במאמר זה נבין מהם התנאים תחתם ניתן להגיש בקשה לאזרחות גרמנית תחת סעיף 5. כמו כן, נבין כיצד יש לבצע את תהליך הבקשה.

משרדינו מתמחה בתהליך של קבלת אזרחות גרמנית תחת הסעיפים המזכים השונים של חוק האזרחות הגרמנית. אם יש לכם זכאות לאזרחות או שאתם מעוניינים לבחון את זכאותכם, אתם מוזמנים לפנות אלינו ואנו נשמח לסייע לכם בתהליך.

אזרחות גרמנית לילדי גרמנים

איזה שינוי חולל התיקון החדש לחוק האזרחות הגרמני?

חוק האזרחות הגרמני אשר נחקק בשנת 1949 מנע את קבלת האזרחות הגרמנית מילדי גרמנים רבים שלא היה באפשרותם לקבל אזרחות גרמנית. בשנת 2021 החליטה ממשלת גרמניה לתקן את העוול ולאפשר לצאצאים אלה לרכוש את האזרחות הגרמנית, בתוך חלון זמנים של עשר שנים. שינוי זה מאפשר כעת למספר רב של ישראלים ויהודים ברחבי העולם, אשר הם צאצאים של אזרחים גרמנים, לקבל אזרחות גרמנית.

לפניכם כל המקרים בהם בעבר לא הייתה זכאות לאזרחות גרמנית לילדי גרמנים וכיום ישנה זכאות:

● צאצאים של אם אזרחית גרמניה אשר נולדו לאחר ה-23 במאי 1949 ולפני ה-1 בינואר 1975, אשר ביום לידתם אביהם לא היה אזרח גרמני והוריהם נישאו לפני לידתם

● צאצאים שנולדו לאב אזרח גרמני לאחר ה-23 במאי 1949 ולפני ה-1 ביולי 1993, אשר אמם לא הייתה אזרחית גרמניה בעת לידתם, האבהות של האב הוכרה לפני יום הולדתם ה-23 והוריהם לא נישאו לפני ה-1 ביולי 1998

● צאצאים שנולדו לאחר ה-23 במאי 1949, לאם שהייתה אזרחית גרמניה, אשר איבדה את אזרחותה הגרמנית בשל נישואים לאזרח זר לפני ה-1 באפריל 1953, כאשר אביהם לא היה אזרח גרמני בעת הולדתם והם נולדו לאחר אובדן האזרחות של האם.

כפי שאתם יכולים לראות, התנאים אשר הגבילו בעבר צאצאים של אזרחים גרמניים לקבל אזרחות היו מאוד סבוכים ומורכבים. אמנם מקרים אלה נראים כמו מקרי קצה, אך בפועל היו אלה צאצאים רבים אשר איבדו את זכאותם בשל האפליה. כיום, הצדק הושב על כנו, לפחות לעשור הקרוב, לכן חשוב לפעול במהרה להוציא אזרחות גרמנית כל עוד חלון ההזדמנויות פתוח.

מהו התהליך של הגשת בקשה לאזרחות גרמנית לפי התיקון לסעיף 5?

אמנם תנאי הזכאות של הצאצאים לפי התיקון לסעיף 5 הם די מורכבים, אך תהליך הגשת הבקשות לקבלת האזרחות זהה לתהליך הגשת הבקשות לפי סעיפים 116 וסעיף 15 הנפוצים יותר.

לפני הכנת הבקשות יש צורך במציאת מסמכים מתאימים, המוכיחים את הזכאות של המבקשים. מסמכים אלה צריכים להראות את אזרחותו של ההורה, תעודות נישואין בהתאם לתנאים ועוד. במקרים רבים יהודים אשר היו אזרחים גרמנים לשעבר לא שמרו על המסמכים האישיים שלהם מגרמניה וכך יש צורך למצוא את המסמכים בגרמניה. אנו מסייעים ללקוחותינו למצוא את המסמכים המתאימים באמצעות פנייה לארכיונים הרלוונטיים בגרמניה.

