דלג לתוכן
Contact Us: 03-3724722 | 055-9781688 | [email protected]

אילו זכויות מאבדים אם לא עושים עלייה לישראל?

Michael Decker

איתן ברנס

אחרי שלוש וחצי שנים ושני משרדי עורכי דין שלא הצליחו לעזור בסכומים מטורפים שהשקעתי ולשווא. הגעתי אל המשרד של עורך דין מיכאל דקר, ותוך חודשים ספורים הצלחנו יחד להגיע לכך שיש לבן שלי מעמד במדינת ישראל. ועוד לקחו על עצמם לעזור בדברים נוספים. תודה ענקית לכל המשרד ובמיוחד לנטעלי שעזרה והסבירה על כל דבר עם המון המון סבלנות!

Chen Aviani

ברצוני להמליץ על משרד עורכי הדין דקר, פקס, לוי, רוזנברג במיוחד לעו״ד יהושוע פקס על שירות מקצועי ומתן עזרה ויעוץ על תהליך חיים משותפים בישראל עם בת הזוג ממדינה זרה מול משרד הפנים.

שלום

תותח עורך דין מיכאל עזר לנו מאוד עם תביעת אבהות ולאחר מכן בהסדרת המעמד של בת הזוג שלי. צוות המשרד נחמד מאוד והיו מאוד יעילים

רום לופוביצ'

שלום לכולם! הייתי בפגישת יעוץ עם יהושוע פקס ועו"ד נוסף, ואני ממליץ אליהם מכל הלב, נתנו לי ולארוסה שלי את כל הזמן שהיינו צריכים, ענו לנו לכל השאלות בלי זלזול, בנוסף שולחים את כל המידע מסודר לאיימל, בקיצור עזרו לנו מכל הלב! ממליץ בחם לב!

רוני עמנואל

משרד עורכי הדין מיכאל דקר ויהושוע פקס עזרו לנו במאמצנו לרשום את בתי כאזרחית ישראלית (היא נולדה לשני הורים גאים, אחד מהם אזרח ישראלי, בהליך פונדקאות בחו"ל, המוסדר בחוק של המדינה בה בוצע ההליך). עורכי הדין עמדו בתוקף מול סחבת של קרוב לשנה ודרישות בלתי רלוונטיות של משרד הפנים. לבסוף הורתה השופטת למשרד הפנים לרשום את הילדה כאזרחית ישראלית (לאחר בדיקת ד.נ.א שהיא מספיקה לפי התקנות!). אנו מודים לעורכי הדין ולעוזרות המשפטיות מאיה ונטע-לי על עזרתם המקצועית, סבלנותם והעניין האישי שגילו במשך התהליך.

Oksana Troshin

צוות מעולה , יעיל, אמין ומסור.
עונים לכל שאלה בפירוט עוזרים בכל שלב מתלווים ללקוח בכל פניה למשרד הפנים .
עזרו לי לקבל עליה אחרי גיור כשמשרד הפנים התנגד.
ממליצה בחום

יצחק קץ

ברוצני להודות למשרד ובמיוחד לנטעלי בן דוד שהייתה לי לעזר ותמיכה. וגם מחוץ לשעות העבודה במידת הצורך במשך כמעט שנתיים וחצי של מתחים ויסורי נפש שהעביר אותי משרד הפנים בעזרת הפרקליטות וכל זאת רק על-מנת לאשר לי בדיקת רקמות לפי נוהל חו"ל להוכחת אבהות, דבר שאיפשר לי בסופו של דבר להביא את בני לחיות עימי בארץ לאחר פתירת אימו בחו"ל.

תודתי נתונה לכל הצוות שהיה חלק בתהליך מורכב זה.

