Skip to content
Contact Us: 03-3724722 | 055-9781688 | [email protected]

מה חשוב לדעת על אזרחות אוסטרית על בסיס מוצא

Michael Decker
Michael Decker

אתאר דיוואני

״תודה עמוקה לעו״ד במשרד על הליווי המקצועי והייעוץ בתהליך קבלת הויזה המורכב, זה יכול היה להיות הרבה יותר קשה בלעדיו. העו״ד עשה עבודה נפלאה, עם אופטימיות ושירות מסור לאורך כל הליווי״.

 

באוסטריה הייתה אחת הקהילות היהודיות הגדולות באירופה לפני האנשלוס והשתלטות הנאצים על המדינה מתוך כ-200,000 יהודים אוסטרים, קרוב ל-65,000 נרצחו בשואה. שאר היהודים שנותרו בחיים ברחו ברובם מהמדינה, תוך שנאלצו לוותר על החיים שלהם באוסטריה ועל הקשר שלהם עם המולדת. צאצאיהם של אותם יהודים שברחו מאוסטריה בתקופת השלטון הנאצי יכולים כעת להתחבר מחדש לשורשים על ידי קבלת אזרחות אוסטרית על בסיס מוצא יהודי.

בספטמבר 2019, הפרלמנט האוסטרי תיקן את חוק הלאום וקבע הקלות בהשגת האזרחות מחדש לצאצאים של מי שסבלו מהשלטון הנאצי. למרות שהחוק אינו מזכיר יהודים בלבד, צאצאי יהודי אוסטריה הם הנהנים המשמעותיים מהחוקים החדשים. תיקונים אלה הם חלק מהמאמצים של אוסטריה להתפייס עם מי שהיו קורבנות של חלקה בפשעי גרמניה הנאצית.

מי זכאי לקבל אזרחות אוסטרית על פי החוק המתוקן?

על פי החוק החדש שנכנס לתוקף ב-1 בספטמבר 2020, הבאים זכאים לאזרחות אוסטרית על בסיס מוצאם:

  • כל מי שהיה אזרח אוסטרי, אזרח האימפריה האוסטרו-הונגרית לשעבר \ חסר אזרחות אך התגורר בגבולות אוסטריה כיום, ואשר נאלץ לברוח מגבולות אוסטריה לפני מאי 1955, מחשש לרדיפה תחת השלטון הנאצי או עקב השלכות המלחמה.
  • כל מי שהוא צאצא ישיר של מי שנרדף ונאלץ לברוח מהאומה, לרבות ילדים, נכדים, נינים ואפילו ילדים שאומצו כקטינים.

על פי החוק החדש, אנשים העומדים בתנאי הזכאות לעיל יכולים להשיב את אזרחותם האוסטרית תוך שמירה על אזרחותם בכל מדינה אחרת.

אזרחות אוסטרית על בסיס מוצא

אזרחות אוסטרית על רקע דור שלישי יהודי – איך זה עובד?

ניתן לקבל אזרחות אוסטרית על בסיס מוצא, אם ההורים או סבא וסבתא של המבקשים היו יהודים אוסטרים. על פי חוק הלאום האוסטרי, מי שנולד לאזרחים אוסטרים הופך אוטומטית לאזרח אוסטרי. עד 2019, צאצאים של נשים אוסטריות אך לא גברים אוסטרים, לא יכלו לקבל אזרחות אוסטרית על בסיס מוצא. כעת, לאחר התיקון, נכללים גם צאצאים של נשים אוסטריות. כלומר, ניתן להגיש בקשה לאזרחות אוסטרית על בסיס מוצא, גם אם רק הסבתא הייתה יהודייה אוסטרית.

על פי החוק, ילד שנולד לאם אוסטרית הוא אוטומטית אזרח אוסטרי. באופן דומה, ילד שנולד במסגרת נישואין מקבל אזרחות אוסטרית אם האב הוא אזרח אוסטרי, גם אם האם אינה אזרחית.

לא משנה אם הסבא והסבתא או שרק אחד מהם היו אזרחים אוסטרים, אם הסבא והסבתא וההורים היו נשואים כדין, קמה להם זכאות אוטומטית לאזרחות אוסטרית על בסיס מוצא. עבור ילדים שנולדו להורים שאינם נשואים הכללים מעט שונים, אך הם עדיין יכולים להגיש בקשה לאזרחות בהתקיים התנאים הדרושים.

אלו מסמכים דרושים לבקשת אזרחות אוסטרית על בסיס מוצא יהודי

תהליך הבקשה לקבלת אזרחות אוסטרית על בסיס מוצא אינו מסובך במיוחד והוא דומה להליך זה באומות אחרות. ראשית, יש למלא את הבקשה ולמסור את כל המסמכים והאסמכתאות הדרושים. המסמכים החשובים ביותר להגשת בקשה לאזרחות אוסטרית על בסיס מוצא יהודי הם אלה הקשורים לשושלת האוסטרית של המבקש. יש להמציא מסמכים המוכיחים את הקשר להורה או לסבא או לסבתא האוסטרים, כלומר שאתם צאצאים ישירים של אזרחים אוסטרים.

במקרה של מועמדים לאזרחות אוסטרית על בסיס מוצא יהודי, אין צורך להוכיח שההורה או הסבים נרדפו על ידי הנאצים באוסטריה ונאלצו לעזוב את המדינה, אלא רק קשר משפחתי לאזרח אוסטרי יהודי. אם בן/בת הזוג או הילדים כלולים בבקשה, תצטרכו להוכיח גם את הקשר אליהם.

המסמכים הדרושים כוללים –

  • תעודות לידה של כל הפונים.
  • דרכון תקף ממדינת הלאום הנוכחית של המבקש.
  • טופס בקשה חתום. יש לכלול את הוכחת הרדיפה של ההורים או הסבים האוסטרים בטופס הבקשה. תידרשו לשתף את סיפור הרדיפה ואובדן האזרחות האוסטרית.
  • הוכחה של האזרחות האוסטרית של ההורים לפני שנאלצו לעזוב, למשל דרכון אוסטרי, הוכחת תושבות, תעודה רשמית וכדומה.
  • הוכחת אזרחות או התאזרחות במדינה אחרת.
  • תעודת נישואין, תעודת גירושין, רישיון נהיגה או כל מסמך אחר המוכיח את הקשר לאוסטריה.

כיצד עורכי דין לענייני הגירה יכולים לעזור בבקשת אזרחות אוסטרית?

למרות שהתיקונים החדשים מציעים מספר אפשרויות להוצאת דרכון אוסטרי עבור צאצאי ניצולי שואה מאוסטריה, תהליך הבקשה עשוי להיות מתיש לעיתים. הניירת רבה וייתכן שתתבקשו להגיש מסמכים נוספים בשלבים שונים של תהליך הבקשה, אם לא הגשתם תיעוד מספק. עורכי דין לענייני הגירה, שמכירים היטב את חוק הלאום האוסטרי יכולים לוודא שהבקשה תתקבל בפעם הראשונה.

עורכי הדין שלנו יכולים להדריך אתכם מה לכלול בבקשת וכיצד להציג את הקשר עם אוסטריה כדי להבטיח שהבקשה תתקבל בהקדם. התייעצו עם מומחי ההגירה שלנו למידע נוסף על דיני הלאום האוסטרי.

צרו קשר

  • שדה זה מיועד למטרות אימות ויש להשאיר אותו ללא שינוי.

Scroll To Top