Skip to content
Contact Us: 03-3724722 | 055-9781688 | [email protected]

תביעה בגין תקיפת או נשיכת כלב

Michael Decker
Michael Decker

Hacohen Liel

פניתי לעו״ד יהושע פקס, קיבלתי מענה מהיר ביותר. כשהגעתי לצורך ביצוע השירות, הביצוע היה מיידי ואדיב תוך הסבר. ממליצה לכל מי שמעוניין בעבודה מהירה, עניינית ויעילה לפנות לעו״ד פקס.

נשיכת כלב, ואף נזקים הנגרמים בעקבות תקיפת כלב ללא נשיכה, עשויים לגרום לחבלות ופציעות ממושכות. כיצד יש לפעול ומתי ניתן לתבוע בגין כך? החוק בנושא מנוסח בצורה שנועדה לוודא כי מי שסבלו מנזקים בעקבות נשיכה או תקיפה על-ידי כלב יקבלו פיצוי עבור הנזקים. ואולם, לשם כך חשוב לדעת כיצד לפעול וכיצד ליישם את החוק. על המצב המשפטי בנושא חשוב זה יסביר להלן עורך הדין מיכאל דקר, שותף במשרדנו ומומחה לדיני נזיקין ומשפט אזרחי.

משרד עורכי הדין שלנו, אשר לו סניפים בירושלים ובתל אביב, מתמחה בדיני נזיקין ובמשפט אזרחי. במשרדנו פועלים עורכי דין בעלי ניסיון רב במתן שירותי ייעוץ וייצוג משפטי במגוון סוגיות, לרבות רשלנות רפואית, נזקי גוף, תאונות אישיות ועוד. עורכי הדין ממשרדנו מלווים את לקוחותיהם לאורך כל שלבי ההליך הנזיקי, ומעניקים מענה משפטי מקיף המותאם לצרכיהם ולדרישות כל הליך באופן פרטני.

תביעה בגין תקיפת או נשיכת כלב

תביעות פיצויים בגין נשיכת כלב – חשוב לפעול בצורה נכונה

מפגש עם כלב הנראה חביב ובלתי מזיק במקום ציבורי מסתיים בנשיכה ובנזק גוף, כגון פציעה, תפרים ואף צורך בחיסונים נגד מחלות קטלניות כגון כלבת וטטנוס. סיטואציה זו אינה מהווה תרחיש דמיוני בישראל, מדינה שבה יש למעלה מחצי מיליון כלבים (על פי נתונים רשמיים של משרד החקלאות). מה יכולים לעשות מי שנגרמו להם נזקים על-ידי כלבים? חשוב לדעת כי בדומה למצב המשפטי לגבי תאונות דרכים, החוק קובע אחריות מוחלטת המוטלת על בעלי כלבים, בגין נזקים הנגרמים על-ידם. משמעות הדבר היא כי ללא תלות בשאלת היכולת של בעלי הכלב לשלוט על הכלבים באירוע הנשיכה, מי שסבלו מנזקים בעקבותיה יכולים לתבוע פיצויים ולא יידרשו להוכיח את אחריות הבעלים במסגרת זאת. עם זאת, חשוב לפעול בצורה נכונה במקרים אלה, ועל כך נסביר בהרחבה להלן.

מה עליכם לעשות במקרים של נשיכת כלב?

במרבית המקרים, אירועים של נשיכת כלב קורים כאשר אין היכרות מוקדמת עם הכלבים או בעליהם. בהתאם, לא ידוע מה מקור הכלבים, מה מצבם הרפואי והסיכונים אשר עלולים להיות כרוכים בנשיכה וכיו״ב. לאור כך, חשוב לדאוג לתיעוד מפורט ככל הניתן של האירוע. בכלל זה יש לדאוג לתעד את מקום ומועד אירוע הנשיכה, סוג הכלב ואופי הסיטואציה (האם הכלב היה משוחרר, האם היה אירוע מקדים שהוביל לנשיכה וכיו״ב). בנוסף, יש לדאוג להשגת מידע אודות בעל הכלב והכלב עצמו, לרבות חיסונים שעבר הכלב וקיומם של רישיון עירוני להחזקתו ורישום אצל וטרינר מורשה. ומעל הכל, חשוב לדאוג לקבל במהרה את הטיפול הרפואי הנדרש, בהתאם לחומרת הפציעה והנזק.