בעלי זכאות לעשות עלייה לישראל נהנים משורה ארוכה של זכויות והטבות השמורות עבורם. הדבר נועד לעודד עלייה לישראל בקרב הזכאים לכך לפי חוק השבות. ואולם, זכויות והטבות אלה הן תוצאה של מדיניות, אשר עשויה להשתנות בעתיד. יוזמות חקיקה שונות עלולות להוביל לכך שרשימת הזכויות תצטמצם, ואף כי חלק ממי שזכאים לעלות לישראל כיום לא יהיו זכאים לכך בעתיד. אנו נשאלים לא פעם על-ידי לקוחותינו על הזכאויות שמאבדים אם לא עושים עלייה לישראל. במאמר זה נעשה סדר בדברים ונסביר על כך בהרחבה.

משרדנו, בירושלים ובתל-אביב, מתמחה בדיני הגירה לישראל. למשרדנו ניסיון של למעלה מ-30 שנה בדיני הגירה. עורכי ועורכות הדין ממשרדנו מעניקים סיוע וליווי משפטי בנושאים כגון בקשות עלייה לישראל מכוח חוק השבות, מימוש זכויות עולים חדשים, הסדרת מעמד בישראל עבור עולים חדשים ובני זוג של ישראלים ועוד.

אילו זכויות מאבדים אם לא עושים עלייה לישראל?

מדוע יותר זכאי עלייה עולים לישראל, אך למרות זאת רבים אחרים מעדיפים להמתין?

בשנים האחרונות חלה מגמת זינוק בכמות העולים לארץ. ניתן למנות סיבות רבות לכך, וביניהן בולטות אי היציבות הביטחונית עבור יהודים במדינות שונות בעולם (ובראשן מדינות מערב אירופה וארצות הברית), משברים כלכליים אשר החריפו על רקע משבר הקורונה והגברת הפעילות לעידוד עלייה לישראל. סיבות אלה ואחרות מביאות יהודים וזכאי שבות רבים לממש את זכאותם לעלות לארץ. מי שעושים זאת, זכאים להטבות רבות מטעם המדינה, אשר נועדו להקל על קשיי הקליטה הטבעיים ולתמרץ זכאי שבות להגר לישראל.

לצד זאת, לא מעט יהודים וזכאי שבות מעדיפים להמתין עם עלייתם ארצה, מסיבות שונות. יש מי שמחכים לראות מה יוליד יום, לאור חוסר הוודאות הכלכלית והאישית הבולטת בימים אלה. אחרים מחכים לראות כיצד בני משפחה או מכרים אחרים שלהם יתאקלמו בארץ, על מנת להבין אם הדבר נכון גם עבורם. מעבר לכך, יש לא מעט זכאי שבות אשר מנהלים עסקים בחו״ל, ולכן הם בוחנים בזהירות הזדמנויות עסקיות בישראל ממקום מושבם מעבר לים, למשל בדרך של רישום נציגות חברה זרה בישראל לצורך מחקר שוק.

יש להבהיר כי הגם שמדינת ישראל חרטה על דגלה להוות בית לאומי עבור יהודים מכל קצוות תבל, אין זה בהכרח אומר כי כל זכאי העלייה לישראל כיום יוכלו לשמור על זכאותם בעתיד. בעת האחרונה, אנו עדים ליוזמות חקיקה וקריאות לתיקון חוק השבות וצמצום הזכאים לעלייה לישראל. בנוסף, מסיבות כלכליות ואחרות, ייתכן כי רשימת ההטבות השמורות לעולים כיום תצטמצם, ובהתאם מי שממתינים עלולים לאבד הטבות רבות אשר הם יכולים לקבל כיום. להלן נפרט על הזכויות של זכאים לעלייה לישראל כיום ונדון בשינויים האפשריים.

אילו זכויות שמורות כיום לעולים?

עולים לישראל זכאים כיום להטבות רבות, אף שהם אינם תמיד מודעים לכל ההטבות המגיעות להם. הטבות אלה כוללות סיוע כספי המכונה ״סל קליטה״. הטבה משמעותית זו ניתנת למי שמגיעים לישראל לראשונה למטרת הגירה מכוח חוק השבות. סל הקליטה כולל זכאות לתשלום דמי מחיה למשך 6 חודשים, במקביל ללימודי עברית באולפן. מעבר לכך, ההטבות כוללות גם זכאות להבטחת הכנסה ודמי קיום. הסברנו בהרחבה על זכויות עולים חדשים ולצדן הקשיים בבירורן ומימושן במאמר נוסף שהתפרסם באתרנו.

