Skip to content
Contact Us: 03-3724722 | 055-9781688 | [email protected]

אזרחות אוסטרית לעובדי כפייה: כל מה שחשוב לדעת!

Jordan Levy-Bograd
Jordan Levy-Bograd

שלום

תותח עורך דין מיכאל עזר לנו מאוד עם תביעת אבהות ולאחר מכן בהסדרת המעמד של בת הזוג שלי. צוות המשרד נחמד מאוד והיו מאוד יעילים

בתחילת חודש ספטמבר האחרון (2020) נכנס לתוקפו הסעיף החדש של "חוק השבות" האוסטרי. על פי חוק זה צאצאי הקורבנות של משטר הנאצי (יהודים ולא יהודים) שהתגוררו בשטחי אוסטריה בין השנים 1955-1933, זכאים לאזרחות אוסטרית. בעקבות הסעיף החדש עולה השאלה בעניין זכאותם שבויי מלחמת העולם השנייה שהפכו בעל כורחם לעובדי כפייה, נוצלו ונפגעו על ידי המשטר הנאצי, לקבלת אזרחות אוסטרית לעובדי כפייה.

על פי וועדת ההיסטוריונים שהוקמה באוסטריה נמצא כי משנת 1938, מועד "האנשלוס" (סיפוחה של אוסטריה לגרמניה), עבדו ברחבי אוסטריה בעבודות פרך לא פחות מ-700,000 שבויי מלחמה שנאלצו לעבוד בכפייה עבור המשטר הנאצי.

עובדי הכפייה, שנקראו "פרמדארביטר" או "אוסטרבייטרים", היו עובדים זרים שהובאו מהמדינות שנכבשו על ידי גרמניה. מרבית עובדי הכפייה הובאו מפולין, אירופה המזרחית, וברית המועצות. על פי הנאצים, הרוסים והפולנים נחשבו לנחותים מכולם לפי תורת הגזע. ולכן לעובדי הכפייה הפולנים והרוסים היו תנאים מחמירים בהשוואה לעובדי כפייה ממדינות אחרות. עובדי הכפייה הרוסים חויבו לשים על בגדיהם סימן היכר OST, היו להם איסורים מיוחדים כמו: שימוש בתחבורה ציבורית, לצאת ממגוריהם לאחר שעות העבודה, לבקר באירועי תרבות, ללכת למסעדות או אפילו לכנסייה.

מי היו עובדי הכפייה באוסטריה?

בחודש יולי 1941, בתחילתו של מבצע ברברוסה, גיוס עובדי הכפייה מהשטחים הכבושים בברית המועצות היה במקום הראשון מבין כל השטחים הכבושים. בשלהי שנת 1944 מספר עובדי הכפייה הזרים הגיע לשמונה מיליון, לא כולל שבויי מלחמה שמנו עוד כמיליון איש. עובדי הכפייה מברית המועצות מנו 38% מסך עובדי הכפייה.

בחודש יוני 1944 גורשו מאות אלפי שבויי מלחמה יהודים מהונגריה. חלקם גורשו אל מחנות ההשמדה באושוויץ, ואילו עשרות אלפים מתוכם גורשו אל מחנה המעבר בשטראסהוף ומשם פוזרו אל מקומות עבודה בווינה ובאוסטריה-תחתית. אותם יהודים נשלחו למקומות עבודה שונים כמו: מפעלים, עבודת חקלאות ופינוי ההריסות מההפצצות ברחבי וינה ונאלצו לעבוד בכפייה בתנאי מחייה מחפירים.

חרפת רעב, חוסר היגיינה וקור נוראי: התנאים המחפירים של עובדי הכפייה

ילדים מגיל 12 ועד קשישים בני 70 עבדו בכפייה בין 10 ל-12 שעות עבודה ביום, נאלצו לחיות בתנאי חרפת רעב, להישאר באותם הבגדים שלבשו מיום שגורשו ולחיות בתנאי חוסר היגיינה מחפירים ולסבול מקור ומאלימות של השומרים גרמנים והאוקראינים. עובדי הכפייה הפכו אפוא ל"קורבנות הנשכחים" לאחר מלחמת העולם השנייה, מכיוון שלא הייתה הכרה בעבודות הכפייה כפשעי מלחמה של הנאצים, על אף שהקורבנות נפגעו אנושות ונותרו עקורים וחסרי כל.

