Skip to content
Contact Us: 03-3724722 | 055-9781688 | [email protected]

תביעה ייצוגית בענייני נגישות

Michael Decker

Sharon Helbrecht

תודה השירות היה מאוד מקצועי, יותר מחמש כוכבים

באילו מקרים ניתן להגיש תביעה ייצוגית בענייני נגישות? קיימים מגוון מקרים בהם אי עמידה בחוקי הנגישות לבעלי מוגבלויות עשויה להקים עילה להגשת תביעה ייצוגית. מדובר הן במקרים של אי הנגשה על-ידי רשויות המדינה (עיריות ומשרדי ממשלה) העשויים להקים עילה להגשת תביעה ייצוגית מינהלית, והן במקרים של תאגידים שאינם עומדים בחוקי הנגישות, דוגמת הנגשת אתרים. במאמר זה יסביר עורך הדין מיכאל דקר, שותף ומומחה לתביעות ייצוגיות ממשרדנו, כיצד הדבר נעשה בפועל.

תביעה ייצוגית בענייני נגישות

כיצד תביעות ייצוגיות יכולות לעזור בקידום הנגשת המרחב הציבורי בישראל?

תביעות ייצוגיות הן כלי משפטי חשוב אשר נועד להגן על פרטים בחברה מפני הכוח העודף שיש לתאגידים והרשויות בישראל. הדבר נכון במיוחד כאשר מדובר בתביעות ייצוגיות המוגשות על-ידי או לגבי בעלי מוגבלויות. בעלי מוגבלויות בישראל אינם מקבלים את מלוא הטיפול והתנאים הנדרשים עבורם במדינה מערבית מתוקנת. יעידו על כך הדיווחים בעיתונות על מאבק הנכים מדי כמה חודשים. מאבק הנכים מתנהל, בין היתר על רקע ליקויים בתביעות לקצבת נכות במוסד לביטוח לאומי, גובה הקצבאות הניתנות לנכים והנגשת חסר של מקומות ציבוריים בישראל. על אף שחלו בעשורים האחרונים התפתחויות חיוביות חשובות בתחום הנגשת המרחב הציבורי והווירטואלי עבור בעלי מוגבלויות, נראה כי עדיין קיימת כברת דרך משמעותית לעבור. כאן תביעות ייצוגיות נכנסות לתמונה, בהיותן דרך לתבוע באופן קולקטיבי בגין עוולות הנגרמות לקבוצות גדולות של תובעים, ולהוביל לשינוי בשטח בכל הנוגע להנגשת מקומות ציבוריים בישראל.

מהי הנגשה?

הנגשה משמעותה ביצוע שינויים והתאמות הנדרשים עבור בעלי מוגבלויות פיזיות/נפשיות/שכליות, הן במרחב הציבורי והן במרחב הווירטואלי. במרחב הציבורי הנגשות כוללות, לדוגמה, הנגשה של מבנים ותשתיות תחבורה ציבורית (רכבות ואוטובוסים) כך שהם יתאימו לנכים המתניידים באמצעות כסאות גלגלים. התאמות שונות נדרשות עבור עיוורים ולקויי ראייה. יש צורך בביצוע הנגשות במבני ציבור (כגון משרדים ממשלתיים), מקומות בילוי (גנים ציבוריים, מרכזי קניות, פארקי שעשועים וכד׳) וכן מקומות עבודה (שם המדינה משתתפת במקרים רבים במימון ההתאמות, על מנת לקדם שוויון בתעסוקה עבור בעלי מוגבלויות). התאמה חשובה נוספת במרחב הציבורי היא הצבת חניות עבור נכים, והיא נעשית בדרך כלל על-ידי הרשויות המקומיות. מעבר להתאמות במרחב הציבורי, כיום יש צורך רב בהנגשת המרחב הווירטואלי לבעלי מוגבלויות. לצורך כך, נדרש כי בעלי אתרים ופלטפורמות אינטרנטיות יבצעו התאמות באתריהם כך שבעלי לקויות (כגון כבדי שמיעה או בעלי ליקוי ראייה) יוכלו לגלוש באתרים אלה.

מה קובע החוק בנושא נגישות?

מדינת ישראל קבעה שורה ארוכה של התאמות והנגשות אשר תאגידים ורשויות נדרשים לבצע, במטרה לקדם שוויון עבור בעלי מוגבלויות. ההתאמות וההנגשות נקבעו ברובן בחוק שוויון זכויות לאנשים עם מוגבלות ובתקנות רבות שנקבעו על פי החוק הנ״ל. בכלל זה, בעלי מוגבלויות מסוימות זכאים לפטור מהמתנה בתור למקומות ציבוריים, לנגישות בתחבורה ציבורית, להתאמות בלימודים לבעלי מוגבלויות שונות בבתי הספר ובמוסדות האקדמיים ולהנגשת אתרי אינטרנט עבור בעלי מוגבלויות. אלה רק חלק מההתאמות שבעלי עסקים והרשויות הממשלתיות השונות נדרשים ליישם על מנת לאפשר לבעלי מוגבלויות להיות מסוגלים להשתמש בשירותיהם. אי ביצוע ההתאמות הנדרשות על פי חוק על-ידי הרשות או התאגיד עשוי להוות עילה להגשת תביעה אישית או ייצוגית נגדם.

