Skip to content
Contact Us: 03-3724722 | 055-9781688 | [email protected]

אזרחות גרמנית ליהודים

Michael Decker
Michael Decker

Eli Matias

משרד עו"ד דקר,פקס,ושות', זה אחד המשרדים הטובים שאני מכיר בישראל תודה לעו'ד נחמה על הטיפול הקודש שעשתה עבורי

שינויים מרחיקי לכת שנחקקו לאחרונה בגרמניה, יעניקו לניצולי שואה וצאצאיהם אזרחות גרמנית באופן קל יותר מבעבר. השינויים כוללים ספקטרום רחב של הקלות משמעותיות, יחד עם סעיפים ספציפיים שנכנסו למצע חוק היסוד. זאת על מנת לתקן את חוסר הצדק ההיסטורי העצום שנגרם ליהודי גרמניה בשנות ה-30. קבלת אזרחות גרמנית ליהודים קרובה מאי פעם.

הוצאת אזרחות גרמנית לצאצאים של קורבנות הרדיפה הנאצית במשרדנו בתל אביב וירושלים. המשרד מקבל לקוחות בעלי סיכוי טוב בלבד לצלוח את הבקשה. לאורך השנים פיתחנו שיטת עבודה ייחודית ומקצועית המקלה על אופן התהליך משמעותית.

אזרחות גרמנית לניצולי שואה

בשנות ה-30 של המאה ה-20, נכנסה גרמניה לעידן חדש שהשאיר חותמת שחורה ונצחית בהיסטוריה הארוכה של המדינה. המשטר הנאצי שהיה פסגת ההשתקפות של שנאת זרים, טיפס לרמות מפלצתיות כל כך, עד שלא הותיר לרוב יהודי המדינה אלא לעזוב עוד לפני שפרצה המלחמה הגדולה. היהודים חשו בשנים אלה מנוכרים במולדתם, עקב מדיניות גזענית וקסנופובית שהוקיעה "גזעים נחותים" – בפרט יהודים.

אולם, כיום מתמקדת המדינה הגרמנית בתיקון העבר הנורא והסבל הרב שגרמה ליהודיה. לכן, מגמישה את תנאי ההתאזרחות בצורה חסרת תקדים, ובאופן בלעדי עבור ניצולי שואה וצאצאיהם.

אזרחות גרמנית ליהודים

אז מה התחדש בחוק הגרמני? בשנתיים האחרונות עבר החוק רפורמה מקיפה כחלק מתוכנית תיקון העוולה ההיסטורית. בתוכנית זו דובר על הרצון לפתוח את שערי המדינה גם עבור צאצאי ניצולות שואה.

הסבר – בעבר חלו הסתייגויות לא מעטות בכל הקשור לאזרחות גרמנית עבור צאצאי נשים, שהיו אזרחיות גרמניות בעבר או שנלקחה מהן אזרחותן כחלק ממדיניות הגזענית בגרמניה.

עם זאת, בית המשפט החוקתי תלה את הזכאות לצאצאים שנולדו עד לשנת 1953 בלבד. אולם, בעקבות השינויים שהיו מתחייבים, תוקן הסעיף הנ"ל (סעיף 116 לחוק הלאום הגרמני) ומעתה לא יהיו מכשולים עבור אלה לקבל את הדרכון. בדומה לצאצאי גברים שהיו אזרחי גרמניה בעבר. זה למעשה התיקון המובהק ביותר לחוק עד כה.

אזרחות גרמנית לנכד

לכל נכד של אזרח גרמני אשר איבד את אזרחותו עקב רדיפה של הרייך השלישי עומדת הזכות לממש את זכותו ולהצהיר כי ברצונו להשיב את האזרחות שאבדה. למעשה באפשרות הנכד להגיש בקשת התאזרחות ללא צורך לאזרח תחילה את ההורים או את אחד הסבים. כאן בעצם מותר לדלג על דורות במטרה להנפיק את המדובר. כמובן שלאחר מכן יהיה באפשרות יתר בני המשפחה להתאזרח כחוק.

אולם, אנו ממליצים להגיש תיק התאזרחות משותף לכל בני המשפחה. הסיבה היא מכיוון שבאופן טבעי תהליכים משפטיים הקשורים בקבלת אזרחות זרה משתנים עם הזמן, ולכן גם דורשים חיובים שונים לעיתים. כרגע, המצב נראה אידיאלי לחלוטין עבור כל מי שרוצה לרכוש את הדרכון הכדאי ביותר באירופה.

זאת תחת תנאים קלים להפליא אשר אינם מחייבים את המועמד להגיע לגרמניה, לעבור מבחני שפה (בדומה לתהליך עבור מתאזרחים רגילים), לפתוח חשבון בנק או לחיות בגרמניה. אולם, כאמור אין הבטחה כי המצב יימשך כפי שהוא לתמיד. משום כך, עצתנו היא להגיש בקשה עבור המשפחה ובזכות כך ליהנות ממחירים אטרקטיביים יותר.