לאחר מציאת המסמכים הרלוונטיים ניתן לגשת לתהליך של הכנת הבקשות. לשם כך, יש צורך בהנפקה של המסמכים הרלוונטיים למבקשים ולהורה שהיה אזרח גרמנים ממדינת ישראל. מסמכים יהיו בין השאר תמציות רישום ממשרד הפנים, תעודות לידה, תעודות נישואין, תעודות פטירה ועוד.

את המסמכים הרשמיים ממדינת ישראל יש לתרגם בתרגום נוטריוני. תרגום נוטריוני חייב להיעשות בידי נוטריון מוסמך או שעליו להיות מאושר בידי נוטריון מוסמך, במידה והתרגום נעשה בידי מתרגם. לאחר ביצוע התרגום יהיה צורך בהחתמת המסמכים בחותמת אפוסטיל.

השלב הסופי בהכנת הבקשות הוא מילוי של טפסי הבקשה בגרמנית. רק לאחר מכן ניתן להגיש את הטפסים לצד כל המסמכים שנאספו למחלקת האזרחות בקלן. זמן בחינת הבקשה יכול לנוע בין שנתיים לשלוש, עד לקבלת תשובה סופית.

אם קיבלתי תשובה חיובית על הבקשה האם אקבל דרכון גרמני מיד?

גם כאשר מתקבל אישור ממחלקת האזרחות בקלן על הבקשות שהוגשו, לא יונפק באופן אוטומטי דרכון גרמני למבקשים. למעשה, אישור הבקשה מקנה את הרכישה של תעודת התאזרחות, אשר קובעת כי האדם אשר מקבל אותה הוא אזרח גרמני לכל דבר ועניין. עם קבלת התשובה המאשרת את הבקשות, יקבלו המבקשים הזמנה לקבוע תור בשגרירות גרמניה בישראל, לשם קבלת תעודת ההתאזרחות. רק לאחר קבלת התעודה ניתן לקבוע תור להנפקת דרכון. הנפקת הדרכון כרוכה בתשלום אגרה של 81 יורו (נכון ליולי 2023).

רכישת אזרחות מכוח התיקון לסעיף 5 של חוק האזרחות – נצלו את ההזדמנות!

כפי שאתם יכולים לראות, התהליך של הגשת בקשות לקבלת אזרחות גרמנית הוא תהליך המורכב משלבים רבים. התיקון החדש לסעיף 5 של חוק האזרחות, אמנם מרחיב מאוד את מעגל הזכאות לאזרחות, אך הוא גם אחד מהסעיפים המורכבים ביותר בחוק, לפיהם ניתן להגיש בקשות. מאחר ותיקון זה פתח חלון זכאות של עשר שנים בלבד, חשוב מאוד לנצל את ההזדמנות ולהכות בברזל בעודו חם.

מאחר ומדובר בתיקון חדש עד מאוד, לא כל משרד המסייע ברכישת אזרחות גרמנית ידע לסייע לזכאים תחת תיקון זה להגיש בקשות. אנו שמנו לעצמנו למטרה לעקוב אחר כל השינויים המתרחשים בחוק האזרחות הגרמנית וללמוד את כל הדקויות של התיקונים השונים, כדי שנוכל להעניק לכלל לקוחותינו את ההזדמנות הטובה ביותר לרכוש אזרחות גרמנית.

אם בעבר לא הייתה לכם זכאות לרכישת אזרחות גרמנית בשל החוקים המפלים שהיו כלולים בעבר בחוק הגרמני, יתכן כי כיום יש לכם זכאות ואתם יכולים לקבל אזרחות גרמנית. משרדינו המתמחה בתהליך זה ישמח לסייע לכם לנצל את ההזדמנות עד תום, בצורה היעילה ביותר.

צרו קשר

  • שדה זה מיועד למטרות אימות ויש להשאיר אותו ללא שינוי.

Scroll To Top