Skip to content
Contact Us: 03-3724722 | 055-9781688 | [email protected]

תביעה ייצוגית נגד חברת ביטוח

Nirit Flaishman

רום לופוביצ'

שלום לכולם! הייתי בפגישת יעוץ עם יהושוע פקס וטל אופיר, ואני ממליץ אליהם מכל הלב, נתנו לי ולארוסה שלי את כל הזמן שהיינו צריכים, ענו לנו לכל השאלות בלי זלזול, בנוסף שולחים את כל המידע מסודר לאיימל, בקיצור עזרו לנו מכל הלב! ממליץ בחם לב!

באילו מקרים ניתן להגיש תביעה ייצוגית נגד חברת ביטוח? תביעה ייצוגית נגד חברת ביטוח עשויה להיות מוגשת במקרים של גביית יתר של דמי ביטוח (כגון דמי ניהול, דמי אשראי וכיו״ב), או במקרים של שינוי תנאי הפוליסה בניגוד למותר על פי חוק. בשנים האחרונות נפסקו בתביעות ייצוגיות שונות שהוגשו נגד חברות ביטוח פיצויים בסכומים משמעותיים ביותר. על מנת להבין כיצד ניתן לתבוע חברות ביטוח במקרים מעין אלה, הכינה עבורכם עורכת הדין נירית פליישמן, מומחית לדיני נזיקין וביטוח ממשרדנו, הסבר מפורט בנושא.

תביעה ייצוגית נגד חברת ביטוח

מה עושים כשחברות הביטוח משנות את תנאי הפוליסה מבלי שנרגיש?

כולנו תלויים בחברות הביטוח במידה כזו או אחרת. זאת מהסיבה הפשוטה שלכל אחד ואחת מאיתנו יש פוליסת ביטוח אחת לפחות – בין אם מדובר בביטוח רכב, דירה, ביטוח חיים, ביטוח תאונות עבודה, פנסיה או ביטוח אחר. שינויים בתנאי פוליסת הביטוח עלולים לפגוע בכיסוי הביטוחי שאולי נזדקק לו ביום מן הימים, או בכיס שלנו. הגדלת דמי הביטוח, אף במספר שקלים בחודש, עלולה להגיע לסכומים מצטברים של מאות שקלים בשנה ואף יותר. עם זאת, רבים מאיתנו לא מבצעים מעקב משמעותי אחר תנאי ותשלומי הביטוח. בהתאם, אנו לא תמיד שמים לב לשינויים שנערכים בתנאי פוליסת הביטוח שלנו. למרבה הצער, חברות הביטוח מודעות לכך ולא פעם הן מגדילות את דמי הניהול, גובות עמלות שונות ומשונות או מעדכנות את תנאי הפוליסה באופן אחר שפוגע בנו, מבלי שבכלל נרגיש.

יש לדעת כי חברות הביטוח כפופות לחוקים ותקנות שנקבעו על מנת להגביל את יכולתן להגדיל את תשלומי הפוליסות או לפגוע בתנאי הביטוח באופן החורג מהסביר. עם זאת, לאור כך שהנזק בדרך כלל יהיה מזערי עבור כל אחד מהמבוטחים, מרבית המבוטחים יימנעו מלנקוט כל פעולה בנושא. אך חשוב להכיר כלי משפטי רב עוצמה שכדאי לשקול במקרים אלה: הגשת תביעה ייצוגית נגד חברת ביטוח בגין שינויים בתנאי הפוליסה שעומדים לרעת המבוטחים. תביעות ייצוגיות עשויות להיות אפקטיביות מאוד באיזון פערי הכוחות בין הצרכנים לתאגידים בעלי עוצמה, וביניהם חברות הביטוח. להלן נסביר על התהליך ונציג דוגמאות הממחישות את הכוח שעשוי להיות לתביעות ייצוגיות במקרים אלה.

כיצד ניתן להגיש תביעה ייצוגית נגד חברת ביטוח?

חוק תובענות ייצוגיות נחקק בשנת 2006 על מנת להסדיר את תחום התביעות הייצוגיות, שהפכו נפוצות מאוד בשני העשורים האחרונים. זאת, בין היתר, לאור הבנת הצורך בכלי שיאפשר לתובעים רבים להתאגד ולהגיש תביעות, גם כאשר לכל אחד מהתובעים נגרם נזק מזערי אשר הגשת תביעה אישית בגינו אינה משתלמת במיוחד. ואולם, חשוב לדעת כי תביעה ייצוגית שונה מתביעה רגילה, בכך שנדרש לעבור הליך מקדמי על מנת שהיא תאושר ובית המשפט ידון בה. לצורך אישור התביעה, יש להוכיח בפני בית המשפט כי התביעה עומדת בתנאים וקריטריונים לניהול תביעה ייצוגית על-ידי התובעים המייצגים.

