Skip to content
Contact Us: 03-3724722 | 055-9781688 | [email protected]

תנאי קבלת רישיון נשק בישראל (מידע משפטי)

Michael Decker

Tal Ya'acov

הייתה לי חוויה נפלאה עם מחלקת התרגומים של המשרד! סשה קישקו שעומד בראש המחלקה הזו הוא אדם מקצועי ואמין ביותר! סיפק עבורי תרגום מסינית בזמן שיא!

מהם תנאי קבלת רישיון נשק בישראל? בנוסף לתנאי גיל סף, שליטה בעברית, אזרחות או תושבות ישראלית, אישור ממשטרת ישראל וממשרד הבריאות לגבי בריאות נפשית, יש לעמוד גם במספר תבחינים של משרד הביטחון שיפורטו להלן.

אזרחים ואזרחיות רבים המעוניינים לקבל רישיון נשק תוהים מהם התנאים והתבחינים בהם עליהם לעמוד כדי לקבל רישיון שיאפשר להם להחזיק בנשק פרטי ולהגן על עצמם ועל הסובבים אותם. בחינת הנושא לעומק מעלה תמונה מורכבת למדי – התנאים אינם מפורטים במלואם, באופן שמקשה על מגישי הבקשה להבין מה בדיוק נדרש מהם לצורך קבלת רישיון נשק. על מנת לעשות סדר בדברים, להלן יסביר על הנושא בהרחבה עורך הדין מיכאל דקר, מומחה לתחום רישוי הנשק ממשרדנו.

תנאי קבלת רישיון נשק בישראל (מידע משפטי)

מדוע כה מורכב לקבל רישיון נשק בישראל?

מאות אלפי אזרחים ותושבים בישראל נושאים נשק פרטי ברישיון, על פי נתוני המשרד לביטחון פנים. לצדם, קיימים מאות אלפי אזרחים ואזרחיות נוספים המעוניינים בקבלת רישיון נשק. בקשות רבות לרישיון המוגשות לאגף לרישוי כלי ירייה במשרד לביטחון פנים מסורבות, מטעמים שונים. ניתן להבין מדוע האגף נוקט בגישה נוקשה ואינו מעניק רישיונות נשק באופן גורף ונרחב. המדיניות בנושא בישראל שואפת מצד אחד לאפשר לאזרחים אחראיים המעוניינים בכך לשאת נשק, ומצד שני למנוע הצפה של נשקים בישראל. אך עדיין, קיימת מידה לא מבוטלת של חוסר שקיפות בכל הנוגע לתנאי הסף לקבלת רישיון נשק. רבים המעוניינים להתחיל את התהליך ולהגיש בקשה לרישיון נשק מצויים בחוסר ודאות בעקבות זאת. על מנת לעשות סדר בדברים, במאמר זה נסביר על הקריטריונים בהרחבה.

מהם הקריטריונים לצורך קבלת רישיון נשק?

הקריטריונים לקבלת רישיון נשק בישראל מורכבים למדי, ומתחלקים לתנאי בסיס ולתבחינים נוספים שיש לעמוד בהם. תנאי הבסיס מחייבים כי המבקשים או המבקשות יהיו אזרחים או תושבי קבע בישראל לפחות 3 שנים לפני מועד הגשת הבקשה, השולטים בשפה העברית. גיל הסף להגשת הבקשה הוא 27, או 21 במידה והמבקשים עברו שירות צבאי או שירות לאומי. בנוסף לתנאי בסיס אלה, נדרשת כשירות לנשיאת נשק מבחינת משטרת ישראל ומבחינה בריאותית-נפשית. בהתאם, בקשתם תיבחן על-ידי המשטרה ומשרד הבריאות, וככלל יזומנו המבקשים למבדקים נפשיים. הבדיקה המשטרתית תבדוק לא רק את קיומו של רישום פלילי, אלא כל מעורבות באירוע פלילי מצד המבקשים, או חשד למעורבות כזו.

בנוסף לדרישות סף אלה, על המבקשים והמבקשות לעמוד באחד או יותר מבין התבחינים הנכללים ברשימת תבחינים שנקבעה על-ידי המשרד לביטחון פנים. הרשימה כוללת, בין היתר, מגורים או עבודה ביישובים זכאים (כלומר, יישובים בעלי סיכון ביטחוני גבוה); שירות בכוחות הביטחון, באופן פעיל או בעבר – נדרשת דרגת סף או תקופת מינימום של שירות למשרתי משטרת ישראל בעבר; ועבודה במשך שנה לפחות בגופי הצלה מוכרים (מכבי אש, איחוד הצלה, זק״א וכיו״ב).

מה עוד חשוב לדעת לגבי תנאי קבלת רישיון נשק בישראל?

התבחינים שציינו לעיל מהווים רק חלק מהרשימה. קיימים תבחינים נוספים, ולחלק מהתבחינים הנ״ל אף קיימים תבחיני משנה, אשר אינם תמיד מפורסמים במלואם. לדוגמה, רשימת היישובים הזכאים שמורה במשרד לביטחון פנים, מטעמים ביטחוניים. עוד חשוב לדעת כי מי שאינם עומדים בתבחינים הנ״ל, או התבחינים הנוספים שנקבעו על-ידי המשרד לביטחון פנים, עדיין עשויים להיות זכאים לקבלת רישיון נשק. זאת בכפוף להמלצה פרטנית של משטרת ישראל. על מנת להבין לעומק האם הנכם עומדים בתנאים לקבלת רישיון נשק, מומלץ מאוד להיוועץ עם עורך דין בעל מומחיות וניסיון בתחום רישוי הנשק, אשר יידע לתת לכם הכוונה מדויקת יותר בהתאם לנסיבותיכם האישיות.

תנאי קבלת רישיון נשק בישראל – צרו קשר עם עורך דין מומחה בתחום רישוי הנשק והמשפט האזרחי

במאמר זה הסברנו בהרחבה אודות תנאי קבלת רישיון נשק בישראל. אם אתם מעוניינים לקבל ייעוץ פרטני בנושא, או להפנות שאלות למשרדנו, העוסק בנושא באופן שוטף, נשמח לעזור. ניתן לפנות אלינו באמצעות מספרי הטלפון וכתובת הדואר האלקטרוני המופיעים מטה, ולתאם פגישת ייעוץ במשרדנו, בירושלים ובתל אביב. לעורכי הדין ממשרדנו ניסיון רב בליווי לקוחות לאורך הליכי בקשת רישיון נשק ובייצוגם מול הרשויות והערכאות המשפטיות.

 :  :
03-3724722
055-9781688

צרו קשר

  • שדה זה מיועד למטרות אימות ויש להשאיר אותו ללא שינוי.

Scroll To Top