Skip to content
Contact Us: 03-3724722 | 055-9781688 | [email protected]

אזרחות אוסטרית – קבלת דרכון אוסטרי

Michael Decker
Michael Decker

נתי אס

יחס אישי ממליץ בחום !!!!!

למעלה מ-200 אלף ישראלים זכאים לדרכון אוסטרי לפי החקיקה החדשה. המאמר נועד לתמצת באופן נהיר מי הם הזכאים ומהן הקטגוריות המתחייבות בהתאם לחקיקה. על סמך המצע החדש, קשיים שהחמירו עם אזרחים ישראלים בעבר, כבר לא יַתנו את קבלת האזרחות בחיובים שונים כפי שיפורט.

המשרד שלנו מעניק שירות מקיף ומסור עבור צאצאי ניצולי שואה שסבלו בזמן שלטון הרייך השלישי באוסטריה. אנו מתחייבים לקחת אך ורק מקרים אשר מתבססים על הוכחות חזקות דיין ובעלי אחוזי הצלחה גבוהים לצלוח את הבקשה.

אזרחות אוסטרית – קבלת דרכון אוסטרי

בהתאם לחקיקה שנכתבת מחדש מזה שנתיים וחצי, צאצאים ליהודי שסבל באוסטריה מזמן עליית שלטון הרייך השלישי, יהיו רשאים להגיש בקשה לקבלת אזרחות אוסטרית. האמור חל על מי שהיה אזרח אוסטרי שעזב לאחר 1933, ו/או תושב אשר לא הותר לו להוציא אזרחות אוסטרית בגלל סיבות אנטישמיות.

במהלך המאה ה-19 וה-20, עשרות אלפי יהודים מזרח אירופאים שהו בווינה אך נבצר מהם להתאזרח באופן טבעי. כיום הפרלמנט האוסטרי מכיר גם באחרונים וצאצאיהם כנרדפים, ובלבד שעזבו את המדינה האוסטרית בין 1933-1955 בגין רדיפת המפלגה הנאצית.

אנחנו למעשה מדברים על נתינים שהגיעו לחיות בווינה ממדינות מזרח אירופה, שנשלטו עד שנת 1918 בידי המעצמה האוסטרו-הונגרית. המדינות הן רבות וכוללות את אוקראינה, צ'כיה, סרביה, פולין, הונגריה, סלובקיה, רומניה וכו'. ההגירה הגדולה חלה משנות השישים של המאה ה-19, עת בה שינתה האימפריה האוסטרית את שמה לאוסטרו-הונגריה, ובעזרת כך הרחיבה גם את שטחיה ביבשת תודות לאיחוד הפוליטי.

אולם, ההגירה הגדולה של יהודים ממזרח אירופה המשיכה גם לאחר שנת 1918 – התפרקות המעצמה האוסטרו-הונגרית, ועשרות אלפי פליטים נוספים נעו לכיוון וינה. זה מכיוון והאנטישמיות במזרח היבשת הייתה עוד חוקית.

מהשנה המצוינת קמה באופן רשמי המדינה האוסטרית המוכרת היום ובעלת הגבולות הידועים לנו. לכן, כאשר אנו מדברים על עזיבת אוסטריה, הכוונה היא למדינה בלבד ולא למעצמה האוסטרו-הונגרית שהתקיימה כאמור עד 1918.

אזרחות אוסטרית – קבלת דרכון אוסטרי

מי זכאי לקבלת אזרחות אוסטרית ומי אינו?

במידה וקרוב משפחה ישיר שלכם היגר לאוסטריה מאחת המדינות המצוינות לעיל, ובנוסף יצא מהמדינה האוסטרית בין השנים 1933-1955 פירושו כי אתם זכאים. ראוי להדגיש כי כאן הכוונה יציאה מפני חשש מרדיפות של המפלגה הנאצית.

אמנם, חשוב להצביע על נקודה בעלת חשיבות נוספת. היה ואלמוני הורשע בפשעים כספיים חמורים, עבירות קשות על פי חוק, לקיחת חלק בפעילויות טרור כלשהן או ניסיון להפיל את הדמוקרטיה באוסטריה, במקרים אלו לא יהיה ניתן להגיש בקשה.

מסמכים ראשוניים להגשת הבקשה

כמו בכל פרקטיקה משפטית האורכת מספר שנים (בין שנה לשנתיים בממוצע), תהליך התאזרחות דורש עמידה בשלבים אשר יובילו בסופו של דבר למטרה – קבלת האזרחות. בכדי להתחיל את התהליך באופן רשמי נדרשת קודם כל הוכחה חד משמעית. כמו מה למשל? הוכחה אשר מציגה קשר של קרוב משפחה ישיר שלכם למדינה האוסטרית בין השנים המדוברות.