אזרחות גרמנית כמה דורות?

שאלה שעולה על ידי לקוחות המשרד לא פעם היא האם קיימת הגבלת דורות בכל הנוגע לחוק האזרחות?

נכון לחודש אוגוסט 2021, לא קיימת הגבלה במספר הדורות אשר יכולה למנוע מכם לקבל אזרחות גרמנית. החוק מתיר להגיש בקשה לילדים, נכדים, נינים ולעיתים אף חימשים של קורבן הרדיפה.

כמה זמן לוקח להוציא דרכון גרמני?

טווח הזמנים משתנה בין מועמד למועמד ותלוי באיכות המסמכים כמו גם בהמתנה לראיון בשגרירות. באופן כללי ניתן לומר כי התהליך אינו נחשב ארוך במיוחד ואורך בממוצע בין 12-24 חודשים. זאת יחד עם בדיקת אימות המסמכים על-ידי ועדה גרמנית מוסמכת, אשר תיבחן את תהליך השבת האזרחות באופן מקצועי, שלאחרי תשלח תשובה סופית.

על-פי רוב, המועמדים לא נתקלים בקשיים כלשהם שאמורים לפסול את מועמדותם. אולם, לעיתים רחוקות קיים סיכוי כי הרשויות תבקשנה מסמכים נוספים, זאת במידה ואינן מסתפקות במסמכים שהוגשו בראשונה.

אזרחות גרמנית ליהודים

עלות הוצאת דרכון גרמני

מחיר התהליך משתנה על סמך התיעוד וההוכחות שמציג הלקוח, ובוודאי תלוי בעבודה הנדרשת במקרה בו יש צורך במחקר שורשים. ריכוז של משפחות וקבוצות עבור קבלת אזרחות עשויה להוזיל משמעותית את המחיר עבור המשפחה כנאמר.

תהליך הוצאת דרכון גרמני – אזרחות גרמנית ליהודים

בשלב הראשון עליכם להגיש מסמכים המוכיחים שורשים גרמניים במשפחה שלכם, וכי קורבן הרדיפה נאלץ לצאת מגרמניה בין השנים 1933-1945. לאחרי תידרשו למלא שאלון בכדי לוודא זכאות לאזרחות. מומלץ להשלים את השאלון בעזרת עורך דין – זאת בכדי להימנע מטעויות חובבניות שעשויות להכשיל את הבקשה.

מסמכים נדרשים לקבלת דרכון גרמני

במסגרת הבקשה יש להמציא מסמכים בפני הרשויות הגרמניות כמו תעודת לידה, דרכון בתוקף ותעודת נישואין שלכם. יחד עם זאת עליכם להראות מסמכים של קרוב המשפחה המוחזק להיות קורבן הרדיפה – המדובר הוא על מסמכים המציגים קשר לגרמניה כגון תעודת מגורים, דרכון ישן, דיפלומה אקדמית, תעודת גולה, תעודת גירושין וכד'.

לתשומת לבכם, במידה והמסמכים כתובים בעברית נדרש לתרגם אותם לגרמנית. במשרדנו מחלקה רחבה של דוברי גרמנית המתמחים בטיפול בלקוחות המחכים לקבל אזרחות גרמנית ואוסטרית. מחלקת הגרמנית של המשרד עובדת מסביב לשעון, זאת בהתאם לביקוש הרב של הדרכונים האטרקטיביים.

סיכומו של דבר

מדובר בהזדמנות פז עבור כל צאצא של יהודי גרמני לשעבר שנרדף בידי הנאצים. בהתחשב בתנאים הנוחים כמו גם במועד המוקדם לשינוי החקיקה, נראה כי אין זמן טוב יותר להגיש את הבקשה מאשר כעת. כיוון ומדובר במיליוני זכאים ברחבי העולם, אנו ממליצים להכין את הניירת כמה שיותר מוקדם. זאת על מנת שלא להיתקע בתור הפוטנציאלי העתידי – הדבר חל ונאמר לגבי השגרירות כמו גם בתור אצל הרשויות הביורוקרטיות המוסמכות בגרמניה.

צרו קשר – אזרחות גרמנית ליהודים

קבלת אזרחות גרמנית לצאצאים של ניצולי שואה במשרדנו – משרד עו"ד הגירה לגרמניה. המשרד בעל ניסיון רב בתחום הוצאת אזרחויות אירופיות וכבר עזר להמונים לקבל אזרחויות של האיחוד האירופי. משרדנו מגיש בקשות עבור מגוון רחב של אזרחויות כגון אוסטרית, פורטוגלית, רומנית, צרפתית, בולגרית וכמובן גרמנית.

צרו קשר

  • שדה זה מיועד למטרות אימות ויש להשאיר אותו ללא שינוי.

Scroll To Top