Skip to content
Contact Us: 03-3724722 | 055-9781688 | [email protected]

תביעה בגין אשפוז פסיכיאטרי כפוי

יהודה אלחרר
יהודה אלחרר

דויד תורגמן

רוצה להמליץ לכל מי שמעוניין בשירותי המשרד על שירות מעולה ומקצועי מאוד
ובמיוחד למזל שהייתה מושלמת.

מתי תתאפשר הגשת תביעה בגין אשפוז פסיכיאטרי כפוי? החלטה כזו פוגעת כמובן בזכויות החולה, אבל ישנה אפשרות לתבוע רק אם אינה מוצדקת. ניתן לקבוע שאשפוז או אף החלטה על בדיקה פסיכיאטרית בכפייה הם עילה לתביעה על רשלנות כליאת שווא במידה ואין סיבה להניח שהמאושפז נבדק מהווה סכנה לעצמו או לאחרים. על התובע להציג חוות דעת רפואית של מומחה אשר תוכיח כי האשפוז לא היה מוצדק.

לפסיכיאטרים מחוזיים בישראל נתונה סמכות להחליט על בדיקה ואשפוז פסיכיאטרי באופן כפוי. סמכות זו עלולה לפגוע בחירות ובזכויות יסוד של אלפי אזרחים בישראל. בהתאם, עליכם להיות מודעים לזכויותיכם בנושא, וכן לדרכים לתבוע פיצויים במקרים של רשלנות המתקיימת בנושא. על נושא חשוב ורגיש זה תסביר במאמר זה עורכת הדין נירית פליישמן, מומחית לדיני נזיקין ורשלנות רפואית ממשרדנו.

משרד עורכי הדין שלנו, אשר לו סניפים ירושלים ובתל אביב, מתמחה בדיני נזיקין ורשלנות רפואית. לעורכי הדין במשרד ניסיון רב בייצוג לקוחות בהליכים משפטיים בגין רשלנות רפואית, תוך מתן ליווי משפטי מקיף המותאם לנסיבות התיק בעניינם, ובשיתוף מומחים רפואיים מובילים בתחומם. השירותים הניתנים על-ידי משרדנו כוללים ייעוץ וייצוג משפטי בנושאים שונים בתחום דיני הנזיקין ומגוון ענפי המשפט האזרחי.

תביעה בגין אשפוז פסיכיאטרי כפוי

חשוב שמתמודדי נפש בישראל יידעו את זכויותיהם ויפעלו לממשן במקרה הצורך

החוק בישראל מעניק סמכויות נרחבות לפסיכיאטרים מחוזיים להורות על אשפוז כפוי של אזרחים. סמכות זו בהכרח פוגעת בזכויות יסוד, ובראשן הזכות לחירות וחופש התנועה. בהתאם, החלטה שאינה מוצדקת על אשפוז פסיכיאטרי כפוי עשויה להוות בסיס לתביעה בגין מספר עילות, ובהן כליאת שווא ורשלנות רפואית. האמור עשוי להיות נכון אף לגבי עצם ההוראה של הפסיכיאטר המחוזי לערוך בדיקה פסיכיאטרית לאדם כלשהו. על פי נתוני משרד הבריאות, בישראל מתקבלות כ-5,000 החלטות על אשפוז כפוי מדי שנה. כפועל יוצא של העלייה במספר הטיפולים הפסיכיאטריים בישראל בעת האחרונה, על רקע משבר הקורונה, חשוב כי מתמודדי נפש ומשפחותיהם יכירו היטב את החוק ויידעו כיצד לפעול בנושא. להלן נסביר על כך בהרחבה.

באילו מקרים ניתן להורות על אשפוז בכפיה?

ההחלטה להורות על אשפוז כפוי מוסדרת בחוק טיפול בחולי נפש. על פי החוק, כל אדם יכול לפנות לפסיכיאטר המחוזי או למנהל בית חולים פסיכיאטרי ולבקש להורות על אשפוז אדם בכפייה. קיימים תנאים מסוימים אשר רק בהתקיימם ניתן להורות על בדיקה פסיכיאטרית, אשר על בסיסה יוחלט האם להורות על אשפוז כפוי. בדיקה דחופה תתאפשר רק כאשר קיים סיכון מיידי של החולים כלפי אחרים או כלפי עצמם, וכן התרשמות של הפסיכיאטר המחוזי משיפוט מציאות לקוי. ככל שזה אינו המצב, ניתן להורות על בדיקה שאינה דחופה במקרים שאינם מהווים סיכון מיידי. כך גם ניתן להורות על אשפוז כפוי שאינו דחוף בהתקיים תנאים כגון פגם קשה של החולים ביכולת לדאוג לצרכיהם הבסיסיים, גרימת סבל נפשי חמור לאחרים או פגיעה חמורה של החולים ברכוש. הסברנו על כך בהרחבה במאמרים נוספים שהתפרסמו באתר משרדנו בנושא אשפוז פסיכיאטרי כפוי וערעור על אשפוז.

מתי ניתן להגיש תביעה נזיקית בגין אשפוז פסיכיאטרי כפוי?

אשפוז פסיכיאטרי כפוי, או אף בדיקה פסיכיאטרית כפויה שנעשתה לא לצורך, פוגעים בזכויות יסוד בסיסיות. על מנת להתמודד עם מצב מורכב זה, החוק מאפשר הגשת תביעה בגין אשפוז פסיכיאטרי כפוי שנעשה שלא לצורך, בעילות כגון כליאת שווא או רשלנות רפואית (במידה והאשפוז גרם לנזקים פיזיים או נפשיים) לפי פקודת הנזיקין. הפיצויים בתביעות אלה עשויים להגיע לכדי עשרות אלפי שקלים ואף למעלה מכך. לדוגמה, בשנת 2009 פסק בית המשפט המחוזי בתל אביב (בתיק שמספרו ת״א 1449/06) פיצויים בסך 30 אלף ש״ח לאדם שאושפז בבית החולים שלוותה שלא כדין. לאחרונה ניתן פסק דין נוסף של בית המשפט לענייני משפחה בנצרת, במסגרתו נפסקו פיצויים בסך 10,000 ש״ח לאדם שניתנה הוראה על עריכת בדיקה כפויה עבורו. דוגמאות אלה ממחישות כי בתי המשפט נכונים לפסוק פיצויים בגין אשפוז כפוי, ואף בדיקה כפויה, במקרים המצדיקים זאת.

תביעה לפסיקת פיצויים בגין אשפוז פסיכיאטרי כפוי – צרו קשר עם עורכת דין מומחית לדיני נזיקין

אם יש לכם שאלות פרטניות או צורך בכל סיוע בעניין אשפוז פסיכיאטרי כפוי, עורכי ועורכות הדין ממשרדנו זמינים וישמחו לעמוד לרשותכם. משרדנו מספק ללקוחותיו מענה מקיף ומקצועי בענייני רשלנות רפואית, ועובד בשיתוף עם מומחים רפואיים מובילים במגוון תחומים, לצורך טיפול מיטבי בעניינם. ניתן לפנות אלינו באמצעות מספרי הטלפון וכתובת הדואר האלקטרוני המופיעים מטה, ולתאם פגישת ייעוץ אונליין או במשרדנו, בירושלים ובתל אביב.

צרו קשר

  • שדה זה מיועד למטרות אימות ויש להשאיר אותו ללא שינוי.

Scroll To Top