למעשה, מדובר על מסמך רשמי ישן המציג קשר משפטי למדינה. לדוגמא: דרכון ישן, תעודת זהות, דיפלומה אקדמית וכד'. היה ואין לכם, ניתן להסתייע בשירות של חוקרי שורשים אשר משרדנו מעסיק. השירות מן הסתם מייקר מעט את התהליך.

עם זאת, בחלק גדול מאוד מן המקרים אנו מצליחים לאתר את המסמכים הנדרשים. זאת תודות לשימור ממלכתי יעיל שהתקיים באוסטריה מזה שנים רבות. הרשויות האוסטריות הקפידו לאורך שנים רבות לשמר מידע הקשור באוכלוסין, ובזכות כך גם לא מעט פעמים ניתן לזהות ולדעת אילו קרובי משפחה נהרגו במדינה ומתי.

מה קובע החוק האוסטרי לגבי משרתים בצה"ל?

אחת השאלות הנשאלות ביותר לגבי האזרחות היא "מהו דינו של משרת בשירות סדיר או קבע?"

כיוון ומילוי תפקיד בצה"ל הוא שירות חובה החל על כל אזרח יהודי במדינת ישראל, הרשויות האוסטריות מבינות שיהיה זה מופרך לפסול מועמדים על בסיס שירות חובה. לכן על משרתי שירות חובה, הנקרא במילים אחרות – שירות סדיר, אין מניעה באשר לקבלת האזרחות. זאת כאמור מפאת החוק המחייב זאת במדינת ישראל.

אולם, ההגבלה תקפה ועומדת כנגד משרתי קבע בהווה. קצת יותר בפירוט – בדומה ללא מעט מדינות אירופה, גם אוסטריה אינה מתירה לאזרחים ישראלים המשרתים כיום בשירות התנדבותי להגיש הצהרה. הסיבה היא עקב סכנות אשר עלולות לפגוע בדמוקרטיה האוסטרית ו/או לסכן את שלום הציבור.קבלת דרכון אוסטרי

עם זאת, לסעיף האחרון קיים סייג. כל מועמד אשר שירת בעבר שירת התנדבותי בצה"ל, כולל שירות קבע, יהיה רשאי להגיש בקשה כחוק לאחר סיום השירות.

יש להוסיף כי עבור אלו אשר שירתו בעבר בצבא זר אחר פרט לצבא הגנה לישראל ו/או שירות מילואים בצה"ל (במקרה זה נוגע גם בהווה) אין מניעה כלשהי לגביהם, וגם אלו זכאים לפי הרפורמה החדשה לקבל אזרחות אוסטרית.

מה דינם של ילדיהם של משרתי קבע?

להבדיל מהוריהם, ילדים ונכדים של ישראלים המשרתים בשירות קבע בהווה, יוכלו לעתור ולקבל את האזרחות כחוק.

לסיכום

מדובר בהזדמנות יוצאת מן הכלל עבור מאות אלפי ישראלים לקבל דרכון אירופי תחת תנאים נוחים שאין כדוגמתם. לידיעתכם, עבור יהודים אשר הרקע המשפחתי שלהם חוזר לימי שלטון גרמניה הנאצית באזור, אין דרישה לוותר על אזרחות נוכחית, לחיות באוסטריה, להיבחן במבחנים מורכבים או לעבור ראיון מורכב בשפה הגרמנית.

לאמיתו של דבר, הפרלמנט האוסטרי משטח כל קושי קיים ופורס עבור נרדפי המשטר הנאצי וצאצאיהם את השטיח האדום לקבלת אזרחות אירופאית. זה כחלק מתוכנית תיקון חוסר הצדק ההיסטורי. אנו ממליצים לנצל את חלון הזדמנויות זה ולא להתעכב עם הבקשה, שמא עקב עשרות אלפי בקשות שכבר ממתינות יעדיפו האוסטרים להקשות ולהכניס בעתיד הקרוב הגבלות שתמנענה את קבלת הדרכון האוסטרי בדרך הנוחה שכיום ניתן להשיגו דרכה.

צור קשר – אזרחות אוסטרית – קבלת דרכון אוסטרי

קבלת אזרחות אוסטרית במשרד עורך דין הגירה לאוסטריה דקר, פקס, לוי, רוזנברג. במשרדנו מחלקה ענפה של דוברי גרמנית המומחים בקבלת אזרחות גרמנית ו/או אוסטרית. לבדיקת זכאות צרו עמנו קשר ואנו נשמח לסייע לכם לדעת האם ישנה זכאות או לא.

צרו קשר

  • שדה זה מיועד למטרות אימות ויש להשאיר אותו ללא שינוי.

Scroll To Top