איך מגישים תביעה ייצוגית בענייני נגישות?

באופן כללי, תביעה ייצוגית שונה מתביעה רגילה, לאור כך שהיא מצריכה הגשת בקשה לאישור התביעה כתביעה ייצוגית מלבד כתב תביעה. לאור מורכבות ההליכים הללו, נדרשים מומחיות מיוחדת וניסיון בטיפול בתביעות ייצוגיות בתחום ההנגשה על-ידי עורך דין המתמחה בתחום הנזיקין ובייצוג לקוחות בתביעות ייצוגיות. לצורך עמידה בתנאי החוק, נדרש כי לתובעים המייצגים את כלל הקבוצה תהיה עילת תביעה אישית נגד הנתבע או הנתבעים. בנוסף, יש להוכיח כי התביעה מעוררת שאלות מהותיות המשותפות לכלל חברי הקבוצה וכי קיים סיכוי סביר כי בית המשפט יכריע בשאלות אלה לטובת הקבוצה. מעבר לכך, יש לשכנע את בית המשפט כי קיימת סבירות כי התובעים המייצגים ובאי כוחם ינהלו את התביעה בדרך הולמת ובתום לב כלפי כלל חברי הקבוצה. רק אם כלל התנאים הנ״ל ויתר הדרישות הפרוצדוראליות לגבי אישור תביעה ייצוגית יתקיימו, בית המשפט ייעתר לבקשה ויאפשר את ניהול התביעה כתביעה ייצוגית.

כיצד בתי המשפט פוסקים בתביעות ייצוגיות בענייני נגישות?

הגשת תביעה ייצוגית בגין אי ביצוע התאמות נגישות עשויה לסייע הן בקידום תיקון הליקויים מצד הרשות או התאגיד הרלוונטיים והן לקבלת גמול בגין ניהול התביעה. דוגמה לכך היא תביעה ייצוגית אשר הוגשה נגד עיריית טמרה בשנת 2017 (בתיק שמספרו ת"צ (חיפה) 41899-11-17), בגין ליקויים בהנגשת בניין העירייה. במהלך הדיון בתביעה, הצדדים הגיעו להסכמות ביניהם על תיקון הליקויים, והתביעה הסתיימה בפשרה בין הצדדים. בית המשפט אישר את ההסכם, וחרף השלב המוקדם יחסית שבו הסתיים ההליך, נפסקו לתובעים גמול בסך 5,000 ש״ח, הוצאות עבור חוות דעת מומחה בסך 5,000 ש״ח ושכר טרחת עורך דין בסך 20 אלף ש״ח.

פסק דין אחר שניתן בשנת 2021 בבית המשפט המחוזי מרכז, עסק בתביעה ייצוגית נגד רשת שופרסל, בטענות לאי ביצוע התאמות נדרשות לבעלי מוגבלויות באתר האינטרנט של רשת הפארם בבעלותה. לאחר שרשת שופרסל התחייבה כי ביצעה את ההתאמות הנדרשות על פי התקנות, הצדדים הגיעו להסכם פשרה במהלך ניהול התביעה הייצוגית. בית המשפט קיבל את הסכם הפשרה ופסק לתובע המייצג גמול בסך 10 אלף ש״ח, לצד הוצאות משפט בסך כ-91 אלף ש״ח. פסקי הדין הנ״ל מהווים דוגמה ליעילות שעשויה להיות לא פעם להגשת תביעות ייצוגיות בביצוע התאמות נגישות הנדרשות במרחב הציבורי והווירטואלי בישראל, וכן בפסיקת גמול לתובעים המייצגים את הקבוצה בתביעה הייצוגית.

תביעה ייצוגית בענייני נגישות – צרו קשר עם המומחים שלנו לתביעות ייצוגיות

לסיכום, הגשת תביעה ייצוגית בנושאי התאמות נגישות לבעלי מוגבלויות עשויה להוות כלי משפטי יעיל לצורך קידום הנגשה והגעה לפתרונות משפטיים מול הרשויות, כמו גם קבלת פיצויים בגין הנזק שנגרם מאי ביצוע ההתאמות. אם יש לכם שאלות נוספות בנושא, נשמח לעמוד לשירותכם. משרד עורכי הדין שלנו עוסק במגוון תחומי המשפט האזרחי והמסחרי, ומנוסה בייצוג לקוחות בסוגיות משפטיות בדיני נזיקין (אפליה, נגישות וכיו״ב). ניתן לפנות אלינו באמצעות מספרי הטלפון וכתובת הדואר האלקטרוני שלהלן ולקבוע פגישת ייעוץ עם עורך דין מומחה לתביעות ייצוגיות במשרדנו, בירושלים ובתל אביב.

בעיית העברת כסף מחו''ל לבנק בישראל

: 03-3724722

        055-9781688

 [email protected]

צרו קשר

Scroll To Top