רבים מעובדי הכפייה הגיעו ממחנות הריכוז מאוטהאוזן, דכאו ומחנות נלווים נוספים, והועמדו ככוח עבודה לרשות מפעלים תעשייתיים גדולים כמו: מפעל הפלדה "אלפינה מונטאן", יצרן הנשק "שטייר דיימלר פוך" ומפעל לייצור גנרטורים "אלפן אלקטרורקה". בנוסף למפעלים, עבדו עובדי הכפייה בהקמת תחנות כוח, סלילת כבישים, פינוי הריסות והקמת בתי חרושת.

בתחילת שנות ה-2000 לאור תביעה ייצוגית שהוגשה על ידי עורך הדין האמריקאי אד פייגן כנגד מדינת אוסטריה על סך 18 מיליארד דולר, ממשלת אוסטריה החליטה להכות על חטא ופיצתה יותר מ-131,000 עובדי כפייה בפיצויים על סך 352 מיליון יורו.

האם עובדי כפייה זכאים לאזרחות אוסטרית?

הסעיף החדש לחוק האזרחות האוסטרית שנכנס לתוקפו, מקנה את הזכות לאזרחות אוסטרית לצאצאי ניצולי שואה וקורבנות הנאציזם – מכאן עולה השאלה בעניין זכאותם של עובדי הכפייה, שבויי הצבא האדום וצאצאיהם הישירים (ילדים, נכדים, ונינים) לאזרחות אוסטרית.

אזרחות אוסטרית לעובדי כפייה: כל מה שחשוב לדעת! ככל הנראה, הזכאים היחידים אותם הם עובדי הכפייה שהיו חסרי אזרחות בעת שנלקחו כעבדים לאוסטריה – פליטים, אנשים שאזרחותם נשללה בעת הגירה שלא מרצון, וכדומה.

אם אתם נמנים בין צאצאיהם הישירים של עובדי הכפייה חסרי האזרחות, או שמא אתם בעצמכם הייתם עובדי כפייה בין השנים 1933-1955 בשטח אוסטריה, הינכם מוזמנים ליצור עימנו קשר לבדיקת זכאותכם לאזרחות אוסטרית.

למה כדאי לכם לבדוק את זכאותכם לקבלת אזרחות אוסטרית לעובדי כפייה?

אזרחות אוסטרית תקנה לכם דרכון אירופאי, שיהווה בעבורכם אישור שהייה ועבודה בכל אחת מ-28 מדינות האיחוד האירופי. בנוסף, תוכלו ליהנות ממלגות והטבות ייחודיות ללימודים אקדמיים ברחבי מדינות האיחוד, ואפילו ללמוד בחינם בחלק מהמדינות. כבעלי אזרחות אוסטרית תזכו לתנאים סוציאליים מלאים, שירות רפואי במחירי תושב וגם תוכלו לפתוח עסק בכל אחת ממדינות האיחוד. וזה עוד לא הסוף, תוכלו גם לקבל הטבה שכל ישראלי ישמח לקבל – כניסה חופשית לארה"ב מבלי כל צורך בוויזה מהשגרירות האמריקאית.

מהו התהליך לבקשת אזרחות אוסטרית?

קודם כל אם החלטתם לבדוק את זכאותכם לאזרחות – הגעתם לידיים טובות. משרדנו מתמחה בתחום ההגירה ונשמח לעמוד לשירותכם בכל עת. ברשותנו הידע המשפטי, הביורוקרטי, הנוטריוני והמקצועי על מנת להוביל אתכם בהצלחה להשגת דרכון אוסטרי.

שלב ראשון בתהליך עליכם לפנות אלינו לבדיקת זכאות ראשונית. רק אם נמצאתם זכאים תוכלו להמשיך איתנו בתהליך לבקשת אזרחות והגשת מסמכי הבקשה אל הרשויות באוסטריה. ייתכן שתתבקשו להציג מסמכים המעידים על הקשר שלכם לאוסטריה. בהצלחה.

צרו קשר

  • שדה זה מיועד למטרות אימות ויש להשאיר אותו ללא שינוי.

Scroll To Top