אחריות בעלי הכלב במקרים של נשיכה

כאמור, בחוק נקבע כלל של הטלת אחריות מוחלטת על הבעלים במקרים של נשיכת כלב. כלומר, הבעלים של הכלב יימצאו כאחראים לנזקים שנגרמו על-ידי הכלב, מבלי שיהיה צורך להוכיח את אחריותם. קיימים מעט חריגים לכך בחוק, והם מקרים של התגרות מוקדמת של הניזוק בכלב, תקיפה של הניזוק או בני משפחתו ומקרים של הסגת גבול של הניזוק בשטח הבעלים (כלומר, כניסה לא מורשית לשטח פרטי שבו מצוי הכלב התוקף). עם זאת, בתי המשפט מפרשים לרוב את חריגים אלה באופן מצמצם, כך שגם הם לא תמיד יובילו לפטור מאחריות.

תביעת פיצויים במקרים של נזק שלא נגרם כתוצאה מנשיכה

הפיצויים בתביעות בגין נזקים שנגרמו על-ידי כלבים יכולים להגיע לסכומים של עד מאות אלפי שקלים, ואף למעלה מכך במקרים חריגים. יש לציין כי החוק בנושא מגדיר בצורה רחבה נזקים שנגרמו על-ידי כלב. בהתאם, גם כאשר הכלב אינו נושך או תוקף, אך נראה כי הוא עומד לתקוף, או כאשר הוא מנתר לעבר אדם והדבר גרם לנפילתו או לחבלות בגופו – ניתן במרבית המקרים לתבוע פיצויים. כך קרה למשל בפסק דין של בית המשפט המחוזי בתל-אביב משנת 2008. בפסק דין זה נקבע כי יש להטיל אחריות על בעלים של כלב שזינק לעבר אדם אשר הלך עם כלבתו ברחוב, ובעקבות זינוק הכלב הוא נפל וסבל מנזקים גופניים מתמשכים.

בפסק דין נוסף, שניתן בבית משפט השלום בראשון לציון בשנת 2012, נפסקו פיצויים בסכום כולל של כ-129,000 ש״ח לטובת אישה אשר טיילה עם כלבה (מסוג פקינז) בגינה ציבורית, ולפתע זינק לעברם כלב (מסוג האסקי סיבירי) והחל לתקוף את כלבה. תוך ניסיונותיה להציל את כלבה, נפלה ארצה ונגרם לה קרע בכתף ונכות חלקית לצמיתות. פסקי דין אלה מדגימים את גודל האחריות המוטלת על בעלים של כלבים בגין נזקים הנגרמים על-ידי כלביהם, ואת הצורה המרחיבה שבה מפרשים בתי המשפט תקיפת כלבים.

תביעת פיצויים בגין נשיכת כלב – צרו קשר עם מומחה לדיני נזיקין

אם יש לכם צורך בכל סיוע או מענה משפטי בנושא נשיכת כלב, עורך דין מומחה לדיני נזיקין ממשרדנו ישמח לעזור. משרדנו, בירושלים ובתל אביב, מתמחה בדיני נזיקין ומנוסה מאוד בייצוג לקוחות רבים בתביעות פיצויים במגוון נושאים. ניתן ליצור עמנו קשר באמצעות מספרי הטלפון וכתובת הדואר האלקטרוני המופיעים מטה.

צרו קשר

  • שדה זה מיועד למטרות אימות ויש להשאיר אותו ללא שינוי.

Scroll To Top