Skip to content
Contact Us: 03-3724722 | 055-9781688 | [email protected]

תביעה נגד רופא שיניים (מידע משפטי מפי עו״ד מומחית לדיני נזיקין)

יהודה אלחרר
יהודה אלחרר

Nir Plesser

לאחר שבחנתי מספר משרדים לייצוג, בחרתי במשרד דקר, פקס, ושות' ולא התחרטתי. זכיתי ליחס אישי בטיפול המשפטי בתיק שלי, ומורן אשר ליוותה אותי בייצוג גילתה בקיאות וחריצות בתיק ותמיד הייתה זמינה לשאלותיי. לאור שביעות רצוני המלצתי גם למכרים נוספים לפנות למשרד

מתי ניתן להגיש תביעה נגד רופא שיניים? לא פעם נגרם נזק במהלך הטיפול, באופן המצריך הגשת תביעה. כיצד ניתן לזהות את נזק זה ומתי ניתן להצליח בתביעות מעין אלה? מדובר בנושא מורכב אשר דורש הבנה מעמיקה לצורך מתן מענה נכון. במאמר זה תסביר על כך בהרחבה עורכת הדין נורית פליישמן, מומחית לדיני נזיקין ורשלנות רפואית ממשרדנו.

משרד עורכי הדין שלנו, בירושלים ובתל אביב, מתמחה בתחום דיני הנזיקין ומטפל באופן שוטף בתביעות רשלנות רפואית. עורכי הדין שלנו מעניקים ללקוחותינו ליווי משפטי מקיף ומותאם לצורכיהם. השירותים הניתנים על-ידי משרדנו כוללים ייעוץ משפטי בנושאים שונים בתחום דיני הנזיקין והמשפט האזרחי, ייצוג בכל הערכאות השיפוטיות, ייצוג בהליכים אלטרנטיביים לפתרון סכסוכים, כגון בוררות וגישור ועוד.

תביעה נגד רופא שיניים (מידע משפטי מפי עו״ד מומחית לדיני נזיקין)

צריך להודות באמת – רבים מאיתנו חוששים מהגעה אל רופא השיניים שלנו. מדובר בחוויה שאינה תמיד נעימה, ומעלה חשש מפני הלא נודע והנזקים אשר עלולים להיגרם במסגרת הטיפול. למרות זאת, הדבר נדרש, מטבע הדברים, על מנת לשמור על בריאות הפה והשיניים. אלא שלעיתים קורה כי החשש מפני התוצאות של הטיפול מתממש בפועל, והביקור אצל רופא השיניים מוביל לסיבוכים רפואיים ולנזקים בלתי הפיכים. חשוב לדעת כי במקרים רבים בתי המשפט פוסקים פיצויים גבוהים בתביעות אשר בהן מוכח כי התרשלות של רופא השיניים גרמה נזק. עם זאת, מדובר בתביעות מורכבות מאוד מבחינה משפטית. להלן נפרט על סיבוכים אפשריים כתוצאה מטיפול על-ידי רופא השיניים, על החוק בנושא ועל פסיקת בית המשפט.

אילו סיבוכים עלולים לקרות בעת המפגש עם רופא השיניים?

לא נעים לחשוב על כך, אך קיימים לא מעט סיכונים הכרוכים בטיפול אצל רופאי שיניים, שינניות ומטפלים אחרים באזור החניכיים, שיניים ולסת. סיכונים אלה כוללים דלקות כרוניות וזיהומים העלולים להתפתח כתוצאה מהטיפולים השונים (טיפולי שורש, עקירת שיניים, השתלת שיניים או חניכיים, טיפול במחלות זיהומיות וכדומה). לאור כך שהטיפול הרפואי כרוך לא פעם בהרדמה מקומית או מלאה, עלולים להיגרם סיבוכים רפואיים שונים כתוצאה מההרדמה. לצד תופעות אלה, קיימים מקרים אשר בהם רופאי השיניים אינם מאבחנים סימנים למחלות שונות, דוגמת סרטן חלל הפה, במסגרת בדיקתם. אי האבחון עלול להוביל להחמרת מחלות אלה, שעה שניתן היה לאתר ולמנוע אותן. במקרים קיצוניים, טיפול רשלני שניתן על-ידי רופא שיניים עלול להוביל לשיתוק או אף למוות.