במסגרת זאת, נדרש כי לכל אחד מהתובעים המייצגים תהיה עילת תביעה אישית נגד חברת הביטוח הנתבעת (או חברות הביטוח, במידה והתביעה מוגשת נגד מספר חברות), וכך גם ליתר חברי הקבוצה. בנוסף, יש להראות כי התביעה עומדת בתנאים לאישור תביעה ייצוגית, עליהם פירטנו במאמר נוסף שהתפרסם באתרנו בנושא אישור תביעה ייצוגית. אם בית המשפט יקבע כי כל התנאים הנ״ל מתקיימים, התביעה הייצוגית תאושר ובית המשפט ידון בה. ואולם, במקרים רבים, הצדדים יגיעו ביניהם להסכם פשרה לאחר שתביעה ייצוגית תאושר. הסדר שכזה דורש אישור מצד בית המשפט. במרבית המקרים ייפסק לתובעים המייצגים גמול בגין ניהול התביעה, בסכום העשוי להגיע למאות אלפי ואף מיליוני שקלים.

דוגמאות למקרי הצלחה של תביעות ייצוגיות נגד חברות הביטוח

לא מעט תביעות ייצוגיות בגין גביית יתר שהוגשו נגד חברות הביטוח בישראל בשנים האחרונות הסתיימו בפסיקת פיצויים משמעותיים למבוטחים. לדוגמה, בשנת 2014 בית המשפט המחוזי מרכז אישר הסדר פשרה במסגרת תביעה ייצוגית נגד ארבע חברות ביטוח (הפניקס, כלל, מנורה ומגדל). התביעה הוגשה עקב גביית יתר של דמי אשראי במספר סוגי ביטוח – כללי, ביטוח רכב, ביטוח דירה ותכולתה וביטוח תאונות אישיות. חברת הביטוח התחייבה להפחית את דמי האשראי שייגבו בעתיד. בנוסף, נפסק כי עליהן לפצות את המבוטחים שנפגעו מהמדיניות שהונהגה לפני הגשת התביעה, באמצעות מתן הנחה בדמי האשראי העתידיים. לתובעים המייצגים נפסק בתביעה זו גמול משמעותי בסך 100 אלף ש״ח לכל אחד.

לעיתים מוגשות תביעות העוסקות לא רק בנזקים כלכליים הנגרמים מגביית יתר, אלא גם בגין עילות נוספות, כגון אפליה. לדוגמה, בפסק דין של בית המשפט המחוזי בלוד בשנת 2018, נתבעה חברת הביטוח איי.די.איי, בגין טענות למדיניות תמחור המפלה על רקע מגדרי. במסגרת זאת, בעוד שגברים חויבו בגין שירותי החלפת גלגל בסכום של 80 ש״ח, נשים זכו לפטור מתשלום בגין שירות זה. בית המשפט ביקר את מדיניות זו בחריפות, ופסק לטובת התובעים פיצויים בסכום של כ-1.1 מיליון ש״ח. בנוסף, בית המשפט פסק לתובעים המייצגים גמול בסך 100 אלף ש״ח, בתוספת שכר טרחה של 300 אלף ש״ח.

תביעה ייצוגית נגד חברת ביטוח – צרו קשר עם עורכת דין מומחית לדיני נזיקין וביטוח

לסיכום, קיימים מגוון מקרים בהם הרעת תנאי פוליסת הביטוח עשויה להוביל לפיצויים משמעותיים שייפסקו למבוטחים במסגרת תביעות ייצוגיות. חשוב להכיר את ההשפעה המשמעותית שיש לכלי זה, על מנת למנוע ניצול לרעה של כוחן המשמעותי של חברות הביטוח בשוק. אם יש לכם שאלות נוספות או צורך בכל סיוע בנושא, תוכלו לפנות אל משרדנו ונשמח להעניק לכם ייעוץ אישי, על מנת להבין מה האפשרויות העומדות לרשותכם. משרדנו, בירושלים ובתל אביב, מתמחה בייצוג לקוחות בתביעות ייצוגיות ואישיות בנושאי ביטוח, דיני בנקאות, דיני צרכנות ועוד. ניתן ליצור עמנו קשר באמצעות מספרי הטלפון וכתובת הדואר האלקטרוני המופיעים מטה.

תביעה ייצוגית ביטוח

: 03-3724722

        055-9781688

 [email protected]

צרו קשר

Scroll To Top