סוג נוסף של זכויות המוענקות לעולים חדשים הוא הקלות מס דוגמת שנת הסתגלות. מדובר, למעשה, בתקופה המאפשרת בחינה של האפשרות להגר לישראל בקרב מי שמבצעים השקעות בחו״ל, ללא צורך בתשלום מס מלא עבורן בישראל במהלך התקופה. כמו כן, ניתנים לעולים פטורים נוספים ממס והנחות על רכישת רכבים וייבוא חפצים אישיים.

מלבד הזכאויות הניתנות לעולים באופן כללי, קיימות זכאויות השמורות לעולים בגיל מסוים. עולים קטינים וחיילים בודדים, למשל, עשויים להיות זכאים לסיוע בלימודים, דיור, מציאת תעסוקה, הבטחת הכנסה ועוד. מטבע הדברים, מי שאינם ממשים את הזכות לעלייה בגיל צעיר, יאבדו לרוב את הזכויות השמורות לקבוצת גיל זו. מעבר לכך, קיימת אפשרות כי בעתיד הרכב הזכויות הקיים ישתנה באופן כללי. להלן נסביר על כך.

שינויי חקיקה אפשריים

לאחרונה עולות לסדר היום הצעות שונות לתיקון החקיקה הקיימת בנושא דיני הגירה בישראל באופן כללי, ובפרט הזכאות לעלייה לישראל. בלטה לאחרונה בהקשר זה הצעה לצמצום חוק השבות, באופן של הסרת הסעיף המאפשר כיום לנכדים של יהודים ליהנות מזכויות המוקנות לעולים. מלבד יוזמות חקיקה אלה וקריאות הנשמעות בציבור לשינוי המצב החוקי הקיים, ניתן לראות גם התערבות של בית המשפט במקרי קצה פרטניים. דוגמה לכך היא בג״ץ אייזקס, אשר במסגרתו קבע בית המשפט העליון כי צאצא של יהודי אשר המיר את דתו מרצון אינו זכאי לעלות לישראל. 

יוזמות תיקון החקיקה ופסיקות בתי המשפט הנ״ל ממחישות עד כמה המצב ביחס לזכויות עולים לישראל שברירי בימים אלו. אין לדעת האם בעוד מספר שנים מהיום כלל זכאי העלייה לישראל מכוח חוק השבות יוכלו עדיין לממש את זכאותם. כמו כן, קיימת אי-ודאות לגבי השאלה האם עבור זכאי עלייה בעתיד יעמוד אותו סל רחב של זכויות והטבות השמור לעולים כיום. בהתאם, חשוב לשקול את מימוש הזכות לעלייה בקרב מי שמעוניינים בכך, שכן זכות זו וההטבות השמורות לעולים כיום אינן בהכרח כאן כדי להישאר.

צרו קשר עם עורך דין מומחה לדיני הגירה לייעוץ בנושא עלייה לישראל ומימוש זכויות עולים חדשים

לסיכום, מי שבוחרים שלא לעשות עלייה לישראל עלולים לאבד בעתיד זכויות רבות. אם אתם מתלבטים בשאלה האם ומתי לעלות לישראל, או שכבר עליתם לישראל ויש לכם שאלות בנושא מימוש זכויותיכם, ניתן ליצור עמנו קשר ונשמח לעזור. עורכי הדין ממשרדנו מנוסים בייצוג משפטי עבור עולים חדשים מול הרשויות ובתי המשפט, לצורך מימוש זכאותם לעלות וליהנות מההטבות השמורות להם. ניתן ליצור עמנו קשר באמצעות מספרי הטלפון או כתובת הדואר האלקטרוני המופיעים מטה.

צרו קשר

  • ✓ Valid number ✕ Invalid number
  • שדה זה מיועד למטרות אימות ויש להשאיר אותו ללא שינוי.

גלול כלפי מעלה