מה קובע החוק לגבי רשלנות רפואית ונזקים הנגרמים על-ידי רופא שיניים?

תביעות רשלנות רפואית מוגשות מכוח פקודת הנזיקין (החוק העיקרי בנושא תביעות נזיקין בישראל). מדובר בתביעות אשר ניתן להגיש נגד כל מטפל רפואי, כהגדרתו בחוק זכויות החולה. הגדרה זו אינה כוללת רק רופאים מוסמכים, אלא גם אנשי צוות רפואי (אחים ואחיות, מתמחים וכדומה). הטענות שיעמדו בבסיס תביעת רשלנות של רופא שיניים, בדומה לתביעות רשלנות נגד רופאים ומטפלים בתחומים אחרים, הן כי רופאי השיניים לא נקטו במידת הזהירות או המיומנות אשר הם נדרשו לה במסגרת הטיפול שניתן על-ידם. בעקבות כך נגרם למטופלים נזק, אשר היה נמנע או ניתן למניעה, לו היה מוענק להם טיפול נכון, זהיר ומיומן.

פסיקת פיצויים במסגרת תביעה נגד רופא שיניים

בתי המשפט פוסקים פיצויים בסכומים גבוהים במקרים של נזקים הנגרמים על-ידי רופא השיניים. פסק דין של בית המשפט העליון, אשר הפך להלכה מנחה בנושא, היה פסק הדין בעניין משה נ׳ קליפורד משנת 2003. פסק הדין עסק בתביעה של מטופלת בגין נזק גופני שנגרם לה בעקבות טיפול על-ידי רופא השיניים שלה, כאשר הייתה בת 5. במסגרת הטיפול, קיבלה המטופלת זריקת הרדמה אשר הגיעה אל תוך העורק, וזרמה לכיוון המוח. זריקה זו הייתה בשימוש על-ידי רופאי שיניים נוספים. עם זאת, טכנולוגיה חדשנית יותר של זריקות הרדמה נכנסה לשימוש נרחב בתחום באותה עת. בית המשפט קבע כי במקרה זה, הבחירה בטכנולוגיה הישנה הגדילה את הסיכונים הכרוכים בטיפול זה. בהתאם, נקבע כי הטיפול הרפואי שניתן היה שגוי בנסיבות העניין, וחלה רשלנות רפואית מצד רופא השיניים.

דוגמה נוספת ועדכנית יותר היא מקרה אשר נדון בבית משפט השלום בחיפה בשנת 2019. בית המשפט פסק במקרה זה פיצויים בסכום כולל של 132,000 ש״ח לתובעת אשר עברה סדרת טיפולים לשיקום הלסת העליונה. במהלך הטיפול התברר כי היה צורך לבצע טיפולים רבים נוספים, כגון טיפולי שורש, השתלת עצם ועוד, באופן שגרם לתובעת נזק בשיניים ובחניכיים. בית המשפט קיבל את טענת התובעת כי הטיפולים שעברה נעשו ללא תכנית טיפולים מסודרת, בחוסר מיומנות ובניגוד לפרקטיקות המקובלות בתחום, וקבע כי הנזקים שנגרמו לתובעת הם תוצאה של רשלנות רפואית.

תביעה נגד רופא שיניים – צרו קשר עם עורכת דין מומחית לדיני נזיקין

במאמר זה דנו בנושא של עילות תביעה נגד רופא שיניים, ובעיקרן העילה של רשלנות רפואית. אם יש לכם שאלות פרטניות או צורך בכל ייעוץ וסיוע בנושא מורכב זה, נשמח לסייע. משרדנו, בירושלים ובתל אביב, עוסק באופן שוטף בייצוג לקוחות בתביעות רשלנות רפואית. עורכי ועורכות הדין במשרד הם בעלי מומחיות וניסיון מקצועי רב בתביעות בנושאים אלה ובמגוון עניינים נוספים בתחום המשפט האזרחי. ניתן ליצור עמנו קשר ולקבוע פגישת ייעוץ משפטי באמצעות מספרי הטלפון וכתובת הדואר האלקטרוני המופיעים מטה.

צרו קשר

  • שדה זה מיועד למטרות אימות ויש להשאיר אותו ללא שינוי.

Scroll To Top