Skip to content
Contact Us: 03-3724722 | 055-9781688 | [email protected]

אזרחות אוסטרית לניצולי שואה

אירנה רוזנברג
אירנה רוזנברג

Yael Cina

יהושע אדם מקצועי, אמין ומקסים. תמיד עוזר ודואג למה שצריך. ממליצה בחום!

אזרחות אוסטרית לניצולי שואה פתוחה כיום לכל יהודי או צאצא ליהודים, אשר באפשרותו להוכיח קשר לניצול שואה אשר חי באוסטריה בין השנים 1933-1955. מאמר זה יסביר כיצד יכול המועמד להוכיח את זכאותו על-ידי הצגת מסמכים רשמיים שונים.

משרדנו – משרד עורכי דין הגירה יכול לעזור לכם להגיש את המסמכים השונים כדי לקבל אזרחות אוסטרית. משרדינו מתמחה הן בתרגום ואימות מסמכים נדרשים והן בפתרונות בעיות בהליכי קבלת אזרחות זרה, רילוקיישן והגירה. קבעו פגישה על-מנת שתדעו את זכויותיכם.

אזרחות אוסטרית לניצולי שואה

החקיקה החדשה שנחקקה בחודש ספטמבר 2019, תכיר בצאצאי ניצולי שואה כזכאים לקבל אזרחות אוסטרית, בין אם הם ילדיו, נכדיו או ניניו של ניצול שואה. יש לציין כי גם ילדים מאומצים של קורבן הרדיפה הנאצית זכאים לאזרחות אוסטרית.

להבדיל מהחוק הישן, החוק החדש מכיר בצאצאי יהודים אשר אבותיהם עזבו את אוסטריה גם שנים לאחר המלחמה. תאריך המועד האחרון אותו הציגה הממשלה האוסטרית הוא 15.5.1955. במילים אחרות אם אבותיכם עזבו את אוסטריה בין 1933 עד המועד הנקוב אתם ודאי זכאים לקבל אזרחות אוסטרית.

תהליך קבלת אזרחות אוסטרית

אז מה צריך המועמד להוכיח על-מנת שיוכר על-ידי הרשויות האוסטריות כזכאי לקבל אזרחות אוסטרית?

אזרחות אוסטרית לניצולי שואהתחילה תצטרכו להוכיח כי אתם מקורבים משפחתית לניצול השואה. בשלב הבא תדרשו לפרט אודות קורות חייו של ניצול השואה בזמן שהותו באוסטריה. הפירוט יספק מידע על פרטי לידה, מסלול קריירה, שינוי שם (במידה והיה), שירות צבאי, כתובות, תעודת נישואים, תעודה אקדמית וכל מסמך אחר אשר מעיד על קשר למדינה. כמו כן, תתבקשו לחתום על בקשה כי ברצונכם לקבל אזרחות אוסטרית.

מלבד זאת, אם יש ברשותכם דרכון אוסטרי או גרמני ישן, תעודת גולה, טופס המעיד על מגורים וכל מסמך רלבנטי אחר, אלה אכן הוכחות מוצקות עבור זכאותכם. בנוסף, תדרשו להציג דרכון בתוקף וגם תעודת זהות.

חשוב לדעת כי התהליך יחד עם המסמכים שיוגשו בקשר אל בקשת האזרחות פטורים מכל תשלום או עמלה אדמיניסטרטיבית. כמו כן, ייתכן והמשרד האוסטרי הממשלתי המוסמך על הבקשות ידרוש מסמכים נוספים.

יש להציג את כל תעודות הלידה (של בני המשפחה השונים) והנישואין עם אימות אפוסטיל או לגליזציה של שגרירות.

שימו לב כי ישנן סיבות בגינן לא יוכל המועמד לקבל אזרחות. אלה בין היתר אם והורשע בעבירות חמורות, פשעים כלכליים רציניים, פעילויות טרור או ניסיון לפגוע בדמוקרטיה האוסטרית.

מה מחדש החוק החדש לעומת החוק הישן?

מלבד העובדה כי גם אזרחים אשר עזבו את אוסטריה שנים לאחר המלחמה יוכרו כזכאים, החוק החדש יתיר גם לצאצאי ניצולות שואה (נשים) לקבל אזרחות אוסטרית, בשונה מהחוק הישן שהכיר רק בצאצאי זכרים / אבות.

על-פי החוק החדש יהיו יהודים מאזור הדנובה (רומניה ומולדובה) זכאים לקבל אזרחות אוסטרית, בדומה ליהודים שנולדו באיטליה, סרביה, סלובניה, הונגריה, קרואטיה אך גרו באוסטריה עד למועד עזיבתם.

בקשה לרכישת אזרחות אוסטרית מחודשת – נוהל מזורז

עד שנת 1933 חיו כ- 200,000 יהודים באוסטריה. עם עליית הרייך השלישי וסיפוחה של אוסטריה לגרמניה הנאצית (האנשלוס) החליטו אלפי יהודים לעזוב את המדינה העוינת ולהגר ממנה (חלקם גם לישראל). יהודי אוסטריה אשר עזבו נאלצו גם לוותר על האזרחות האוסטרית. צאצאי אותם אזרחים שעזבו בגלל הרדיפה הנאצית כיום יכולים לעתור לקבל אזרחות אוסטרית גם אם מחזיקים באזרחות אחרת. כל זאת ללא צורך בוויתור על האזרחות הקיימת. אולם, הליך בקשה זה עבור צאצאי ניצולי השואה נחשב כשונה מזה הנזכר למעלה וכן גם מהיר יותר.

בקשה לרכישה זו אינה מוגבלת בזמן או בשנה כלשהי ותקפה לכל אדם אשר החזיק באזרחות אוסטרית בעבר אך נאלץ לוותר עליה בכדי להגר ממנה.

קבלת האזרחות המחודשת תקפה מיום הגשת הבקשה לרשויות אוסטריה. מאידך, לא תעבור האזרחות לצאצאי מגיש הבקשה באופן אוטומטי. לפיכך, צאצאי המגיש יכולים לאשרר את הסטטוס שלהם בתהליך נוסף.

תודה למר יהונתן גבריאלוב על כתיבת המאמר.

פנו אל המומחים בתחום ההגירה  – אזרחות אוסטרית זכאות

לקבלת מידע נוסף על הליכי קבלת האזרחות האוסטריים השונים צרו קשר עם משרדינו. משרדנו מלווה ישראלים רבים בדרכם לקבלת אזרחות אוסטרית. במידה ויש לכם שאלות או מקרה ספציפי אשר לא צוין בכתבה נשמח לעמוד לרשותכם בטלפונים המופיעים בתחתית הדף.

צרו קשר

  • שדה זה מיועד למטרות אימות ויש להשאיר אותו ללא שינוי.

Scroll To Top